Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Help acte auto

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.181
  • Înscris: 05.04.2007
Sal all.
Uitati cum sta treaba: Vreau sa cumpar o masina de la o firma, dar ca sa fac asta trebuie sa o iau prin intermediul unui amic care lucreaza acolo. Adica el o cumpara de la firma si apoi mi-o revinde mie fara a se folosi de ea.

Nelamurirea mea este: Acest amic trebuie sa faca obligatoriu toate demersurile privind inscrierea masinii avand in vedere ca nu va circula sau folosi masina iar schimbul de proprietar se va face aproape imediat?

Multumesc anticipat.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.085
  • Înscris: 24.02.2006
nu stiu acum cum sta treaba, dar la sfarsitul anului trecut masina trebuia declarata la finante de catre fiecare persoana(fizica sau juridica) pe la care a trecut, indiferent cat a stat acolo.
altfel spus: tu o sa primesti un contract de vanzare-cumparare. vanzatorul trebuie sa obtina o stampila cum ca a radiat fiscal masina(asta presupune ca a si inmatriculat-o fiscal). daca tu vei face contract de vanzare-cumparare cu amicul tau, iar el face contract de vanzare-cumparare cu firma, trebuie sa o inmatriculeze fiscal si el. Inmatricularea fiscala presupune un formular completat la Administratia finantelor publice a sectorului in care sta solicitantul + cateva acte si copii dupa acte (actele masinii, contractul de v-c si inca cateva, lista o obtii de la AFP). Sa nu confunzi inmatricularea fiscala cu cea de la circulatie, sunt 2 lucruri diferite.

#3
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.181
  • Înscris: 05.04.2007

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe May 16 2007, 14:13, a scris:

nu stiu acum cum sta treaba, dar la sfarsitul anului trecut masina trebuia declarata la finante de catre fiecare persoana(fizica sau juridica) pe la care a trecut, indiferent cat a stat acolo.
altfel spus: tu o sa primesti un contract de vanzare-cumparare. vanzatorul trebuie sa obtina o stampila cum ca a radiat fiscal masina(asta presupune ca a si inmatriculat-o fiscal). daca tu vei face contract de vanzare-cumparare cu amicul tau, iar el face contract de vanzare-cumparare cu firma, trebuie sa o inmatriculeze fiscal si el. Inmatricularea fiscala presupune un formular completat la Administratia finantelor publice a sectorului in care sta solicitantul + cateva acte si copii dupa acte (actele masinii, contractul de v-c si inca cateva, lista o obtii de la AFP). Sa nu confunzi inmatricularea fiscala cu cea de la circulatie, sunt 2 lucruri diferite.


Ce nasol. Sa vezi distractie. Amicul e din Timisoara, iar eu din Bucuresti. O sa se lungeasca o gramada.

#4
amalex

amalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 139
  • Înscris: 11.01.2005

Vizualizare mesajMoshuXXL, pe May 16 2007, 08:54, a scris:

Sal all.
Uitati cum sta treaba: Vreau sa cumpar o masina de la o firma, dar ca sa fac asta trebuie sa o iau prin intermediul unui amic care lucreaza acolo. Adica el o cumpara de la firma si apoi mi-o revinde mie fara a se folosi de ea.

Nelamurirea mea este: Acest amic trebuie sa faca obligatoriu toate demersurile privind inscrierea masinii avand in vedere ca nu va circula sau folosi masina iar schimbul de proprietar se va face aproape imediat?

Multumesc anticipat.
Nu e greu. Firma ii face factura amicului.
Firma isi radiaza auto de la financiar, ii da dovada radierii (stampila pe fisa de inmatriculare si certificat fiscal), cartea de identitate a vehiculului, certificatul de inmatriculare si masina cumparatorului (amicul).
Amicul printr-un contract de vanzare-cumparare iti vinde masina. Astfel iti vor reveni toate documentele masinii. Mergi la financiar sa ti-o ia in evidenta pe numele tau (max 30 zile de cand auto a fost radiata de firma la financiar), mergi la RAR sa faci Nota de autenticitate (ITP daca e cazul), apoi faci demersurile necesare pt inmatriculare.

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe May 16 2007, 15:13, a scris:

nu stiu acum cum sta treaba, dar la sfarsitul anului trecut masina trebuia declarata la finante de catre fiecare persoana(fizica sau juridica) pe la care a trecut, indiferent cat a stat acolo.
altfel spus: tu o sa primesti un contract de vanzare-cumparare. vanzatorul trebuie sa obtina o stampila cum ca a radiat fiscal masina(asta presupune ca a si inmatriculat-o fiscal). daca tu vei face contract de vanzare-cumparare cu amicul tau, iar el face contract de vanzare-cumparare cu firma, trebuie sa o inmatriculeze fiscal si el. Inmatricularea fiscala presupune un formular completat la Administratia finantelor publice a sectorului in care sta solicitantul + cateva acte si copii dupa acte (actele masinii, contractul de v-c si inca cateva, lista o obtii de la AFP). Sa nu confunzi inmatricularea fiscala cu cea de la circulatie, sunt 2 lucruri diferite.
stii tu ceva... dar nu e corect
oricum termenul este de 30 zile intre radierea de la financiar a vanzatorului si inregistrarea auto in evidenta financiara a cumparatorului, termen in care auto se poate vinde de "n" ori.

Sper ca m-am facut inteles. Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate