Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Despre gazon

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3507 replies to this topic

#1045
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 08.12.2001
Eu sunt pe cale sa imi iau o masina de tuns de pe emag, vreau neaparat electrica, nu vreau sa umblu cu benzina, ulei si zgomot, plus ca nu am suprafata asa mare. Pacat ca gasesc doar de 32-34cm latime, in 500 de lei. Inca nu am lucrat niciodata cu scule de-astea, dar la alte masini electrice am luat Bosch si nu am avut probleme.

Urmand sugestia de aici, am dat cu ingrasamant complex NPK de la AzoMures si deocamdata gazonul se prezinta destul de bine (a fost semanat in 10 aprilie). Maine sper sa ii fac prima tundere, daca aleg masina si imi vine pana atunci.

Attached Files



#1046
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
De ce emag? Nu ai acces la Praktiker Dedeman? Ieri am fost pe la Praktiker si erau vreo doua bunicele electrice, cu taiere mare. Trebuie tuns, sa-l tunzi mai sus prima oara, apoi repeti la 4-5 zile si il inzdravenesti. E cam crescut pe alocuri.

Uite aici http://www.o-mac.ro/...42-e-1800w.html o oferta buna, latime taiere 42cm. Poti plati si-n rate.

Edited by scintion, 24 May 2016 - 09:29.


#1047
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 08.12.2001
Dupa niste cautari, m-am oprit la doua masini: Bosch ARM 34 si Makita ELM3711. Am vazut un "review" la dedeman la o makita mai slabuta, dar la fel construita ca asta, si omul zicea ca sacul e prost facut, se freaca de roti si se distruge in timp. Asa ca m-am hotarat la Bosch-ul ala, care e mai scump la dedeman decat la emag.

Da, gazonul nu e asa uniform, cred ca a depins si de pamant, de cum a batut soarele, cum a stat apa dupa ploi, si ultima saptamana nu am stat mult pe acasa sa il observ, ca luam masina mai devreme si il tundeam.

#1048
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Parerea mea, mai pui 150ron si mai castigi 8cm, si nu-s putini deloc. Intotdeauna am simtit diferenta. Initial am avut un Rotak 32, apoi am trecut la benzina de 40 si acum 50. E incredibil cat iti usurezi munca. De la aproape o jumatate de zi am ajuns acum sa tund cam intr-o ora si jumatate, iar mai mult imi ia sa tund cu trimmerul pe margini si in jurul pomilor. Posted Image
Intre Bosch si Makita si eu am vazut Bosch lucrate mai bine, ca functionalitate. Makita or fi buni la bormasini si alte scule insa la masini de tuns mai ok e concurenta. Oricum nu e cazul sa-ti faci probleme de fiabilitate la electrice, nu e ca la benzina. Cata vreme nu le tii in ploaie si le mentii cutitul ascutit si ferit de pietre, vor merge cat le tin rotitele si carcasa. Posted Image De-aia zic ca poti sa te orientezi si spre ceva no-name insa mai mare. Si pe la Praktiker aveau din gama NAC, eu am avut prima masina pe benzina NAC, a mers fara probleme 3 ani apoi am vandut-o, iar tata cat si un bun prieten tot asa pasionat au NAC electrica aia la 150ron. La fel merge superb.

Spor la luat o decizie! Posted Image

Edited by scintion, 24 May 2016 - 09:43.


#1049
adamu

adamu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2010
Buna seara. Am citit pe acest topic de cateva zile si am aflat multe informatii utile. Imi amenajez si eu o gradina de 280 MP(din care iarba cam 190-200MP).

Sunt pe sfarsit,si am ales rulourile de gazon pt.ca m-am saturat de munca si nu mai aveam rabdare sa insamantez si sa astept. M-a costat mult(mi l-a montat o firma de amenajari gradini) . A doua zi,dupa udare ferma seara pana a baltit apa si tavalugit ca sa adere covorul pe sol,am fost plecat de acasa. Cand am venit dupamasa am avut un soc: fiecare bucata de gazon era efectiv uscata pe margini,iar vreo cateva bucati cca 60% din fire uscate !

Patronul firmei a zis sa nu imi fac griji,ca este normal.
Mentionez ca de cand mi-a sosit iarba,firele erau cu pete galbui,nu erau verzi,de un verde frumos. Mi s-a spus ca e normal ,ca a fost un sezon mai ploios,dar o sa isi revina...

Mi-am luat gazon de seseta pt. ca am soare in curte de dimineata pana seara.

Acum au trecut 5 zile,am udat cate o ora in fiecare seara si 10 minute dimineata,pamantul este ud mereu,nu ramane uscat deloc.
Iarba parca a mai crescut putin,dar pe marginile fiecarei bucati de gazon a ramas uscata. Plus cateva bucati semiuscate si in vreo 2-3 locuri,cate 40-50 cm uscata total.
atasez aici niste poze. Este ceva normal? O sa isi revina? Am dat luni si cu NPK 20-8-8 +2MgO.

La alte cunostinte care si-au montat gazon nu am vazut fire uscate,gazonul cred ca a fost de mult mai buna calitate. Dupa 10 zile era prins,l-au tuns si arata impecabil. Mie imi vine sa plang cand ma uit la el. Sper sa isi revina...

Multumesc pentru un eventual sfat sau vreo "incurajare",ca abia adorm noaptea...tot la gazon ma gandesc Posted Image Boala grea si cu iarba asta Posted Image ...

Attached Files


Edited by adamu, 25 May 2016 - 23:44.


#1050
axelaoemor

axelaoemor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.05.2016
gazonu' este OK ! ... da, omule, casa unde-i ? Posted Image
daca vrei sa se lege bine si sa nu ai probleme de plaga, trebe sa faci rost
de humus de rame ! ... solid, se aplica 150-200 grame/m2 ! ... daca gasesti lichid, se face solutie de 1:10
si se uda toate plantele, inclusiv gazonul, dimineata devreme !
bafta

Edited by axelaoemor, 26 May 2016 - 07:45.


#1051
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Adame, dormi linistit ca-si revine si se face frumos, desi nu e tocmai normal sa se usuce asa. Daca ma ascultai, (cu insamantatul) ieseai mult mai ieftin. Posted Image
Sistem de aspersoare n-ai montat?

Edited by Sean_John, 26 May 2016 - 08:37.


#1052
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012

View Postscintion, on 24 mai 2016 - 09:39, said:

...Cata vreme nu le tii in ploaie si le mentii cutitul ascutit si ferit de pietre, vor merge cat le tin rotitele si carcasa....

Spor la luat o decizie! Posted Image

am avut 3 ani una electrica Praktiker... mi-au schimbat-o pe garantie pt ca se distrusese semeringul superior (lagarul ce tinea partea de sus a motorului)
FOARTE buna masina era (1,8kw) - doar ca a lucrat in conditii extreme Posted Image

acum am luat una pe benzina... s-o vedem ce viata are!

View Postdaemon, on 24 mai 2016 - 09:28, said:

...Da, gazonul nu e asa uniform, cred ca a depins si de pamant, de cum a batut soarele, cum a stat apa dupa ploi, si ultima saptamana nu am stat mult pe acasa sa il observ, ca luam masina mai devreme si il tundeam.

mai degraba este din cauza neuniformitatii calitatii semintelor.
la mine exista asemenea giganti atunci cand nu tund la timp: anumite portiuni dezvolta "tufe" de gazon.
intradevar aceasta vreme ploioasa ne-a cam dat "ingrijirea" gazonului peste cap: io nu tund daca gazonul e ud, nici daca pamantul este prea moale - CHINUL curatarii masinii de tuns este fantastic Posted Image

mai rau e ca, daca se dezvolta aceste tufe, cand le tunzi, tulpinile ramase sunt galbene si ia ceva timp pana isi revin...

Edited by gushpi, 26 May 2016 - 14:50.


#1053
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 08.12.2001
Am luat Bosch-ul ARM 34, astept sa se usuce putin sa pot intra sa tund iarba. Nu am suprafata mare, si nu as fi vrut neaparat sa iau acum masina (de aceea n-am mai pus in plus sa iau mai lata).

#1054
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postadamu, on 25 mai 2016 - 23:41, said:

Buna seara.
Mie imi vine sa plang cand ma uit la el. Sper sa isi revina...

Multumesc pentru un eventual sfat sau vreo "incurajare",ca abia adorm noaptea...tot la gazon ma gandesc Posted Image Boala grea si cu iarba asta Posted Image ...

Nu are nimic, in 2 saptamani isi revine, iar daca dupa a 3-a tundere ii dai un fertilizant, va arata foarte bine si-ti va trece supararea.
Ai grija sa-l uzi dupa fertilizare.

#1055
adamu

adamu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2010
"gazonu' este OK ! ... da, omule, casa unde-i ?"
Casa este vis/a/vis. AM cumparat o gradina peste drum de casa mea,de la o vecina,ca nu prea am curte... Doar cateva pavele pana la garaj :)  Saptamana viitoare imi faac un Foisor de 4,5/6 metri ! cu mobilierul aferent.IN rest,sa creasca iarba,Chiparosii(am pus 90 de chiparosi Laylandii,s-au prins bine si au crescut cca 10 cm/luna si in inaltime si in lateral.Alul asta le dau pace,sa nu-i stresez,la anul o sa le tund varfurile si varfurile crengilor sa se indeseasca(daca scapa din iarna cu bine :) )

Trestie-de-balta,i-am dat un NPK 20-8-8 si in 2 zile nu-l mai recunosc ! E drept ca a si plouat bine pe la noi,ploaia a alternat cu ceva soare,si s-a inverzit dupa ingrasamant bine de tot,si pe unde era uscat sau galben! Acum se anunta iar 3 zile calduroase,dar eu cred ca incepe sa se prinda... M-am mai linistit !
Vreau sa-mi iau o masina de tuns gazon pe benzina. Cred ca o Verdina cu tractiune,gama cea mai ieftina,e vanduta de Huskvarna,au reprezentanta si service la noi in Medias,piese de schimb,etc. Motorul e Briggs& Stratton,are un vecin,merge brici !  Mai bine un Mc.Cullogh???  Acelasi motor,putin mai frumoasa(materialele par mai de calitate),dar mai scumpa cu circa 500 lei. NU cred ca merita diferenta aia.

Trestie de balta,daca i-am dat acum NPK 20-8-8,peste 3 saptamani ce fertilizant sa ii dau??? Mai trebuie dat iarasi? Ca cica se da cam la 3 luni....

#1056
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postadamu, on 26 mai 2016 - 23:39, said:



Trestie de balta,daca i-am dat acum NPK 20-8-8,peste 3 saptamani ce fertilizant sa ii dau??? Mai trebuie dat iarasi? Ca cica se da cam la 3 luni....

Nu-i mai da, iarta-l pana pe la jumatatea lui iulie-inceputul lui august.

#1057
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 08.12.2001
Asa arata joi seara dupa ce l-am tuns prima data cu Bosch-ul ARM 34. A mers destul de repede, tinand cont ca e prima data cand tund cu o masina. Am reglat la cea mai mare inaltime, 7cm. Acum deja a inceput sa creasca, data viitoare poate mai scad un cm din inaltime.

Attached Files



#1058
adamu

adamu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2010
si-a revenit gazonul. E Splendid !!! A crescut mult si s-a inradacinat bine,dupa apa multa si NPK :)
Azi ma duc sa-mi iau masina de tuns (cred ca ceva de la Huskvarna sau Stihl pe benzina cu tractiune...) si-i fac freza noua ,in spate pierdut si-n fata cu breton :) hahaha !  Imi vine rasul acum,dar am fost putin temator acum 10 zile ca mi se usuca :) ....

Attached Files



#1059
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
Arata foarte bine. Se va indesi de numa'.
Ascute cutitul, Cu siguranta nu e ascutit de nou. Si nu, nu scazi nimic, tunde-l tot asa sus. il ajuta mult, mai ales ca vin caldurile Posted Image.

Felicitari pentru achizitie si gazon!

Adamu, Husvarna fac masini de tuns, insa pe mine nu m-au impresionat iar Stihl nu fac din cate stiu. Grija mare la ce motor alegi. Orienteaza-te si dupa Stiga. Eu am Stiga si nu regret o clipa alegerea facuta. Daca iti permiti efortul financiar, poti lua Honda si uiti de griji. E cam usor peste 2000lei. La ce suprafata mica ai acolo poti lua cea simpla fara tractiune de la Honda, fiind mai usoara.
Sau altceva, serios de tot, cam grea totusi pentru gusturile mele insa in top prin US: https://www.agrogazd...cycler-hw-20954

Si peluza despre care va vorbeam, infiintata la mijlocul lui aprilie. E deja la al treilea tuns Posted Image.

Attached Files


Edited by scintion, 31 May 2016 - 10:12.


#1060
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

View Postadamu, on 31 mai 2016 - 09:54, said:

si-a revenit gazonul. E Splendid !!! A crescut mult si s-a inradacinat bine,dupa apa multa si NPK Posted Image
Azi ma duc sa-mi iau masina de tuns (cred ca ceva de la Huskvarna sau Stihl pe benzina cu tractiune...) si-i fac freza noua ,in spate pierdut si-n fata cu breton Posted Image hahaha !  Imi vine rasul acum,dar am fost putin temator acum 10 zile ca mi se usuca Posted Image ....

La cat ai dat pe aspersoarele alea gardena, luai 4 telescopice T380, ingropai niste pehd de 25 si scapai. :)
Ca si colegul de mai sus, si eu tot Stiga (collector 46S) am si-s foarte multumit.

#1061
cristinaoana10

cristinaoana10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.05.2016
Salut!
Asa arata firele de iarba dupa primul tuns realizat acum 4 zile. Au tuns mesterii - fara sa ma anunte (inaltimea era de aprox. 11 cm) si nu cred ca au ascutit cutitul. Asta sa fie cauza? Mi se pare ca s-a si ingalbenit putin pe alocuri.
E normal sa arate asa?

Attached Files



#1062
scintion

scintion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.12.2007
100% cutit bont :)
Ascute-l brici si tunde imediat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate