Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Cei mai buni Ortopezi din Romania...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.328
  • Înscris: 21.05.2006
Salutare... as dori sa-mi spuneti niste doctori ortopezi foarte buni, am o problema destul de grava la picior si doctorul la care sunt acum mia spus ca exista o singura posibilitate cu care eu nu sunt de acord, asa ca as vrea sa-mi incerc norocul si la alti doctori.
      
      Doctorul mia spus ca am coloana afectata si anumiti muschi sunt complet inutili... EXISTA VREUN TRATAMENT SAI ADUC LA VIATA?
    

        Daca stiti vreo clinica care ma poate ajuta, sau vreun tratament va rog ... daca doriti putem vorbi pe ID secu.marius

#2
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.194
  • Înscris: 09.09.2003
Poenaru la Timisoara. Este o clinica superdotata langa judetean.

#3
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.328
  • Înscris: 21.05.2006
Exista medicamente?? ceva pentru a mari masa musculara?

#4
ener

ener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 25.05.2005
pai exista, dar faci mai mult rau decat bine; produci dezechilibre hormonale sau iti distrugi ficatu.

in primu rand ar fi bine sa ne prezinti un pic diagnosticu tau.
daca ai probleme cu coloana ar trebui sa mergi la un neurolog, cat priveste ortopezi si astia sunt specializati pe diferite afectiuni, degeaba iti spune cineva un ortoped bun pt interventii la menisc cand tu ai altceva.

#5
beaucafea

beaucafea

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.919
  • Înscris: 03.04.2007
In Bucuresti eu stiu ca dr Paraschiv de la Bagdasar e bun.

#6
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.328
  • Înscris: 21.05.2006
am poliomelita daca stiti... am reparat tot a mai ramas doar soldu care e luxat si normal ca nu pot sa merg cand mai e si o diferenta de 5-6cm, el in stare buna [cand nu e luxat] picioarele sunt egale, doctorul mia propus o operatie prin care mi-ar imobiliza piciorul, adica sa nu pot sal mai misc deloc din sold, ceea ce e un cosmar, am incercat 2zile sa vad cum ma descurc cu un gips si e un adevarat iad, nu pot sa stau pe scaun abia ma ridic din pat...  mia spus ca poliomelita e o boala virala si ca anumiti musti de la sold sunt paralizati ca nui mai inerveaza coloana vertebrala, dar yo pot sai incordez pe toti ca si la celalalt picior. Va rog undeva daca stiti unde pot sa-mi fac niste teste sa vad ce mai e neinregula...

#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.799
  • Înscris: 13.01.2005
La Municipal știu că e un doctor bun, dar nu-i mai rețin numele. Sap și revin cu detalii.

#8
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postmufă, on May 23 2007, 00:15, said:

La Municipal știu că e un doctor bun, dar nu-i mai rețin numele. Sap și revin cu detalii.
mai sapi mult?? poate ajungi in china  :cursing:

   O sala de recuperare?? unde gasesc... vreau sa ma apuc sa-mi repac masa musculara.

#9
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostCap-shoot, on May 24 2007, 13:10, said:

mai sapi mult?? poate ajungi in china  :cursing:

   O sala de recuperare?? unde gasesc... vreau sa ma apuc sa-mi repac masa musculara.
Salut!
Cred ca solutia cea mai potrivita pentru tine este sa ceri opinia altui medic, daca esti nemultumit de cel care te trateaza in prezent. Oricum, eu merg intotdeauna pe principiul ca in probleme serioase trebuie sa ceri intotdeauna inca o parere avizata. Asa ca daca-mi permiti o recomandare, incearca sa ajungi la un medic de la Bagdasar, pentru ca exista acolo si o sectie buna de recuperare medicala , si un medic de acolo iti poate recomanda pe cineva si de la recuperare. Nume nu pot sa-ti dau pentru ca nu-i cunosc pe toti si nu stiu care e cel mai bun...
Poliomielita este intr-adevar o boala virala, datorata virusului Polio. Din cite stiu eu, desi se poate sa nu stiu bine sau sa ma insel, poliomielita se poate preveni dar nu exista tratament care sa duca la vindecare pentru persoanele infectate.Insa cu tratament simptomele pot fi ameliorate, si exista cazuri in care s-a obserat o imbunatatire marcata a starii de sanatate...Oricum, cel mai bine ar fi sa consulti inca un medic si sa nu te apuci singur de capul tau sa incerci sa faci masa musculara, pentru ca efortul fizic intr-o asemenea afectiune trebuie sa fie minim si pentru ca "problema" nu tine exclusiv de muschi, poliomielita fiind o boala a sistemului nervos central...
poti sa gasesti mai multe informatii in romana despre aceasta afectiune aici sau aici

#10
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postrox, on May 24 2007, 14:18, said:

Salut!
Cred ca solutia cea mai potrivita pentru tine este sa ceri opinia altui medic, daca esti nemultumit de cel care te trateaza in prezent. Oricum, eu merg intotdeauna pe principiul ca in probleme serioase trebuie sa ceri intotdeauna inca o parere avizata. Asa ca daca-mi permiti o recomandare, incearca sa ajungi la un medic de la Bagdasar, pentru ca exista acolo si o sectie buna de recuperare medicala , si un medic de acolo iti poate recomanda pe cineva si de la recuperare. Nume nu pot sa-ti dau pentru ca nu-i cunosc pe toti si nu stiu care e cel mai bun...
Poliomielita este intr-adevar o boala virala, datorata virusului Polio. Din cite stiu eu, desi se poate sa nu stiu bine sau sa ma insel, poliomielita se poate preveni dar nu exista tratament care sa duca la vindecare pentru persoanele infectate.Insa cu tratament simptomele pot fi ameliorate, si exista cazuri in care s-a obserat o imbunatatire marcata a starii de sanatate...Oricum, cel mai bine ar fi sa consulti inca un medic si sa nu te apuci singur de capul tau sa incerci sa faci masa musculara, pentru ca efortul fizic intr-o asemenea afectiune trebuie sa fie minim si pentru ca "problema" nu tine exclusiv de muschi, poliomielita fiind o boala a sistemului nervos central...
poti sa gasesti mai multe informatii in romana despre aceasta afectiune aici sau aici

... ce sa inteleg prin sistem nervos central?? ca am probleme mentale?? io in afara de masa musculara foarte redusa la picior nu am nici o problema... mai ales una psihica.

Editat de mianna, 24 mai 2007 - 18:49.


#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.779
  • Înscris: 29.06.2005
toti zic asa :naughty:

nu, sistemul nervos central inseamna altceva decat afectiunile psihice. nu-ti bate capsorul tau delicat cu detalii :)

#12
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 6.348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostCap-shoot, on May 24 2007, 19:40, said:

... ce sa inteleg prin sistem nervos central?? ca am probleme mentale?? io in afara de masa musculara foarte redusa la picior nu am nici o problema... mai ales una psihica.
daca ai o afectiune a SNC nu inseamna ca ai probleme psihice. crezi ca daca ai o afectare a maduvei spinarii esti nebun?
Sistemul nervos e "oarecum diferit" de psihic. Aia cu probleme mentale sunt aia cu psihicul . Aia cu probleme neurologice sunt aia cu sistemul nervos...asta e o explicatie cit de simplista si inocenta se poate, ca sa intelegi despre ce e vorba. Afectiunea ta e una pe care o da un virus asupra neuronilor ( adica celulele nervoase) motori din maduva spinarii...
Un muschi nu functioneaza singur...el este vascularizat ( hranit cu singe) si inervat (de niste nervi). Tu cind pui de exemplu mina pe un bec fierbinte retragi mina repede nu pentru ca asa vor muschii ci pentru ca asa le comanda creierul. Faptul ca ai masa musculara foarte redusa la un picior nu e o cauza a bolii ci un simptom.

Editat de rox, 24 mai 2007 - 19:24.


#13
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postrox, on May 24 2007, 20:07, said:

daca ai o afectiune a SNC nu inseamna ca ai probleme psihice. crezi ca daca ai o afectare a maduvei spinarii esti nebun?
Sistemul nervos e "oarecum diferit" de psihic. Aia cu probleme mentale sunt aia cu psihicul . Aia cu probleme neurologice sunt aia cu sistemul nervos...asta e o explicatie cit de simplista si inocenta se poate, ca sa intelegi despre ce e vorba. Afectiunea ta e una pe care o da un virus asupra neuronilor ( adica celulele nervoase) motori din maduva spinarii...
Un muschi nu functioneaza singur...el este vascularizat ( hranit cu singe) si inervat (de niste nervi). Tu cind pui de exemplu mina pe un bec fierbinte retragi mina repede nu pentru ca asa vor muschii ci pentru ca asa le comanda creierul. Faptul ca ai masa musculara foarte redusa la un picior nu e o cauza a bolii ci un simptom.

    Si un exista tratament pentru readucerea la viata a nervilor??? am vazut pe discovery cu venin de albine parca... in romania exista asa ceva??? si daca da rezultate?? sau in alta tara nu conteaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate