Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
worker

worker

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.02.2007
Am sa incep prin a spune ca sunt cititor de softpedia dar cont mi-am facut din cauza unei probleme la care nu am solutie. So...

Am achizitionat un Laptop FS Amilo Pro v3515. Constient de banii pe care ii am dar si de nevoi (nu sunt gamer) am optat pt unul mai ieftin sigur fiind ca documente sau browsing internet voi putea face fara probleme. Ei m-am cam inselat si de aici ma apropii de necazul meu. Daca pot scrie un DVD fara probleme, pot vedea filme etc... surf-ul pe internet e un adevarat chin. Mai pregnanta in firefox (la care am si renuntat) dar prezenta si in IE6 problema e ca atunci cand fac scroll pe o pagina de internet care contine flashuri, poze aceasta se deruleaza sacadat. Aproape doar pe text merge cursiv si asta ma scoate din minti. Am vazut desktopuri mult mai slabe care n-aveau aceasta problema. Ce sa fac? E chiar atat de slab un celeron M430 la 1,7 GHz? Am 512 DDR2 ram din care 64 si-i ia placa video de la Intel. Sa fie chiar atat de nenorocita placa video? Pot sau trebuie sa fac vreun upgrade? Ce sfat imi dati. Ce naiba... un browser amarat imi solicita peste puteri sistemul?

Am Win XP SP2 iar ca antivirus folosesc AVG pt ca e free si tocmai pt ca nu se "simte". Ce sa fac pt ca imi vine sa arunc un laptop de 21 mil pe geam si pe mine la pachet o data cu el.

Edited by worker, 26 February 2007 - 14:25.


#2
_Gio_

_Gio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 11.06.2006

View Postworker, on Feb 26 2007, 14:16, said:

Am sa incep prin a spune ca sunt cititor de softpedia dar cont mi-am facut din cauza unei probleme la care nu am solutie. So...

Am achizitionat un Laptop FS Amilo Pro v3515. Constient de banii pe care ii am dar si de nevoi (nu sunt gamer) am optat pt unul mai ieftin sigur fiind ca documente sau browsing internet voi putea face fara probleme. Ei m-am cam inselat si de aici ma apropii de necazul meu. Daca pot scrie un DVD fara probleme, pot vedea filme etc... surf-ul pe internet e un adevarat chin. Mai pregnanta in firefox (la care am si renuntat) dar prezenta si in IE6 problema e ca atunci cand fac scroll pe o pagina de internet care contine flashuri, poze aceasta se deruleaza sacadat. Aproape doar pe text merge cursiv si asta ma scoate din minti. Am vazut desktopuri mult mai slabe care n-aveau aceasta problema. Ce sa fac? E chiar atat de slab un celeron M430 la 1,7 GHz? Am 512 DDR2 ram din care 64 si-i ia placa video de la Intel. Sa fie chiar atat de nenorocita placa video? Pot sau trebuie sa fac vreun upgrade? Ce sfat imi dati. Ce naiba... un browser amarat imi solicita peste puteri sistemul?

Am Win XP SP2 iar ca antivirus folosesc AVG pt ca e free si tocmai pt ca nu se "simte". Ce sa fac pt ca imi vine sa arunc un laptop de 21 mil pe geam si pe mine la pachet o data cu el.
Incearca o reinstalare de windows. La configuratia asta nu are voie sa faca asa cum zici tu. Am vazut notebook-uri cu celeron la 1,5 si 256 de MB si mergeau beton si pe firefox. Driver-ele ar fi indicat sa le pui pe alea originale cu care a venit el si dupa aia, daca totul e OK, sa cauti unele mai noi.

#3
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Acela?i sfat ca ?i Gio. În nici un caz n-ar trebui s? ai problema la configura?ia asta, laptopul meu Pentium III la 900Mhz, cu 384 MB RAM, nu are nici o problem? cu navigarea.
Edit: Dac? ai probleme cu scroll-ul ar putea fi ?i o problem? cu driverul video, eventual încearc? s?-l reinstalezi. Baft?!

Edited by clicu, 26 February 2007 - 15:03.


#4
worker

worker

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.02.2007

View Postclicu, on Feb 26 2007, 15:00, said:

Același sfat ca și Gio. În nici un caz n-ar trebui să ai problema la configurația asta, laptopul meu Pentium III la 900Mhz, cu 384 MB RAM, nu are nici o problemă cu navigarea. Nu știu ce pagini Flash ai văzut, eventual încearcă să reinstalezi Flash Player-ul.

De ex pe www.antena3.ro e mai mult decat puternica problema descrisa mai sus. Driverele sunt cele originale de pe cd. Din moment ce am vazut ca sunt din a doua jumatate a lui 2006 nu m-am complicat sa caut altele mai noi. Deci sa inteleg ca ar putea fi o problema de Win... am sa incerc si un reinstal in cazul asta. Mai astept sugestii daca sunt. Eu idei nu mai am.

#5
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
daca ne ai spune si ce latime de banda ai la internet te -am putee lamuri.nu e de la laptop,stai linistit
poate ai o conexiune de internet f. slaba :((

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postschumy1502, on Feb 26 2007, 21:19, said:

daca ne ai spune si ce latime de banda ai la internet te -am putee lamuri.nu e de la laptop,stai linistit
poate ai o conexiune de internet f. slaba :((

Ce legătură are lățimea de bandă cu ce problemă are el?

FireFox mănâncă în jur de 60-70 mb din ram, deci foarte mult! Încearca un reinstall curat de sistem si pune alt browser care folosește mai puține resurse, recomand Opera sau Maxthon!

Poți să-i faci și niște teste, un 3DMark, ceva pt procesor, să vezi dacă toți parametrii sunt în limite normale!

#7
worker

worker

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.02.2007

View Postschumy1502, on Feb 26 2007, 21:19, said:

daca ne ai spune si ce latime de banda ai la internet te -am putee lamuri.nu e de la laptop,stai linistit
poate ai o conexiune de internet f. slaba :((
Din pacate incep sa cred ca e de la laptop. Am instalat si o vista home basic de test si daca procesorul a scos 3.5 iar hdd a scos 4,6 pai placa video a scos 1. 0. Nu-mi vine sa cred ca mai exista calculatoare in ziua de azi echipate din fabrica cu asemenea mizerii de placi grafice. Daca imi imaginam mai puneam cateva sute de roni si luam un notebook cu o placa video mai de doamne ajuta. Sincer nu mi-am imaginat ca un device fie el si on board poate fi atat de prost. Pe de alta parte e si vina mea ca nu m-am sfatuit cu nimeni si n-am cautat nicio informatie pe net inainte de achizitie. Dar cum naiba sa te gandesti ca nu va merge normal internetul pe un calculator fabricat de fujitsu-siemens in 2006? Repet: daca pagina de net are mai multe flashuri inghesuite sau mai multe fotografii cand fac scroll pagina se incarca in rate. Adica partea de jos vine si ea dar dupa cateva fractiuni mici de secunda. Fenomenul nu se intampla pe text iar net, banda am din belsug. Si chiar cand plimb pointerul peste flashuri merge usor sacadat. I-am pus ultimul driver de la via, am incercat si driverul generic de vista si la fel. E placa video 100%.

Pot cumpara o placa video pt el? Sunt la primul meu laptop si daca desktopuri am avut destule la notebookurisunt un mare zero barat? So.. macar ii pot pune eu mai tarziu o placa video?

#8
worker

worker

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.02.2007

View Postripper, on Feb 26 2007, 23:38, said:

FireFox mănâncă în jur de 60-70 mb din ram, deci foarte mult! Încearca un reinstall curat de sistem si pune alt browser care folosește mai puține resurse, recomand Opera sau Maxthon!

Din 512 ram 64 ii ia placa video deci tot ar trebui sa ramana si ramane suficient. Install/reinstall... am sistemul de 4 zile si totul este clean. Am pus si Prof si Home si Vista si la fel face. Am sa incerc Opera desi nu mai trag sperante. Revin cu intrebarea: pot sa ii cumpar o placa video? Are slot pt asa ceva?

#9
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Din cate stiu si cate am auzit,placa grafica e cea care nu se schimba orice ai face,placa asta , si aia de baza,ahem. Deci in esenta,nu ai ce`i face...p Vid e cea mai importanta componenta cand iei laptop,ca aia nu se mai schimba. Eu am un Hp nx9420, a costat 1250 de dolari, are 1,5 gb ddr2 , si placa video de 256/128, ati radeon x1600... din cate se aude cu jocurile si filmele si cerintele actuale de sistem gen vista, cu placi sub generatia x1800 sau sub geforce 7800 e cam greu sa iti mearga,deci aia sa fie prima problema cand se pune ideea unui laptop. Incearca,sfatul meu,ca`s patit aici sa pui windowsul fara toate mizeriile de programe care sunt instalate de firma care ti`a vandut laptopul,si la mine aveam n chestii de securitate,care ma bazaiau si la 1.5 gb de ram...asa ca pune windows curat,pune IE 7 si incearca programe gen Tune Up Utilities ca sa setezi ptr performanta maxima... Bafta :)

#10
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Bre, din punctul meu de vedere Vista este un rahat imens. Ca a luat 1.0 la "testul" facut de windows...e absolut irelevant!

Acum stau la un PC cu placa video de 8(opt)MB. Si merge tare bine :). Deci nu asta e problema.

Incercati sa optimizati sistemul de operare. Baietii care l-au conceput au fost tare draguti si s-au gandit ca o sa va trebuiasca o gramada de servicii (complet inutile) pe care e bine sa le opriti si sa le dezactivati.

La fel si cu toate programele de doi lei jumate care considera ca nu poti trai fara quick-starter-ul lor or other shit.


Configuratia este ok pentru ceea ce vrei sa faci tu...

#11
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
pai incearca o pagina web mai simpla fara flashuri.si spune ne si noua ce linie de net ai.
in alte aplicatii cum iti merge ?
eu nu cred k e de la partea hardware.si lasa vista ca e de tot .......
pune xp pe curat si nu mai instala tot felu de programe inutile

View Postripper, on Feb 26 2007, 21:38, said:

Ce legătură are lățimea de bandă cu ce problemă are el?

FireFox mănâncă în jur de 60-70 mb din ram, deci foarte mult! Încearca un reinstall curat de sistem si pune alt browser care folosește mai puține resurse, recomand Opera sau Maxthon!

Poți să-i faci și niște teste, un 3DMark, ceva pt procesor, să vezi dacă toți parametrii sunt în limite normale!
pai are legatura cu latimea de banda ca daca are 54kb atunci cum ai vrea sa se incarce o pagina cu multe poze si flashuri ???

Edited by ripper, 27 February 2007 - 12:02.


#12
worker

worker

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.02.2007
Am Fiberlink... deci problema benzii iese din discutie. Cu XP curat si chiar fara antivirus tot asa face. So.. ultimul driver, XP curat, scoase toate efectele grafice si se comporta la fel. E clar: placa video e super proasta. Asta e sistemul mai exact: http://emag.ro/noteb...pNBKAMIL0000057



LE M-am si resemnat. :(

Edited by worker, 27 February 2007 - 10:27.


#13
ovidiuflorin

ovidiuflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.02.2007
imi pare rau pt ce ti-se intimpla,poate nu te ajuta cu nimica sau nu te incalzeste cu ceva,dar eu am un amilo pro V2030(mai slab deci)sti cum merge rupe  ;) sincer si merge cel putin 10 ore pe zi,in acelasi timp merg,net-ul,wimap-ul,film,messengerul,medal of honour,my computer nu sacadeaza absolut deloc nimica,nu ma pricep dar numai cu calc-ul poate fi problema din pacate,poti sa tot instalezi ce prog.vrei ca nu stiu daca rezolvi ceva.am vrut sa intervin numai sa sa iti spun ca calcu nu este chiar asa de slab cum crezi,doar ca are probleme,apropo nu se incalzeste mai mult de 63 de grade procesorul nici dupa 5-6 ore de jucat NFS pe net,iar daca il la-s asa in stand-bye 48-50 de grade.iti doresc bafata sa reusesti ceva cu el.

#14
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

View Postworker, on Feb 27 2007, 10:22, said:

LE M-am si resemnat. :(

Nu te resemna, mai ales că uite, ovidiuflorin are un amilo pro mai slab și nu are problemele astea. Fie e problemă software, fie e problemă hardware. Dacă ai încercat tot ce era de încercat pe partea software, mai rămâne să-l duci în service, dacă tot ai garanție la el...

#15
worker

worker

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.02.2007

View Postovidiuflorin, on Feb 27 2007, 11:20, said:

imi pare rau pt ce ti-se intimpla,poate nu te ajuta cu nimica sau nu te incalzeste cu ceva,dar eu am un amilo pro V2030(mai slab deci)sti cum merge rupe  ;) sincer si merge cel putin 10 ore pe zi,in acelasi timp merg,net-ul,wimap-ul,film,messengerul,medal of honour,my computer nu sacadeaza absolut deloc nimica,nu ma pricep dar numai cu calc-ul poate fi problema din pacate,poti sa tot instalezi ce prog.vrei ca nu stiu daca rezolvi ceva.am vrut sa intervin numai sa sa iti spun ca calcu nu este chiar asa de slab cum crezi,doar ca are probleme,apropo nu se incalzeste mai mult de 63 de grade procesorul nici dupa 5-6 ore de jucat NFS pe net,iar daca il la-s asa in stand-bye 48-50 de grade.iti doresc bafata sa reusesti ceva cu el.

Am incercat de test si pe al meu nu merge nici cs16. M-ai bulversat. Recunosc ca in rest se misca bine dar la capitolul placa video ma omoara. Cu ce ai verificat temperatura la cpu?

#16
ovidiuflorin

ovidiuflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 07.02.2007

View Postworker, on Feb 27 2007, 11:54, said:

Am incercat de test si pe al meu nu merge nici cs16. M-ai bulversat. Recunosc ca in rest se misca bine dar la capitolul placa video ma omoara. Cu ce ai verificat temperatura la cpu?

   cu 'speed fan' si acuma mai nou cu 'NHC'(notebook hardware control) si temp.nu difera tare,intre aceste 2 prog.

#17
worker

worker

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.02.2007

View Postovidiuflorin, on Feb 27 2007, 11:20, said:

imi pare rau pt ce ti-se intimpla,poate nu te ajuta cu nimica sau nu te incalzeste cu ceva,dar eu am un amilo pro V2030(mai slab deci)sti cum merge rupe  ;) sincer si merge cel putin 10 ore pe zi,in acelasi timp merg,net-ul,wimap-ul,film,messengerul,medal of honour,my computer nu sacadeaza absolut deloc nimica,nu ma pricep dar numai cu calc-ul poate fi problema din pacate,poti sa tot instalezi ce prog.vrei ca nu stiu daca rezolvi ceva.am vrut sa intervin numai sa sa iti spun ca calcu nu este chiar asa de slab cum crezi,doar ca are probleme,apropo nu se incalzeste mai mult de 63 de grade procesorul nici dupa 5-6 ore de jucat NFS pe net,iar daca il la-s asa in stand-bye 48-50 de grade.iti doresc bafata sa reusesti ceva cu el.

In stand-by procesorul meu sta in 55 grade. Cu un internet si un word se duce in 58. Jocuri am spus deja ca nu merg. Poate fi si de la procesor pt ca se infierbanta cam tare? Lasand la o parte problema legata de internet am observat ca si intr-o fereastra de my computer (explorer) cand incadrez cu click dreapta TOATE fisierele, folderele pt a le vedea proprietatile merge f sacadat. Le incadreaza f greu. Incep sa-mi iau gandul de la placa video si ma indrept catre temperatura. Deasemenea cand aduc o fereastra in fata alteia (un word in fata unei ferestre de explorer de ex) imaginea se compune treptat si greu. Laptopul sta pe o suprafata plana si aeratie pe dedesubt se face fara probleme. Ce poate fi ca incep sa-mi pierd rabdarea de tot? Vreau sa aflu si pe urma sa merg la service. In bios n-am ce setari sa fac ca e f simplu iar altceva nu mai stiu. Am XP curat, am renuntat si la antivirus, n-am programe suplimentare instalate decat winamp, office, messenger si un player video. Driverele sunt din a doua jumatate a lui 2006 deci recente. Imi scapa ceva? Am luat teapa?

#18
worker

worker

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 117
  • Înscris: 26.02.2007
Alte idei nimeni?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate