Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Noul Mitsubishi Outlander

- - - - -
  • Please log in to reply
788 replies to this topic

#775
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
am inteles.
despre cei de la Prestagent din Craiova, ce parere ai
sau poti sa imi recomanzi un service care sa nu ma jupoaie de tot ?

#776
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
Nu stiu ce sa zic de Prestagent sau de alt service, multe din lucrari eu mi le fac singur. Intentionez ca la Santa Fe sa-mi schimb singur distributia, daca am timp suficient pentru lectura. Insa ca sfat general, cumpara-ti piesele singur si ramai decat la manopera. Practic orice schimba la un Passat distributia (generatia noua cu motor 2.0 PD) iti schimba si tie, pentru ca sunt aceleasi motoare.

#777
Alex167

Alex167

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 03.03.2008

View Postgigi72, on 16 martie 2013 - 20:59, said:

antigelul, placutele de frana, filtrele  au mai fost schimbate cu ocazia reviziilor dar in rest nu s-a umblat la nimic . am rugat pe cineva care are acces la un program de intretinere care exista prin  service, cred ca autodata , sa se uite si imi spune ca programul ala zice ca la 75.000 km sau 60 de luni se verifica starea si tensionarea curelei (curelelor) si se schimba daca este necesar .
despre distributie spune el ca se schimba la 120.000 km fara o alta referinta la numarul de luni\ani.
aspectele astea as vrea sa le verific dar nu am acces la un program din asta de intretinere

Totul difera de la un motor la altul. Distributia se schimba la 120.000 km la motoarele de 2,2. La cele de 2,0, cum cred ca este ala tau, la vreo 90.000. La fel si frecventa reviziilor difera, la fiecare 20kkm pt 2,2 si 15 kkm pt. 2,0. Tu probabil ai uitat sa specifici la persoana respectiva ce tip de motor ai.

#778
cristal1

cristal1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.12.2006
am si eu nevoie de un sfat.

2.2 PSA. 71000 km 2008. inca nu m-am atins de antigel/lichid de frana/ulei diferential.
tre schimbate si astea? nu am schimbat pana acum decat filtre si ulei/
apropo de distributie , in carte zice ca se schimba la 240000, parca.

multumesc

#779
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Normal ca trebuie schimbate dupa ata timp. Nu scrie nimic in carte?

#780
sor17rin

sor17rin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2013
buna.acum m-am inregistrat aici.vreau sa imi iau un Outlander 2,4 benzina,din 2005-2007,m-ar interesa cateva sfaturi ,functionalitate,bani...etc.va multumesc shi va doresc o zi superba

#781
zerro80

zerro80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.07.2008
aveti cumva idee unde pot sa gasesc si eu un manual de reparatie?
multumesc,

#782
Alex167

Alex167

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 03.03.2008

View Postzerro80, on 09 ianuarie 2015 - 11:09, said:

aveti cumva idee unde pot sa gasesc si eu un manual de reparatie?
multumesc,

uite manualele: http://faq.out-club....08/index_M1.htm

#783
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
Hai sa mai reinviem acest topic...Ceva noutati de la posesorii de Outlander II care si-au mai pastrat aceste masini? Cum se comporta masina dupa 10 ani?

#784
Alex167

Alex167

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 03.03.2008
Eu inca o am. Sunt foarte multumit, nu am avut neplaceri cu ea. La primavara face 12 ani si ma gandesc ca ar cam fi cazul sa o schimb cu o masina noua. De vreo 10 luni am inceput sa cercetez piata, forumurile dedicate dar, din pacate, nu ma pot decide ce sa iau. M-am convins de un singur lucru: acum nu se mai fac masini ca in urma cu 10-15 ani. Zeci de probleme, problemutze, unele ridicole si chiar revoltatoare la multe modele de masini noi. De la greierasi, vopsea proasta sau lac decojit, pana la ambreiaje si chiar cutii de viteze proaste schimbate pe garantie. Te crucesti de ce ghinioane pot avea unii cu masinile noi. Asa ceva nu tin minte sa fi vazut/ citit in urma cu 11 ani cand am luat-o pe a mea. Nici azi, la anii ei, nu am greierasi, iar cu vopseaua - doar ciupituri de la pietrele zburatoare omniprezente pe drumurile patriei.

#785
OGR1

OGR1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2022
Buna ziua,

Am un Outlander, 2.2, diesel, an 2016 si pierde puterea in mers, la un moment chiar nu mai accelereaza, pana cand se opreste masina. Ce poate sa fie? Nu arata nimic in bord ca si defect.

Au fost verificate injectoare, pompa carburant, filtru aer, filtru ulei si toate functioaneaza in parametrii.

Multumesc frumos!

#786
Alex167

Alex167

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 03.03.2008
Fa-i o diagnoza si vezi ce cod de eroare apare. Am patit si eu asa acum ceva ani si a fost de vina clapeta de admisie aer (asa zisa de acceleratie). In interiorul clapetei, rotile dintate ale angrenajului sunt din plastic si cu timpul se mai rup din dinti. M-a costat vreo 1100 lei cu montaj cu tot in 2014.

Edited by Alex167, 31 March 2022 - 07:49.


#787
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008

 OGR1, on 22 martie 2022 - 10:44, said:

Buna ziua,

Am un Outlander, 2.2, diesel, an 2016 si pierde puterea in mers, la un moment chiar nu mai accelereaza, pana cand se opreste masina. Ce poate sa fie? Nu arata nimic in bord ca si defect.

Au fost verificate injectoare, pompa carburant, filtru aer, filtru ulei si toate functioaneaza in parametrii.

Multumesc frumos!
Geometria la turbina blocata.

#788
nobel

nobel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 28.01.2009

 daemonus, on 31 martie 2022 - 19:26, said:


Geometria la turbina blocata.

Ziua bună,

Crezi ca și la a mea e la fel?
Când accelerez spre maxim are un răspuns greoi și scoate fum negru pe țeavă de eșapament.
Spune-mi, te rog, ce ar trebui sa verific în service, în bord nu apare nimic

#789
GeorgeM_Alf

GeorgeM_Alf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 02.03.2007
Salut. Sunt nou pe aici...
Am aproape un an de cand am "trecut" pe Outlander III (2015 facelift), 2.2D.
Toate bune si frumoase, dar nu are senzori de parcare (doar camera spate) si se cam simte nevoia. Am achizitionat un sistem de senzori fata-spate, dar cam fug electricienii de instalarea lor, sau sunt din "gama" celor care "se descurca ei"...
Asa ca cine ma poate ajuta cu ceva simplu: locul de amplasare a senzorilor in varianta originala. Poate asa nu mai ajung sa demontez bara fata si spate. Macar aici sa ajut electricianul ca sa nu gauresca bara aiurea. Am gasit pentru ASX niste planse printabile care ajuta la pozitionarea gaurilor de montare senzori. Tot cam asa, se poate lua model de pe o masina cu senzori originali (o coala de hartie asezata pe bara, si hasurat pe ea locurile in cauza, apoi mutata la mine...etc).
Stau in masina cu un un sul de coala mare, de impachetat, si caut pe cineva cu o masina gata echipata, ca sa-l rog sa ma lase cateva minute sa fac sabloanele, dar nu gasesc pe nimeni, sau este in trafic si nu apuc sa-l opresc...
Any help...? Poate conteaza: sunt in Targoviste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate