Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#2791
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Ce sa mai irig că am dat ieri niste gauri cu coasa și intra de parca era unt... Mustea de apa!

#2792
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 07.10.2010

Vizualizare mesajiladi, pe 19 octombrie 2021 - 17:36, a scris:

In alta ordine de idei voi cat timp mai irigati?
La mine e cam seceta, nu a plouat de saptamana trecuta. De abia vineri cica va ploua. Si pe weekend se duce noaptea le +1 / +2 grade. Mi-e de pompa de suprafata.

Daca pamantul e uscat la suprafata ar cam trebui irigat. Desi acum 1 saptamana erau ploi prin tara, din pacate in TM a plouat f putin si eu a trebuit sa irig. Ideea este sa irigi mai rar (in aceasta perioada undeva la minim 1 saptamana), mai mult si doar cand pamantul e uscat la suprafata (ceva de genul 1-2 cm). Temperatura de afara noaptea este mult mai mica decat cea a pamantului, care inca se apropie de 10 grade.

Vizualizare mesajchipuc, pe 19 octombrie 2021 - 16:02, a scris:

am cativa mp de teren pe care as mai vrea sa mai suprainsamantez, e in regula s-o fac in perioada sau mai bine astept pana in primavara?
zona Voluntari, IF.

Pai esti cam la limita, dar nici nu pierzi nimic. Daca iese bine, daca nu, nu. Desi, daca se mentine cat de cat vremea acceptabila, ai sanse sa iasa.

#2793
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Si eu sunt tot in Ilfov si planul era sa suprainsamantez inainte de ploile astea. Ar fi fost perfect. Dar am intaziat si nu am reusit. Eu o sa incerc zilele astea sa vad daca mai iese ceva, in ideea in care zonele in care am pus toamna au aratat mai bine decat cele pe care le-am pus primavara. E fix cum zice colegul mai sus: in cel mai rau caz pierzi seminte care nu sunt chiar scumpe si nici efortul de a le arunca nu e asa mare.

#2794
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

Vizualizare mesajdoktoru, pe 19 octombrie 2021 - 13:35, a scris:

Ai făcut asa cum ai zis? Tuns, scarificat și reinsamantat cu festuca arudinacea ("Umbra" de la Gazonul)?
Asa cum am zis, doar ca am zis de seceta, nu de umbra.

Cam asa arata acum, dupa tuns. La noi a plouat 1 saptamana fara oprire si abia acum am apucat sa mai tund.

Am facut o poza si cu mixul de seminte de gazon din cel de seceta de la gazonul, pentru cei care vor sa stie ce seamana Posted image

Am spus la un post anterior ca, cred ca e 90% festuca arudinacea, dar se pare ca e doar 80% + poa si lollium.

Oricum eu sunt multumit de calitate/rezistenta in timp si la seceta vs pret.

Vizualizare mesajScurthea211, pe 20 octombrie 2021 - 08:42, a scris:

Si eu sunt tot in Ilfov si planul era sa suprainsamantez inainte de ploile astea. Ar fi fost perfect. Dar am intaziat si nu am reusit. Eu o sa incerc zilele astea sa vad daca mai iese ceva, in ideea in care zonele in care am pus toamna au aratat mai bine decat cele pe care le-am pus primavara. E fix cum zice colegul mai sus: in cel mai rau caz pierzi seminte care nu sunt chiar scumpe si nici efortul de a le arunca nu e asa mare.
Poti sa incerci un mix pe baza de festuca arudinacea. Si eu sunt tot din Ilfov si vad ca ar fi cel putin 2 saptamani cu 15 grade ziua si fara inghet noaptea

De mare ajutor ar fi si un ingrasamant starter. Avand in vedere ca e suprainsamantare, adica ai deja gazon existent, eu l-as da peste 1 saptamana de la suprainsamantare, ca sa nu creasca prea mult gazonul existent si sa umbreasca cel care va trebui sa iasa.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   1.04MB   35 downloads
  • Attached File  2.jpg   1.09MB   39 downloads
  • Attached File  3.jpg   1.16MB   41 downloads
  • Attached File  4.jpg   391.8K   38 downloads

Edited by icrobert, 20 October 2021 - 14:55.


#2795
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

Vizualizare mesajicrobert, pe 20 octombrie 2021 - 14:51, a scris:

Poti sa incerci un mix pe baza de festuca arudinacea. Si eu sunt tot din Ilfov si vad ca ar fi cel putin 2 saptamani cu 15 grade ziua si fara inghet noaptea

De mare ajutor ar fi si un ingrasamant starter. Avand in vedere ca e suprainsamantare, adica ai deja gazon existent, eu l-as da peste 1 saptamana de la suprainsamantare, ca sa nu creasca prea mult gazonul existent si sa umbreasca cel care va trebui sa iasa.


Pe mixul de seceta de la gazonul am hotarat sa merg. Il am deja in garaj, trebuie doar sa se mai usuce un pic ca sa pot sa tund, sa scarific ca sa le arunc pe "curat". Pozele tale de data trecuta m-au convins ca festuca arudinacea pare sa fie ce trebuie in zonele in care mi s-a ars vara asta.

Ingrasamant starter nu am cumparat. Mi-a mai ramas NPK de la Compo cu eliberare lenta  15+5+8+(5) care se preteaza si la aplicarea de toamna si voiam sa termin sacul.

#2796
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Multumesc Robert.
Da, seceta nu umbra. Eram cu gandul in alta parte. :)

#2797
wbs

wbs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.04.2018

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 26 aprilie 2018 - 09:23, a scris:

Am un gazon cu mofturi. In zona distrusa din poza, a "incoltit" cel mai repede, sa zic asa dupa topirea zapezii. Gazonul are deja 4 ani, dar acolo era cea mai inalta iarba cand m-am apucat sa o tund prima data. Si a doua zi dupa tuns, s-a dus dracului. Nu-mi explic cum se poate intampla. Atașament 20180426_101842.jpg

Am gasit un material de imprastiat pe gazon, ceva mineral , rau nu cred ca face.
Atașament 20180426_102227.jpg

Si eu am avut aceeasi problema. Am curatat bine locul, am completat cu pamant si am pus samanta. Vad ca si-a revenit. Sper sa treaca iarna si in primavara sa fie mai puternic. Intrebare: la ce inaltime sa tund iarba in aceasta perioada a anului?

#2798
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Nici prea scurt, nici prea lung. Intre :D

#2799
wbs

wbs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.04.2018

Vizualizare mesajiladi, pe 22 octombrie 2021 - 10:24, a scris:

Nici prea scurt, nici prea lung. Intre Posted image

Posted image Simpatic. Multumesc!

#2800
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Pai e ca-n alea: plantele sunt iubitoare de soare dar sa nu fie prea mult. Sau le place umbra dar sa fie lumina.

#2801
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Cel mai bine e sa tunzi la inaltimea potrivita. Optima. ;)

#2802
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajiladi, pe 22 octombrie 2021 - 10:24, a scris:

Nici prea scurt, nici prea lung. Intre :D
defapt, se procedeaza ca la frizer: mai intai vîrfurile, apoi mediu, si daca mai are chef  proprietarul, se revine scurt, daca mai sta iarba dreapta, dupa ce a fost calcata in picioare. Se poate lasa pe alta zi , ca sa se scoale inapoi, si sa poata fi taiata.

Vizualizare mesajicrobert, pe 20 octombrie 2021 - 14:51, a scris:


Asa cum am zis, doar ca am zis de seceta, nu de umbra.

Cam asa arata acum, dupa tuns. La noi a plouat 1 saptamana fara oprire si abia acum am apucat sa mai tund.

Am facut o poza si cu mixul de seminte de gazon din cel de seceta de la gazonul, pentru cei care vor sa stie ce seamana Posted image

Am spus la un post anterior ca, cred ca e 90% festuca arudinacea, dar se pare ca e doar 80% + poa si lollium.

Oricum eu sunt multumit de calitate/rezistenta in timp si la seceta vs pret.


Poti sa incerci un mix pe baza de festuca arudinacea. Si eu sunt tot din Ilfov si vad ca ar fi cel putin 2 saptamani cu 15 grade ziua si fara inghet noaptea

De mare ajutor ar fi si un ingrasamant starter. Avand in vedere ca e suprainsamantare, adica ai deja gazon existent, eu l-as da peste 1 saptamana de la suprainsamantare, ca sa nu creasca prea mult gazonul existent si sa umbreasca cel care va trebui sa iasa.
in poza doi pare gros firul ierbii, si verde intens..  eu am plantat cu "profesional" de la gazonul, si a aratat fain doar in saptamana in care a rasarit. Dupa tundere, a devenit rar. Firele sunt subtiri ca părul, firave, "verde deschis", nu are pic de vigoare firul. Daca se calca in picioare se vede urma pana a doua zi.  
Eu caut un soi, orice, sa fie frate si cu buruiana, dar sa fie viguros, rezistent la calcat, si mai ales la seceta.

Vizualizare mesajwbs, pe 22 octombrie 2021 - 09:49, a scris:



Si eu am avut aceeasi problema. Am curatat bine locul, am completat cu pamant si am pus samanta. Vad ca si-a revenit. Sper sa treaca iarna si in primavara sa fie mai puternic. Intrebare: la ce inaltime sa tund iarba in aceasta perioada a anului?
acuma am vazut ca ai citat o postare mai batrana..
Ei, in zona aia, am descoperit ca raposatul a avut niste colibe, cotețe, cocina, ceva de genu.  Si cand m-am pus sa sap pamantul in zona aia, am m-am luat cu mainile de cap: am scos juma de roaba de  caramizi din pamant. Caramizile fiind mari, impiedicau umezeala din pamant sa urce spre radacina ierbii. Practic stratul de pamant avea doar 10cm in zona aia.
Ca sa ai un gazon calumea, nu strica o prelucrare si curatare a pamantului, cat mai profunda, macar pe 20-30cm adancime.

Edited by tfmercedez, 22 October 2021 - 13:53.


#2803
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

Vizualizare mesajwbs, pe 22 octombrie 2021 - 09:49, a scris:

Intrebare: la ce inaltime sa tund iarba in aceasta perioada a anului?
Pana nu ne spui ce tip de gazon ai pus, nu avem cum sa iti raspundem exact.

Si nu ma refer la gazon de seceta sau de umbra, ci este festuca rubra, festuca arudinacea, poa pratensis, lollium perrene etc.

Exista gazon care se tunde tot timpul anului la 1,5 cm si gazon care se tunde la 10 cm, ca idee :)

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 22 octombrie 2021 - 13:58, a scris:

in poza doi pare gros firul ierbii, si verde intens..  
Asta e gazon care are 1 luna jumate de cand a iesit. Cu timpul nu mai e verde intens, ci verde inchis.

Ca idee asa arata gazonul pus acum 5 ani ca si culoare.

Vizualizare mesajiladi, pe 22 octombrie 2021 - 10:24, a scris:

Nici prea scurt, nici prea lung. Intre Posted image
mai bine sa fie prea lung decat sa fie prea scurt Posted image

Vizualizare mesajxml, pe 22 octombrie 2021 - 12:07, a scris:

Cel mai bine e sa tunzi la inaltimea potrivita. Optima. Posted image
Clar Posted image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   499.29K   41 downloads
  • Attached File  2.jpg   1MB   46 downloads


#2804
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
@icrobert, mai ascute si tu lama la masina de tuns…ma uit in ultima postare a ta la pozele alea…mai toate firele sunt rupte si uscate in varf.

#2805
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Gata, am rezolvat cu lama 😉

#2806
wbs

wbs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.04.2018

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 22 octombrie 2021 - 13:58, a scris:

defapt, se procedeaza ca la frizer: mai intai vîrfurile, apoi mediu, si daca mai are chef  proprietarul, se revine scurt, daca mai sta iarba dreapta, dupa ce a fost calcata in picioare. Se poate lasa pe alta zi , ca sa se scoale inapoi, si sa poata fi taiata.

Multumesc frumos pentru raspuns!

in poza doi pare gros firul ierbii, si verde intens..  eu am plantat cu "profesional" de la gazonul, si a aratat fain doar in saptamana in care a rasarit. Dupa tundere, a devenit rar. Firele sunt subtiri ca părul, firave, "verde deschis", nu are pic de vigoare firul. Daca se calca in picioare se vede urma pana a doua zi.  
Eu caut un soi, orice, sa fie frate si cu buruiana, dar sa fie viguros, rezistent la calcat, si mai ales la seceta.

In octombrie 2020 l-am insamantat, si a aratat super, pana la ploile din acest an. Dupa perioada aia nebuna de ploi, mi-au spus de la fitosanitare, ca s-a dezvoltat o ciuperca si de aceea a putrezit iarba. Acum, de 2 luni, am pus rola de gazon, iar acolo unde mai apar probleme, am completat cu samanta, asa cum am spus. Cam asa arata acum, rola pusa la inceputul lui septembrie.


[sharedmedia=core:attachments:2573270]

acuma am vazut ca ai citat o postare mai batrana..
Ei, in zona aia, am descoperit ca raposatul a avut niste colibe, coteţe, cocina, ceva de genu.  Si cand m-am pus sa sap pamantul in zona aia, am m-am luat cu mainile de cap: am scos juma de roaba de  caramizi din pamant. Caramizile fiind mari, impiedicau umezeala din pamant sa urce spre radacina ierbii. Practic stratul de pamant avea doar 10cm in zona aia.
Ca sa ai un gazon calumea, nu strica o prelucrare si curatare a pamantului, cat mai profunda, macar pe 20-30cm adancime.

Am inteles. Inseamna ca, si la mine, este posibil ca in zonele in care iarba se ingalbeneste, sa fie de la vechea alee. Am pus eu pamant peste, dar probabil ca nu este suficient.
Multumesc pentru raspunsuri.

#2807
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Dupa vantul de ieri, astazi am iesit si eu in curte , soare frumos, cu cafeaua in mana….cand ma uit la gazon….zonele umbrite s au umplut de muschi. Mult muschi, ca in niciun an, pana acum se punea pe langa gard putin , dar in dimineta asta am vazut, mai mult de jumatate de spatiu de gzon e plin .

Ce naiba ii fac la primavara? In afara de scarificare, am facut o in toamna ? Cum scap de atata muschi? E vreo solutie  ceva?

#2808
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 07.10.2010
Inseamna ca balteste apa bine in acele locuri.

- Ideea este sa se dreneze apa (poti ajuta in primavara cu o aerare)
- poti tunde gazonul mai scurt in primavara pentru aerisire si sa ajunga soarele mai bine pe suprafata solului
- ceva ingrasamant cu fier ajuta cica la "omorarea" muschiului (uneori functioneaza alteori nu, depinde de cat de dezvoltat e muschiul si/sau cat de bun e ingrasamantul)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate