Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cu mașina prin Ungaria

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#19
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Am inteles totusi ca daca te prind fara cauciucuri de iaran ar fi o amenda destul de mare.
Merci pt informatii Imperator. Oare e mai bine sa schimb in Bucuresti/Arad sau sa scot de la bancomat?

Si totusi cand ma intorc unde sa ma mai opresc sa mai "arunc un ochi"? :) Merci

#20
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002
Schimba la Bucuresti sau Arad cel putin suma pe care-o vei cheltui, inclusiv benzina. In benzinarii cursurile de schimb sunt aberante....

#21
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Cam cat sa schimb pt 2 zile in Budapesta?

#22
bogdanbf

bogdanbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.01.2007

View Postclodius, on Dec 4 2007, 21:48, said:

Cam cat sa schimb pt 2 zile in Budapesta?
schimba cam 50 de euro pentru palta maruntisurilor, in rest, plateste cu cardul.
La Budapesta poti sta nu neaparat in centru, dar nici la periferie si e de preferat sa iti faci cam peste tot rezervari dinainte, pe web, gasesti preturi mult mai bune decat la receptia hotelurilor. Iti recomand www.gtahotels.com sau www.octopustravel.ro
La Salzburg cred ca ti-ar ajunge o zi, dar depinde ce doresti sa vizitezi, poate imprejurimi sau cine stie. Mai bine stai o zi in plus la Viena.Asta e parerea mea...
Cu cauciucurile in Ungaria nu am avut probleme. Asta iarna, desi inca mai era vama (dec. 2006) nu m-au intrebat aia nimic. Eventual inainte de vama toarna niste cola pe cauciucuri...prietenii stiu de ce...
Ai grija la vignete...in Ungaria cumperi de la orice benzinarie, far probleme, la fel si in Austria.
In Ungaria ar fi bine sa-ti iei pe 14 zile, care e cam 12 EURO si beneficiezi de ea si la intoarcere. In Austria poti sa-ti iei pe 9 zile parca, nu mai stiu pretul...
Sa iti lipesti actipildurile in geam....

#23
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Rezervarile sunt facute si camerele platite, programul nu prea mai poate fi schimbat decat la intoarcere unde nu am niciun plan.
Am luat cauciucuri de iarna si lanturi antiderapante.
Ma gandesc totusi sa iau vigneta pt 4 zile in Ungaria (voi fi nevoit sa mai iau inca una la intoarcere). Asta este solutia cea mai economica dupa calculele mele.
In Austria cred ca o sa iau pe cea de 10 zile, desi s-ar putea sa ma intorc in 11 si atunci iau pe mai multe zile.

Edited by clodius, 10 December 2007 - 20:41.


#24
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Corectie ori iau pt 10 zile, ori pt 2 luni, ori de 2 ori pt 10 zile. http://www.vignette.....php?idtopic=59
Pt vigneta in ungaria am gasit site-ul asta: http://www.motorway....x?page=fees2005

#25
bogdanbf

bogdanbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.01.2007

View Postclodius, on Dec 10 2007, 20:39, said:

Rezervarile sunt facute si camerele platite, programul nu prea mai poate fi schimbat decat la intoarcere unde nu am niciun plan.
Am luat cauciucuri de iarna si lanturi antiderapante.
Ma gandesc totusi sa iau vigneta pt 4 zile in Ungaria (voi fi nevoit sa mai iau inca una la intoarcere). Asta este solutia cea mai economica dupa calculele mele.
In Austria cred ca o sa iau pe cea de 10 zile, desi s-ar putea sa ma intorc in 11 si atunci iau pe mai multe zile.

Pentru Ungaria nu cred ca gasesti de 4 zile... de ce nu-ti iei de 14 zile? nu te incadrezi?
In Austria eu am luat vigneta prima data aproape de Salzburg pt ca uitasem   :D  si acolo la fel, cred ca poti sa iei pe 12 sau 14 zile parca.

Drum bun oricum!

#26
Lukas

Lukas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.03.2004
Si eu am dat o "mica atentie" unui polititst ungur, dar fusesem oprit 100% din vina mea si cu greu am reusit sa-l conving sa accepte.
Greseala: aveam proiectoalele aprinse in localitate (ramasesem cu ele de pe autostrada, portiune cu ceva ceata) ceea ce la ei inseamna amenda; in ro poti merge si cu cate 2 randuri de proiectoare si nu-ti zice nimeni nimic;  la o alta intrare in ungaria vamesul mi-a atras atentia ca am proiectoarele aprinse si trebuie sa le sting;

#27
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
pai conform site-urilor citate mai sus, nu exista de 14 zile nici pt hu, nici pt au

#28
aviv

aviv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.11.2007

View Postclodius, on Dec 10 2007, 23:06, said:

Corectie ori iau pt 10 zile, ori pt 2 luni, ori de 2 ori pt 10 zile. http://www.vignette.....php?idtopic=59
Pt vigneta in ungaria am gasit site-ul asta: http://www.motorway....x?page=fees2005

salut
pana la urma ati aflat sunt obligatorii cauciucurile de iarna in Austria?

#29
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
salut,

am fost acum 2 sapt. pana la salzburg. A nins cu 2 zile inainte in toata Austria si chiar si in Ungaria.
Nu m-a intrebat nimeni de cauciucuri de iarna nici in Ungaria nici in Austria. Dar iti recomand sa-ti cumperi chiar unele second-hand si doar pe fata. la 1 mil./buc  gasesti unele bune. Pe autostrada in Austria dadeau cu o solutie antiderapanta care avea un efect fantastic impreuna cu cauciucurile de iarna pe care le aveam: zburam cu 150 km/h in deplina siguranta iar afara ningea.
Daca nu ai confirmare sigura de cazare in Budapesta, Viena sau Salzburg iti  pot recomanda ceva.

#30
bogdanbf

bogdanbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.01.2007
ai fost? te-ai intors? cum a fost?
fa si tu un rezumat cu bune si cu rele....

#31
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Am fost si m-am si intors. O experienta foarte frumoasa. O sa ma mai duc cu prima ocazie, dar probabil catre alte destinatii.
Hai s-o iau de la capat. Tin sa spun ca programul a fost exact cel stabilit si precizat in primul post.
Am plecat sambata dimineata din Bucuresti pe la 8 si am ajuns seara in Arad dupa aproximativ 10 ore, dar am facut si o oprire mai lunga in Sibiu. Am schimbat in Arad 20 000 forinti - 280 ron, dar puteam s-o facem si in drum spre Nadlac intrucat am vazut prin sate case de schim care aveau un curs mai bun (1.43 ron/100 forrinti fata de cat am dat eu 1.44 ron/100 forinti - asta daca are vreo relevanta pt vre-unul dintre voi)
A doua zi, desi eram hotarat sa plecam pe la 7-7.30 am plecat la 9, din varii motive. De aceea am ajuns in Budapesta la ora  13 -13.30. Drumul a fost foarte bun, cu exceptia celui dintre Arad si Nadlac unde am prins prima ninsoare si polei. Am vazut cel putin 6 accidente care se intamplasera in noaptea/dimineata aceea. La vama nu ne-au intrebat decat de tigari sau alcool. Am raspuns negativ, le-am aratat pasapoartele si am plecat mai departe.
Am mers putin cu frica pt ca nu cumparasem vigneta (matrica), pt ca apoi sa ne dam seama ca aceasta este pt autostrada. Asadar nu va grabiti s-o cumparati decat la o benzinarie cash sau cu card. Eu am cumparat-o de la un Mol, de unde dealtfel am luat si teapa. Nesimtitul de ungur mi-a dat rest mai putin cu 100 forinti, pt ca am platit cash. Pt mine nu este mare lucru, dar tine de principii.
Autostrada de la Szeghed la Budapesta a fost aproape pustie. Hotelul, desi zicea ca este in centru sau "la 15 min de centru", s-a dovedit a fi in centrul periferiei la vreo 30 min de centru. In schimb a fost f ok: camera, transportul gratuit pana in centru samd. Ideea e ca n-am stat decat 2 zile asa ca n-am avut nevoie de abonamente pe toate liniile de transport (sau Budapest card). Fiind duminica am fost in centru cu masina personala. Ne-am oprit pe oriunde am vrut (legal bineinteles), lasam masina si mergeam cate 1-2 ore prin imprejurimi, dupa care reveneam si mergeam in alta parte. Cred ca am facut mai mult de 50 km prin centrul Budapestei, taversand toate podurile inainte si inapoi. Pe la 11 seara ne-am intors la hotel pt ca a doua zi la pranz sa fim inapoi in centru (de data asta adusi de catre un microbuz) si ne-am plimbat pt alte inca 6 ore. Impresii despre Budapesta: foarte frumoasa, romantica as putea spune, priveliste superba, mancare buna, limba de neinteles :) O multime de restaurante in centru, unul langa altul si aproape goale, pe o strada paralela cu Dunarea. Va recomand sa mancati acolo.
Marti, 18 dec dimineata, am plecat catre Viena, dar la 40 km de aceasta ne-am oprit la Parndorf (faimosul outlet) unde am petrecut vreo 3 ore la cumparaturi. Preturi foarte mici pt haine "de firma", pe care in Romania le-am fi gasit de 2-3 ori mai scumpe. Sa nu uit de trecerea granitei, Ungaria - Austria. Nici nu mai tin minte, dar cred ca nu ne-a oprit nimeni, asa ca fiti fara griji. In prima benzinarie am oprit si am cumparat vigneta plus niste benzina (mai scumpa fata de ce gasesti de ex in Viena  - 1.28 euro comparativ cu 1.23). Lipiti vigneta in geam, altfel le dati motiv austriecilor sa va dea amenda. Daca o lipiti f usor, fara sa apasati, si mai lasati si un colt nelipit, va va fi destul de usor sa scapati de ea odata ce nu va mai este de folos.
Viena... traficul in timpul saptamanii cam aglomerat, dar totusi circulabil. Am lasat masina intr-o parcare subterana care apartinea hotelului nostru (Ibis) si pt 10 euro/zi am stat linistit la gandul este in siguranta si la caldura :).
In Viena va recomand daca stati mai mult sa luati acel Viena Card sau cel putin un abonament pe toate liniile de transport. Desi majoritatea monumentelor sunt destul de aproape unele de altele, uneori veti dori sa fiti dusi catre respectivul punct de interes. Este totusi un oras mare cu distante de asemenea mari. Noi am preferat ca in prima si a doua zi sa mergem pe jos. A fost putin cam mult si de aceea in acea dupa-amiaza ne-am luat abonament pe toate liniile si mijloacele de transport. Viena este superba si are atatea cladiri frumoase. Merita mai mult de 2-3 zile ca sa ai timp s-o vizitezi pe indelete.
Joi, 20 dec dupa ce am vizitat castelul Schonbrunn, am alimentat si am plecat catre Salzburg. 300 km numai de autostrada au disparut in 3 ore. In Salzburg ne-am cazat si am procedat la fel ca si celelalte 2 dati, adica am mers in centru si ne-am plimbat fara o tinta anume. Este o cafenea pe acoperisul hotelului Stein (in centrul Salzburgului) de unde puteti avea o vedere minunata asupra orasului.
Orasul este unul cam scump, micut, cu strazi stramte, cladiri vechi, munti deasupra acestora (la propriu) si privelisti superbe. Si aici ne-am luat un abonament de 24 h pe toate liniile de transport.
Aveti mare grija unde parcati. Noi intr-o seara pt ca am parcat fara a lasa 5 m de coltul intersectiei am primit 21 euro amenda, pe care am platit-o a doua zi pt a nu avea probleme.
Sambata, 22 dec am alimentat si am plecat catre Stuttgart. Iarasi am petrecut 4h si jumatate pe autostrada (cam aglomerata de data aceasta). Din pacate nu am mai mers si prin Munchen fiind putin presati de timp.
Despre Stuttgart nu prea pot sa va spun mare lucru intrucat nu prea l-am vizitat. Am stat totusi vis-a-vis de uzinele Porsche :). Intr-una din zile am fost la un outlet situat la 70 km de Stuttgart: Metzingen. Si acolo am gasit preturi aproape derizorii la haine de marca.
Vineri dimineata (28 dec) am mai pus ceva benzina si am plecat spre Romania. In Germania am gasit cea mai scumpa benzina intre 1.37 euro/litru (in primele zile ale saptamanii) si 1.43 euro/litru (in partea a doua a saptamanii) asa ca am preferat sa alimentam cat mai mult in Austria
Am parcurs 1200 km pana in Arad in aproximativ 15 h, dar din nou cu o escala de 3h in Parndorf pt a mai cheltui cate ceva din banii ramasi :). Traseul a fost in linii mari Stuttgart - Passau - Linz - Viena - Budapesta - Szeghed - Arad.
La intrare in Ungaria era un chiosc care vindea vignete unde se formase o coada... Ca sa vedeti ca bisnitarii nu sunt numai in Romania. Oamenii vindeau vigneta cu 6 euro desi pretul acesteia era 1170 forinti, aproximativ 4.50 euro. Am preferat sa merg vis-a-vis, langa motelul Paprika Csarda, la o benzinarie Agip unde am platit cu cardul pretul real. As fi putut merge mai departe si la cativa km as fi gasit alte benzinarii, dar nu le observasem la ducere. Voi sa nu faceti greseala asta.
In rest... am avut cauciucuri de iarna, pt siguranta noastra, desi nu ne-a intrebat nimeni de asa ceva. Deasemenea am avut si lanturi antiderapante care si acum sunt in masina sigilate, dar mai bine sa stea acolo pt orice eventualitate.
Drum bun celor care vor face acest traseu, nu vor regreta. Nu-mi mai vine acum nimic in minte, dar pt orice alte nelamuriri si sfaturi va stau la dispozitie.

#32
popss

popss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.05.2007

View Postclodius, on Jan 13 2008, 16:43, said:

Hotelul, desi zicea ca este in centru sau "la 15 min de centru", s-a dovedit a fi in centrul periferiei la vreo 30 min de centru. In schimb a fost f ok: camera, transportul gratuit pana in centru samd. Ideea e ca n-am stat decat 2 zile asa ca n-am avut nevoie de abonamente pe toate liniile de transport (sau Budapest card). Fiind duminica am fost in centru cu masina personala. Ne-am oprit pe oriunde am vrut (legal bineinteles), lasam masina si mergeam cate 1-2 ore prin imprejurimi, dupa care reveneam si mergeam in alta parte.


Viena... traficul in timpul saptamanii cam aglomerat, dar totusi circulabil. Am lasat masina intr-o parcare subterana care apartinea hotelului nostru (Ibis) si pt 10 euro/zi am stat linistit la gandul este in siguranta si la caldura :).

Te rog, spune-mi la ce hotel ai stat la Budapesta si cit a costat cam dubla/ noapte  + parcarea.                                                                                                                                                                                                              Referitor la transport : daca lasi masina la hotel ai mijloace de transport in apropiere, spre centru ? - sau acel microbuz al hotelului este de fapt legatura cu centrul ?  Parcarea, duminica ( in Budapesta ) este free ?

Pentru Viena... la fel, cit a costa cazarea si daca ai mijloace de transport in comun in apropiere, pt. centru.
Multumesc,

#33
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
In Budapesta am stat la Best Western Lido, hotel de 4 stele, dar de fapt de 3. Pe mine m-a costat, prin intermediul unei agentii 54 euro/dubla/noapte. Parcarea este gratuita si supravegheata video. Exista si autobuze care trec pe acolo, dar nu m-a interesat f tare subiectul. In mod normal exista o lista la receptie pt microbuz pe care te poti inscrie si te poate duce in centru si te aduce cand alegi: plecare la orele 10 sau la 12 si intoarcere la 16 sau la 18.
Duminica intr-adevar parcarea este gratuita in Budapesta si cred ca in timpul saptamanii dupa ora 17 (asta nu-s sigur decat pt Viena).
La Viena am facut rezervare de pe internet la Ibis Wien Schoenbrunnerstrasse cu cel putin o luna inainte, fara posibilitatea de a anula. In acest mod am obtinut un pret de 49 euro/dubla/noapte fara mic dejun, ceea ce pe mine nu m-a deranjat intrucat am mancat la un bar de langa la jumatate din pretul lor (9 euro/persoana).
Hotelul era in centru, dar daca m-as mai duce as alege Ibis Wien Mariahilfestrasse, intrucat este putin mai bine pozitionat. Mijloace de transport pt a ajunge in centru? Esti in centru, dar daca vrei sa ajungi la obiective mai repede gasesti cu siguranta. Pe mine m-a costat 5.4 euro parca un abonament pe 24h

Edited by clodius, 14 January 2008 - 09:53.


#34
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
super misto. eu as vrea sa fac cam acelasi traseu prin toamna. trebuie viza pe undeva? pasaport neaparat? un total de cheltuieli??
mersii

#35
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 31.05.2007

View Postmanead, on Jan 16 2008, 12:40, said:

super misto. eu as vrea sa fac cam acelasi traseu prin toamna. trebuie viza pe undeva? pasaport neaparat? un total de cheltuieli??
mersii

Viza?!  :nonobad:  Am intrat in EU de un an si ceva... Cartea de identitate este suficienta. Singurul control care se mai face este la Nadlac, pentu ca Ungaria a intrat deja in Spatiul Schengen, asa ca dupa Nadlac ai drum liber pana-n Marea Britanie!

#36
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Cheltuieli inerente aproximate:
benzina 300 eur, consum de 6.4 l/100km
Cazarea 300 eur (in Stuttgart am stat la cineva), iar in celelalte orase am gasit cu 50-54 eur/noapte
Vignete 20 eur
Mancare... depinde, dar preturile nu-s mult mai mari decat la noi. De exemplu am platit in Budapesta 6000 forinti aproximativ echivalentul a 80 ron pt o masa de 2 persoane.
Cu 1000 - 1200 euro (fara cazare si benzina), 2 persoane, va descurcati bine si nu va veti opri de la nimic.
Asta este o opinie subiectiva, fa-ti si tu calculele si daca ai nelamuriri ma poti intreba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate