Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Se merita cutie automata la noi?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004

 Dragon Warrior, on Jun 14 2007, 06:53, said:


Nu vreau sa te dezamagesc (prea tare) dar trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca e o cutie de viteze slab performanta. Poate ca e mai bine sa nu stii prea multe despre ea.

Edited by MAK, 14 June 2007 - 18:37.


#20
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Dar daca cutia nu ma dezamageste de ce m-ai putea dezamagi tu? Cutia mea functioneaza ireprosabil pentru utilizarea masinii in regim de amator. Schimba cum trebuie, retrogradeaza corect in depasiri, atinge viteze mari fara sa tureze motorul pana il iau ametelile (overdrive), etc.

Doar vroiam sa stiu mai multe despre ea nu sa ma apuc de raliu.

#21
Cocobirlozaur

Cocobirlozaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 19.07.2006

 nmarius1, on May 10 2007, 23:09, said:

O cutie automata stiu ca duce la un consum ceva mai mare, n-am condus niciodata cu asa ceva si nu stiu cum se comporta de exemplu daca vrei sa demarezi in tromba la un moment dat sau cum se comporta pe suprafete alunecoase (gheata, zapada).  Ma bate nevasta la cap sa iau o masina cu cutie automata sa conduca si ea mai usor, imi tot spune ca in america au foarte multi.  E fiabila? Am vazut-o ca optionala si la golf5 si la aveo. A avut cineva? Se merita la noi?


Cutie automata ! Cel mai bun lucru ! Nu va ginditi la 1 -2 L in plus la consum
.Cutia automata skimba treptele atunci cind trebuie ! Motorul are viata mai lunga !
Totusi , feriti-va de masinile germane , cunostintele mele care au asa ceve , au numai probleme !
Vw -dezastru Merc-rau , etc.
Personal am mers cu 2(doua) masini automate , care m-au impresioonat.
Citroen C5  si   Ford Mondeo. Avinnd in vedere ca motoarele sunt cam la fel (Diesel) ,
impresia a fost super !  Eu as alege totusi C5 pt.suspensia inegalabila !
Faceti cum va taie capul !
Bafta !

#22
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007

 Cocobirlozaur, on Jun 17 2007, 00:00, said:

Totusi , feriti-va de masinile germane , cunostintele mele care au asa ceve , au numai probleme !
Vw -dezastru Merc-rau , etc.
  cum iti explici atunci ca 90% din taxiurile germane sunt Mercedes si 99% din acestea au cutie automata -fac 4-600 mii km in timp extrem de scurt fara sa aiba probleme la cutie?

#23
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Stimabilul a mai postat aiureli,asa ca nu credeti prostiile alea . Cutia automata e facuta sa ajute , nu sa incurce. Sa mai vb ca americanii au mai toti cutie americana, o masina mai mare gen Touareg sau Tucson deja fara automata e cam greu de condus etc. Ce sa mai zic de DSG, cea mai evoluata dintre ele, atata de laudata la VW,despre care dansul spunea ca sunt praf, sau Mercedes, o marca ce are un prestigiu si renume demn de orice masina internationala...
:death: prostii debitate la o punga de seminte in fata blocului :cursing:

#24
Silver Wolf

Silver Wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,694
  • Înscris: 24.09.2006
Omul si-a expus parerea, nu cred ca e cazu sa se dea cu toporu. Si eu prefer manuala, nu neg aspectele pozitive ale automatelor cu precadere DSG, dar tin sa te atentionez ca oricare pot avea bube. Eu am avut norocu sa ma vad oprit in panta la trecerea la nivel cu calea ferata intr-un C 220 automat care nu vroia sa se mai urneasca. Modelul era din generatia anterioara, ce poti spune tu acum ca au laudat-o firma aia cunoscuta international cand eu simteam ca pot muri acolo?

#25
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Taman ce spuneam. Nu poti generalaliza pe baza unui singur eveniment ! era un post undeva in care unul lauda Mazda 6, altul il critica. Prin generalizare,masina era extrem de fiabila, si simultan extrem de proasta. Ideea era ca sa intelegi, ca de ex, 40% din touran`uri se vand cu DSG,sau un procent apropiat. Masinile mai mari,idem, doar n`o sa stai cu ditamai elefantul sa o conduci cu piciorul tremurand pe ambreiaj. E o solutie tot mai cautata. SI eu daca mi`as lua masina cu motor 2L+ , as lua`o cu automata...vorba cuiva, cum controlezi o masina cu 200 si ceva de cai,cu o manuala? cam greu, ca zbori in fundul masinii din fata...

#26
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Am comandat un Opel Antara cu echipare Cosmo 3.2 V6 ECOTEC si vine standard cu  cutie automatã ActiveSelect® cu 5 viteze , sunt bune cutiile automate de la Opel, mai sus nu am vazut nimic legat de Opel ?

#27
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Nu-i adevarat ca "zbori" cu o masina de 2L+ cu cutie manuala. Depinde acum si de abilitatea fiecaruia sa controleze acceleratia si ambreiajul. De la GTI la Mazdaspeed3, la S2000, la masinile super-sport gen Corvette sau Viper, toate modelele astea au cutii manuale (chiar daca se ofera si cu automate).

#28
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 18.03.2007

 spdude, on Jun 19 2007, 01:54, said:

Taman ce spuneam. Nu poti generalaliza pe baza unui singur eveniment ! era un post undeva in care unul lauda Mazda 6, altul il critica. Prin generalizare,masina era extrem de fiabila, si simultan extrem de proasta. Ideea era ca sa intelegi, ca de ex, 40% din touran`uri se vand cu DSG,sau un procent apropiat. Masinile mai mari,idem, doar n`o sa stai cu ditamai elefantul sa o conduci cu piciorul tremurand pe ambreiaj. E o solutie tot mai cautata. SI eu daca mi`as lua masina cu motor 2L+ , as lua`o cu automata...vorba cuiva, cum controlezi o masina cu 200 si ceva de cai,cu o manuala? cam greu, ca zbori in fundul masinii din fata...


cine spune ca la automata nu iti fuge spatele daca accelerezi prosteste? mai ales in viraje.
am avut 2 luni chevrolet lumina de 6 cilindrii in V de peste 200 cp si fiind automata era o adevarata pasiune sa faci U turnul pe acceleratie... casa nu zic ca la demarajele mai in forta trebuia sa am mare grija sa o tin in echilibru.
asa ca pericolul de a rupe aderenta nu e o boala a cutiei manuale.

acum am o mazda 3 automata (are si slectie pe secevntial daca vreau) cu 4 trepte indicate pe bord si care la motor de 1,6 si tractiune fata nu am cum sa rup aderenta.


f usor ma manuit:
- plecarea in panta - boala multor femei,
- mersul cu spatele e de doua ori mai sigur doar tinand si eliberand frana pe portiuni.
- mainile pe volan in orice situatie.

se cere ABS pe o asemenea masina deoarece simt eu ca face mai slab frana de motor in treapa D.

Edited by rue_baree, 20 June 2007 - 16:39.


#29
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Mda, si la automate se poate rupe aderenta, fie ca e pe spate sau pe fata tractiunea. Chestia e ca la automate, distanta pe care apesi pedala da rata acceleratiei, nu acceleratia efectiva, deci ca sa rupi aderenta trebuie s-o calci pana la fund si fie sa ai motor relativ puternic, cauciucuri uzate sau suprafata alunecoasa.

#30
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 Silver Wolf, on Jun 18 2007, 23:05, said:

Eu am avut norocu sa ma vad oprit in panta la trecerea la nivel cu calea ferata intr-un C 220 automat care nu vroia sa se mai urneasca. Modelul era din generatia anterioara, ce poti spune tu acum ca au laudat-o firma aia cunoscuta international cand eu simteam ca pot muri acolo?

pai bine, si eu pot sa spun ca, la trafic intens prin oras, ambreiajul e super solicitat si e una din piesele care se strica relativ usor... faptul ca pe respectivul l-a lasat cutia automata nu inseamna ca e mai putin fiabila decat una manuala, poate daca avea manuala il lasa discu de ambreiaj cu mult inainte...

hai sa luam si asa: cutiile automate in general le gasesti pe masini mai scumpe/mai puternice. crezi ca producatorii ar risca sa isi enerveze clientii daca cutiile automate nu ar fi fiabile? normal ca se mai strica, tot "fier" e, la fel cum se strica si una manuala.

#31
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
In Romania gasesti automatele pe masinile mai scumpe/puternice. In US si Japonia le gasesti pe majoritatea (indraznesc sa spun toate) modelele, indiferent cat de mic motorul sau cat de scumpa/ieftina masina. Bineinteles sunt cateva exceptii la anumite modele sport de ex. Civic Si care nu are nici o optiune pt cutie automata.

Cat despre stricatul cutiei... in general o cutie automata ar trebui sa tina multi ani (peste 10, iar in unele cazuri chiar mai mult) fara nici un fel de intretinere. Cand se strica insa, costa mult mai mult s-o repari/inlocuiesti decat un simplu ambreiaj.

#32
ar28tm

ar28tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 27.06.2007
imi permit sa comentez si eu acest subiect, nu stiu daca merita sau nu la noi , eu vreau sa vorbesc la modul gteneral, problema este pana cand se strica prima oara ... apoi sa vezi nervi, un amic a venit aseara sa se planga ca nu mai stie ce sa faca, are un audiA6 full option cutie autimata, a bagat bani nu gluma in el sh in germania, masina e din 2003 el a luat-o in 2004. de 2 luni are grave probleme cu, cutia de viteze, a fost la mecanic ( unul singur in toata zona) si a mers iesri a 4- oara, dar nevasta-sa nu mai el, ca il omora pe mecanic, cei de la reprezentanta Audi nu fac asa ceva, asta a fost raspunsul. deci, zic ca tine si de noroc sau ghinion, nici nu mai stiu ce sa zic, cert este ca pana acum visam la o masina cu, cutie automata, dar dupa "spovedania" lui de aseara, nici nu ma mai gandesc. lasa frate ca una manuala era schimbata de mult timp si nici nu cautai ca nebunul dupa mecanici. asa ca .......

#33
nikim

nikim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.05.2007
Am condus o vreme un Passat cu acea cutie automata. Ce pot sa va spun este ca in aglomeratia din Bucuresti este o placere sa te duci la munca. Multi mai putini nervi si mai putin stres. In ceea ce priveste fiabilitatea pot spune ca a fost defecta acum 2 ani ,a fost reparata la PBN si nu a mai avut nici o problema din acel moment.
Va rog sa-mi spuneti ce modele de masini din clasa mica sau medie pentru oras in special gasesc cu transmisie automata.

multumesc.

#34
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
lupo 3L 1.2 tdi ( o bijuterie- vreau sa-mi cumpar) sper sa gasesc cu km relativ putini.

#35
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 18.03.2007
kia picanto
opel corsa
clio /megane
cielo
aveo/kalos
lacetti
octavia (poate si Fabia, nu sunt sigur)
mazda 3 (are si optiune de a conduce pe secvential nu doar pe automat dar nu mai are intermediarele 1 si 2) dar pe Drive te enervezi de lenea ei si cat e de gurmanda.

se pare ca Opel kadet a avut si el o cutie AT cu 3 trepte de inaintare ca si cielo.
lumea lauda AT ul de la aveo. eu inca nu am testat.



etc

#36
SchumyAlex

SchumyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 27.02.2006
un sofer adevarat n-are nevoie de cutie automata...el stie sa scimbe viteza la timp,ganditiva la automata...adio scartait de roti,adio depasiri de alea sa tasnesti din spatele nu ala din fatza ta :D Unde mai e farmecu??

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate