Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#73
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 Buhani73, on Dec 22 2008, 17:17, said:

hmmm, detector de radar in ungaria????????nu prea cred!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:      de ce nu crezi?
dar fa dupa cum te duce capul

#74
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 anonima1, on Dec 23 2008, 11:45, said:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:      de ce nu crezi?
dar fa dupa cum te duce capul
pt ca la unguri nu e voie cu detector de radar!!!

#75
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 Buhani73, on Dec 28 2008, 13:57, said:

pt ca la unguri nu e voie cu detector de radar!!!
ma bucur ca tu le stii pe toate,poate informezi si politia maghiara nestiutoare in astfel de chestii :D
de cate ori am fost opriti de politia maghiara nu am fost intrebati de detectorul care trona in mijlocul parbrizului
sunt 2 var:1.sunt orbi
2.habar nu au de legea lor,tu fiind singurul care o cunoaste la perfectie :lol: :lol:

Edited by anonima1, 28 December 2008 - 14:04.


#76
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 anonima1, on Dec 28 2008, 13:41, said:

ma bucur ca tu le stii pe toate,poate informezi si politia maghiara nestiutoare in astfel de chestii :D
de cate ori am fost opriti de politia maghiara nu am fost intrebati de detectorul care trona in mijlocul parbrizului
sunt 2 var:1.sunt orbi
2.habar nu au de legea lor,tu fiind singurul care o cunoaste la perfectie :lol: :lol:
mestere, ai chef de cearta?sau au fost prea multe sarmalele?????
eu mi-am zis parerea!clar?eu asa stiu si toti pe care i-am intrebat asa stiau.daca e altfel, asta e!
nu inteleg ce te agiti pe aici!!!din partea mea pune 10 detectoare pe masina.eu nu pun nimic si gata

revin
cica acuma sunt permise detectoarele in ungaria de vreo 2 ani.doar antiradarele sunt ilegale.dar la cat de nesimtiti sunt politaii acolo mai bine fara

#77
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007
Detectoarele sunt permise. Daca mergi regulamentar asa cum ar trebui cred ca nu ai nevoie de detector.

#78
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Hungary Legal, no limitations - http://en.wikipedia..../Radar_detector

Mi-am facu griji dejaba cu parcarea, intre 24.12 - 4.01 parcarea e free in Budapesta.

#79
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
La  sfarsitul lui noiembrie am tranzitat Ungaria si mergand pe autostrada lor incepe sa-mi fluiere detectorul altfel decat eram obisnuita.Pun fireasca frana,sigur aveam peste viteza legala,trec pe langa masina de politie care avea radar cu laser.Nu-mi dau seama daca am reactionat suficient de rapid, dar sper ca am scapat caci nu am gasit nicio felicitare.

#80
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Pot ajunge amenzile inregistrate de camelele radar-video din Europa, la tine la usa in RO ? Exista acord ? Cum se procedeaza, unde se platesc in RO si cam in cat timp ajung la usa ta ?

Pana nu demult presupuneam ca doar contraventiile suprinse in fapt sunt penalizate afara. Asta in ceea ce priveste masinile straine.

Cum e pana la urma, a primit cineva ceva in tara, pentru ceva savrasit afara ?

#81
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

 bogdan10, on Sep 2 2008, 23:33, said:

Autovehiculele care fac parte din categoria D1 platesc vigneta (matrica) doar pt. autostrazi! Daca aceste autovehicule circula doar pe drumurile nationale, nu au nevoie de vigneta!

Deci daca merg in Ungaria pana la Szeged nu e necesara vigneta?

#82
spectrumsky

spectrumsky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 10.12.2006

 johnny bravo, on Jan 6 2009, 17:09, said:

Deci daca merg in Ungaria pana la Szeged nu e necesara vigneta?


Pana in Szeged si prin oras - NU. Mai departe, daca iesi pe autostrada catre Budapesta sau Beograd - ai nevoie de vigneta.

#83
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 anonima1, on Jan 5 2009, 15:25, said:

La  sfarsitul lui noiembrie am tranzitat Ungaria si mergand pe autostrada lor incepe sa-mi fluiere detectorul altfel decat eram obisnuita.Pun fireasca frana,sigur aveam peste viteza legala,trec pe langa masina de politie care avea radar cu laser.Nu-mi dau seama daca am reactionat suficient de rapid, dar sper ca am scapat caci nu am gasit nicio felicitare.
Pe autostrazile unguresti am vazut cel putin radare mobile laser, pe langa cele fixe. Iar cand ti-a bipait detectorul la laser e prea tarziu. Oricum 130km/h inseamna cam 138km/h pe bordul majoritatii masinilor si un consum deloc economic. M-am multumit cu 130km/h pe GPS pe autostrazile unguresti, dar mi s-a facut parul maciuca cu 120km/h pe GPS in coloana (Mertane, BMWuri, etc) pe serpentinele si satele din Ardeal (intre Arad si Deva) sau pe Dealul Negru. Romanii chiar conduc ca nebunii, nu iti dai seama de asta decat dupa cativa mii de KM afara.

 johnny bravo, on Jan 6 2009, 17:09, said:

Deci daca merg in Ungaria pana la Szeged nu e necesara vigneta?
Raspuns: depinde cu ce mergi.

PS: daca treceti si prin Slovacia, luati vigneta, amenda e 420 Euro si spaga e 50 Euro, nenegociabila. Sunt mai dati dracu slovacii decat bulgarii. Aveam pentru toate tarile mai putin Slovacia ca era inchis pe 31.12 cand am intrat la ei, la iesirea din tara pe autostrada era coloana de romani fara vigneta oprita. Unii cotizau, altii asteptau completarea amenzilor. Daca nu gasiti la granita, opriti in Bratislava.

#84
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003

 Astor, on Jan 7 2009, 13:18, said:

Raspuns: depinde cu ce mergi.

Cu masina, evident.

#85
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 johnny bravo, on Jan 12 2009, 18:02, said:

Cu masina, evident.
la unguri numai pe autostrada ai nevoie de vigneta si au control video
pe 4 zile(min) e pana in 1100 ft

#86
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Voi avea de facut mai multe drumuri doar pana la Szeged si nu as cumpara vigneta degeaba daca nu este necesara. Probabil voi ajunge o data si la Budapesta iar atunci voi lua vigneta aia de 4 zile.

#87
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Vin si eu cu intrebari intrebatoare:

1. Vignieta asta e o problema....ca nu prea inteleg :huh: :aceasta vigneta este obligatorie doar pentru autostrada?sau e ca si rovigneta de la noi pentru drumurile tarii,adica atunci cand iesi din oras si trebuie platita taxa aia de drum sau cum  i-o spune???(scuzati nestiinta)
2.In vama Cenad,de exemplu,daca cumpar vigneta pentru autostrada ungureasca,pot sa cumpar din acelasi loc si pentru cea austriaca sau e musai sa o cumpar tocmai la intrare in Austria?
3.Cineva mi-a recomandat ca la iesirea din tara,la Cenad de exemplu,sa platesc vigneta asta in forinti,nu in lei si nu in euro,ca cica e mai ieftin asa....
:huh:
Multam' fain de raspunsuri! :)

#88
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Uitasem sa intreb:in legatura cu circulkatia autovehiculelor in Ungaria in zilele pare si impare,dupa cum sunt si numerele de inmatriculare,pare sau impare.....asta afecteaza,banuiesc,si pe cei ce traziteaza Ungaria?Daca am numar de inmatriculare par trebuie sa circul in Ungaria in zile pare?Stie careva ceva?

#89
3oaie

3oaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 16.12.2008

 dintimisoara, on Jan 15 2009, 12:37, said:

in legatura cu circulkatia autovehiculelor in Ungaria in zilele pare si impare
Parca era vorba numai despre Budapesta si numai atunci cand nivelul de poluare depaseste o anumita limita.

#90
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 dintimisoara, on Jan 15 2009, 12:02, said:

Vin si eu cu intrebari intrebatoare:

1. Vignieta asta e o problema....ca nu prea inteleg :huh: :aceasta vigneta este obligatorie doar pentru autostrada?sau e ca si rovigneta de la noi pentru drumurile tarii,adica atunci cand iesi din oras si trebuie platita taxa aia de drum sau cum  i-o spune???(scuzati nestiinta)
2.In vama Cenad,de exemplu,daca cumpar vigneta pentru autostrada ungureasca,pot sa cumpar din acelasi loc si pentru cea austriaca sau e musai sa o cumpar tocmai la intrare in Austria?
3.Cineva mi-a recomandat ca la iesirea din tara,la Cenad de exemplu,sa platesc vigneta asta in forinti,nu in lei si nu in euro,ca cica e mai ieftin asa....
:huh:
Multam' fain de raspunsuri! :)
1. Pentru camioane e obligatorie peste tot. Pentru autoturisme doar pentru autostrada.
2. si 3. Eu iti recomand sa-ti cumperi vigneta de Ungaria dintr-o benzinarie (in Szeged cu plata cu card sau forinti), iar cea de Austria de la primul Shell de dupa vama (e o taraba linga benzinarie, dar poti si din benzinarie). Eu stiu ca cei ce vind in Cenad incearca sa te fure (ori la cursul valutar, ori iti rotunjesc preturile in sus si/sau nu-ti dau rest).

Edited by biscatrix, 15 January 2009 - 13:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate