Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Paypal in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
5186 replies to this topic

#2503
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
cand fac o plata prin paypal imi ia automat banii diin contul asociat? ca am doar 1.5 Euro in paypal

- am cautat pe forum si am gasit ca-i ia automat.

Edited by asifilip, 17 November 2009 - 09:47.


#2504
rapture

rapture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.10.2006
Dragi prieteni vreau sa spun ca primul meu contact cu PayPal-ul este frustrant si dezamagitor, simt ca inebunesc si imi vine sa sparg si display-ul.....
Pe scurt: azi am facut de nevoie un cont pe PayPal ca sa efectuez o plata de doar 20E. Dupa lupte seculare (care au durat cateva ore) am creat contul, inregistrat cardul si mi-a aparut la status: VERIFICAT. In mailul primit zice ca pot efectua orice tranzactie din acel moment.

Introduc adresa de mail a celui care trebuie sa primeasca banii, suma de bani (20E) si dau "Continue" dar surpriza:"Sorry, your payment won't go through. To make it work, you'll need to add money to your account and pay with your PayPal balance."
Cred ca am incercat de 20 de ori si acelasi mesaj stupid.
L-am rugat pe partener sa-mi trimita el un ordin de plata, a venit, dar cand sa platesc acelasi mesaj ilogic.

Cardul este de credit "Card Avantaj" VISA de la EuropeBank (cei de la banca au zis ca merge in PayPal si se comporta ca si cum ai face plati in magazin existand chiar si o perioada de gratie).

Nu inteleg de ce vrea sa ia bani din balanta cand acolo nu am nimic in loc sa retraga de pe Card?! Efectiv n-are sens tranzactia!
Am verificat si la banca si zice ca au retras cei 1.5E care acum apar ca fiind "blocati".

Tot prin PayPal la "Help" zice ca poti selecta prin ce sa platesti intre Card si balance dar mie nu imi apare aceasta optiune!

Sincer, sunt foarte dezamagit, nu ma asteptam sa merga asa greu cu platile electronice.

Acum vin intrebarile:
1-Este contul meu definitivat sau nu (mentionez ca l-am facut azi si imi apare Verificat, cardul este inregistrat, am bagat si codul de patru digiti de la banca...etc)? Dureaza mai multe zile pana se definitiveaza sau daca apare Verificat este OK?
2-Este de vina Cardul Avantaj (Visa)? Ce card trebuie folosit ca sa mearga cu PayPal-ul?
3-In contul de PayPal nu apar cei 1.5E ca fiind returnati! Asta inseamna ca inca mai delibereaza cei de la PayPal?

Daca gresesc undeva va rog sa-mi spuneti. Merci!

Edited by rapture, 17 November 2009 - 21:36.


#2505
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Mie nu mi-au inapoiat niciodata cei 1,5 euro au ramas in balanta, deci nici la tine nu e vorba de vreo deliberare...
I-am folosit la o plata ulterior

Intrebarea care se pune este: tu cati bani ai pe cardul ala? Acopera tranzactia cu pricina?

Edited by onlyone, 17 November 2009 - 22:19.


#2506
rapture

rapture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.10.2006
Bani sunt ca doar nu mi-am facut cont pe PayPal sa ma aflu in treaba sau sa stau sa pierd vremea scriind pe forumuri dupa ajutor.

#2507
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Incearca o suma mai mica intai, gen 10 EUR sau chiar 5 EUR. Dar nu astazi ca l-ai frecat prea mult si trebuie sa se raceasca intai. Incearca maine.

#2508
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Sum mai mica decat 20 de euro? Eu propun sa incerce cu nite centi intaine ca poate e mult si 5 euro ;)

Cat despre peripetia omului e prima oara cand aud. Si am cateva zeci de plati cu paypal la activ. Nici nu stiu cum dracu se selecteaza daca sa platesti din contul paypal sau din contul bancar. Am senzatia ca intai se consuma banii din contul paypal si cand nu mai ai bani trece pe contul bancar.

#2509
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 SPF, on 18th November 2009, 07:50, said:

Cat despre peripetia omului e prima oara cand aud.
O mai patesc si eu cu contul Personal (cel business nu face asa), dar la 100.

Acum cateva zile am trimis 100 Euro, si in aceeasi zi vrand sa mai fac inca o plata de 88 dolari si am primit aceeasi eroare "Sorry, your payment won't go through. To make it work, you'll need to add money to your account and pay with your PayPal balance." A mers a doua zi.

Probabil asa fac conturile noi sau care sunt folosite foarte rar, masuri de securitate. Dar totusi, nici 20 euro la prima tranzactie, deja exagereaza. Au inceput deja romanii sa le faca "bucurii"?

Edited by don_dannielo, 18 November 2009 - 08:44.


#2510
rapture

rapture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.10.2006
Offff, hai ca sunteti si voi chiar culmea. Cum sa fie mare o suma de 20E? Daca atat costa serviciul de care am nevoie, acum ce sa fac!
Ideea este ca eu sunt de acord sa dau banii de pe Cardul de Credit iar ei nu vor sa-i ia si nu inteleg de ce. Unde este frauda?
In fine, mai incerc dar nu scrie nicaieri ca pentru inceput am voie sa fac tranzactii doar cu sume mici de genul 1-2E.
Daca nu merge o sa incerc sa fac o tranzactie interbancara clasica.

PS: am inteles de la altcineva ca problema ar fi in tipul contului care la mine este Personal si de fapt mi-ar trebui Premier ca sa suporte Cardul de Credit!
Ce inseamna trecerea la Premier? costuri suplimentare? retinerea unui procentaj din tranzactie?

Edited by rapture, 18 November 2009 - 10:22.


#2511
rapture

rapture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.10.2006
Raspunsul primit de la PayPal; se pare ca este o verificare aleatorie cum bine a spus cineva mai sus!

Quote

Dear xxxx xxxxx,

Thank you for contacting PayPal in regards to your recent payment attempts
through your PayPal account.

Firstly we consider you, as all our customers as valued members of PayPal.

I have reviewed your account and I can see that unfortunately some of your
payment attempts were stopped by our internal security system.

To provide one of the safest online payment methods PayPal reviews every
transaction before it's approved. Occasionally, we must block a certain
funding source. It means that there may be a higher-than-normal level of
risk associated with the transaction (e.g. transaction being challenged to
be unauthorised).

Unfortunately, I can neither give you detailed information as to why our
security system has blocked your transaction nor am I able to override or
manually change the security settings.

Please be assured that this is a standard procedure for all transactions
going through PayPal and it's carried out in accordance with our User
Agreement.

We regret any inconvenience this may have caused and would like to ask you
to initiate the payment at a later date or use another funding source.

We also advise that you contact your seller and inform them why the payment
has not been completed yet.

If the seller accepts payments through PayPal they will be familiar with
your situation. To review our User Agreement please click the Legal
Agreements at the bottom of the page.

I would suggest to you that you log off and onto your computer and keep
trying to make the payment until it goes through.

I know that this can be frustrating and on behalf of PayPal I would like to
apologise to you for any inconvenience caused.

I hope that this information is helpful to you, and answers your question.

Should you need any further assistance, please feel free to
contact me or any of my colleagues and we will be more than happy to help
you.

Yours Sincerely,

David

PayPal, an eBay Company


#2512
r4du-m4a1

r4du-m4a1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 12.01.2008
am si eu o intrebare, cum pot schimba prenumele de pe contul de paypal, vreau sa verific contul, dar cardul este al fratelui meu.
multumesc

#2513
Oximoron

Oximoron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2007
Radu, iti faci cont nou. Daca deja ai stabilit ca platile le vei face cu cardul fratelui tau va trebui sa-ti faci un card nou pentru ca nu merge sa atasezi un card la doua conturi diferite.

A observat cineva linkul catre noua politica? Dupa ce va logati in cont, apare in dreapta la "PayPal balance" sub Notifications (Policy updates). Vor sa reduca comisioanele ? Pentru platile in euro intre 2 utilizatori din tari membre UE comisionul va fi 0%. In alta moneda 0,5%. Pentru USA 1%, China 0% etc. Nu sunt inca sigur la ce comisioane se refera de aceea le-am trimis un email la care astept raspuns. Data la care va intra in vigoare noua schema de comisioane este 21 Ianuarie 2010. Ar fi minunat daca ar reduce de la 3,4% la 0-1%.

Quote

1. Fees

Section 8 is being amended to update the fees for cross border personal transactions.

Where the country of the recipient’s registered PayPal Account is Poland, the fee charged for cross border personal payments fully funded by PayPal Balance or Bank is 1% + 0.55 PLN (Polish Zlotych). The relevant part of the fee table for cross border personal payments fully funded by PayPal Balance or Bank now reads as follows:
Transaction Type                               Activity                         Fee for payment fully funded by:
Cross border personal transactions          Sending or receiving                                         - PayPal Balance
                                                                                                                                   - Bank
Important: this fee is based on the country of the recipient’s registered PayPal Account.

Either the sender or the recipient pays the fee. Not both.

In most cases, the sender decides who pays the fee. In some cases the sender will not be able to decide and the sender or the recipient will be required to pay the fee.

Recipient’s Country:

UK: 0.5%

Poland 1% + 0.55 PLN

*Other European Countries: 0.5%

Australia 1%

Canada 1%

China 0%

Germany 2%

Hong Kong 0%

Singapore 0%

Taiwan 0%

U.S. 1%

Elsewhere 0.5%

Note: This fee will not be charged if a Euro payment is made between Accounts registered in the European Union or EEA.

Edited by Oximoron, 21 November 2009 - 21:12.


#2514
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Din cate inteleg eu, "personal transactions" exclude platile primite din vanzari asa ca majoritatea utilizatorilor Paypal nu vor beneficia de aceste reduceri.

#2515
Han Solo

Han Solo

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.04.2005
Am si eu un cont paypal, dar sincer sa fiu nu ma prind care este numele lui.
Adica...daca cineva trebuie sa imi trimita bani in el si ma intreaba...care e contu tau paypal....eu ce raspund?
Adresa de email sau care naiba e contu meu paypal?
La fel si pe siturile unde tre sa introduc contul....nu stiu ce sa scriu acolo...ajutati-ma va rog, sint cam confuz aici  <_< :mellow:

#2516
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Han Solo, on 23rd November 2009, 18:39, said:

Adica...daca cineva trebuie sa imi trimita bani in el si ma intreaba...care e contu tau paypal....eu ce raspund?
Adresa de e-mail.

#2517
Han Solo

Han Solo

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 108
  • Înscris: 27.04.2005

 don_dannielo, on 23rd November 2009, 19:43, said:

Adresa de e-mail.

Multumesc, you are a lifesaver  :rolleyes:

#2518
ginag

ginag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2007
Rapture ce-ai rezolvat?
Aceeasi problema o am si eu trebuie sa platesc un avans pt  vacanta in Turcia, ei mi-au trimis un money request si eu incerc de zile bune sa platesc 200 E si acelasi mesaj cu paypal balance.
Deja oamenii ma considera o neserioasa......

#2519
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
N-ai nici o sansa sa platesti 200 de euro cu un cont nou facut la Paypal. Incearca sa platesti direct cu cardul pe siteul turcesc unde vrei sa-ti rezervi vacanta.

#2520
rapture

rapture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 09.10.2006
S-a rezolvat! Am mai asteptat vreo 2 zile dupa ce mi-au trimis raspunsul si am vazut ca mi-au aparut cei 1.5E in balanta. Probabil acum pot face tranzactii dar nu am mai incercat eu caci intre timp am trimis banii din contul unui prieten.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate