Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Recomandare DVD playere cu USB & SD (cu si fara HDMI)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
duracadi

duracadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 05.02.2007
salutare tuturor,
de joi in oferta me..o este divx galactic cu usb,cu chipset ess dupa cate stiu eu
daca aveti informatii mai multe despre acest player va rog sa postati, merge filmul din usb ca la eboda cumva ?

va multumesc, adi

#20
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Cine are  orion 442 ?Niste pareri va rog...Subtitrarea am inteles ca e foarte ok,cu formatele cred ca iar e la zi pt ca suporta si divx 6.x,buguri are? Wmw a probat cineva?Merge?Msi

#21
peethriller

peethriller

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.08.2007
Salut, am eu unul si de care nu sunt foarte incantat.
-De pe USB marea majoritatea filmelor merg sacadat.
-Cate o data si de pe DVD merge cam sacadat
-Sunetul la DVD-ri mai ales, pentru sunet de fundal nu este bine decodat, si suna ciudat.
-am prins destul de mult filme penru care codecurile video lipseau, adica ecran negru dar cu sunet.
-au fost filme pe care pur si simplu nu le-a citit.
-laser este foarte sensibil, ori din cauza prafului din apartament, sau ca are vreun defect inca nu sunt ferm convins, dar mai nou nu-mi citeste disk-le chiar si pe alea noi, mai ales daca-i un pic zgaraiat nu-l mai vede.
Cam astea ar fi problemele de baza, acum nu stiu cum se comporta alte brand-ri banuiesc ca si ele au probleme lor, dar in nici caz  nu va luati Buntz,  primul DVD cumparat deoarece m-a aburit agentul de la Cora, dupa 2 saptamani l-am schimbat cu un Orion la o diferenta foarte mica de pret.
Orion fata de buntz ii tehnologie avansata.

#22
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Ei bine, vad ca n-a mai scris nimeni pe aici de vreun an de zile ... Am urmatoarea problema: - tocmai mi-a "decedat" DVD playerul cumparat de vreo 3 ani, si trebuie sa-mi cumpar altul. Ideea este ca, obligatoriu vreau sa aiba USB, sa pot reda filmele direct de pe stickul USB. Ce imi recomandati ? Prefer ceva mai ieftin, nu sunt dispus sa arunc cu banii ... deh, criza ...

Sau, exista vreo alta solutie decat DVD Playerele, pentru redarea filmelor in format DVD (cu subtitrare RO) ?

Thx ...

#23
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sfatul meu este ca decat sa iti cumperi un dvd player si ala foarte ieftin pe deasupra , mai bine iti cumperi un media player foarte ieftin ( 3-400roni )
Stiu ca o sa scrii ca este perioada de criza , dar gandestete ca aceasta investitie nu o faci doar pt. o perioada scurta ci pt. cativa ani
In plus stii foarte bine vorba aceea : cat dai atata face , fara a mai pune la socoteala limitarile destul de mari in cazul dvd playerelor din cauza codecuriilor/formatelor video suportate in comparatie cu un media player
Tot atat de adevarat este ca si eventualul media player nu te va multumii indeajuns ( ca sa numai scriu de dvd player ) , dar totusi in comparatie cu un dvd player este mult mai versatil/performant ( cel puti pe partea de redare a diferitelor fisiere/formate video )
In plus la dvd playerele care pe langa portul usb si cititor de carduri , dupa mine conectorul hdmi este inutil deoarece nici un dvd player nu poate reda formate video hd , media playerul in schimb da
Acum alegerea iti apartine

#24
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Mersi pentru raspuns. Recomanda-mi un media player bun. Ideea este ca vreau sa ma uit la filme DVD cu subtitrare in lb romana. E bun media player-ul pentru asa ceva ? Si cum copiez filmele DVD pe media player ?

#25
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
In primul rand eu zic sa citesti/documentezi pe aceste arie asupra modelului de media player dorit , eventual dupa ce te hotarasti asupra unui model din punct de vedere financiar
In general cele care nu au si port ethernet/retea sant mai ieftine , dar in schimb numai poti sa-l conectezi la un pc printr-o retea locala sau la un router
Pt. a copia orice nu iti trebuie decat un hdd extern cu o alimentare propie si de o capacitate in functie de cat consideri tu ca ai nevoie sau in cazul in care dispune de retea , poti vizualiza/urmari filmele direct de pe pc ( numai ca pc-ul trebuie sa functioneze )
Acum ce sa ti mai scriu depinde si de ce doresti tu cel mai mult de la el , de aceea ti-am scris sa te documentezi la threadurile dedicate diferitelor media playere existente in aceasta arie
In prezent ai de unde alege si fiecare media player avand avantaje si dezavantaje in functie de necesitatiile individuale fiecarui user , neexistand la ora actuala vreun model de media player care sa poata multumi 99,9% dintre useri
Un lucru fiind insa cert : majoritatea covarsitoare a modelelor despre care se discuta pe aceasta arie intrece cu mult orice dvd player , atat ca formate redate cat si ca versatilitate in functionare

#26
Kaskadoru

Kaskadoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 20.02.2010
Da, de obicei daca iei media player, pui filmele pe hard disk-ul intern sau extern.

Dar exista si varianta de a conecta DVD extern USB.

Sau, daca veni vorba de criza, o unitate DVD obisnuita pe care o gasesti in sertarul cuiva cu ceva adaptor pentru USB.

Eu nu am incercat, dar iti spun, ca sa stii ce alternative ai.

Edited by Kaskadoru, 20 June 2010 - 21:35.


#27
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Thanks all pt. rapsunsuri. Deocamdata raman la varianta DVD Player cu USB. Aici insa ce-mi recomandati ? Ideea este sa pot vedea DVD-uri cu subtitrare RO de pe stikul USB ... Asta banuiesc ca presupune ca DVD Playerul sa "stie" sa citeasca fisiere vob de pe stick, nu ?

#28
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postdan74mm, on 20th June 2010, 22:44, said:

Ideea este sa pot vedea DVD-uri cu subtitrare RO de pe stikul USB ... Asta banuiesc ca presupune ca DVD Playerul sa "stie" sa citeasca fisiere vob de pe stick, nu ?
NU EXISTA ASEMENEA DVD-PLAYER.
Nici un dvd-player nu stie sa citeasca stick sau HDD-extern formatate NTFS... deci nici dvd-video (iso) nu stiu sa vizualizeze (care de obicei au peste 4GB).
DVD-video (vob cum le spui tu) deasemeni nu pot fi vizualizate pe USB, decat, poate, doar vob-urile citite separat... asta insemnand si fara subtitrare.

Concluzie: de pe USB la un DVD-Player nu poti citi decat filmele in format (maxim) SD, comprimate (encodate) divx, xvid, muzica (mp3), imagini (jpg)... tot ce este ca marime mai mic decat 4GB... cu mari sanse ca acele VOB-uri (chiar si citite separat) sa iti ruleze sacadat sau deloc (valabil si pt fisiere mpeg2).

Concluzie2: cumpara-ti un media-player HD... o sa fii fericit.
Eu (ca de obicei) iti recomand un eGreat EG-R1la care ii poti atasa un HDD extern pe USB sau sa il folosesti in retea (sau si una si alta :)). Poti folosi si un HDD intern atasat la conexiunea SATA, dar eu am preferat sa o folosesc pt a conecta un DVD-ROM (de 65 lei) cu care sa pot viziona vechile DVD-uri si, mai nou, si filmele MKV inscriptionate pe DVD, inclusiv cele 1080p inscriptionate pe DVD-DL.

p.s. Exista totusi un DVD-Player care stie sa citeasca fisiere divx HD (720p), dar la un pret la care iti iei un player HD care stie "detoate" si se "misca" mult mai bine.

Edited by pif_foto, 20 June 2010 - 22:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate