Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#2431
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Am intalnit niste informatii cu privire la constructiile usoare si am zis sa le postez aici.

In ceea ce priveste punerea in opera a termoizolatiei am impresia ca nu s-a folosit ruleta, iar in ceea ce priveste ""Parerile'" (1 si 2) - sunt corecte acele idei din aliniatele evidentiate cu rosu? Posted Image

Attached Files



#2432
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaºi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Știu că nu ai pus întrebarea de mai sus pentru tine, așa că răspund pentru cei care nu cunosc subiectele. Posted Image

„Părerea 1”: Acel spațiu de ventilație are ca rol ventilația în scop termic și higroscopic. Faptul că se elimină și umiditatea în exces din acea zonă este doar un efect secundar, principalul scop fiind efectul termic local. Pentru a evita pătrunderea umidității în/după plăcile de OSB, între acel spațiu și OSB se interpune o membrană special proiectată în acest scop, care să fie permeabilă la transferul vaporilor de apă doar dinspre interiorul spre exteriorul imobilului.

„Părerea 2” este un nonsens, o prostie.

#2433
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postraduk, on 09 iunie 2018 - 17:05, said:

Știu cã nu ai pus întrebarea de mai sus pentru tine, așa cã rãspund pentru cei care nu cunosc subiectele. Posted Image
Posted Image Posted Image

View Postraduk, on 09 iunie 2018 - 17:05, said:

„Pãrerea 1”: Acel spațiu de ventilație are ca rol ventilația în scop termic și higroscopic. Faptul cã se eliminã și umiditatea în exces din acea zonã este doar un efect secundar, principalul scop fiind efectul termic local. Pentru a evita pãtrunderea umiditãții în/dupã plãcile de OSB, între acel spațiu și OSB se interpune o membranã special proiectatã în acest scop, care sã fie permeabilã la transferul vaporilor de apã doar dinspre interiorul spre exteriorul imobilului.
Posted Image In completarea raspunsului d-tale atasez '"4'" si '"5'" cu evidentieri cu rosu din cartea publicata in 1957 in limba romana, tradusa dupa cartea publicata in Germania in 1953, autor fiind un dipl.ing.


View Postraduk, on 09 iunie 2018 - 17:05, said:

„Pãrerea 2” este un nonsens, o prostie.
Posted Image

Parerile 1 si 2 au fost preluate dintr-un articol publicat in 2011 intr-o revista de specialitate, autorii fiind un profesor universitar dr.ing. si un drd.ing.

Posted Image Oare nu din cauza neintelegerii chiar si la un asa nivel al fenomenelor fizice, in Romania promovarea performantei energetice este atat de greoaie?
Posted Image

Attached Files

  • Attached File  4.jpg   636.25K   61 downloads
  • Attached File  5.jpg   579.72K   58 downloads


#2434
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Am de gand sa pun vata peste planseu in pod, m-am gandit la doua variante:
https://mathaus.ro/p...000000010604684
si
https://www.dedeman....00-mm/p/6038809
Pe jumatate din casa am pus deja acum cativa ani (a ramas de la izolarea exterioara a locuintei) polistiren de 10 sau 15 cm. Vreau sa scot tot si sa pun pe intregul planseu vata.
In cazul celei caserata cu Al, aceasta suprafata se pune in contact cu placa? Nu voi lasa de 10 cm ci voi pune de 20 de cm, estimez vreo 100-120 de mp.
Pe care sa merg, pe prima sau pe a doua varianta?

PS: o parte a podului nu e circulabila (vreo 30-40 de mp) dar restul de 70-80 de mp are deja dusumea (vor trebui scoase scandurile apoi pusa vata si inapoi scandurile).

Edited by danghetau, 14 August 2018 - 15:57.


#2435
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pe partea calda a izolatiei trebuie pusa bariera de vapori. In cazul tau, bariera de vapori trebuie sa fie in jos.
Teoretic, folia de Al formeaza bariera de vapori. Practic, nu cred ca e suficient, pentru ca nu vei avea acces sa lipesti si sa etansezi intre placile adiacente.

Asa ca folia de Al nu prea te ajuta...Mai buna ar fi o folie PVC sau o folie bariera de vapori dedicata, pe care s-o poti monta cat mai continua, sa bandajezi etans suprapunerile (imbinarile) foliei, si abia apoi sa pui vata peste folie.

#2436
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Buna, ma poate ajuta cineva cu o idee / modalitate de a izola partea superioara a unui geam termopan la un balcon. Mai exact limita dintre profilul geamului si beton pe post de acoperis. Pe toata lungimea geamului.
Atasez si 2 poze pentru a fi mai usor inteles.
Multumesc.

#2437
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
N-ai streasina destul de lunga pentru singurul lucru posibil, un fel de sageac umplut cu izolatie. Si oricum nu cred ca ai izolatie deasupra placii de beton. Ai mai putea sa muti ac-ul, scoti tabla, izolezi cu eps/xps placat si lipesti o membrana peste.
Ce trebuia sa faci era sa ceri un profil de adaos la marginea de sus a termopanului si apoi puteai sa izolezi pe dinauntru. Acum e tardiv/scump.

#2438
bebeko

bebeko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 01.02.2008
Pe interior este izolat. Am si un profil de adaos.
Ma intereseaza pe exterior deoarece este doar spuma acum.

#2439
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Din perspectiva trecerii din 2019 la standard nZEB pentru proiectele cladirilor publice si din 2021 pentru toate proiectele noi, astazi la o discutie dintre beneficiar si proiectant.:

- Va rog sa prevedeti la placa pe sol 10cm de termoizolant pe intrados si 10cm pe extrados.
- Dar de a cui nevoie 20cm, ca doar sunt o gramada de bani ? Mie nu mi-i greu sa trec pe plansa... De regula eu trec 10cm, insa marea majoritate aplica doar 5-3cm sau chiar deloc..

Oare sa fie doar in Constanta valabila aceasta abordare ?  Posted Image Posted Image

#2440
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Cu siguranta nu. Mai rau e si cand beneficiarii gandesc asa.

Exemplu: Hala de productie textile, prevazusem 10 cm de extrudat sub placa. Intr-o zi ma suna beneficiarul: Nu gasesc polistiren de 10 cm, pot sa pun de 2? Sigur, ca nu platesc eu gazul dupa aia.
Acelasi beneficiar imi solicitase sa ii scad si clasa la beton, inlocuiesc armatura, etc... Nu stiu de care a pus pana la urma, ca a turnat fara sa cheme proiectantul la faza si nu am mai mers pe santier la el.

#2441
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Va salut.

In living am o zona de aproximativ 5mp (5x1) intre o grina si perete care are tavanul spre exterior (este un balcon deasupra). Grinda are 30 cm si as vrea sa izolez acea sectiune cu 30 cm de termoizolatie. Pentru ca izolatia o sa fie pe interior, pentru a nu avea probleme cu condensul/mucegaiul, o folie cu bariera de vapori (cu "fata" in jos) atasata de tavan si apoi termoizoliatie "does the trick"?

Este mai ok sa folosesc polistiren? Fiind impermeabil la vapoi, ar actiona ca o bariera in plus impotriva condensului.

Apoi, ce solutie de prindere sa folosesc? Fiind un tavan spre exterior cu placa dintre parter si etaj avand in grosime intre 13-15cm, solutia clasica (cea folosita la pereti) nu vad sa fie ok.

Multumesc.

#2442
stighi

stighi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.08.2006
Buna,
Doresc sa fac o termoizolatie la o casa veche de 100 ani din caramida. Ca material doresc sa folosesc vata bazaltica de 10cm. Am vorbit cu mesterul si a fost de acord ca trebuie sa dam jos tencuiala veche care in anumite locuri se desprinde singura, Pb mea este ca in anotimpul rece in casa imi apar pe pereti pete de umeseala (acest fenomen a aparut din momentul in care am schimbat gemurile vechi cu termopane). Intrebarea mea este daca fac termoizolatie la casa nu s-ar putea sa accentuez acesta problema? Sa fac doar o tencuiala simpla + decorativa? Sa fac izolatia casei si sa adaug ventilatoare cu recuperare de caldura? Multumesc

#2443
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Poststighi, on 06 decembrie 2018 - 12:23, said:

.. Pb mea este ca in anotimpul rece in casa imi apar pe pereti pete de umeseala (acest fenomen a aparut din momentul in care am schimbat gemurile vechi cu termopane). ..
Ar fi binevenite niste poze si specificat in ce zona climatica se afla constructia.. In ce localitate..Posted Image

#2444
stighi

stighi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.08.2006
Am adaugat 2 poze cu pata umezeala interior si peretele exterior lateral
in Timisoara

Attached Files



#2445
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Petele de umezeala sunt produse de umiditatea din aerul interior, din casa.
Aerul umed intalneste pereti mai reci decat punctul de roua (aprox. 12 - 15 C) si condenseaza pe pereti.
  • Izoleaza casa, sa nu mai ai peretii reci, sa nu mai faca condens pe pereti.
  • Cumpara mai multe termometre cu higrometru (care indica si umiditatea).
  • Cand vezi umiditate peste 60%, aeriseste casa pana scade la 40%.
  • Cauta sa identifici si sa elimini, daca se poate, sursele de umiditate de la interior (ex. plante prea multe, gatit fara hota, baie fara aerisire, uscat rufe pe calorifer, etc).
Daca nu controlezi si nu elimini umiditatea din interior, ea o sa treaca prin caramida si condensul o sa se produca in vata.

Cu geamurile vechi nu aveai problema asta pentru ca geamurile nu inchideau bine si aveai aerisire permanenta prin care se elimina umiditatea.

#2446
stighi

stighi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.08.2006
OK, Multumesc de raspuns

#2447
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Buna, doresc sa obtin o parere a cuiva care se pricepe. E vorba de o casa veche de aproximativ 55 de ani care recent a fost renovata in interior. Peste peretii interiori s-a pus vata de sticla, iar peste vata perete fals de rigips.
Acum urmeaza reparatia peretilor exteriori si as dori sa aflu daca:
1. merita izolarea peretilor exteriori cu polistiern sau ajunge daca e izolat in exterior?
2. fatada e la strada unde se mai formeaza balti ,atunci cand trec masinile fatada se stropeste. In cazul asta care ar fi o metoda ok de acoperire a acesteia? Ma gandesc la niste pietre care acopera macar partea inferioara care e mai posibil sa se umezeasca in conditiile date.
3. cam cat costa manopera in cazul izolarii exterioare? (montare izolatie plus tot ce mai e nevoie pana la tencuit si vopsit)

Multumesc!

#2448
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View Postgiuliani, on 03 ianuarie 2019 - 18:33, said:

Buna, ...
3. cam cat costa manopera in cazul izolarii exterioare? (montare izolatie plus tot ce mai e nevoie pana la tencuit si vopsit)

18389, 15 lei fix. Ca e casa veche.
Dacă era noua, era mai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate