Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Gripa si raceala

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
74 răspunsuri în acest subiect

#55
rebel78

rebel78

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 467
  • Înscris: 12.06.2008

 adadoi, on Jul 28 2008, 16:30, said:

paracetamol sinus, fervex, coldrex, nurofen de raceala etc.
ceaiuri calde, vitamina C, lapte cu miere.
:kisstogether:
am luat paracetamol si biseptol(biseptrin)...........degeaba :confuzzled:
cica daca iau paracetamol nu mai am voie sa iau fervex (sfatul farmacistului) :confuzzled:

#56
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.603
  • Înscris: 25.10.2006

 rebel78, on Jul 28 2008, 17:09, said:

:kisstogether:
am luat paracetamol si biseptol(biseptrin)...........degeaba :confuzzled:
cica daca iau paracetamol nu mai am voie sa iau fervex (sfatul farmacistului) :confuzzled:
de-aia ti-am si insirat acolo toata lista aia. lasa paracetamolul simplu pentru aia care fac febra si n-au nasul infundat, ia fervex sau para sinus.

#57
Kaileena

Kaileena

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 16.03.2006
In 2 luni de zile am racit de 3 ori cu febra. Prima data cand am racit nu a trebuit sa iau antibiotic, a doua oara am luat medoclav (medicul de familie mi-a prescris augmentin dar farmacista nu avea in stoc si mi-a dat medoclav spunand ca are aceiasi compozitie) 3 zile dupa care am facut intoxicatie de la el si am renuntat. Dupa o saptamana am facut iar febra ( 39 cu 5) si am fost iar la medicul de familie care mi-a prescris augmentin si mi-a dat trimitere la ORL. Am fost la ORL, doctorul de acolo s-a uitat in gatu' meu si mi-a zis sa continui cu augmentin. Pe tot parcursul tratamentului am avut indigestie. Azi dimineata am terminat tratamentul cu augmentin si acum iar am febra si dureri de cap.

Ce am?

#58
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.603
  • Înscris: 25.10.2006
mie nu mi se prea potrivesc cele doua luni : 3 zile cu medoclav, o saptamana pauza, augmentin pana azi? cate zile ai luat augmentin? ce simptome ai?
iti dai seama ca de pe forum numai mama omida iti poate pune un diagnostic?

#59
Kaileena

Kaileena

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 16.03.2006

 adadoi, on Dec 4 2008, 16:08, said:

mie nu mi se prea potrivesc cele doua luni : 3 zile cu medoclav, o saptamana pauza, augmentin pana azi? cate zile ai luat augmentin? ce simptome ai?
iti dai seama ca de pe forum numai mama omida iti poate pune un diagnostic?

7 zile am luat augmentin. Alte simptome in afara de febra ar fi diaree (din cauza antibioticului) si durere de cap
Nu astept un diagnostic dar vreau sa stiu macar ce as putea avea... daca sa imi fac niste analize complete de sange

#60
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.603
  • Înscris: 25.10.2006
ai putea avea orice fel de infectie, de la pneumonie la infectie urinara, rezistenta sau nu la antibiotic, sau vreo gripa ciudata, care nu se trateaza cu asa ceva... de unde sa stim? fa analize, cere si antibiograma, si mergi din nou la medic.

#61
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.302
  • Înscris: 08.01.2008
clar trebuie sa-ti faci....febra aia apare de undeva, undeva e o infectie si cu cat afli mai repede cu atat mai bine.
poate fi chiar o infectie care nu are nicio legatura cu raceala ta continua...cum zicea, e mai bine sa stii. probabil ca sistemul tau imunitar nu e in cele mai bune momente ale lui.

#62
Kaileena

Kaileena

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 16.03.2006
Am luat oscillococcinum si vad ca mi-a trecut febra si ma simt mult mai bine, dar totusi o sa merg sa imi fac si analizele saptamana viitoare.
Multumesc pentru ajutor

#63
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.302
  • Înscris: 08.01.2008

 Kaileena, on Dec 5 2008, 10:17, said:

Am luat oscillococcinum si vad ca mi-a trecut febra si ma simt mult mai bine, dar totusi o sa merg sa imi fac si analizele saptamana viitoare.
Multumesc pentru ajutor

oscillo este un produs homeopat, cam greu sa localizeze infectia si sa o trateze...

#64
Kaileena

Kaileena

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 16.03.2006

 adrianatoma, on Dec 5 2008, 11:21, said:

oscillo este un produs homeopat, cam greu sa localizeze infectia si sa o trateze...

nici nu m-am asteptat sa ma vindece ci doar sa imi revin un pic pana cand o sa aflu rezultatul analizelor

#65
pwned

pwned

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 149
  • Înscris: 19.06.2007
Eu sunt racit de cateva zile si vad ca mi s-a diminuat simtul gustului  :mellow: e normal sa se intample asa ? fiecare mancare sau bautura pe care o gust pare ...ciudata, de parca pot simti numai acru si amar.

#66
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.722
  • Înscris: 30.03.2004
Dac ar fi sa te iei dupa litera cartii, ar putea fi o deficienta de zinc, fiindca are un rol in perceptia gustativa, imunitate (chiar accelereaza vindecarea in caz de guturai, gripa etc.).

Nu mai zic de libidou si senzatia de placere ce insoteste actul sexual.

---------------------
Multa lume uita de seleniu, este foarte important pentru imunitate din cate am citit.

Editat de Mirovaia_Scorb, 07 martie 2009 - 21:43.


#67
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008
doar atat a dat cartea aia a ta?  :rolleyes:  slabuta... unde-i cancerul in sfera orl si alte bau-bauri?  :D

da, in gripa se poate intalni alterarea gustului.

#68
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 04.02.2008
Ca sa nu deschid un nou topic, va rog un sfat pt. a-mi creste imunitatea organismului la raceli/viroze/gripe. Primavara si toamna ma chinui cumplit cu virozele; sunt paratraznet pentru toti virusii din tara asta. Iar peste viroza se suprapune astenia (ameteli, stare de slabiciune, senzatie de oboseala). Dat fiind ca tusea ma iubeste, sunt nevoita sa recurg foarte des la antibiotice. Pe langa tone de fervex si coldrex, am devenit un depozit de minerale, vitamine, echinaceea, Aloe Vera gel, miere, polen si alte produse apicole. N-am ocolit fructele (in special citricele), cu precadere sucurile. Singurul efect: alte si alte kilograme...

#69
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.722
  • Înscris: 30.03.2004
Este imposibil ca singurul efect  sa fie doar kilogramele in plus. Poate doar in contextul unei alimentatii monotone si dezechilibrate.

Eu de pilda asigur un procent semnificativ din acizii grasi esentiali + minerale, folosind seminte uscate(susan, canepa, floarea soarelui, nuci, in, dovleac, migdale), fructe uscate (smochine, curmale, masline, prune).
Asta ca supliment la tot ce ai spus tu, mai putin aloe vera.
Proteinele au un rol esential in imunitate, asa ca din cand in cand mai iau cate o lingura de seminte sau pulbere din canepa - proteina de aceeasi calitate cu a oului. Contine edestina, ce contribuie vizibil la mentinerea unui sistem imunitar sanatos.

Iau o data pe an Septilin si din cand in cand ginseng siberian, alfalfa (lucerna).
In general, caut sa ma feresc de alimentele ce contin multi (carbohidrati) zaharuri, dar nu aduc si ceva nutrienti pe langa ele: intr-o zi 2-3 mere + banane, in alta grepfruit si curmale, mai departe pomelo si tot asa.

Paine, placinte, cola ? Am si uitat de unde cumparam (desigur, nu cola), inainte aveam obiceiuri. La fel si cu lactatele, doar daca ma serveste cineva cu vreo prajitura sau gustare cand lucrez pe teren, ca sa nu refuz.

Editat de Mirovaia_Scorb, 08 martie 2009 - 18:27.


#70
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 clara_spiele, on Mar 8 2009, 16:27, said:

Ca sa nu deschid un nou topic, va rog un sfat pt. a-mi creste imunitatea organismului la raceli/viroze/gripe. Primavara si toamna ma chinui cumplit cu virozele; sunt paratraznet pentru toti virusii din tara asta. Iar peste viroza se suprapune astenia (ameteli, stare de slabiciune, senzatie de oboseala). Dat fiind ca tusea ma iubeste, sunt nevoita sa recurg foarte des la antibiotice. Pe langa tone de fervex si coldrex, am devenit un depozit de minerale, vitamine, echinaceea, Aloe Vera gel, miere, polen si alte produse apicole. N-am ocolit fructele (in special citricele), cu precadere sucurile. Singurul efect: alte si alte kilograme...

In rest ce mananci? Ca vad ca "suplimentele" sunt de prisos, hrana "principala" este cu siguranta problema. Era un user adibmw, zicea ca de cand cu sportul si mancatul sanatos nu tu raceala, gripa, pastile etc. Aceeasi situatie si la mine.

#71
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 04.02.2008

 Kdefthog, on Mar 8 2009, 19:10, said:

In rest ce mananci? Ca vad ca "suplimentele" sunt de prisos, hrana "principala" este cu siguranta problema. Era un user adibmw, zicea ca de cand cu sportul si mancatul sanatos nu tu raceala, gripa, pastile etc. Aceeasi situatie si la mine.
In ultimul timp, ce era mai comod sa cumperi de la colt: pizza, prajituri si pateuri. Si imi promit mereu ca de saptamana viitoare ma duc la sala. :P
PS Testele de imunitate (leucocite, formula leucocitara etc.) au iesit bunicele.

#72
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.302
  • Înscris: 08.01.2008

 clara_spiele, on Mar 8 2009, 21:17, said:

In ultimul timp, ce era mai comod sa cumperi de la colt: pizza, prajituri si pateuri. Si imi promit mereu ca de saptamana viitoare ma duc la sala. :P
PS Testele de imunitate (leucocite, formula leucocitara etc.) au iesit bunicele.

pai si atunci de ce dai vina pe echinaceea si propolis? :P
am luat echinaceea in toamna, dupa un episod urat de raceala, din aia cu dureri in tot corpul si frisoane. dupa per cu echinaceea nici macar o zi n-am mai avut senzatia de raceala, desi la munca zici ca-i focar

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate