Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Terenuri in jurul Bucurestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
763 replies to this topic

#91
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 30.08.2005
in Tunari gasisem asta iarna cu 35 de eur la "vii", aproape de cimitirul comunei. Foarte linistita zona, din aceasta perspectiva.

Iar la Moara Vlasiei, sunt sigur ca gasesti lot de casa cu 25-30 eur/mp. Sunt loturi facute de primarie, de 1500 mp parca (25*60). Important e sa te misti repede, pentru ca cel putin unde am cumparat eu in final nu mai sunt loturi. Toata lumea a facut la fel: si-a luat un loc de casa si strange bani pentru cativa ani inainte sa inceapa constructia..

#92
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 jihadu, on Sep 3 2007, 21:18, said:

Eu am luat 1400 mp la Ciolpani cu 30 euro/ mp direct de la proprietar,nu prin agentii (oricum nu-i suport pe semi-analfabetii aia :cursing: )
aproape de padure si de lacul Snagov.

De aici si pana la 100 euro..e ceva diferenta. B)


si te vei muta in ciolpani si vei face naveta ciolpani-bucuresti ?

#93
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 gomez99, on Sep 4 2007, 09:14, said:

latimea drumului trebuie sa permita intrarea masinii pompierilor sau a unui camion obisnuit.


am fost astazi la primarie si m-am interesat, trebuie minim 4 metri, recomandat 5.

Deci parcelarea pica, in cazul nostru.

Terenul pe care l-am luat este extravilan.

Ca sa-l trecem in intravilan construibil inteleg ca se plateste o taxa de 2-3 euro/mp in functie de primarie.

Se poate scoate in intravilan numai o particica din totalul de 1400 mp?de ex. 100-200 mp, care vor fi ocupati cu casele propriu-zise.

#94
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,674
  • Înscris: 26.11.2001
Lasa loc. E o idiotenie sa nu lasi loc de trecere. Eu as pune 6-7m minim, ca sa poate trece fara probleme 2 masini. Nu mai vb de pompieri.

De aia la noi toate casele sunt ingramadite, pe drumul de 5m isi parcheaza vecinu masina, pt ca ii e lene sa o bage in curte etc.

Ne complacem intr-un compromis dramatic.

#95
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 Courage, on Sep 4 2007, 12:30, said:

Lasa loc. E o idiotenie sa nu lasi loc de trecere. Eu as pune 6-7m minim, ca sa poate trece fara probleme 2 masini. Nu mai vb de pompieri.

De aia la noi toate casele sunt ingramadite, pe drumul de 5m isi parcheaza vecinu masina, pt ca ii e lene sa o bage in curte etc.

Ne complacem intr-un compromis dramatic.

E mult ce spui tu...6-7 m minim..suntem doar doi proprietari ,spatele terenului e blocat de un canal.

Daca las loc 4-5 m drum de servitute si inca 2 m pe fiecare parte departare de hotar, nu mai pot construi nimic.

Sub o anumita deschidere , nu-ti mai da primaria autorizatie de constructie.

Am deschiderea de numai 14 m.

Normal ca fac poarta si in fata si intre noi astfel in caz de urgenta sa poata intra o masina de pompieri, salvare de la un proprietar la altul.

Edited by jihadu, 04 September 2007 - 11:49.


#96
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
mergeam azi cu metroul si aud un strainez vorbind la telefon: "You sent me the guy and the guy asked 2400 euro per square meter. This is INSANE!"....
Ma bucur ca au inceput sa se scandalizeze si strainii. :)

#97
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 jihadu, on Sep 4 2007, 12:47, said:

E mult ce spui tu...6-7 m minim..suntem doar doi proprietari ,spatele terenului e blocat de un canal.

Daca las loc 4-5 m drum de servitute si inca 2 m pe fiecare parte departare de hotar, nu mai pot construi nimic.

Sub o anumita deschidere , nu-ti mai da primaria autorizatie de constructie.

Am deschiderea de numai 14 m.

Normal ca fac poarta si in fata si intre noi astfel in caz de urgenta sa poata intra o masina de pompieri, salvare de la un proprietar la altul.

poate ar fi bine sa te interesezi si ce zice planul de urbanism. unele primarii impun restrictii serioase de cosntructie, cum ar fi sa construiesti pe numai 30% din teren. daca terenul e mic, s-ar putea sa te afecteze.

din cite stiu eu se poate baga in intravilan numai portiunea de teren pe care faci casa. da nu pot sa garantez, legile se schimba sau pot avea tot felul de clauze pe care nu le cunosti pina nu te lovesti de ele.

#98
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 gomez99, on Sep 4 2007, 13:42, said:

poate ar fi bine sa te interesezi si ce zice planul de urbanism. unele primarii impun restrictii serioase de cosntructie, cum ar fi sa construiesti pe numai 30% din teren. daca terenul e mic, s-ar putea sa te afecteze.

din cite stiu eu se poate baga in intravilan numai portiunea de teren pe care faci casa. da nu pot sa garantez, legile se schimba sau pot avea tot felul de clauze pe care nu le cunosti pina nu te lovesti de ele.


Multam fain de info.

Cred ca ne incadram la acest capitol, terenul (daca e sa nu facem drum de servitute) e de 1400 mp.

Impreuna, daca face fiecare o casa cu amprenta de 100 mp, rezulta 200 mp.

Deci mult sub <30%.

Asa auzeam si eu de la Radio Bucatarie "scoate in intravilan exact cat construiesti ,sa iesi mai ieftin" dar nu am gasit nimic pe net, prin legislatie ceva care sa reglementeze acest aspect.

Numai bine,

M.

#99
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

 jihadu, on Sep 4 2007, 14:35, said:

Asa auzeam si eu de la Radio Bucatarie "scoate in intravilan exact cat construiesti ,sa iesi mai ieftin" dar nu am gasit nimic pe net, prin legislatie ceva care sa reglementeze acest aspect.
Din cate stiu eu faza cu scoaterea cat amprenta casei merge numai la scoaterea din circuit agricol (intravilan agricol -> intravilan constructii/curti).

Pentru trecerea din extravilan in intravilan ai nevoie de PUZ/PUD facut de arhitect, aprobat de primarie, minim vre-o suta de milioane si vreo 3-4-5-6-X luni (depinde de primarie).

La o faza de asta ar merita sa va bagati la PUZ nu numai voi doi, dar si ceilalti vecini (daca-i gasiti si vor sa construiasca. sau sa vanda terenul)

#100
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 torindan, on Sep 4 2007, 14:54, said:

Din cate stiu eu faza cu scoaterea cat amprenta casei merge numai la scoaterea din circuit agricol (intravilan agricol -> intravilan constructii/curti).

Pentru trecerea din extravilan in intravilan ai nevoie de PUZ/PUD facut de arhitect, aprobat de primarie, minim vre-o suta de milioane si vreo 3-4-5-6-X luni (depinde de primarie).
La o faza de asta ar merita sa va bagati la PUZ nu numai voi doi, dar si ceilalti vecini (daca-i gasiti si vor sa construiasca. sau sa vanda terenul)


Ai un link, ceva, te rog?

Pentru ce aproape 3000 de euro?cei 100 mil.

Eu am gasit ca te costa 2-3 euro/mp in functie de primarie.Trecerea din extravilan in intravilan.
Langa mine sunt deja loturi pe care si-au construit unii niste vilute.

Edited by jihadu, 04 September 2007 - 14:36.


#101
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

 jihadu, on Sep 4 2007, 15:35, said:

Ai un link, ceva, te rog?
Legea 50/1991, Capitolul II, Articolul 23, Aliniatul 2.

Daca sunt vilute prin zona s-ar putea sa fi facut PUZ-ul...intrebarea este daca parcela ta a fost cuprinza in PUZ-ul lor (luind in consideratie ca asta costa bani, putin probabil sa fi facut ei o fapta buna si pt. vecini)

Acum ce sa-ti zic...poate suma aia de 2-3 EUR/mp era pretul PUZ-ului, nu stiu...n-am fost in situatia asta.

Edited by torindan, 04 September 2007 - 16:58.


#102
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 torindan, on Sep 4 2007, 17:53, said:

Legea 50/1991, Capitolul II, Articolul 23, Aliniatul 2.

Daca sunt vilute prin zona s-ar putea sa fi facut PUZ-ul...intrebarea este daca parcela ta a fost cuprinza in PUZ-ul lor (luind in consideratie ca asta costa bani, putin probabil sa fi facut ei o fapta buna si pt. vecini)

Acum ce sa-ti zic...poate suma aia de 2-3 EUR/mp era pretul PUZ-ului, nu stiu...n-am fost in situatia asta.


Multumesc mult.


Deci daca ai teren extravilan il treci in intravilan agricol, apoi il trec din intravilan agricol in intravilan construibil.

Ma uit si pe lege sa vad ce zice.

Edited by jihadu, 05 September 2007 - 08:34.


#103
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006
Sunt mari preturile la terenuri in jurul Bucurestiului din vreo 3-4 motive principale:

1. Firme care achizitioneaza en-gros si il iau mai ieftin pentru ca apoi sa il dezvolte dupa cum vor. E o investitie pe termen lung.
2. Firme care vand teren in Bucuresti al 1000 e/mp si cumpara in jur cu 50-100e/mp mai mult teren, isi fac si hala si raman si cu profit.
3.Este mai avantajos sa iti construiesti o casa langa Bucuresti decat sa iti iei un apartament. De exemplu un teren de 1000 mp cumparat la 50e/mp + constructia te costa 100.000 euro. Un apartament de 3 camere intr-o zona medie te costa tot atat, dar probabil mai investesti sa faci reparatii si altele. Dezavantajul terenului agricol este lipsa infrastructurii - instalatiile, dar si acestea au o rezolvare. Daca iti permiti sa cumperi 1500 mp, platesti sa planteze stalpi de tensiune, dupa care vinzi 500 mp si ti-ai scos si stalpii si o masinuta  ;)

PS: daca e cineva interesat de teren in Branesti, pm

Edited by akkad, 05 September 2007 - 10:15.


#104
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 animatorul, on Sep 4 2007, 09:54, said:

si te vei muta in ciolpani si vei face naveta ciolpani-bucuresti ?


Yep.

e o zona superba unde am luat.

am pe cineva care face zilnic naveta Breaza-Bucuresti.

deci, se poate B)

#105
akkad

akkad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.10.2006

 jihadu, on Sep 5 2007, 11:16, said:

Yep.

e o zona superba unde am luat.

am pe cineva care face zilnic naveta Breaza-Bucuresti.

deci, se poate B)

Stiu pe cineva care vine tocmai de la Urlati, cam 80 km si se vaita doar de plictiseala de a merge singur.

#106
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 akkad, on Sep 5 2007, 11:19, said:

Stiu pe cineva care vine tocmai de la Urlati, cam 80 km si se vaita doar de plictiseala de a merge singur.


decat sa merg dupa ora 17 pe traseul Pipera-Titan, crede-ma ca prefer de 1000 de ori sa merg Pipera-Ciolpani.

cei din State ce sa mai zica?!sunt multi care fac 1-2 ore pe autostrada ca sa ajunga la munca.

Traficul pe DN1 mi se pare acceptabil, plus ca va fi si mai liber cand se va construi noua autostrada.

Edited by jihadu, 05 September 2007 - 10:34.


#107
mihaivoy

mihaivoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 11.02.2006
Vorbeam cu cumnatul meu din Florida de preturile terenurilor si cand i-am zis ca 5000m2 in drumul taberei costa 1.000.000.euro mi-a spus ca la banii astia isi ia aceasi suprafata cu tot cu casa langa Donald Trump ori langa oricine in Beverly Hills.

#108
whoop007ro

whoop007ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.04.2004

 mihaivoy, on Sep 5 2007, 11:11, said:

Vorbeam cu cumnatul meu din Florida de preturile terenurilor si cand i-am zis ca 5000m2 in drumul taberei costa 1.000.000.euro mi-a spus ca la banii astia isi ia aceasi suprafata cu tot cu casa langa Donald Trump ori langa oricine in Beverly Hills.


Mihaivoy tu poti sa compari Bucurestiul cu Bevery Hills? Come on !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate