Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Terenuri in jurul Bucurestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
763 replies to this topic

#55
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Daca nu esti initiat in redutabila arta a spagii e destul de greu.

#56
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Nici nu imi imaginam ca e fara spaga.
Intrebarea e cui o dau.
Ce functionar caut in primarie sa-i propun sa-l scot la o plimbare si sa-i dau cadoul.
Spuneti-mi departamentul din primaria de sector sau cea generala.
Am rumegat si eu raspunsuri pentru intrebarile astea dar nu stiu la cine sa ma duc asta e problema mea.

#57
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 katman, on Aug 19 2007, 02:58, said:

Nici nu imi imaginam ca e fara spaga.
Intrebarea e cui o dau.
..
Nu stiu nici eu, dar am senzatia ca la TOTI.

#58
s1mon4

s1mon4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.07.2007
cate rude pe aici, cumetrii, rubedenii de tot felul :)

pai treaba sta cam asa, in linii mari (si eu fac un research de piata):

1 bucata casa:

proiect cca 15 euro/mp;
o casa sa zicem normala, cu amprenta la sol de 80-85 cu suprafata utile de 70-75, cu un P+1 sau P+M ( sunt mai ieftine hartiile si poti face un etaj in toata regula; te bagi cu nitel rigips pe interior, prin baie si printr-o debara si daca ti se face vreo reclamatie, esti acoperit; incliniatiile alea sunt tipice mansardelor..tu ai facut o mansarda inalta, si ce? :)
deci la un 75 mp utili pe etaj ai cca 150 desfasurati - pune cam 400 eurp/mp cu toate finisajele - daca insa vrei factura pe manopera (in mod normal pe materiale iti dau cam toti facturile) atunci mai adaugi inca 20% TVA-ul la manopera. manopera in mod normal e cam 50 ron / zi de om...sper sa am dreptate! ai nevoie cam de 7 oameni la o casa, ca sa o termine repede, dar nulucreaza toti odata. apropo, acesti muncitori sunt mai toti din provincie: valcea, gorj, dolj si mai multi din moldova. eu am tot vazut case la care acum se sapa fundatii, altele la care se ridica peretii, altele la care se pune planseul intre etaje etc. apropo de planseele intre etaje: ati auzit de planseele metalice? cica ar fi folosite atunci cand vrei o casa solida dar nu ai timp sa pierzi cca 20 de zile pentru uscarea betonului...cei care se apuca sa zicem in septembrie de casa nu isi permit sa stea 20 de zile sa se ususce tavanul. ce stiti despre asta. in plus, ce parere aveti despre interioarele facute: caramida, peste nu stiu ce fel de glet uscat, peste izolatie de interior, peste rigips, peste glet din nou, si apoi lavabil? nu e mai buna tencuiala aceea clasica?

oricum, ce am facut eu a fost sa mergem prin diverse sate sa ne uitam la case la care se lucreaza; surpiza placuta a fost sa vedem ca se lucreaza serios si frumos mai peste tot; pereti drepti, fier-beton serios, lucraturi trainice, si asta cam in toate cazurile...cautand pamant, am trecut inevitabil pe langa santiere si ne-am aruncat un ochi! bune lucrari! am si luat niste numere de telefon de pe la muncitori, numerele sefilor de santier. apropo, un sef de santier trebuie platit ca sa stii ca nu se fura ca-n codru. normally, unul bun cere cam 200 RON pe zi, separat de manopera muncitorilor, si ai convingerea ca macar se fura "moderat". sunt si santiere si sefi de santier care chiar nu te fura; am intalnit si cazuri d-astea, de beneficiari multumiti ca au platit sef de santier care sta cu ochii zi si noapte (face inspectii pe neasteptate, la diverse ore)

#59
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007
Salut! Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pt topicul asta, insa nu am gasit altceva mai adecvat.

Vreau sa achizitionez un teren extravilan (la sat) care se afla la limita cu intravilanul si am cateva intrebari:

1. Imi puteti spune cat de usor sau greu este sa-l trec in intravilan pt a putea construi pe el? Si foarte important... cat ma va costa aceasta trecere?

2. La ce trebuie sa fiu atent cand cumpar un teren si cum se face de obicei plata?

3. Pretul mi se pare maricel pt. un teren extravilan din localitatea respectiva insa are avantajul ca se afla relativ aproape de casa parintilor.
   Aveti ceva idei despre cum as putea negocia pt un pret mai bun fara sa pierd terenul?

Merci mult!

#60
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Citisem prin ziare, acum vreo luna, ca trecerea din extravilan in intravilan se va face mult mai usor ( cu mai putin documentatie ) si mai ieftin... din septembrie parca. Vezi poate nu stie ( sau nu afla ) asta si vanzatorul, si plange-te ca te va usca de bani trecerea, poate mai scade ceva la pret.

#61
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007
Merci de info. Ar fi super sa fie asa. Mai dau niste search-uri pe google poate gasesc ceva pana la urma.

#62
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
io stiu ca trebuie sa rulezi o documentatie PUZ si in urma aprobarii acestuia de catre consiliul local de la primarie sau prefectura, terenu' devine intravilan.
Este o mafie de nedescris in acest domeniu.

#63
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007

Quote

io stiu ca trebuie sa rulezi o documentatie PUZ si in urma aprobarii acestuia de catre consiliul local de la primarie sau prefectura, terenu' devine intravilan.
Este o mafie de nedescris in acest domeniu.
Pai sa stii ca mie cam teama ca iau terenu' si apoi sunt la mana primariei...  :angry:
Daca raman cu el in extravilan nici agricultura nu pot sa fac pe el... ce agricultura sa faci pe 1000 de m2?  :rolleyes:

#64
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Poate cineva explica diferentele intre teren:
- extravilan
- scos din circuitul agricol
- intravilan agricol
- intravilan construibil?

Cre sunt etapele de a trece terenul din extravilan in oricare din celellalte (banuiesc ca se trece progresiv pana la intravilan construibil). Bancile in ce stadiu al terenului ofera credit cu ipoteca pe acesta?

Multumesc

#65
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 punkt, on Aug 29 2007, 14:17, said:

io stiu ca trebuie sa rulezi o documentatie PUZ si in urma aprobarii acestuia de catre consiliul local de la primarie sau prefectura, terenu' devine intravilan.
Este o mafie de nedescris in acest domeniu.


Din ce act emis de primarie pot afla daca sub terenul meu trece o teava de gaze, de ex, ceva care sa ma impiedice sa construiesc, te rog?

#66
celebris3

celebris3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.05.2004

 jihadu, on Aug 30 2007, 10:29, said:

Din ce act emis de primarie pot afla daca sub terenul meu trece o teava de gaze, de ex, ceva care sa ma impiedice sa construiesc, te rog?

Si eu sunt interesat de acest aspect. Urmeaza sa cumpar un teren si cineva mi-a zis ca pe sub el trece o teava de gaze interjudeteana. Proprietarul zice ca nici vorba de asa ceva, ca teava este pe langa sosea. Unde gasesc aceasta informatie, ca nu vreau sa iau terenul si apoi sa nu pot construi pe el. Multumiri anticipate.

#67
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007
Da, si asta e un aspect care ma intereseaza. La mine mi-e ca trece o teava de irigatii pe sub teren.
Unde as putea gasi informatii exacte despre lucrurile astea? O harta de la primarie poate, sau orice altceva..?

Edited by mccc, 30 August 2007 - 10:32.


#68
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 celebris3, on Aug 30 2007, 10:51, said:

Si eu sunt interesat de acest aspect. Urmeaza sa cumpar un teren si cineva mi-a zis ca pe sub el trece o teava de gaze interjudeteana. Proprietarul zice ca nici vorba de asa ceva, ca teava este pe langa sosea. Unde gasesc aceasta informatie, ca nu vreau sa iau terenul si apoi sa nu pot construi pe el. Multumiri anticipate.


Daca stiam..cu draga inima postam.


mai intreb pe ici pe colo si cand aflu, scriu.

#69
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Mai dragilor, s-a mai tot zis despre asta. Sursele oficiale de informare sunt: (1) un certificat de urbanism (inclusiv pentru loturile extra-), (2) PUG-ul comunei, pe care-l gasiti la primarie cu mici insistente si interventii. (3) Ar mai fi si biroul de cadastru al primariei ca sa fiti 100% siguri ca ce scrie un CU e corect si ca sa dormiti bine.

Succese multe  :peacefingers:

#70
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007

 CRG, on Aug 30 2007, 16:30, said:

Mai dragilor, s-a mai tot zis despre asta. Sursele oficiale de informare sunt: (1) un certificat de urbanism (inclusiv pentru loturile extra-), (2) PUG-ul comunei, pe care-l gasiti la primarie cu mici insistente si interventii. (3) Ar mai fi si biroul de cadastru al primariei ca sa fiti 100% siguri ca ce scrie un CU e corect si ca sa dormiti bine.

Succese multe  :peacefingers:

Merci mult pt info.

#71
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 CRG, on Aug 30 2007, 17:30, said:

Mai dragilor, s-a mai tot zis despre asta. Sursele oficiale de informare sunt: (1) un certificat de urbanism (inclusiv pentru loturile extra-), (2) PUG-ul comunei, pe care-l gasiti la primarie cu mici insistente si interventii. (3) Ar mai fi si biroul de cadastru al primariei ca sa fiti 100% siguri ca ce scrie un CU e corect si ca sa dormiti bine.

Succese multe  :peacefingers:


Multumesc mult!

#72
Cristi_fx

Cristi_fx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.07.2005
salut
Am un teren impreuna cu un coleg cu urmatoarele dimensiuni. 48,7 x 16.07(deschidere)
Vrem sa il dezmembram si nu stiu cume e mai bine. El vrea sa isi faca casa cat mai repede in schimb eu nu am posibilitati acum. Nu stiu ce va fi peste un an sau 2 si s-ar putea sa il vand si nu vreau sa am probleme.
Va rog sa imi spuneti cum e mai bine, din experienta voastra. Cat trebuie sa las drumul de servitute? (el are terenul din spate)
La ce ar mai trebui sa fiu atent?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate