Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Recomandare DVD playere cu USB & SD (cu si fara HDMI)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Buna ziua,

I. Tema pe termen scurt:
Urmaresc de ceva timp thread-urile cu DVD playere, intrucit doresc de Paste sa fac cadou parintilor mei un dvd player cu usb si SD fara HDMI.
Aparatul ar urma sa fie conectat la un TV Sony de 54". - prin cablu audio video normal.
Ce recomandati?
1. Eboda 777x - la Carrefour la 3mil.
2. Woxter+ tuner tv la 2.8 mil
3. Orion 3mil
4. Edelstein 1.8mil
5. Manta Lord    1.6mil !!! :)

Cumva aceste modele de 1,6 - 1,8 au si niste minusuri fata de cele de ~3mil...? Mai am oricum ~2 saptamini sa iau o decizie si aparatul in sine :D


II. Tema pe termen mediu:
Eu vreau ca in 3 luni sa imi fac cadou si mie un dvd player cu usb si SD dar cu HDMI - ce va fi legat la un TV LCD Sony Bravia din seria V - probabil V2500 de 40" (televizor ce mi-am propus sa il iau in acceasi perioada).
Recomandari
1. Manta
2. ....?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,068
  • Înscris: 28.10.2006
Pentru prima parte:
E-Boda = suport firmware excelent, dar nu e "firma".
Orion = suport firmware pe cale de imbunatatire(din ce au scris altii pe forum), nici asta nu e cine stie ce "firma", dar se pare ca merge binisor(tot de pe forum) si nu e E-Boda.(multi stramba din nas la ideea ca e vandut de o firma de "gunoieri")
Voxter-ul pare interesant, dar tunerul este inutil, nu merge in Romania.
Despre restul, pentru mine, NU EXISTA.
Ma refer la modelele ce le-ai prezentat tu.
Pentru partea a 2- a, nu pot sa dau nici un sfat, la TV-ul pe care vrei sa-l iei, orice material SD(Standard Definition) vei rula, vei avea dezamagiri, vis a vis de ce vezi in magazine la prezentare. TV-ul oricum se va vedea cel mai prost, numai daca-i dai sa "inghita" ceva dintr-un receptor de satelit digital vei avea o "revelatie".
Mai analizeaza, inclusiv de pe acest forum, discutiile despre "afisoarele" HD.

#3
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Pentru punctul I eliminam Orion, intrucit inteleg ca la aceeasi bani Eboda ii e superior.
Ramin deci:

1. Eboda 777x - la Carrefour la 3mil.
2. Woxter + tuner tv la 2.8 mil
3. Edelstein 1.8mil
4. Manta Lord 1.6mil !!!
5. Exista altceva mai bun in acelasi "price range"?

Firmele in sine mi se par cam toate in acceasi categorie de ca si "Adibas" si TV Daewoo. intrebarea e daca exista vreo diferenta reala intre ele totusi e diferenta de pret de la 1 la 2.
Iau Mantaua sau Eboda-u'...?:)
Din ce am citit Eboda e f raspindit si nu am gasit parerile unor useri  de Manta sau Woxter & Edelstein...


Am uitat sa adaug - la punctul II voi folosi TV-ul doar legat la calculator doar pentru filme. Nu am televiziune prin cablu :D. La calculator am un 7800GS cu iesire pe cabluri composite.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,068
  • Înscris: 28.10.2006
Ia E-Boda, fara remuscari. Dupa cum ai zis, despre celelalte nu s-a discutat, dar nu pentru ca nu ar avea probleme, ci pentru ca  lumea a inceput sa se mai intereseze de ce vrea sa cumpere si in alte locuri decat la vanzatorul plictisit si sictirit de la magazin.
RESTUL NU AU CHIPSET MTK, deci suport firmware slab sau total inexistent.
TV-ul il legi la calculator pe iesire VGA(cu spliter VGA) sau DVI, in nici un caz pe S-Video sau composite. Diferenta este enorma.

#5
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
De unde stii ca celelalte in afara de eboda nu au acest chipset MTK? Ca nu scrie nimic pe site -deci nu se poate concluzia daca au sau nu...
Care sint chipseturile la ora actuala? Prin ce se diferentiaza... Ca nu stiu...  :huh:

#6
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Va rog mai dati-mi o parere pt ca in citeva zile trebuie sa iau o decizie...
Si nu stiu daca sa iau eboda la 3 mil sau unul la 1.5 - care imi pare suficient (dar mi-e sa nu am vreo surpriza neplacuta la niste chichite...)

Multumesc Anticipat

#7
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Uite inca o parere: E-Boda.

enjoy,
Mtz

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,068
  • Înscris: 28.10.2006
E-Boda, repet, are cel mai dezvoltat suport firmware datorita lui Mtz. Si are si un service serios, deschis catre client.
Chipset-uri folosite in mod frecvent; MTK, ESS(astea au suport firmware), Sunplus, Sigmatek, ALI, ZoranVadis. Mai sunt si cele propietar, vezi Sony. Mai sunt si altele, dar nu asa raspandite. Functie de generatie, versiune, au devenit din ce in ce mai "capabile", dar trebuiesc sustinute soft.
Aici e "buba". La soft. Cum originalele (playerele) sunt facute pentru "ei", nu exista original suport de diacritice, fontul subtitrarii estemic(nu prea folosesc ei subtitrarea, ca stiu engleza). La MTK s-a "scapat" seria de programe de analizat si modificat firmware, la celelalte mai "subtire" si esti la mana dezvoltatorului original, care va face modificari, da' pe bani multi.
De aceea se importa scule ieftine, fabricate in general in serii limitate, pentru care nu'si bate nimeni capul. Sunt putine firmele importatoare care fac contracte serioase cu producatorii si ofera ceva service si suport firmware.
Atata timp cat un player costa "la container" intre 10 si 20 de dolari, cum crezi ca va interesa pe cineva ca nu vezi tu sh si tz.
E-Boda se comercializeaza NUMAI IN ROMANIA, si Prigoana se pare ca a facut un contract perfect pentru nevoile romanilor.

ALEGE TU, ce vrei dupa ce ti-am spus aici.
Cred ca vor fi foarte putin care vor avea alte pareri.
NU LUCREZ PENTRU E-BODA, si NU AM NICI UN PLAYER E-BODA.

#9
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Multumesc pentru reply-ul f prompt.

Pe mine nu ma intereseaza in mod deosebit partea de subtitrare (cu sau fara diacritice) - in general urmaresc filmul fara asa ceva.
Eu refer la chichite mai importante
Exemplu: aparatul citeste mai greu anumite formate - nefiind suficient de rapid chip-ul sau algoritmul de decodare nu e f optimizat. sau buguri in interfata, sau nu citeste DVD-uri DL sau aparatul nu permite redarea unui fisier mp3 simultan cu vizualizarea unor poze. etc.

Considerind ca nu ma intereseaza deloc subtitrarea ce ma sfatuiti?

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,068
  • Înscris: 28.10.2006
In conditiile(chichite si pret)date: Philips, LG, Orion - in aceasta ordine.( cu mici depasiri de pret)
Daca chiar vrei ceva ieftin, SHOV, vezi thread despre el sau BUNTZ, de asemenea.

#11
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Va rog un ultim sfat - ca ziua cumparaturii a venit. Am mai gasit un Wunster cu usb la 1.4 mil.

What to do...?

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca nu te intereseasa subtitrarea la divx, ia-ti orice player. Daca il vei folosi cu precadere pentru asa ceva, ia-ti E-Boda 777.
Eu cred ca de atatea zile puteai sa citesti si tu pe formul asta ceva pareri si sa ti-o formezi pe-a ta singur.

enjoy,
Mtz

#13
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Salut,

Am luat pina la urma Edelstein de la www.digitalworld.ro Pina in prezent totul e ok - nu m-am prins la o chestie:
L-am legat un Sony de 54" care are doar intrare video (scart + RCA) si pt sunet o singura mufa deci mono... playerul are support pt 5+1 - asa ca am legat pe stinga fata...
Cum sa fac sa aud pe tv si celelalt canal (dreapta fata)? Am impresia ca exista niste mufe care din doua cabluri rca fac unul...  :OK:

Legat de punctul II:
II. Tema pe termen mediu:
Eu vreau ca in 3 luni sa imi fac cadou si mie un dvd player cu usb si SD dar cu HDMI - ce va fi legat la un TV LCD Sony Bravia din seria V - probabil V2500 de 40" (televizor ce mi-am propus sa il iau in acceasi perioada).
Recomandari......?

#14
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 Prowler, on Apr 14 2007, 12:28, said:

Cum sa fac sa aud pe tv si celelalt canal (dreapta fata)?

Simplu! Cu un cablu SCART rezolvi toate problemele... nu lua un cablu ieftin, fiindca ai sa revii sa ne vei intreba de ce vede prost.

 Prowler, on Apr 14 2007, 12:28, said:

Eu vreau ca in 3 luni sa imi fac cadou si mie un dvd player cu usb si SD dar cu HDMI
....
Recomandari......?

E-boda 777 (doar ca nu are HDMI)

Edited by Berti, 14 April 2007 - 12:01.


#15
crockus

crockus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.01.2006
Buna ziua la toata lumea.
Am mai postat pe aici candva, cand vroiam sa imi iau un DVD Player LG DVX9900, apoi am cochetat cu ideea unui Panasonic si pana la urma nu mi-am mai cumparat nimic.
Acuma as avea mare nevoie de un sfat: am un eveniment important inaintea mea: nunta. M-am gandit sa cumpar nasilor un DVD player. Dupa care chiar as dori sa achzitionez si eu unul si, ca sa ii ajut pe nasi, cu dvd-uri etc, sa fie aceeasi marca
Am citit despre E Boda si LG DVX 172 si altele...
Ce sa zic, am inteles ca E Boda este ok, mai ales DVX 777 si 555 dar am inteles ca ar lasa de dorit la calitatea imaginii...asa este?
As dori un sfat pentru achizitionarea unui DVD player care sa stie DVX, relativ usor de utilizat, calitate cat mai buna a imaginii, si sa citeasca diacritice.
Important ar fi si sa accepte firmware.
V-as cere sfatul in aceasta privinta, obiectul cu pricina sa fie in jur de 300-400 ron.

Multumesc.
Astept sfaturi/indicatiii/sugestii.
Bafta maxima.

#16
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Amice, dupa ce antevorbitorului meu, vreo 8-9 forumisti i-au recomndat E-boda, de ce ai impresia ca tie iti vom recomanda altceva?

De unde ai luat treaba asta cu E-boda care se vede prost? Cu cabluri de calitate se vede la fel de bine ca orice alt player! Da' si chestia s-a discutat de nu stiu cate ori in topicu' aferent, arunca un ochi p-acolo ca sa te lamuresti!

Edited by Berti, 14 April 2007 - 19:54.


#17
TRUVISION

TRUVISION

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.01.2006

 Prowler, on Mar 23 2007, 15:12, said:

Buna ziua,

I. Tema pe termen scurt:
Urmaresc de ceva timp thread-urile cu DVD playere, intrucit doresc de Paste sa fac cadou parintilor mei un dvd player cu usb si SD fara HDMI.
Aparatul ar urma sa fie conectat la un TV Sony de 54". - prin cablu audio video normal.
Ce recomandati?
1. Eboda 777x - la Carrefour la 3mil.
2. Woxter+ tuner tv la 2.8 mil
3. Orion 3mil
4. Edelstein 1.8mil
5. Manta Lord    1.6mil !!! :)

Cumva aceste modele de 1,6 - 1,8 au si niste minusuri fata de cele de ~3mil...? Mai am oricum ~2 saptamini sa iau o decizie si aparatul in sine :D
II. Tema pe termen mediu:
Eu vreau ca in 3 luni sa imi fac cadou si mie un dvd player cu usb si SD dar cu HDMI - ce va fi legat la un TV LCD Sony Bravia din seria V - probabil V2500 de 40" (televizor ce mi-am propus sa il iau in acceasi perioada).
Recomandari
1. Manta
2. ....?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
iti recomand cu caldura un  orion dxb 442. pe langa faptul ca citeste cam tot  poate fi ugradat. subtitrareae  suficient de mare ca sa nu  ai nevoie  de ochelari ca la majoritatea. nu are  cititor de carduri dar nici nu te vad  ca stai sa iti pui un film pe cardul de la camera sa il vezi pe dvd

#18
Prowler

Prowler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.10.2006
Multumesc pentru recomandare TRUVISION - dar am cumparat deja pentru punctul 1 - dvd-player-ul asta http://www.digitalwo...php?idprod=4421
Urmeaza punctul 2:
Dvd player cu usb si SD dar si cu HDMI

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate