Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

Motoare magnetice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1676 replies to this topic

#181
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Poți să pui jos și tot aurul din lume, n-o să-l facă.
Pentru că e ilegal.

#182
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,124
  • Înscris: 25.02.2007

View Postlulu mob, on Jul 15 2008, 18:13, said:

Poți să pui jos și tot aurul din lume, n-o să-l facă.
Pentru că e ilegal.
Ei lasa ca mama natura nu-l amendeaza ca-i incalca legile. Se face si ea 1data ca nu vede, sa am eu un ventilator gratis :D

#183
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,124
  • Înscris: 25.02.2007

View Postgilldarida, on Jul 12 2008, 22:21, said:

Rețineți că accept să caut documentația și s-o postez și o voi face.
Frate, zi ceva ! Ca incep sa cred ca ai vrut sa postezi ceva si ti-au luat magnatii petrolului gatu :D

#184
Xi

Xi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 26.11.2001

View PosttheMisuser, on Jul 18 2008, 11:28, said:

Frate, zi ceva ! Ca incep sa cred ca ai vrut sa postezi ceva si ti-au luat magnatii petrolului gatu :D

O fi si omu' in concediu.

#185
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,698
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXi, on Jul 24 2008, 18:49, said:

O fi si omu' in concediu.
Sau a ramas fara documentatii, balonul se dezumfla, securitatea jubilieaza :)

#186
victor0744

victor0744

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.04.2007
Oameni buni!Cu fizica stati pe aproape,cu stiinta... si mai aproape.voi chiar nu auziti de blindaje magnetice?Si da motoarele acelea chir sunt functionale numai ca necesita o tehnologi avansata de productie datorita faptului ca folosesc magneti foarte puternici iar statorul fata de rotor se monteaza cu ajutorul unei prese uriase,la viteze mici de executie.IN plus motorul dispune de un sistem de oprire foarte ingenios si simplu.descoperiti voi care .Fizicienilor!

#187
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008
Te referi probabil la așa-numitele "magnetic shields"... Am văzut numeroase scheme bazate pe intercalarea de magnetic shields între piesele polare statorice și rotorice ; niciuna cu adevărat funcțională...
Cunosc cel puțin doi ingineri din București care de ani de zile se zbat să pună la punct o schemă funcțională de asemenea motor cu scuturi magnetice,și este vorba de persoane...bine puse în temă,care lucrează la OSIM și sunt la curent cu tot ceea ce apare nou pe piața internațională ; cel puțin unul dintre ei a cheltuit până acum sume mari de bani în încercarea de a găsi o astfel de soluție,încercând toate schemele posibile,inclusiv cele de pe net,oferite de către aceia care se laudă că au găsit secretul.Cât despre mine,-nu am fost de acord să le dau nimic din informația pe care o dețin ; cel puțin câtă vreme nu îmi oferă un statut bine determinat în cadrul afacerilor pe care le învârt ei...
Așa cum am arătat încă din prima mea postare pe acest topic - vă pierdeți timpul și banii cu acele "magnetic shields" ; nu aici stă ascuns secretul motorului magnetic... Cred că am mai precizat faptul că în veritabilul motor magnetic liniile de câmp sunt perfect închise în cadrul unui jug (deci nu sunt deflectate sau împiedicate să parcurgă traseul lor normal...) care conține piesele polare statorice considerate componenta activă a motorului iar elementul rotoric ce nu are niciun fel de magnet pe el este componenta reactivă.Chestia asta descrisă aici de mine în câteva cuvinte este complet în afara oricărei scheme clasice și nici nu o găsești în noianul de brevete și alte "minunății" care sunt pe internet.
În ultimii trei ani am fost ba ademenit cu tot felul de promisiuni,ba amenințat,ba insultat,etc - în speranța că voi da pe gratis ceea ce nu este și nici nu poate fi gratis ; dacă se va scoate într-un final la suprafață chestia asta,se va face doar în mod cinstit,prin forme contractuale și evident,pe bani grei...
Am mai postat aici ultimul brevet în materie de "magnetic shield" - Ok,îl mai postez încă odată dacă tot se mai crede în formula asta ; dar,vă asigur că aceia care au încercat pe banii lor să reproducă asemenea scheme,n-au reușit să scoată de la rotor mai mult de o rotație și jumătate.Cel mult...

View Postvictor0744, on Jul 25 2008, 07:59, said:

IN plus motorul dispune de un sistem de oprire foarte ingenios si simplu.descoperiti voi care .Fizicienilor!

Schimbarea poziției elementului deflector de câmp magnetic("magnetic shield") ori îndepărtarea acestuia.Câmpul magnetic fiind folosit ca "frână".
Ei..,tocmai aici este problema : în toate schemele cu magnetic shields încercate până acum (inclusiv vestita schemă a lui H.Johnson...) rotorul a fost antrenat de câmpul magnetic pe lungimea unui arc de cerc,după care l-a frânat,punându-se în valoare câteva elemente "găunoase",prejudiciabile : inerția,cuplul și forța contraelectromotoare.

Să auzim de bine !

Attached Files



#188
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,698
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvictor0744, on Jul 25 2008, 08:59, said:

voi chiar nu auziti de blindaje magnetice?
Nu exista asa ceva (functional) fizicianule :P

Edited by andreic, 25 July 2008 - 12:55.


#189
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005
Gilldarida, dupa cate am inteles din ultimele tale postari, ai cam facut rahatul praf. Adica n-ai nimic concret, dar aici vi si bati apa in piua. Zici ceva acolo de un motor cam de 1 kil sau asa ceva care e functional, bla bla. Pe urma ca astepti sa iti brevetezi solutia. Ba ca nu o poti breveta, ca vrei nu stiu ce juridic pe acolo care sa iti aduca bani in traista din ceva ce probabil a fost inventat de altcineva, etc. Ba ca vrei sa faci motorul intreg sa vezi ca functioneaza sau mai stiu eu ce. Si ne trezim ca am pierdut vremea de pomana pe acest topic cand tu vei veni cu ceva ce probabil n-are nimic a face cu "energia magnetica". Eu la urma urmei nici nu prea inteleg rostul acestui topic. Are cineva ceva C O N C R E T ? Sau doar ne laudam ca avem impresia ca stim da nu putem si asa mai departe.

Trebuie sa ne intelegem foarte clar.
M O T O R U L e o masina care transforma o forma oarecare de energie in energie mecanica. Gilldarida se lauda acilea ca a descoperit energia magnetica (suna a perpetuum mobile). Asteptam cu nerabdare demonstratia existentei acestei forme de energie.
In rest, daca mai are cineva motoare magnetice pe acasa, brevetate sau ne', cu curaj, ca vi le pun(em) la pamant pe toate. Sau cine stie, poate prin observatiile mele sau ale altora de aici le puteti imbunatati.

Spor la treaba.

#190
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008
1,- Despre ce am eu concret,nu ai dumneata de unde să știi și nici nu mă simt dator să-ți raportez...

2,- De la bun început am arătat foarte clar a cui este invenția și în ce fel am ajuns eu în posesia unor astfel de informații ;
pentru a produce industrial și comercializa o invenție a altuia,este necesară o hotărâre judecătorească de competența Tribunalului București,--- și alte amănunte pe care nu le mai înșir---- ;

3,- Afirmațiile mele din diverse postări nu sunt contradictorii,decât poate în mintea dumitale..,fapt care nu ține de răspunderea mea ;

4,- Dacă pierdem sau nu vremea pe acest topic,asta este la latitudinea fiecăruia să stabilească și tocmai prin aceasta fiecare decide să participe sau nu ; în cazul în care moderatorii forumului vor decide să-l închidă,îl vor închide și basta ;

5,- Nu am susținut niciodată că eu aș fi descoperit ceva în materie de motoare magnetice ; am arătat de la bun început cine și în ce an sau în ce condiții a făcut asta ; conversia energiei magnetice în energie cinetică este întradevăr esența motorului magnetic - cine a susținut contrariul ?

"Această formă de energie"(n.m. - energia magnetică) nu necesită demonstrații din partea nimănui ; este o formă de energie recunoscută ca atare în Fizică ; problema a fost (și este încă, pentru cei mai mulți...) conversia acestei energii în energie cinetică ; până la ora actuală această conversie se face cu succes cu ajutorul electromagneților industriali (de pildă...) dar într-un mod limitativ și nu este public cunoscută metoda de conversie a energiei magnetice pentru deplasări de ax rotativ.
Lipsa acordului meu pentru postarea acestor informații este legată de protejarea intereselor mele,nu de teama față de critica voastră (...) mai ales că informativ am preluat dosarul de cercetare complet,din 1973 până în 1984,putând astfel vedea întreagă evoluția acestei lucrări.În fața acestor documente realizate prin activitatea unui colectiv specializat,critica voastră este egală cu zero,zgomot.
Dacă vreau să postez așa-ceva ?! Nu,nu vreau.
Vreți să închideți discuția acestui topic ?!? Go on !

#191
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,698
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMemo, on Jul 25 2008, 15:21, said:

Gilldarida, dupa cate am inteles din ultimele tale postari, ai cam facut rahatul praf.
Puteam sa jur si sa scriu ca o sa apara si o sa spuna ca cineva l-a contactat si l-a sfatuit sa nu spuna nimic (tipic), dar acuma ca i-ai dat ocazia a incheiat socotelile abrupt, nu vrea, nu vrea, nu vrea :)

Edited by andreic, 25 July 2008 - 17:23.


#192
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

View Postgilldarida, on Jul 25 2008, 17:48, said:

Dacă vreau să postez așa-ceva ?! Nu,nu vreau.
Vreți să închideți discuția acestui topic ?!? Go on !
Nu dom'le.
Nu vreau sa se inchida discutia acestui topic. Dar tocmai aici e problema. Ca nu e nicio discutie. Cineva a venit si a pus problema existentei motoarelor magnetice. A venit altcineva si a zis ca el are da' nu spune pentru ca, citez, "nu, nu vrea". Atunci ce rost au aceste batai cu pumnul in piept cu ce am facut si ce am dres, da' nu ma lasa x si y? Ai nevoie de compasiune? Vrei sa recunoastem toti cat de cruda e viata? Cat de dur e sistemul ?
Cand vei fi gata cu ce ai de terminat, poti veni sa explici lumii intregi ce este si cum functioneaza. Pana atunci n-are sens sa vin eu aci sa zic ca am descoperit cum pot sa fac sa dispara deseurile radioactive de pe planeta asta, ca nu ma vei crede, cu siguranta.

Edited by Memo, 25 July 2008 - 18:00.


#193
rocknum

rocknum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 16.08.2006

View PostMemo, on Jul 25 2008, 15:21, said:

Gilldarida, dupa cate am inteles din ultimele tale postari, ai cam facut rahatul praf. Adica n-ai nimic concret, dar aici vi si bati apa in piua.

Exact asta am zis si eu intr-un post precedent.

Edited by Bean, 25 July 2008 - 21:01.
FARA REFERIRI SI APRECIERI PERSONALE DEFAIMATOARE DESPRE INTERLOCUTOR! Mersi


#194
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,124
  • Înscris: 25.02.2007
Am recitit unele posturi.. daca intr-un metru cub de magnet superputernic ai 55Wh si intr-un m^3 H2 ai 2.79KWh inseamna ca 1m^3 magnet suparat=0.02m^3 H2 adica 1m^3 magnet smecher (nu ferite de 3 lei ci aliaje frate) are atata energie cat 20cm^3 H2. Adica cat hidrogen intra intr-un pix mai gros la presiunea atmosferica atata poti scoate dintr-un magnet de 1m^3!!! Cel putin asta zice stiinta acum (sper sa nu fi gresit prea tare la socoteli, parte din calcule sunt de pe threadu asta oricum). De pilda, daca ridici magnetu' asta pe bloc si ii dai drumu' jos scoti mai mult din el decat daca ii folosesti energia magnetica. (1 tona de la 20 metri face cam 200KJoules - cat magnetul dat aici de exemplu)
Cine zice ca poate scoate mai mult in mod sigur se bazeaza pe alte legi ale naturii, alta fizica, alta stiinta, alt orice din alta lume si din alt univers. Deocamdata, repet, daca arunci magnetu' de pe bloc obtii mai mult decat din campul lui magnetic. Si daca nu ma-nsel, 1m^3 de magnet are cu mult mai mult decat 1tona. E posibil da' mi-e lene sa calculez, e posibil sa scoti mai mult nu aruncandu-l de pe bloc ci scapandu-l din mana.
Am un link cu motoare magnetice.
http://users.rcn.com...dnai/master.pdf
Gildarida, nedesconspirand noua stiinta pe care se bazeaza motorul de care stii tu, ceva din motoarele de aici merge ? Daca da, de ce ? Daca nu, de ce ?

Si hai sa-ti mai dau un exemplu. Un bolovan de 1kg care sta pe podea are 1kg forta in directia podelei. Stand el acolo asa, obtii ceva din el ? Sau tre' sa-l misti ? Sau mai pui un bolovan de 1kg mai in dunga asa pt. ca fortele lor cumulate vectorial sa invarta un ax rotoric ? Poate cu 3 ? 5 ? (le poti modifica vectorul fortei daca pui bolovanii intr-o palnie mare).

Oricum, motoarele magnetice.. exista de mult timp. Nici unu n-a mers (si nu va merge niciodata) dar in jurul lor se aduna o gramada de habarnisti. In plus, si mincinosi - ba ca au un model mic care merge, ba ca au vazut ei mergand asa ceva si intotdeauna acest motor nu exista si trebuie sa le dovedeasca ceilalti de ce n-ar merge cu ocazia asta INVATAND SI EI. Nu e frumos, ba chiar ai uneori o senzatie de voma asa. Dar, sunt o gramada si nu e atata voma disponibila.

Deci. Merge au ba ceva din motoarele astea din link si de ce ?

p.s. - daca vreti energie maxima din magneti, da-ti-le drumu jos din mana - veti obtine mai mult asa decat cu orice alta utilizare a lor !

#195
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Pentru cei care nu se pot abtine sa arunce cu noroi in persoana cu care discuta: cred ca toate au o limita.
Iar daca nu au de la sine, atunci o vor avea cu ajutorul Warn-urilor si Suspend-urilor.

Valabil in special pentru rocknum (care se pare ca are un obicei in sensul asta), Memo si altii.



LE: problemele legate de moderare se vor discuta pe private (adica, prin PM).

Edited by Bean, 26 July 2008 - 13:34.


#196
gilldarida

gilldarida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 30.05.2008
1,- Trăim într-o țară (relativ) liberă ; printre altele,avem și libertatea opiniilor ; mai mult nu comentez căci în faza asta nici măcar în regim de can-can nu ne mai aflăm,ci într-o cloacă ;
2,- relațiile de calcul pentru energia magnetică și determinarea forței dezvoltate de un (electro)magnet,le-am postat cu o altă ocazie chiar pe acest topic ; lăsați așadar hidrogenul în pace sau alte comparații de acest gen ;
3,- nu este nevoie să vă certați între voi - greșeala de bază este totuși a mea : prezența mea pe un astfel de forum este indiscutabil inoportună și chiar bizară,dat fiind unele nepotriviri majore între majoritatea userilor și mine :
a,- diferența de nivel a pregătirii generale,care face ca textele mele să pară desprinse dintr-o limbă străină sau de un limbaj încâlcit,gen "Nostradamus" ; în cadrul altor cercuri de persoane sunt bine înțeles,aici nu ; este normal în definitiv ;
b,- regimul nepublic încă al unor informații despre care în mod eronat am început să vorbesc și admit că este greșeala mea în cele din urmă ; aceasta m-a pus deseori în situația de a nu-mi permite să-mi susțin punctul de vedere,caz în care nu văd ce rost ar mai avea discutarea unor astfel de lucruri ;
c,- sursele diferite de informații pe care le avem ; niște oameni nu pot închega o discuție constructivă dacă nu au "toate cărțile pe masă",astfel încât să știe fiecare despre ce este vorba și dezbaterea să aibă un obiect determinat și cunoscut de toată lumea - majoritatea userilor se bazează pe internet și unele amintiri din școală sau afirmații auzite de la alții,în vreme ce eu am cu totul alte surse ; asta din start ne face incompatibili de a intra într-o discuție adevărată .

  Nu prezența miștocarilor sau a derbedeilor pe un astfel de forum este inadecvată,ci prezența mea.Regret că am stârnit în mod inutil această claocă și m-am adus și pe mine -iată- într-o postură jenantă și inadecvată felului meu de a fi.

P.S. : afirma pe-aici careva că motoarele magnetice nu există și nici nu vor exista vreodată... Eh..,dar motoarele cu magneți permanenți și cele cu reluctanță variabilă (motoare clasice,existente pe piață) ce sunt la urma urmei ? Motoare cu abur !?! Cu tracțiune animală ?! Sau merg cu pietroaie lăsate alternativ să cadă...?!

#197
Xi

Xi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 26.11.2001
Ideea este ca am depasit de mult sintagma "Crede si nu cerceta" cu care ne-a indoctrinat religia aproape 2 milenii. De aceea multi dintre noi suntem putin (sau mai mult) sceptici. Nu are rost sa punem "suflet" asa de tare. Sunt sigur ca avem MUUULTE de invatat si descoperit, multe secrete pe care natura le are. Ma intreb de exemplu daca sistemul solar nu este un fel de perpetuum mobile (intretuinut de gravitatie).
Oricum zicala care se preteaza cea mai bine erei actuale cred ca este, antiteza primei (o tot aud pe Science): Question everything.
Ne trebuie surse alternative de energie cu aplicare globala ACUM. Daca nu gasim ceva repede, probabil nu ne va mai trebuie nimic peste (relativ) catva timp.

#198
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,698
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXi, on Jul 26 2008, 16:09, said:

Ma intreb de exemplu daca sistemul solar nu este un fel de perpetuum mobile (intretuinut de gravitatie).
Cum sa fie soarele / sistemul solar pm, nu ai vazut ce face un soare cand imbatraneste ? :)

View PostXi, on Jul 26 2008, 16:09, said:

Ne trebuie surse alternative de energie cu aplicare globala ACUM. Daca nu gasim ceva repede, probabil nu ne va mai trebuie nimic peste (relativ) catva timp.
O sa fie tot ce e necesar la momentul optim. Se lucreaza la alternative, unele tari deja folosesc din plin.

Edited by andreic, 26 July 2008 - 15:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate