Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

Credit bancar cat mai avantajos

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
HellRyder

HellRyder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 02.10.2006
Salut!

Ma bate gandul de la o vreme sa iau un credit pentru nevoi personale. Nu foarte mare, sa zicem 2500E, eventual nu pe mai mult de 2 ani. Salariul meu e de vreo 500E deci nu cred ca sunt probleme, mai ales ca nu am aviz negativ de la Biroul de Credite si nici nu sunt cautat pentru vreo frauda.
Intrebarea care se pune este: de la ce banca sa iau creditul ca sa fie cat mai avantajos si sa nu ma trezesc cu surprize mari? Va intreb pentru ca poate aveti mai multa experienta cu asemenea operatiuni. Stiu ca bancile practica tot felul de tertipuri ca sa iti umfle banu' si de aceea intreb: de ce anume trebuie sa ma feresc. Am aflat deja de faza cu dobanda variabila care e mica la inceput si apoi creste precum si de unele comisioane care nu sunt chiar la vedere de la bun inceput.
Altceva ce ar mai trebui luat in calcul? As vrea sa ma duc la o banca unde sa mi se spuna: dom'le uite care e treaba, iei matale 2500 si in 2 ani dai inapoi 3500. Bine, cifra e exagerata (sper) si nu as fi dispus sa dau inapoi mai mult de 500E in plus. Deci luat 2500 si platit 3000 mi se pare rezonabil. Oare este si posibil?

Multumesc anticipat!

#2
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
IN primul rand, modifica ti semnatura si citeste regulamentu.

La majoritatea bancilor, pentru 2500 euro pe 24 de luni, vei plati in total bancii cam 2800 euro. Aici se mai poate adauga si comisionul de 40-60 euro si, eventual comisionul de gestiune lunar. Salariul este ok ptr un astfel de credit.

Cauta credite pe google si vei gasi cateva site uri unde vezi comparatii intre oferte.

#3
HellRyder

HellRyder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 02.10.2006
Am modificat semnatura asa cum mi s-a cerut. Am intrebat aici si nu m-am multumit doar cu ce am gasit pe Google deoarece ma gandesc ca acesta este rolul unui forum: sa discutam anumite subiecte. Pe Google gasesc SEC oferta unei banci. Realitatea ne-a demonstrat insa ca in spatele unei oferte frumos cosmetizate banca ascunde in mod voit unele amanunte mai greu de digerat. Read the small print dupa cum se spune...

#4
WHEEP26

WHEEP26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 10.05.2007

View PostHellRyder, on May 10 2007, 14:51, said:

Am modificat semnatura asa cum mi s-a cerut. Am intrebat aici si nu m-am multumit doar cu ce am gasit pe Google deoarece ma gandesc ca acesta este rolul unui forum: sa discutam anumite subiecte. Pe Google gasesc SEC oferta unei banci. Realitatea ne-a demonstrat insa ca in spatele unei oferte frumos cosmetizate banca ascunde in mod voit unele amanunte mai greu de digerat. Read the small print dupa cum se spune...


E posibil sa gasesti ceea ce cauti AICI

Edited by WHEEP26, 10 May 2007 - 13:58.


#5
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 04.05.2007

View PostHellRyder, on May 10 2007, 12:18, said:

Salut!

Ma bate gandul de la o vreme sa iau un credit pentru nevoi personale. Nu foarte mare, sa zicem 2500E, eventual nu pe mai mult de 2 ani. Salariul meu e de vreo 500E deci nu cred ca sunt probleme, mai ales ca nu am aviz negativ de la Biroul de Credite si nici nu sunt cautat pentru vreo frauda.
Intrebarea care se pune este: de la ce banca sa iau creditul ca sa fie cat mai avantajos si sa nu ma trezesc cu surprize mari? Va intreb pentru ca poate aveti mai multa experienta cu asemenea operatiuni. Stiu ca bancile practica tot felul de tertipuri ca sa iti umfle banu' si de aceea intreb: de ce anume trebuie sa ma feresc. Am aflat deja de faza cu dobanda variabila care e mica la inceput si apoi creste precum si de unele comisioane care nu sunt chiar la vedere de la bun inceput.
Altceva ce ar mai trebui luat in calcul? As vrea sa ma duc la o banca unde sa mi se spuna: dom'le uite care e treaba, iei matale 2500 si in 2 ani dai inapoi 3500. Bine, cifra e exagerata (sper) si nu as fi dispus sa dau inapoi mai mult de 500E in plus. Deci luat 2500 si platit 3000 mi se pare rezonabil. Oare este si posibil?

Subscriu pentru wheep26. Pe doi ani vei plati in cel mai rau caz 3000e....  suma e mica perioada este scurta, stai fara grija ca oricare ar fi alegerea ta nu te poti trezi cu surprize mari...
Acuma nu stiu daca iti pot recomanda cea mai avantajoasa banca pt. tine sa nu cumva sa fiu acuzat de colaborare

Edited by credit, 10 May 2007 - 14:23.


#6
HellRyder

HellRyder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 02.10.2006
Multumesc @wheep26. Foarte folositor site-ul. Cred ca o sa aleg Credit Europe (fosta Finansbank).

#7
exelero

exelero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.07.2006

View PostHellRyder, on May 10 2007, 14:25, said:

Multumesc @wheep26. Foarte folositor site-ul. Cred ca o sa aleg Credit Europe (fosta Finansbank).
AM fost eu la Credit Europe Bank. Ashtia au dobanda fixa, dar au nishte cumosioane usturatoare. Mie la 10.000 imi luau 3200 EUR comision. shi luam doar 8500 EUR in mana. Acum..mia-m facut la Piraeus, shi sper sa nu o varieze in sus prea mult, shi dupa cum se tot aude..din toamna ar mai scadea dobanzile, shi poate fac o refinantzare.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
un clasamet pentru credite de nevoi personale

Attached Files



#9
bogdan23vl

bogdan23vl

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.12.2008

View PostHellRyder, on 10th May 2007, 10:18, said:

Salut!

Ma bate gandul de la o vreme sa iau un credit pentru nevoi personale. Nu foarte mare, sa zicem 2500E, eventual nu pe mai mult de 2 ani. Salariul meu e de vreo 500E deci nu cred ca sunt probleme, mai ales ca nu am aviz negativ de la Biroul de Credite si nici nu sunt cautat pentru vreo frauda.
Intrebarea care se pune este: de la ce banca sa iau creditul ca sa fie cat mai avantajos si sa nu ma trezesc cu surprize mari? Va intreb pentru ca poate aveti mai multa experienta cu asemenea operatiuni. Stiu ca bancile practica tot felul de tertipuri ca sa iti umfle banu' si de aceea intreb: de ce anume trebuie sa ma feresc. Am aflat deja de faza cu dobanda variabila care e mica la inceput si apoi creste precum si de unele comisioane care nu sunt chiar la vedere de la bun inceput.
Altceva ce ar mai trebui luat in calcul? As vrea sa ma duc la o banca unde sa mi se spuna: dom'le uite care e treaba, iei matale 2500 si in 2 ani dai inapoi 3500. Bine, cifra e exagerata (sper) si nu as fi dispus sa dau inapoi mai mult de 500E in plus. Deci luat 2500 si platit 3000 mi se pare rezonabil. Oare este si posibil?

Multumesc anticipat!



Sincer iti spun chestiile astea nu prea se intreaba pe forum si la vreun prieten de a facut el un credit la banca X si stie el ca acolo e bine, mai bine te plimbi din banca in banca vorbesti cu fiecare iei pliante analizezi bine ce ti se ofera!

#10
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010

View Postbogdan23vl, on 16th November 2010, 22:27, said:

Sincer iti spun chestiile astea nu prea se intreaba pe forum si la vreun prieten de a facut el un credit la banca X si stie el ca acolo e bine, mai bine te plimbi din banca in banca vorbesti cu fiecare iei pliante analizezi bine ce ti se ofera!
De cand a intrebat cred ca a terminat de achitat creditul :lol:

#11
Mart4

Mart4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.06.2009

View Postbogdan23vl, on 16th November 2010, 23:27, said:

Sincer iti spun chestiile astea nu prea se intreaba pe forum si la vreun prieten de a facut el un credit la banca X si stie el ca acolo e bine, mai bine te plimbi din banca in banca vorbesti cu fiecare iei pliante analizezi bine ce ti se ofera!

Gandeste-te cat iti ia sa te plimbi din banca in banca ... sunt vreo 30 de banci ... daca ai atata timp sa te plimbi, sigur nu esti omul care sa aiba si un salariu in de ajuns pentru a indeplini cerintele creditarii.

View PostGigiMaciuca, on 18th November 2010, 21:23, said:

De cand a intrebat cred ca a terminat de achitat creditul :lol:

Opa ... scuze dar chiar nu m-am uitat la data...
Si sa fim ontopic sunt cateva oferte chiar bune aparute in ultima luna pe meleagurile noastre!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate