Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Apostati contemporani

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
386 replies to this topic

#91
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 30 aprilie 2023 - 18:32, said:

Cultura generala vasta nu tine loc de caracter.

Exact, îl avem ca exemplu pe Corneliu Vadim Tudor...Posted Image

View PostGRATEFUL, on 30 aprilie 2023 - 18:28, said:

Nu cred ca trebuie sa exageram cu asemenea invective...Omul poate sa greseasca din pura inconstienta ( principalul este sa-si vina in fire si sa recunoasca ca a gresit)

Lupini este prea mândru ca să recunoască că, totuși, nu trebuia să-ți adreseze acel invectiv...:unsure:

#92
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 30 aprilie 2023 - 18:29, said:

Nu poți vorbi așa nici despre colegul Lupini! Este o persoană care are multă cultură generală, peste nivelul tău, cu mult peste tine, Jake!Posted Image
Acum ai google si poti sa te lauzi cu cultura generala . . . .  timp sa ai. Posted Image
Parerea mea e ca niste scuze si cuvinte de regret face enorm, asta daca are si curajul sa le exprime.
Recunosc ca barbatii, adica si eu, ne cam intindem cu vorbele de ocara.
Felul asta de a fi demonstreaza o slaba educatie si incapacitatea de a evolua moral si spiritual.

#93
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004
Pacule, tu să-mi spui mie de ce nu ai mai intrat pe forumul meu, de pe data de 18 aprilie...:unsure:

#94
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/1QxybXS/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Te-am pus moderator global, mă bazam pe tine... și tu? tragi chiulul? cine vrei să-ți facă munca? tot eu?Posted Image

#95
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 30 aprilie 2023 - 18:55, said:

Pacule, tu să-mi spui mie de ce nu ai mai intrat pe forumul meu, de pe data de 18 aprilie...Posted Image
Unii din noi mai si muncesc dragule. Posted Image
Deci nu am avut timp.
Plus ca subiectele sunt cam epuizate. Posted Image

#96
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004
Da, îți accept explicația, totuși, aici ai fost mai mereu prezent...:huh: :dontgetit:

#97
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022
Ce sa moderez mai ? Nici tu nu mai postezi acolo.

View Postdark, on 30 aprilie 2023 - 19:12, said:

Da, îți accept explicația, totuși, aici ai fost mai mereu prezent...Posted Image Posted Image
Daca aveam un sponsor cum tu ai . . . Posted Image

#98
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 30 aprilie 2023 - 19:13, said:

Ce sa moderez mai ? Nici tu nu mai postezi acolo.

Ultimul meu mesaj este de alaltăieri, tu, nu te-ai mai arătat de 2 săptămâni...:ermm:...

View PostPaco_ste1, on 30 aprilie 2023 - 19:13, said:


Daca aveam un sponsor cum tu ai . . . Posted Image

Eu sunt propriul meu sponsor, logodnica mea are banii ei, n-am eu treabă cu asta, fiecare cu banii lui...singura dată când Franny a plătit ea pentru mine, este când m-a chemat în Anglia, atât. :dontgetit:

#99
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 30 aprilie 2023 - 19:18, said:

..singura dată când Franny a plătit ea pentru mine, este când m-a chemat în Anglia, atât. Posted Image
Si ai fost ?
Unde ? La ce eveniment ?
Exista vreo referinta pe net la eveniment ?
Ti-am cerut dovada ca ai fost la intalnire si te fofilezi.

#100
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 01 mai 2023 - 08:43, said:

Si ai fost ?
Unde ? La ce eveniment ?
Exista vreo referinta pe net la eveniment ?
Ti-am cerut dovada ca ai fost la intalnire si te fofilezi.

Am fost în Anglia, unde locuiește Franny, da. Dovezi, sigur că am, și le voi prezenta numai și numai dacă colegul Heartu va prezenta și el dovezi că a avut 10.000 fete/femei, la ”viața lui”, după cum se laudă...:unsure:...

#101
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,517
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdark, on 30 aprilie 2023 - 18:34, said:

Lupini este prea mândru ca să recunoască că, totuși, nu trebuia să-ți adreseze acel invectiv...Posted Image
Mandria nu este dovada ca suntem puternici... Mandria ne impiedica atat sa iertam, cat si sa cerem iertare. Iertarea insa fara uitare, cat valoreaza? Dumnezeu cand iarta pacatele, nu mai insista sa-si aduca aminte de ele.(Isa.43:25) :)

#102
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 01 mai 2023 - 18:11, said:

Dumnezeu cand iarta pacatele, nu mai insista sa-si aduca aminte de ele.(Isa.43:25) Posted Image
Dumnezeu iarta pacatosul care se caieste, nu pacatele.

#103
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,517
  • Înscris: 17.04.2014

View PostPaco_ste1, on 01 mai 2023 - 19:39, said:

Dumnezeu iarta pacatosul care se caieste, nu pacatele.
Nu stiu cum intelegi tu, dar Isus a spus:" sa stiti ca Fiul omului are putere pe pamant sa ierte pacatele (Luc.5:24)
Apostolul Ioan a zis:" Daca ne marturisim pacatele, El este credincios si drept ca sa ne ierte pacatele si sa ne curete de orice nelegiuire." (1Ioan.1:9)

#104
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,517
  • Înscris: 17.04.2014

View PostPaco_ste1, on 01 mai 2023 - 19:39, said:

Dumnezeu iarta pacatosul care se caieste, nu pacatele.

Este nevoie de mai mult decat de cainta (parere de rau). Este nevoie de a te opri in a mai comite pacatul ca si consecinta a caintei sincere...
Omul care staruie cu buna stiinta in continuare in pacat mai poate sa aibe pretentia ca Dumnezeu sa-l ierte? Cum sa-l ierte daca statutul sau este de "pacatos" ?

Edited by GRATEFUL, 01 May 2023 - 21:28.


#105
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 01 mai 2023 - 20:57, said:

Nu stiu cum intelegi tu, dar Isus a spus:" sa stiti ca Fiul omului are putere pe pamant sa ierte pacatele (Luc.5:24)
Apostolul Ioan a zis:" Daca ne marturisim pacatele, El este credincios si drept ca sa ne ierte pacatele si sa ne curete de orice nelegiuire." (1Ioan.1:9)
Traducerile astea baga multe confuzii.
Nu pacatul e iertat ci pacatosul.
Findca pentru pacat cineva a fost sanctionat.
Cum ai spus si tu, ca isus a platit pentru pacatele comise.
Adica pacatele nu sunt iertate ci platite, adica iti sterge pacatele din dreptul tau si  suporta El sanctiunea pentru pacat.

Dar hai sa luam un caz si sa-l analizam.
Sa zicem ca un ucigas precum regele David , planuieste sa fie ucis Urie findca i-a lasat nevasta insarcinata, si vine la isus si ii spune "am pacatuit " , iar isus spune "pacatele iti sunt iertate . Cum ramane cu victima lui David ? Primeste acesta compensarea pentru viata curmata ?
Cum poate ierta Dumnezeu pacatul daca pacatosul nu poate indrepta ce a comis ?
Findca problema e ca nu se readuce la viata  victima in momentul cand pacatosul se caieste.
Daca ai retinut cum era in vechime legea, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, si moartea cu moarte se pedepseste, practic David trebuia omorat imediat de catre Dumnezeu . Nu s-a intamplat asta, si nimeni nu si-a asumat vina lui David ca acesta sa fie iertat. David a murit ca un om obisnuit, de batranete, a trait viata de rege cu tot comfortul. Am auzit de la un idiot de predicator ca Urie e mai fericit, ca a murit de tanar fara sa sufere cum David a suferit.

#106
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,517
  • Înscris: 17.04.2014
Atat Urie, cat si David vor invia...Unul va trebui sa-i ceara iertare celuilalt caindu-se si celalalt va trebui sa arate milostenie...

#107
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 01 mai 2023 - 21:42, said:

Atat Urie, cat si David vor invia...Unul va trebui sa-i ceara iertare celuilalt caindu-se si celalalt va trebui sa arate milostenie...
De ce Urie ar trebui sa arate milostenie ? E dator cu asa ceva ?
Inteleg ca Dumnezeu e iertator, dar pacatul comis e impotriva lui Urie, nu impotriva lui Dumnezeu. Si nu e vorba doar de ucidere ci si faptul ca i-a luat nevasta, practic i-a rapit timpul de a fi fericit alaturi de sotie, sa faca copii si sa se bucure. Din pacate David e cel ce s-a bucurat de Batsheba si i-a facut copii si a trait fericit pana la adanci batraneti, in tihna, bogatie, protectie . . . . iar Urie "oale si ulcele" . De ce Dumnezeu ar trebui sa pronunte iertarea lui David ? De ce Urie la inviere ar trebui sa-l ierte ? Ce a facut David pentru Urie ca sa fie iertat.
Eu stiam ca trebuie sa restitui paguba de trei ori. Cum va restitui David paguba facuta lui Urie de trei ori ? Parca asa a spus si David cand cineva i-a adus la cunostinta de nelegiuirea comisa iar el se facea ca nu stie . Cum va fi recompensat Urie pentru ce i s-a planuit de David ?

Intelegi tu problemele acestea ?  Asta cu "dumnezeu iarta pacatul " e o prostie imensa. Nici Dumnezeu si nici isus nu poate ierta pacatul . Insa Dumnezeu iarta pacatosul care se caieste din toata inima, findca ne iubeste. El primeste inapoi pe cel ce s-a intors din ratacire dar cineva trebuie sa  recompenseze victima .

O mama si-a pierdut fetita  cand un derbedeu s-a urcat la volanul masinii baut si a omorat fetita. Ce compensatie primeste mama fetitei  de la Dumnezeu cat inca este in viata ? De ce Dumnezeu nu intervine instant sa recompenseze pe mama fetitei redandu-i fetita inviata ?
Am inteles ca mama fetitei are obligatia sa ierte pe acel ucigas daca vine la ea si isi cere iertare. Adica asta cere Dumnezeu. Cica si fiul lui Dumnezeu a fost omorat, numai ca l-a si inviat imediat, insa pe fetita nu a inviat-o , s-a dus in mormat si mama fetitei a jelit-o ani la rand. Si uite asa mama fetitei isi da seama ca Dumnezeu e doar o bascalie pentru ca ucigasii sa nu aiba mustrari de constinta spovedindu-se.

Deci cum e pana la urma ? iarta pacatul sau pacatosul ?
Tu cum crezi ca e mai bine ?

#108
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,517
  • Înscris: 17.04.2014
Faptul ca Urie va fi inviat pentru oportunitatea sa traiasca vesnic intr-o lume in care poate sa se bucure de tot ceea ce exista, nelipsindu-i nimic ( el fiind tamaduit de vechile rani si la propriu si la figurat), la ce recompensa ar putea sa se astepte din partea lui David?  Ce i-ar putea sa-i ofere David in plus de ce da Dumnezeu, ca el sa se simta bine si sa poata sa treaca peste trauma suferita din trecut?

Alta este viziunea omului cand se raporteaza la aceasta scurta viata care pentru putini este satisfacatoare, fericita... si altfel vezi lucrurile din prisma vietii vesnice pe care a promis-o Dumnezeu tuturor celor ce vor sa traiasca sub conducerea Lui.

Ca sa traiesti vesnic intr-o alta lume mai buna, dreapta care iti ofera n posibilitati de a cunoaste, de a experimenta lucruri bune, demne...musai sa ai si mentalitatea schimbata si sa dispara din inima ta dorinte negative, malefice de felul cum este razbunarea.

Daca Urie i-ar face lui David fix ce i-a facut David, lui, crezi ca ar fi mai fericit in noua viata?

Edited by GRATEFUL, 01 May 2023 - 22:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate