Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#2809
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 28.02.2006

 cuculea, pe 19 ianuarie 2022 - 08:33, a scris:

Dupa vantul de ieri, astazi am iesit si eu in curte , soare frumos, cu cafeaua in mana….cand ma uit la gazon….zonele umbrite s au umplut de muschi. Mult muschi, ca in niciun an, pana acum se punea pe langa gard putin , dar in dimineta asta am vazut, mai mult de jumatate de spatiu de gzon e plin .

Ce naiba ii fac la primavara? In afara de scarificare, am facut o in toamna ? Cum scap de atata muschi? E vreo solutie  ceva?
Exista herbamus, care omoara muschii si lichenii, dar eu as aplica un ingrasamant cu fier pe zonele respective imediat ce ai un strat bun de zapada peste (adica as da ingrasamantul pe zapada). In primavara dupa prima tundere ii dai un Herbamus si ai rezolvat problema.

Din pacate clima din toamiarna asta nu a fost ok pentru gazon, a crescut, apoi a stagnat, teama imi e ca va iesi plin de toate bolile in primavara...

#2810
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 octav_sergiu, pe 19 ianuarie 2022 - 09:06, a scris:

Inseamna ca balteste apa bine in acele locuri.

- Ideea este sa se dreneze apa (poti ajuta in primavara cu o aerare)
- poti tunde gazonul mai scurt in primavara pentru aerisire si sa ajunga soarele mai bine pe suprafata solului
- ceva ingrasamant cu fier ajuta cica la "omorarea" muschiului (uneori functioneaza alteori nu, depinde de cat de dezvoltat e muschiul si/sau cat de bun e ingrasamantul)
Din contra, nu balteste delic , niciodata nu am avut probleme cu baltirea apei. Am un pamant  “forte adaptat” la gazon, adica mult nisip si multa piatra pe dedesubt.

 MirceaDWC, pe 19 ianuarie 2022 - 09:37, a scris:


Exista herbamus, care omoara muschii si lichenii, dar eu as aplica un ingrasamant cu fier pe zonele respective imediat ce ai un strat bun de zapada peste (adica as da ingrasamantul pe zapada). In primavara dupa prima tundere ii dai un Herbamus si ai rezolvat problema.

Din pacate clima din toamiarna asta nu a fost ok pentru gazon, a crescut, apoi a stagnat, teama imi e ca va iesi plin de toate bolile in primavara...

Nu stiam de faza cu fierul, ca ar combate muschiul

O sa ma documentez si despre herbamus

Adevarul e ca nu i am mai dat ingrasamant de vreo un an si ceva, ultima data cand i am dat, am facut o prostie, am imprastiat cat de cat granulele , si nu am udat. In locurile unde am scapat mai multe granule , s a uscat inclusiv radacina, a trebuit sa scot tot. Pana am regenerat zona disteusa, a luat ceva timp.

Multumesc de sfaturi la amandoi.

Edited by cuculea, 19 January 2022 - 19:29.


#2811
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 cuculea, pe 19 ianuarie 2022 - 08:33, a scris:

zonele umbrite s au umplut de muschi.
Muschi sau mucegai?

Intreb pt ca in perioada asta mai mult mucegaiul e rege, cel putin la mine in zona.

Edited by icrobert, 20 January 2022 - 15:31.


#2812
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

 icrobert, pe 20 ianuarie 2022 - 15:24, a scris:


Muschi sau mucegai?

Intreb pt ca in perioada asta mai mult mucegaiul e rege, cel putin la mine in zona.
Muschi



#2813
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Cele mai eficiente solutii pentru muschii din gazon sunt cele cu sulfat de fier/feros.

La noi pe piata sunt diferite produse care contin diferite concentratii de sulfat de fier, marea majoritate dintre ele fiind gen ingrasamant granule care contine aceasta substanta sau doar fier, fara sulf.

Am cautat pe net despre herbamus si nu am gasit ingredientele, asa ca nu am cum sa ma pronunt asupra lui. Daca Mirceadwc a folosit si functioneaza, e perfect.

Ce am gasit eu la noi pe piata care contine sulfat de fier ar fi tratamentul anti-muchi de la Floria, la pungi de 0,5 kg, care se dizolva in apa si se aplica pe muschi.

Dupa ce se usuca muschiul trebuie clar  facuta scarificare.

#2814
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 28.02.2006
Herbamus merge si la muschi si la licheni si la ciuperci.

#2815
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 cuculea, pe 19 ianuarie 2022 - 19:29, a scris:

Adevarul e ca nu i am mai dat ingrasamant de vreo un an si ceva,
Si lipsa ingrasamantului poate fi un factor favorizant pentru aparitia muschiului, mai ales ca spui ca ai si mult nisip/pietris ca substrat.

In cazul substratuluii care contine si mult pietris/nisip se recomanda aplicarea de ingrasamant mai des decat daca ai avea doar pamantul ca substrat, pietrisul si nisipul "pierzand" mai repede ingrasamantul aplicat.

Neavand de unde sa isi mai extraga nutrientii, dupa mai bine de 1 an de neaplicare a ingrasamantului si taieri repetate, e destul de normal sa fie invadat de diferite alte plante care nu au nevoie decat de o "gazda" primitoare.

#2816
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Voi dati ingrasamant iarna? Eu i-am dat ultima data la mijlocul lui Noiembrie si se cam fac 3 luni. Am un NPK de la compo 15+5+8 si pe el scrie ca se poate aplica Martie-Noiembrie.
Problema pe care o vad este ca nu o sa pot sa ud dupa ce imprastii îngrășământul pt ca aspersoarele nu sunt alimentate cu apa si nici  nu cred ca o sa fac efortul de a le umple si regolii numai pt asta.
Oare o sa il ard si mai bine stau linistit pana in aprilie cand probabil dau drumul la apa in curte?

#2817
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Eu nu as da.

#2818
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
E bine sa-i dai la inceputul iernii (pana cand da inghetul) a.i. sa inmagazineze ingrasamantul in sol.
Cand da primavara are de unde sa-si traga nutrienti.

Edited by chipuc, 06 February 2022 - 21:15.


#2819
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Poți să dai îngrășământul înainte de o ploaie , dar eu zic să îl dai până la jumătatea lui martie ,că altfel se îngălbenește de la îngheț dezgheț

#2820
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 28.02.2006
Eu ii dau pe zapada, doar daca stratul este de cel putin 5-6 cm. Anul asta, din parti...

#2821
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Aici e dilema mea. Anul trecut i-am dat pe zapada, dar anul asta  nu am avut si nici nu cred ca o sa am zapada. Au fost zile cu ger intercalate cu zile calde si mi se pare ca a cam crescut deci nu a fost tot timpul in hibernarea de iarna. Am si un pamant destul de prost si fara nutrienti, deci cred ca ce am dat in Noiembrie s-a cam consumat. Pe de alta parte imi e si frica ca daca nu ud dupa, o sa il ard si ii fac mai mult rau decat bine.
Probabil o sa ma abtin, ca oricum e destul de galben de asta vara cand a facut figuri pompa submersibila cat am fost in concediu. Daca il si ard acuma nu mai merge cu suprainsamantare, cred ca trebuie sa il scot pe tot :)

#2822
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 28.02.2006
Eu am zis ca daca nu o sa am zapada (si evident ca nu voi avea), la inceput de martie, functie de cum e vremea, ii trag o scarificare, suprainsamantare, ingrasamant, un strat subtire de nisip sau nisip amestecat cu pamant deasupra si il ud cu furtunul bine doua zile la rand.
Si gata.

#2823
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014
Maxim 3 kg/100mp nu are nevoie de apă și nu se arde




#2824
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 28.02.2006
Se arde al dracu de bine :) Unde ramane granula de ingrasamant pe firul de iarba nedizolvata, in maxim 3 zile e galben.

#2825
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
gazonul se arde acolo unde raman granule de ingrasamant nedizolvate, e musai sa dai cu apa.

#2826
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 28.02.2006
Exact asta am spus si eu. 2 granule la hectar daca raman, acolo unde raman, ard.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate