Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Gripa si raceala

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 Memo, on Jun 28 2008, 11:37, said:

Am fost la medic. diagnostic viroza respiratorie si mi-a dat Claritromicina 1-0-1, Xyzal 0-0-1 si Fluimucil 1-1-0

Acu dupa ce am terminat tratamentul inca tusesc, imi curge nasul, etc etc, luni ma duc la control, da' azi am bagat o tuica fiarta cu cateva boabe de piper. A desfundat nasul instantaneu. Sa vezi tu "cursing" pe nenea doctoru.

PS. am si o rinita alergica la praf (ala din covoare - de aia n-am covoare in casa, cel de fan, si cel de casa batraneasca) cred ca pentru ala a fost xyzal-ul.

cum iti spuneam, virozele nu trec cu antibiotice, dar in tarisoara noastra medicii se incapataneaza sa le prescrie doar pentru a evita o supra infectare cu bacterii...chestie care se intampla cam la 30% din cazuri, restul oamenilor luand antibiotice degeaba!

#38
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007
saluti,am baut ieri niste suc rece din frigider deci va dati seama in ce stadiu e gatul meu azi.Niste remedii naturiste stiti?pana ajung la farmacie.....ma ustura tare,ma doare cand inghit,am febra,mi-e rau,sunt ametita,n-am chef de nimic!!!va rog :fear: :fear:  am luat niste pastilute cu propolis , am papat putina miere ,am mancat o supita calda dar tot asa ma simt :scared:

#39
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Pana ajungi la farmacie, ceaiuri calde indulcite cu miere, si fereste-te de frig. Stiu ca suna ridicol pe vremea asta, dar imagineaza-ti ce efect are curentul pe pielea supraincalzita de vreme si (poate) transpirata

#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 aaalexandraaa, on Jun 28 2008, 19:39, said:

Pana ajungi la farmacie, ceaiuri calde indulcite cu miere, si fereste-te de frig. Stiu ca suna ridicol pe vremea asta, dar imagineaza-ti ce efect are curentul pe pielea supraincalzita de vreme si (poate) transpirata

?
ce efecte ?

#41
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 aaalexandraaa, on Jun 28 2008, 19:39, said:

Pana ajungi la farmacie, ceaiuri calde indulcite cu miere, si fereste-te de frig. Stiu ca suna ridicol pe vremea asta, dar imagineaza-ti ce efect are curentul pe pielea supraincalzita de vreme si (poate) transpirata


ceaiul cald cred ca e cea mai proasta idee pe care sa o dai cuiva care are cel mai probabil un inceput de rosu in gat...

si despre curentii ("turbionari"  :P ) de aer rece pe pielea supraincalzita...chiar nu vreau sa mai comentez...

on topic: pai probabil ca bacteriile care se dezvolta acum in gatul tau nu vor deceda daca le faci "buhuhu" cu ceai cald si supa fierbinte, iar daca nu au decedat la pastilutele cu propolis, cred ca cea mai buna idee ar fi sa nu te duci la farmacie, ci la medic intai si dupe aia la farmacie! (asta deoarece e implicata febra si starea generala proasta)

#42
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 anknic, on Jun 28 2008, 19:58, said:

ceaiul cald cred ca e cea mai proasta idee pe care sa o dai cuiva care are cel mai probabil un inceput de rosu in gat...

cald nu (adica nu e cea mai proasta idee, dimpotriva); daca zicea fierbinte, era altceva - saream si io imediat :)

#43
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 mianna, on Jun 28 2008, 20:01, said:

cald nu (adica nu e cea mai proasta idee, dimpotriva); daca zicea fierbinte, era altceva - saream si io imediat :)


pai nu a precizat fix temperatura si in popor in general cald e atat de cald cat poti suporta, asa ca m-am gandit sa tai din serva orice initiativa  ;)

LE: lichidele caldute sunt indicate, nu calde si nici fierbinti, ideal ar fi sa fie la temperatura camerei (care e mai aproape de temperatura corpului si nu irita in plus gatul)
si m-am gandit ca pare mai degraba ceva bacterian decat viral deoarece nu se plange si de "muci"

Edited by anknic, 28 June 2008 - 19:10.


#44
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007
multumesc de raspunsuri!incep sa ma simt,sa zicem,ceva mai bine :naughty: n-am luat decat pastilute cu propolis si paracetamol..si de baut..am baut doar o cioco calda ..e oricum mai bine ca inainte..nu mai am febra si mi-a disparut si starea de indispozitie  :thumbup: am langa mine amoxicilina dar nu stiu,sa iau sa nu iau..cred ca mai astept sa vad cum ma simt mai tarziu
:heart: ms frumos de rasp :kisstogether: :naughty:

#45
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Cum sa iei bre antibiotice asa, nitam-nisam!? Iei doar daca iti prescrie medicul.

Care e legatura dintre baut rece si febra? Ca io beau numa rece bocna, de cind ma stiu, si n-am facut niciodata febra. E drept, cind eram mic, mi se mai irita gitul, dar febra tot nu faceam. Deci cum devine cazul ca faci febra? E direct raspunzatoare bautura rece?

#46
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

 spare-me, on Jun 28 2008, 19:40, said:

?
ce efecte ?

Vrei sa spui ca e ok sa iesi in frig sau in curent cand esti transpirat?  :w00t:  Cred ca aleg totusi sa NU fac asta, mai ales cand exista si un inceput de raceala la mijloc.

Chiar am vrut sa mentionez ca ma refer la ceai cald dar nu fierbinte, insa m-am gandit ca stie toata lumea diferenta intre cald si fierbinte. Si ma mai gandisem ca are de gand sa mearga la farmacie curand, nu peste 3 zile.....

 abancor, on Jun 29 2008, 00:15, said:

Care e legatura dintre baut rece si febra? Ca io beau numa rece bocna, de cind ma stiu, si n-am facut niciodata febra. E drept, cind eram mic, mi se mai irita gitul, dar febra tot nu faceam. Deci cum devine cazul ca faci febra? E direct raspunzatoare bautura rece?

Bautura rece o fi cauzat rosul in gat si inceputul de raceala, care mai departe o fi cauzat febra .....

#47
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu nu vreau sa spun nimic.

vreau sa-mi spui tu acele groaznice efecte...dar vad ca nu ai niciunul, doar te dai dupa visin...

#48
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai mecanismul de producere al unei infectii dupa ce ai baut ceva rece ar suna cam asa: in mod normal pe mucoase (in gat) traiesc tot felul de bacteriute si virusi(vin cu aerul respirat), sistemul imunitar ii tine la distanta, adica nu produc infectii. in momentul in care bei ceva foarte rece se produce o vasoconstrictie locala (adica se micsoreaza vasele de sange) si fluxul sangvin fiind diminuat, automat prin zona circula mai putine globule albe responsabile cu tinutul inamicilor la distanta...si acestia se cam pot multiplica in voie. asta poate sau nu produce o infectie, depinde foarte mult de sistemul tau imunitar si de ce bacteriuta sau virusel a fost implicat. intai se face rosu in gat (iritatia locala a mucoasei), acesta poate sa treaca de la sine sau poate evolua in infectie

LE: asta e pentru bautul rece...pentru chestia cu curentul n-am explicatie...poate pentru ca nu exista :P

Edited by anknic, 29 June 2008 - 11:24.


#49
r4du-m4a1

r4du-m4a1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 12.01.2008
nu esti racit...doar de la tigari!lasa tigarile 4-5 zile si bea cat mai multe ceaiuri sa fie calde...ar fi foarte bine sa te lasi de fumat DEFINITIV, acum un an fumam si eu si mi-a fost usor sa ma las.Cand imi venea de o tigara imi luam un baton de ciocolata si imi trecea :D o sa fie putin greu la inceput dar apoi o sa te obijnuiesti!

Bafta!

Edited by r4du-m4a1, 05 July 2008 - 11:00.


#50
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 r4du-m4a1, on Jul 5 2008, 11:59, said:

nu esti racit...doar de la tigari!lasa tigarile 4-5 zile si bea cat mai multe ceaiuri sa fie calde...ar fi foarte bine sa te lasi de fumat DEFINITIV, acum un an fumam si eu si mi-a fost usor sa ma las.Cand imi venea de o tigara imi luam un baton de ciocolata si imi trecea :D o sa fie putin greu la inceput dar apoi o sa te obijnuiesti!

Bafta!

la fiecare tigara luai un baton de ciocolata ?! :)

#51
Doctoru_lu_peshte

Doctoru_lu_peshte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 30.03.2008
Incepi sa-ti scuipi plamanii.

#52
r4du-m4a1

r4du-m4a1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 12.01.2008
eu luam 3 batoane pe zi, incearca sa te abtii si tu :)!nu la fiecare tigara doamne fereste  :lol: te faci obez!

Edited by r4du-m4a1, 05 July 2008 - 11:57.


#53
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 12.06.2008
La mine sigur e raceala, nu tusesc, dar am nasul infundat si ma usura de cate ori l-am suflat si  sunt foarte ametita. :cursing:

Am luat de ieri paracetamol si biseptol (biseptrin) si degeaba :cursing:

#54
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
paracetamol sinus, fervex, coldrex, nurofen de raceala etc.
ceaiuri calde, vitamina C, lapte cu miere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate