Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#37
DeusX

DeusX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.06.2003

 clodius, on Jan 16 2008, 20:47, said:

Cu 1000 - 1200 euro (fara cazare si benzina), 2 persoane, va descurcati bine si nu va veti opri de la nimic.
Asta este o opinie subiectiva, fa-ti si tu calculele si daca ai nelamuriri ma poti intreba.

Vrei sa zici 1000-1200 euro cu benzina si cazarea incluse. Cel putin din cheltuielile tale asa reiese. Sa nu se sperie lumea degeaba, fiindca 1200 euro, fara cazare si transport, ar fi enorm pentru asemenea circuit.

#38
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Da, ai dreptate, este cam mult. Noi am avut 2300 euro, dar asa cum am povestit, am facut multe cumparaturi. Am plecat cu o valiza si ne-am intors cu 2 plus altele :).

#39
lucky15

lucky15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008
Degeaba nu iese fum...
Daca ii intrebi pe camionagi , le-ar da foc la toti ungurii...

#40
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
apropo de ungaria,locuiesc in oras de granita si-mi fac cumparaturile la ei(ieri m-am intors dupa o tura de shopping) si nu ma opreste nimeni
dar de cate ori indraznesti sa tranzitezi ungaria cu masini aduse din vest te opresc sa le cotizezi si-ti baga de vina
ultima oara aveam noroc ca stia politistul ro si m-am certat cu el
era noapte aproape de 24 si nici nu m aveam nervi de spagari
m-a lasat in pace,decat o femeie pe cap mai bine  :rolleyes: liniste

#41
nrares

nrares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 13.10.2003
2 februarie, vama Bors, schiuri pe masina (clar destinatia), dupa 200 de metri in Ungaria tras pe dreapta. Intrebari:
Tigari aveti?
Am 10 pachete pentru mine. (3 persoane in masina)
Alcool aveti? Tuica?
Da, am 1/2 litru tuica pentru consum propriu.
Aaaa, tuica este interzisa in Ungaria, amenda 150 de euro.
Pai stai domle', sa vedem, etc, etc
Cat ai la tine?
Pai nu stiu, am banii pe card, sa vad. (deschid portofelul in fata lui stiind ca am doar o hartie de 20 de euro). El baga mana in portofel, trage banii afara, imi da actele inapoi si-mi ureaza drum bun.

Dupa zeci (daca nu sute de drumuri) prin Ungaria si prin Occident, a fost prima data cand am dat spaga ca sa ma lase in pace.

PS. Aproape toti (eu cunosc 10 persoane) cei care au trecut vama Bors in data de 2 februarie si aveau schiurile la vedere (clar ca mergeau in concediu in Austria) au fost trasi pe dreapta si au cotizat cu ceva ca sa fie lasati in pace.

Edited by nrares, 22 February 2008 - 07:25.


#42
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
ca tot vorbim de spagarii unguri vamesi maghiari

#43
kosmyn_kosmyn

kosmyn_kosmyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2007
Mie mi-au dat amenda ca nu am vrut sa le dau spaga...ma intorceam intr-o noapte din Germania cu masina adusa(aveam numere de export nemtesti)si la Mako dau de o masina de politie in fata mea,zic ca nu o depasesc ca era limita de 40 km/h si atunci sigur se leaga de mine.Dintr-o data aprind ei sirenele si ma trag pe dreapta.Se da jos politistul si vine la mine si zice ca nu am semnalizat intr-un sens giratoriu la care incerc eu sa ii explic ceva dar nah...tot cu a lui ramane si tot ma intreaba ca ce am in masina ca vazuse masina incarcata si i-am spus ca nu ii treaba lui si ma duc la masina si imi face amenda(pt nesemnalizare).Cand ajung acasa si dau la cineva amenda sa o citeasca scria ca nu am purtat centura,un pachet de nervi m-am facut atunci!!!Si asta numa ca nu le-am dat ceva!Probabil ca pentru nesemnalizare era amenda mica...
   Si alt exces de zel legat de unguri:in vama e limita de 20km/h si pun radar si daca depasesti imediat iti dau amenda!(a patit un prieten asa)
   Politistii unguri is niste porci ordinari!Is mai rai ca bulgarii!Ar merita impuscati toti! :D

#44
zmurfu

zmurfu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2008
mai eu am fost de ceva ori la plimbare si tot prin ungaria am trecut, ba ca sa o vizitez ba in traversare.
am facut chiar si un accident in budapesta destul de nasol, cu radiator spart si alte cele, fara victime.
eh, nu am avut nici un fel de probleme cu vreun vames sau politist in ungaria. nici nu stiu din cercul de prieteni sau colegi de munca (si cam toti se plimba pe la unguri) sa fi avut vreunul probleme cu vreun oficial de orice fel ungur.
unul singur a platit o data amenda, din vina clara a lui, a parcat undeva unde nu era voie, politistul sa uitat la ei , apoi a venit pana la ei si au luat amenda.

#45
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 zmurfu, on Apr 3 2008, 00:54, said:

mai eu am fost de ceva ori la plimbare si tot prin ungaria am trecut, ba ca sa o vizitez ba in traversare.
am facut chiar si un accident in budapesta destul de nasol, cu radiator spart si alte cele, fara victime.
eh, nu am avut nici un fel de probleme cu vreun vames sau politist in ungaria. nici nu stiu din cercul de prieteni sau colegi de munca (si cam toti se plimba pe la unguri) sa fi avut vreunul probleme cu vreun oficial de orice fel ungur.
unul singur a platit o data amenda, din vina clara a lui, a parcat undeva unde nu era voie, politistul sa uitat la ei , apoi a venit pana la ei si au luat amenda.
asta inseamna ca politistii unguri sunt ok,pt ca tie nu ti s-a intamplat nimic? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

#46
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

 Lukas, on Dec 12 2007, 17:07, said:

Si eu am dat o "mica atentie" unui polititst ungur, dar fusesem oprit 100% din vina mea si cu greu am reusit sa-l conving sa accepte.
Greseala: aveam proiectoalele aprinse in localitate (ramasesem cu ele de pe autostrada, portiune cu ceva ceata) ceea ce la ei inseamna amenda; in ro poti merge si cu cate 2 randuri de proiectoare si nu-ti zice nimeni nimic;  la o alta intrare in ungaria vamesul mi-a atras atentia ca am proiectoarele aprinse si trebuie sa le sting;


asa va trebuie la astia care umblati cu proiectoarele de ceata aprinse pe vreme buna, daca ar fi dupa mine v-as suspenda carnetul....


 anonima1, on Apr 3 2008, 06:37, said:

asta inseamna ca politistii unguri sunt ok,pt ca tie nu ti s-a intamplat nimic? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


normal ca daca nu a avut probleme cu politia spune ca e ok, ce ai vrea acum sa inventeze cazuri sau sa injure politia doar asa sa dea bine, sa fie in rand cu cei ce au alergie la organul cu cascheta?



revenind la mine: amenda nu am platit nici o data in ungaria, o singura data trebuia sa platim, pasagerii din spate nu aveau centura, dar ne-a inteles politia fara sa dam nici o atentie...

asa ca eu personal nu pot sa le reprosez nimic.

#47
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
nu e normal pt ca din punctul meu de vedere e o gandire limitata
nu suport genul asta de gandire:daca mie nu mi s-a intamplat inseamna ca nu exista
una e sa spui ca pt tine pana acum a fost ok-si alta sa afirmi ca pol Hu e k pt ca nu ai avut probleme cu ei
stau in oras de granita si-i cunosc prea bine
nu poti afirma ca vezi ceva daca ai o barna in fata :P

Edited by anonima1, 03 April 2008 - 14:44.


#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 anonima1, on Apr 3 2008, 14:40, said:

nu e normal pt ca din punctul meu de vedere e o gandire limitata
nu suport genul asta de gandire:daca mie nu mi s-a intamplat inseamna ca nu exista

Concluzia ai tras-o tu...cam repede. Omul a spus clar ca nu i s-a intimplat lui nimic, tot asa cum nici in cercul de prieteni nu cunoaste pe nimeni cu cazuri speciale. Si cam atit! De aici pina la gindire limitata e un pas mare.
Si eu ma plimb prin Ungaria de ani multi, probabil mai multi decit ai tu, dar nu pot afirma ca politistii sunt un caz special de "infractori legali". Am dat si spaga de rigoare de citeva ori, dar eram clar de vina. O depasire de viteza cu inregistrare pe radar mobil de la 80km/h la 160km/h m-a "costat" 20DM, iar alta cu poza pentru 230km/h pe autostrada m-a costat 100DM, pe vremea marcii.
Pina acum n-am dat de abuzuri aiurea, deci pentru mine si numai pentru mine nu exista. Iar unul sau doua cazuri izolate nu conduc la concluzia generala, ca politia maghiara ar fi toata in aceeasi oala cu cacao...intelegi aspectu'?

#49
zmurfu

zmurfu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2008
multumesc vata_pe_bat, multumesc si anonima1 pt "compliment"  :lol:
te rog sa remarci exprimarea la persoana I in postul meu.
nu contest ca exista probleme, foarte posibil pentru ca sunt peste tot, dar eu unul nu am patit, nu mi-a fost povestit, etc.

ah si vreau sa intorc "complimentul" :P
atunci cand se discuta ceva, orice, este normal sa existe pareri pro si contra, precum si experiente de toate felurile, de la tot felul de lume.
nu vad nimic obtuz in postul meu :)

#50
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 zmurfu, on Apr 3 2008, 18:44, said:

multumesc vata_pe_bat, multumesc si anonima1 pt "compliment"  :lol:
te rog sa remarci exprimarea la persoana I in postul meu.
nu contest ca exista probleme, foarte posibil pentru ca sunt peste tot, dar eu unul nu am patit, nu mi-a fost povestit, etc.

ah si vreau sa intorc "complimentul" :P
atunci cand se discuta ceva, orice, este normal sa existe pareri pro si contra, precum si experiente de toate felurile, de la tot felul de lume.
nu vad nimic obtuz in postul meu :)
ok zmurfu :rolleyes:
vata pe bat te-ai bagat precum musca in lapte,dar e atat de frumos afara ca nu merita sa-mi pun mintea cu matalutza :P

#51
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 anonima1, on Apr 3 2008, 18:49, said:

ok zmurfu :rolleyes:
vata pe bat te-ai bagat precum musca in lapte,dar e atat de frumos afara ca nu merita sa-mi pun mintea cu matalutza :P

pai cam are dreptate vata pe bat in ce zice.
fiti si voi in regula si nu va ia spaga nimeni...
Si desigur, se stie ca in vama trebuie sa mergi mai incet, ca d-aia au pus 20km/h restrictie.Iti sare unu de dupa un TIR si-l platesti ca nou...ce dreaq!Bine fac gaborii in Ungaria ca mai atentioneaza pe cate unu...
Pe mine nu m-a oprit nimeni dar nu fac nici fite pe sosea...merg cu cat  se merge, ca nu sunt usa de biserica nici ei...fug care au cu ce, care nu stau cuminti pe dreapta, fara fitze ca ei merg LEGAL si pot incomoda pe altii...
Mai zicea cineva ca i-a dat amenda ca nu avea scaun special pt copil...ca nu aveau centurile puse in spate...pai bine le-a facut ca i-a amendat! Sa le poarte! Si sa le poarte si in Romania centurile, sa cumperee si scaun de copil, sa bea si ei whisky de la free shop, nu tzuica, :lol:  :lol: ..etc etc

#52
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007

 anonima1, on Apr 3 2008, 14:40, said:

nu e normal pt ca din punctul meu de vedere e o gandire limitata
nu suport genul asta de gandire:daca mie nu mi s-a intamplat inseamna ca nu exista
De fapt ceea ce a spus suna asa: "daca mie nu mi s-a intamplat inseamna ca pentru mine nu exista". Corect, atata timp cat respecti regulile sunt sanse minime sa fi oprit de vreun politai (din centrul si estul Europei) ca sa-si "incerce norocul", ca doar stiu ei foarte bine ca avem "cultul spagii" bine inradacinat.

Edited by Peachy, 03 April 2008 - 18:35.


#53
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

 anonima1, on Apr 3 2008, 15:40, said:

..............................
nu poti afirma ca vezi ceva daca ai o barna in fata :P


esti prea spiritual, nu vad care ar fi barna in ceea ce ma priveste, sau vorbeai asa in general, ca e mai simplu, nu trebuie aduse argumente....

#54
catalinxmi

catalinxmi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.03.2008

 anonima1, on Apr 3 2008, 17:49, said:

ok zmurfu :rolleyes:
vata pe bat te-ai bagat precum musca in lapte,dar e atat de frumos afara ca nu merita sa-mi pun mintea cu matalutza :P

Anonima 1, daca tot te-ai inregistrat pe forum si vrei sa ti se asculte parerea, de bun simt ar fi sa asculti si parerile celorlalti nu? Mistocareli de aste ieftine "de frontiera" nu prea prind la niste oameni ce pot intelege niste situatii care de altfel pentru tine sunt destul de complicate si greu de inteles.
  Ar trebui sa intelegi ca nimeni nu-ti face nimic fara ca tu sa gresesti, iar atunci ai 2 optiuni, depinde care iti convine........
  Stima.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate