Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 

Apostati contemporani

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
396 replies to this topic

#109
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 06.03.2021

View PostSfantul Jakob, on 29 aprilie 2023 - 18:17, said:

Mai ții minte cum era la Sala Regatului când abia așteptai să se facă ora 12.00, să se termine slujba, și te rugai în gand: "Doamne, dacă-l faci tu pe fratele Cazan să termine predica cu 15 minute mai devreme, toată viața îți voi sluji din toată inima și voi bate cu veselie din ușă-n ușă la toate apartamentele lumii întregi!"?

Fratele Cazan nu ținea cuvântări... cel puțin eu nu l-am văzut niciodată să țină o cuvântare!

El era un martor bătrân simplu și credincios lui Iehova... atât!

Dacă tu ai avea măcar 1% din credința și fidelitatea lui... ai fi departe și te-ai lăsa instantaneu de jecmănit novicii penticostali!

Ce zici? 🤔

View Postdark, on 30 aprilie 2023 - 11:20, said:

Bietul Heartu... nu a mai intrat demult pe forum! Cred că are de lucru... nu-i ușor, ca angajat Tazz, la sectorul biciclete, alături de pakistanezi, să livrezi produsele, mai ales dacă clientul locuiește în pantă...:unsure:...

Am plecat la lucru și am fost ocupat cu preluarea unor atribuții... dar la faza cu livratorii tăi, m-ai dat pe spate! :lol:

#110
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,596
  • Înscris: 17.04.2014
Daca Urie i-ar face lui David fix ce i-a facut David, lui, crezi ca ar fi mai fericit in noua viata? Ar dispare spiritul crestinesc pe care L-a propovaduit Isus Hristos si apoi apostolii. Cum vrem sa fim iertati, daca nu iertam gresitilor nostri?!

#111
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 06.03.2021

View PostSfantul Jakob, on 30 aprilie 2023 - 13:27, said:

Da, dar aproape 3000€ îi intră pe car lunar.
Nu e cine știe ce dar supraviețuiește decent.

Cred că îi găsesc până la urmă o penticostală din diaspora.

Mai bine din TM... pentru că mai vin și pe acasă! Una de la Elim... am fost mai demult p'acolo... :)

View Postdark, on 01 mai 2023 - 10:31, said:

Am fost în Anglia, unde locuiește Franny, da. Dovezi, sigur că am, și le voi prezenta numai și numai dacă colegul Heartu va prezenta și el dovezi că a avut 10.000 fete/femei, la ”viața lui”, după cum se laudă...:unsure:...

Eu nu am avut 10.000 de fete/femei cum zici tu... iar acel procent de 1%, era simbolic... ce voiam să zic, este că tu nu ai avut nici pe departe atâtea femei câte am avut eu... asta am vrut să zic, nu altceva!
Dar tu le sucești și le întorci ca la Ploiești de nici tu nu mai înțelegi ce scrii... :)

PS: dacă vrei pot să-ți dau un număr cu aproximație... :)

View PostGRATEFUL, on 01 mai 2023 - 22:49, said:

Daca Urie i-ar face lui David fix ce i-a facut David, lui, crezi ca ar fi mai fericit in noua viata? Ar dispare spiritul crestinesc pe care L-a propovaduit Isus Hristos si apoi apostolii. Cum vrem sa fim iertati, daca nu iertam gresitilor nostri?!

Urie trebuia să asculte de David, atunci nimic nu s-ar fi întâmplat... Urie rămânea cu Bat-Șeba și toate erau frumoase!

Da' nu, a trebuit Urie să facă pe încăpățânatul... și uite unde s-a ajuns! :no:

Edited by heartu, 01 May 2023 - 22:57.


#112
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007

View Postheartu, on 01 mai 2023 - 22:48, said:

Fratele Cazan nu ținea cuvântări... cel puțin eu nu l-am văzut niciodată să țină o cuvântare!
Ce zici? ��
Bine măcar că nu era printre chinuitorii voștri, săracu'!

#113
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,980
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 01 mai 2023 - 23:01, said:

Mai bine din TM... pentru că mai vin și pe acasă! Una de la Elim... am fost mai demult p'acolo... Posted Image

Jakob nu are jurisdicție acolo, el este director de zonă pe CT, acolo îți poate pune o vorbă bună.Posted Image
Eventual profa din Italia, dar să știi, că o fată rămasă nemăritată atâta timp, ar trebui evitată, din mai multe motive, unul ar fi faptul că este foarte pretențioasă, din moment ce nu a găsit un soț care să-i convină, al doilea, deja la vârsta asta, profa are anumite tabieturi la care nu va renunța, s-a obișnuit singură în locuință, orice alt colocatar va fi perceput ca „un intrus”...:ermm:...plus că profa este virgină, ea s-a dedicat lui Cristos și studiului fizicii, ca să ajungă profă... iar tu, ți-ai petrecut toată tinerețea prin bordeluri, ce părere crezi că-și va face profa când va auzi una ca asta? :ermm:....
Ție îți trebuie una ca tine, care a dus o viață păcătoasă, ceva mai tânără, la 35 de ani așa, săracă, pe care să o ”cumperi” cu banii tăi și care să-ți ofere niște chestii minime: o masă caldă când te întorci acasă, menajul, să-i mai scrii câte ceva din Germania unde lucrezi tu, dar... ține cont că unei astfel de soții, nu-i poți pretinde să-ți fie fidelă! Ea este obișnuită cu numeroase relații pasagere și nu se va schimba, chiar dacă de acum va fi căsătorită [cu tine], dar... și tu procedezi la fel, deci vă puteți înțelege și la acest aspect...Posted Image

#114
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 mai 2023 - 07:10, said:

o fată rămasă nemăritată atâta timp, ar trebui evitată, din mai multe motive

Bine dar atunci de ce nu o eviți tu pe logodnica ta Posted Image Franny, rămasă nemăritată aproape jumătate de secol? :)

#115
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,980
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2023 - 07:18, said:


Bine dar atunci de ce nu o eviți tu pe logodnica ta Posted Image Franny, rămasă nemăritată aproape jumătate de secol? Posted Image

Eu, spre deosebire de Heartu, sunt mult mai înțelegător și dispus să las de la mine...ceea ce nu este cazul cu Heartu, un tip foarte ”înfipt” așa, și revanșard...Posted Image

#116
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 01 mai 2023 - 22:32, said:


Daca Urie i-ar face lui David fix ce i-a facut David, lui, crezi ca ar fi mai fericit in noua viata?
Eu n-am zis ca trebuie si Urie sa-i faca ce i-a facut si David lui. Eu am intrebat ce compensatie ar trebui sa primeasca Urie de la Dummnezeu pentru faptul ca i-a rapit timpul de a fi fericit alaturi de sotie ?
Vad ca nu intelegi, ori te faci ca nu intelegi . . .  e genul de atitudine de a tine parte a unei lepre ca David care rapeste fericirea altora chiar daca el are zeci de femei, bogatie, putere . . . . am observat ca femeile il compatimesc pe David, asa cum si acel predicator cretin care spunea ca Urie e fericit , s-a dus la culcare . . .
Deci vino cu un argument pertinent in care sa arati ca Dumnezeu fata de Urie e cu adevarat corect. Deci Urie se duce sa lupte pe front iar javreta de David ii babardeste nevasta, si apoi planuiste sa-l ucida , si tu zici ca Dumnezeu ar trebui sa-l ierte doar ca se caieste. Ok, inteleg, dar ce compensatie va primi Urie ?
Findca faptele s-au petrecut sub binecuvantarea lui Dumnezeu . . .  altfel l-ar fi oprit pe jigodia de David. Ca nu are cum sa repare nelegiuirea.
Si mai e o problema, ceva ce nu am inteles , de ce David avea voie cu mai multe neveste si Dumnezeu nu a suflat nici un cuvant despre asta, findca e o secatura pe forum care ma ataca ca eu sunt curvar findca am spus ca imi plac femeile frumoase. Deci daca era interzis de la Dumnezeu sa ai mai multe neveste trebuia si lui David si lui Solomon si lui Avraam, si lui iacov . . .  toti astia au curvit cu multe femei si Dumnezeu nu a suflat nici o vorba.
Sa inteleg ca si Dumnezeu e curvar ?

#117
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,596
  • Înscris: 17.04.2014

View PostPaco_ste1, on 02 mai 2023 - 11:44, said:

Draga Paco, iti inteleg framantarile in legatura cu pacatele savarsite de David pentru care nu are nicio scuza.
Am gasit un articol care poate te va ajuta sa gasesti anumite raspunsuri. Pe mine m-a ajutat sa inteleg oarecum ca de ce l-a iertat Dumnezeu pe David...
https://sdarm.md/pro.../pp/patriarhi71

Edited by GRATEFUL, 02 May 2023 - 15:35.


#118
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,596
  • Înscris: 17.04.2014
Este interesant de observat ca dupa ce David a comis adulter cu Batseba, pacatul i-a ecranat constiinta si a inceput sa faca greseala, dupa greseala...dorind sa ascunda adevarul. In sinea lui de om cazut in pacat, cauta sa evite urmarile firesti ale greselii sale, nedorind sa i se strice imaginea in fata poporului.
Cel ce"Făcea judecată şi dreptate la tot poporul" (2 Sam. 8,15), a ajuns sa-l duca in ratacire pe slujitorul sau Ioab care i-a pus in aplicare planul marsav de ucidere a lui Urie. Iata, unde poate sa te duca pacatul, departarea de Dumnezeu!

Edited by GRATEFUL, 02 May 2023 - 15:56.


#119
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,596
  • Înscris: 17.04.2014
Constientizarea deplina a pacatului savarsit l-a facut pe David sa se caiasca si sa sufere adanc in inima lui...deoarece a realizat ca pe langa Urie si Batseba, a pacatuit fata de Dumnezeu.

Dumnezeu i-a vazut cainta si framantarea sincera a inimii sale si l-a iertat, insa David trebuia sa sufere consecintele pacatelor sale:

"Natan a declarat: "Aşa vorbeşte Domnul, Dumnezeul lui Israel: 'Eu te-am pus împărat peste Israel şi te-am scăpat din mâna lui Saul... Pentru ce dar ai dispreţuit tu Cuvântul Domnului, făcând ce este rău înaintea Lui? Ai lovit cu sabia pe Urie, Hetitul; ai luat de nevastă pe nevastă-sa, şi pe el l-ai ucis cu sabia fiilor lui Amon. Acum niciodată nu se va depărta sabia de casa ta... Iată, din casa ta voi ridica nenorocirea împotriva ta, şi voi lua sub ochii tăi pe nevestele tale şi le voi da altuia... Căci ai lucrat pe ascuns; Eu însă voi face lucrul acesta în faţa lui Israel şi în faţa soarelui'".

Edited by GRATEFUL, 02 May 2023 - 16:14.


#120
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,980
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 01 mai 2023 - 23:01, said:

PS: dacă vrei pot să-ți dau un număr cu aproximație... Posted Image

Cu aproximație, sigur, căci numărul real nu ți-l mai amintești, un casanova ca tine nu are cum să-și mai amintească toate așternuturile prin care a trecut, ca să poată da un număr cert...:ermm:...

#121
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 02 mai 2023 - 16:09, said:

. . .  şi voi lua sub ochii tăi pe nevestele tale şi le voi da altuia...
Adica dumnezeu e curvar carevasazica .
Deaia nu intelegeam eu de ce femeile trec cu mare usurinta peste faptele jigodiei de David.

#122
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,596
  • Înscris: 17.04.2014
Paco, tu ai o obsesie care iti intuneca cateodata judecata...Esti blocat in ideile tale fixe si parca ti-e ciuda ca David in contextul istoric prezentat de VT  a avut parte de mai multe neveste, pe cand tu ai dreptul doar la una... (Sa stii ca nici eu nu pricep faza cu acceptarea unui sot poligam.)

(Vorbesti niste aberatii la adresa lui Dumnezeu! )

Edited by GRATEFUL, 02 May 2023 - 18:40.


#123
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 19.03.2022

View PostGRATEFUL, on 02 mai 2023 - 18:39, said:

Paco, tu ai o obsesie care iti intuneca cateodata judecata...
Poate, dar faptul ca dumnezu a pus pe tron o jigodie e mine ma face sa cred ca si dumnezeuu e asa.
Findca daca nu era atunci ar fi trebuit sa-l opreasca pe David sau sa-l trazneasca asa cum i-a traznit pe Anania si Safira.
Asta cu iertarea e caca-maca, dupa ce i-a babardit nevasta generalului care luta pe frnt in locul lui si apoi s-a gandit ca e idee buna sa-l matraseasca.
iar tu vezi la mine problema, nu la dumnezeu care il lasa pe jigodie pe tron.

View PostGRATEFUL, on 02 mai 2023 - 18:39, said:

Esti blocat in ideile tale fixe
E o problema grava care a fost tratata cu usuratate, atat de dumnezeu cat si de cititori , mai ales partea feminina.

View PostGRATEFUL, on 02 mai 2023 - 18:39, said:

parca ti-e ciuda ca David in contextul istoric prezentat de VT  a avut parte de mai multe neveste
Se spune conjunctura, nu context.
Nu imi vine sa cred ce spui.
Deci eu nu ma leg de faptul ca avea multe neveste, nici David, nici Solomon, ci de faptul ca jigodia a gandit sa ia nevasta unui general, si nu a oricui ci a unuia care lupta in locul lui pe front, si apoi incearca sa-l pacaleasca si daca a vazut ca nu a reusit a planuit sa-l ucida.
Trist e ca pe voi nu va deranjeaza faptul ca Dumnzeu nu intervine ci lasa toata scena sa se petreaca de parca dumnezeu e un pervers ce vrea sa vada scena penetrarii lui Batsheba.
Un dumnezeu ce lasa nemernicia unsului sau sa continue arata ceva ingrozitor, ca acel dumnezeu e o jigodie exact ca David, findca numai astefl se explica iertarea.
Pe cand o secatura, o jigodie de pe aici ma tot agasa ca au sunt un curvar si ca ma paste iadul.
Ce vreau sa spun e ca secaturile ca David spun pe cine iarta dumnezeu si pe cine ucide.
Cu alte cuvinte spus, David era ateu, si el isi jistifica faptele si autoritatea doar in fata prostimii care trebuia sa creada ca el e unsul lui dumnezeu.
Deci un dumnezeu ucigas, curvar, mincinos, inselator , instigator la crime, iar voi cautati scuze ba lui David ba oricarui escroc care s-a cocotzat la putere inseland si escrocand pe fraieri.
Absolut nici o fiinta din Univers nu are valoarea morala sa ofere unuia ca David o asa zisa clementa , findca tot asa orice jigodie va comite mari nenorociri si apoi sa se scuze ca a avut un moment de slabiciune. Ori ce a facut David nu e slabiciune ci monstruozitate, demonism , jigodism.In fata unei astfel de persoane nu exista clementa oricat s-ar justifica sau s-ar da cu curul de pamant ca ii pare rau.
Pai oricine  va proceda identic ca David si apoi sa se pocaiasca sincer. Ori ca astfel de lucruri sa nu se petreaca niciodata Dumnezeu avea obligatia morala ca atunci cand David gandea asa ceva sa-l si trazneasca exact ca pe  Anania si Safira.

View PostGRATEFUL, on 02 mai 2023 - 18:39, said:

pe cand tu ai dreptul doar la una...
Eu cred ca ai probleme de intelegere. Deci si eu pot sa procedez exac ca jigodia asta dar pentru mine asta inseamna imoralitate, sa nu fac asa ceva nu ca vreun cretin de dumnezeu imi interzice ca ma pish pe fata unui astfel de dumnezeu ci in primul rand e de respect pentru partenerul de viata.

"Sa stii ca nici eu nu pricep faza cu acceptarea unui sot poligam."

Ce e greu de priceput ? Nu vezi ca majoritatea personajelor principale din biblie care chipurile erau favoritii lui dumnezeu erau poligami ? Ce inseamna asta ? Ca acelui Dumnezeu nu ii pasa cu cine te imperechezi cu conditia sa nu il minti. Sufera la capitolul minciuna, dar el poate sa minta, sa insele, sa ucida . . . adica un dumnezeu jigodie care ii reproseaza omului  "pacatos" exact ce el face.

Edited by Paco_ste1, 02 May 2023 - 19:11.


#124
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,980
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 01 mai 2023 - 23:01, said:

Mai bine din TM... pentru că mai vin și pe acasă!

Stai, că nu înțeleg! Ai de gând să lași soția în România, nu o iei cu tine în Germania? Mai vii și pe acasă... și dorești să ai o soție la care să te întorci, din când în când, sau cum?Posted Image

#125
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007
Darkule, aici am prezentat o predică penticostală standard. Cu toate ingredientele. De calitate, nu ceva fad, iehovist.
Dacă te prind că intervii cu cioace de-ale tale și îmi strici feng-șui-ul chiar și cu o singură postare, îți fac praf cu off-topic-uri toate "contradicțiile" tale dragi!
Să nu-mi zici că nu ți-am spus. Ai voie doar să dai like.
Dar dacă ai comentat ceva, orice, ești fript! Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 03 May 2023 - 07:45.


#126
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,980
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 29 aprilie 2023 - 18:17, said:

A furat dar a dat și la alții... Posted Image

Schema este veche, folosită de mulți, în cazul tău, nici nu trebuie să bagi mâna în pot, tu dorești ca banii care se strâng pentru diferite cauze (și sunt tot timpul cauze, oricând poți găsi una!) să-i convertești în capital de simpatie pentru Biserica penticostală, care te plătește, și astfel prezinți șefilor tăi mai mari, rezultate ”frumoase”, cu noi convertiți în Turcia, Ucraina...aceștia fiind atrași în religia penticostală, observând câtă dăruire, câtă mărinimie au acești penticostali ajutându-și semenii...Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate