Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#2827
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
O alta varianta ar mai fi sa schimbati ingasamantul cu unul care are granulatie mai mica.

Am utilizat pana acum doar ingrasamant cumparat din dedeman, de la Agro, Compo, Genezis si Gazonul.

Cele mai multe ispravi cu gazonul ars le-am avut cu cel de la Agro. Bineinteles ca a fost vina mea, dar si granulele alea sunt foarte mari.

Cel de la gazonul are granulatia cea mai mica dintre cele 4 enumerate si nu am avut probleme cu arsura gazonului, chiar si cand am scapat mai mult in anumite locuri. In plus, granulatia mica il face sa se topeasca foarte repede.

Ideea principala e sa gasiti un ingrasamant cu granulatie mai mica decat cel pe care il folositi momentan, de la ce firma doriti voi, sau sa udati mai bine cu apa, pana se dizolva granulele, desi uneori nu e chiar atat de usor.

#2828
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Folosesti ingrasamant foliar (lichid) la inceput de primavara (cand ai peste 10 - 12 grade temperatura in mod constant) si ai rezolvat problema.
Pt ala chiar e recomandat sa nu irigi dupa ce ai stropit!

#2829
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Ideea cu foliarul e foarte buna, doar ca nu toata lumea isi permite sa aplice ingrasamant (foliar) 1 data la 20-30 de zile.

Nu de alta, dar nu as vrea sa se inteleaga ca o singura aplicare de ingrasamant (foliar) pe an este tot ceea ce gazonul are nevoie.

#2830
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Îngrășământul foliar e recomandat la început de sezon datorită absorbției rapide în plantă. Altfel, îngrășământ solid și, într-adevăr, cu granulație cât mai mică.

#2831
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 28.02.2006
Eu de 3 ani aplic aceiasi metoda: granule NPK iarna pe zapada (decembrie-februarie), apoi din nou NPK granule prin Aprilie, foliare in iunie si iulie, din nou NPK in August. Musai ii dau cel putin o data cu sulfat de cupru si un insecticid de contact si de doua ori - Aprilie si Iulie cu ierbicid selectiv. Cand a fost cazul, Topsin si Herbamus.

#2832
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Solutia testata de fiecare si care functioneaza este intotdeauna cea mai buna!

#2833
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 28.02.2006
Da, mai ales ca trebuie sa tinem cont si de conditiile fiecaruia, tipul de sol, tipul de gazon, cat uzi si cand etc

#2834
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
MirceaDWC, cum ii dai sulfatul de cupru? La pomi stiu ca daca ii dai in vegetatie, cad frunzele.

#2835
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,369
  • Înscris: 27.10.2005

 chipuc, on 08 februarie 2022 - 18:59, said:

Îngrășământul foliar e recomandat la început de sezon datorită absorbției rapide în plantă. Altfel, îngrășământ solid și, într-adevăr, cu granulație cât mai mică.
Daca faci suprainsamantare ma gandesc ca nu dai cu foliar decat dupa ce iarba noua s-a instalat, altfel cea veche ma gandesc ca ii cam ia soarele. Nu?

#2836
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Cu foliar as da numai la inceput de sezon sau in momente cheie cand gazonul e mai afectat si are nevoie de nutrienti cat mai rapid.

Si ca sa-ti raspund la intrebare, in principiu daca faci suparainsamantare folosesti ingrasamant (de oricare ar fi el), doar dupa ce ai facut suprainsamantarea. Dar pt suprainsamantare exista ingrasamant specific. Acum insa, daca dai cu foliar pe inceputul lui martie si faci suprainsamantare prin aprilie/mai, nu cred sa fie o problema: e diluat dar nici sa fie temperaturi ridicate (peste 25 de grade). Repet insa, as folosi ingrasamant dedicat pt asa ceva si nu ingrasamant pt gazon matur.

Pe de alta parte, asa cum zicea si cineva mai sus, chestiile astea ar trebui privite ca niste ghiduri si nu litera de lege: ne ajuta sa intelegem ce facem bine si ce nu, ce si cat putem face samd.

#2837
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 xml, on 10 februarie 2022 - 11:34, said:

Daca faci suprainsamantare ma gandesc ca nu dai cu foliar decat dupa ce iarba noua s-a instalat, altfel cea veche ma gandesc ca ii cam ia soarele. Nu?
Eu de fiecare data cand am facut suprainsamantare am aplicat ingrasamantul, granule, la 2 saptamani dupa suprainsamantare, exact in ideea pe care ai spus-o, sa nu isi ia avant prea mult iarba existenta si sa faca prea multa umbra.

Eu am calculat 2 saptamani ca maximul perioadei de germinare a semintelor pe care le-am imprastiat, dar fiecare poate calcula functie de ce seminte foloseste.

Pana acum metoda asta a avut succes, cel putin la mine.

#2838
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 28.02.2006

 Thuraya_123, on 10 februarie 2022 - 07:02, said:

MirceaDWC, cum ii dai sulfatul de cupru? La pomi stiu ca daca ii dai in vegetatie, cad frunzele.
Champ, cu vermorelul. Cum sa cada frunzele la pomi? Dau si la pomi de cel putin 3 ori pe vara, si la vie, nu cade nicio frunza.

#2839
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
La supraînsămânțare am folosit un îngrășământ specific pt asta imediat ce am făcut supraînsămânțarea: supraînsămânțare, îngrășământ, irigat.

#2840
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,369
  • Înscris: 27.10.2005
Mai știi care era îngrășământul?

#2841
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Asta e, îl găsești și prin alte magazine: https://www.dedeman....-6-kg/p/7062229

#2842
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,369
  • Înscris: 27.10.2005
Mulțumesc.

#2843
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Am folosit si eu, anul trecut, cand am insamantat in fata casei si rezultatul a fost foarte bun.

#2844
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Pentru ca urmatoarele 5 zile par sa fie mai calduroase (14-16C), m-am gandit sa ma apuc de gazon, mai exact sa tund, apoi sa scarific si sa aplic un foliar. Ce parere aveti? E ok sa fac asta in aceasta perioada? Nu ma gandesc nici sa dau drumu la irigatii, poate undeva prin martie cand voi suprainsamanta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate