Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Ce antivirus folositi? A trecut ceva de el?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
663 replies to this topic

Poll: Top antivirus (1316 member(s) have cast votes)

Ce antivirus folositi?

  1. Active Virus Shield (15 votes [1.14%])

    Percentage of vote: 1.14%

  2. Avast! (90 votes [6.84%])

    Percentage of vote: 6.84%

  3. AVG (88 votes [6.69%])

    Percentage of vote: 6.69%

  4. Avira (61 votes [4.64%])

    Percentage of vote: 4.64%

  5. BitDefender (136 votes [10.34%])

    Percentage of vote: 10.34%

  6. Comodo (2 votes [0.15%])

    Percentage of vote: 0.15%

  7. Dr.Web (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. eTrust (5 votes [0.38%])

    Percentage of vote: 0.38%

  9. F-Prot (2 votes [0.15%])

    Percentage of vote: 0.15%

  10. F-Secure (12 votes [0.91%])

    Percentage of vote: 0.91%

  11. Kaspersky (295 votes [22.43%])

    Percentage of vote: 22.43%

  12. McAfee (42 votes [3.19%])

    Percentage of vote: 3.19%

  13. NOD32 (434 votes [33.00%])

    Percentage of vote: 33.00%

  14. Norman (1 votes [0.08%])

    Percentage of vote: 0.08%

  15. Norton/Symantec (79 votes [6.01%])

    Percentage of vote: 6.01%

  16. Panda (12 votes [0.91%])

    Percentage of vote: 0.91%

  17. PC-Cillin (7 votes [0.53%])

    Percentage of vote: 0.53%

  18. Sophos (1 votes [0.08%])

    Percentage of vote: 0.08%

  19. Windows OneCare Live (2 votes [0.15%])

    Percentage of vote: 0.15%

  20. ZoneAlarm with Antivirus (31 votes [2.36%])

    Percentage of vote: 2.36%

Vote

#613
Bartolomeu

Bartolomeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 20.03.2007

View Post_Gio_, on Jan 11 2008, 11:31, said:

Bitdefender CLAR. Nici nu se discuta. BTW: Toti cei care folosesc si baga mana in foc pentru NOD32 sa se uite la ultimul topic al meu. Varza!! Si mai e si cu licenta si mai e si ditamai compania (unde lucrez eu). Dupa raportul facut de mine vor sa renunte (sa dea Dumnezeu!). Asa ca BitDef cu incredere fratzilor. Il am acasa si nu a trecut nimic de el.
LE: consum de resurse? La 2 GB RAM (urmeaza 4)? Who gives a ****? Hai ma baieti fiti seriosi...
Si cand va trece un virus  de el ce o sa faci il vei schimba? :lol:

#614
valisoara

valisoara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.12.2006
Salut, despre F-Secure ce parere aveti?
Am folosit pana acum NOD32 2x dar mi-a expirat si as incerca si altceva (mai bun). Oscilez intre Avira si F-SECURE. Deci?

Merci,

#615
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Post_Gio_, on Jan 11 2008, 11:31, said:

Bitdefender CLAR. Nici nu se discuta. BTW: Toti cei care folosesc si baga mana in foc pentru NOD32 sa se uite la ultimul topic al meu. Varza!! Si mai e si cu licenta si mai e si ditamai compania (unde lucrez eu). Dupa raportul facut de mine vor sa renunte (sa dea Dumnezeu!). Asa ca BitDef cu incredere fratzilor. Il am acasa si nu a trecut nimic de el.
LE: consum de resurse? La 2 GB RAM (urmeaza 4)? Who gives a ****? Hai ma baieti fiti seriosi...

Adica cum vor sa renunte?? La ce sa renunte ? La dezvoltarea NOD32.......
Nu conteaza numai consumul de ram , mai e si consumul de cpu . Eu folosesc din vara lui 2007 Avira , dar inainte am folosit numai NOD32. Nu am avut niciodata probleme cu virusii in perioada aia (nici in perioada Avira :P ) .
E adevarat ca NOD a mai scazut putin in topuri , dar tot e un av bun.
Depinde si cine il foloseste (o regula valabila cam pentru toate produsele AV).
Sunt oameni care se infecteaza si cu Kaspersky si cu Avira si cu ce av vrei tu, dar sunt si oameni care se protejeaza doar cu un av free.

#616
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postvalisoara, on Jan 11 2008, 12:59, said:

Salut, despre F-Secure ce parere aveti?
Am folosit pana acum NOD32 2x dar mi-a expirat si as incerca si altceva (mai bun). Oscilez intre Avira si F-SECURE. Deci?

Merci,

De ce oscilezi? Avira clar :) .
Consuma destul de putine resurse si are rate de detectie foarte mari , peste Kaspersky , NOD32 , Bitdefender, F-Secure etc.

#617
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004

View Postpykko, on Jan 11 2008, 12:49, said:

de acord: NOD32 nu mai e demult un antivirus de incredere. Am zeci de exemple unde s-a comportat execrabil cu virusi pe care-i trimisesem chiar eu iar ei nu i-au adaugat ca nu sunt asa de importanti... poate lumea sa se viruseze linistita.  :huh: Si toate testele incep sa-l claseze din ce in ce mai jos. La ultimul test Anti-Rootkit nici macar nu au reusit sa acumuleze punctele necesare trecerii testului. Si a fost testata versiunea 3.0...
in care teste ai vazut rezultatele astea? de ce nu dai linkul?

#618
cipialex22

cipialex22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2008
bitdefender 10 cu licienta pe un an <_<

#619
NextUser

NextUser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.10.2007

View Postjonae, on Feb 19 2007, 11:42, said:

votat NOD32 ... care intradevar este cel mai bun si manca cele mai putine resurse ..
nush de ce vi se pare cel mai bun.....  asa am crezut si eu dar miam schimbat parerea... pt mine Kaspersky ramane cel mai bun ...

#620
Bartolomeu

Bartolomeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 20.03.2007

View PostNextUser, on Jan 13 2008, 02:21, said:

nush de ce vi se pare cel mai bun.....  asa am crezut si eu dar miam schimbat parerea... pt mine Kaspersky ramane cel mai bun ...
Ramane cel mai bun pt tine asta pana cand vei lua un virus care va face ravagiii in pcul tau! :lol:

#621
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostBartolomeu, on Jan 13 2008, 02:32, said:

Ramane cel mai bun pt tine asta pana cand vei lua un virus care va face ravagiii in pcul tau! :lol:

Nu e chiar asa.
Eu am folosit NOD32 (aproape 1 an) si Avira Classic (din vara lui 2007) . Nu am avut pana acum nici un virus serios , decat un trojan si 2-3 spyware pe care i-am dezinfectat simplu cu antivirusul.
E ceva normal ca orice AV sa mai aiba "scapari". Nimic nu e perfect. Chestia e sa aiba cat mai putine "scapari".

Edited by antinVidia, 13 January 2008 - 14:06.


#622
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
oamenilor , bitdefender 10 plus e de domeniul trecutului acuma au aparut noile produse de la bitdefender , eu am bitdefender total security 2008 , si votez cu el , e mult mai eficient ca versiunea 10 ,  chit ca are si scanatul mai rapid il are si mai avansat si un actualizat cat mai silentios , nu a trecut nimica de el , si nici nu va trece pentru un an asa ;) , bitdefender 10 rullz  :death: , inca ceva nu zsic degeaba aceste lucruri , nu numai ca subnt fanm bitdefender , dar am avut si versiun 10 si pe 9 si stiu cum se descurca cu virusii etc

#623
sorynpop

sorynpop

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2007
NOD 32 vr.2.7.31 am de peste 1 an .Este un antivirus foarte bun din cauza ca mananca foarte putine resurse( 20mb)memorie.Oricum nu exista antivirus care sa asigure protectie 100%deoarece virusi apar nonstop.    "  resurse inseamna viteza la sistem"         deocamdata Nod 32 este the best

Attached Files



#624
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
cred ca glumesti , 20 de mb , e mult , ia uitate in screen-ul de la mine cat consuma bitdefenderul meu bd total security 2008 :P;)

Attached Files



#625
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postilie predator, on Jan 14 2008, 18:56, said:

cred ca glumesti , 20 de mb , e mult , ia uitate in screen-ul de la mine cat consuma bitdefenderul meu bd total security 2008 :P;)

Din cate stiu eu Bitdefender "ruleaza" mai multe procese . bdagent.exe e doar unul din ele si e procesul cu cel mai mic consum.
Ia uite si la restul si aduna consumul.
De exemplu , la Avira Premium ruleaza 4 sa 5 procese : avguard.exe , avgnt.exe , avesvc.exe , avmailc.exe , sched.exe .
Conteaza foarte mult si consumul de procesor , mai ales cand acesezi fisiere , la update , la scanare etc.

#626
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
poi alte procese ce apartin bitdefenderului nu-mi apar , uitate si tu :D , si cat despre consumul de procesor , este chiar mai mic decat cel pe care il faceau vechile versiuni , si actualizarile sunt mult mai silentioase , nici nu le simt , calculatorul merge pur si simplu normal , eventual o solcitare de 5% in plus :D

Attached Files


Edited by ilie predator, 14 January 2008 - 20:25.


#627
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Hai sa va lamuresc eu cum sta treaba cu BitDefender 2008 Total Security :P

La momentul scrierii, situatia e asa:
bdagent.exe - 1.768K
livesrv.exe - 1.284K
vsserv.exe - 3.304K
xcommsvr.exe - 256K (da, chiar 256 :P )
svchost.exe (cel care ruleaza serviciul ThreatScanner) - a oscilat de la 300K pana la ~6.000K (depinde de cat scaneaza)

TOTAL: pana in 12MB in RAM ;)

#628
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
eaaah , tot e mai putin decat nod 32 :P

#629
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005
Kaspersky 7.xxxx , 8 mananca prea mult si e inutil... din pacate si kav s-a dus in jos!

Nod32- te infectezi linistit !

bitdefender - enervant cu detectiile lui si la lucruri care nu sunt virusate,iar cand e un virus dala de distruge tot...iti rupe sistemul si isi face de cap virusul (sunt super tari din punctul de vedere al faptului ca scot repede solutiile de removal dupa ce apare un virus) si mananca mult prea multe resurse la scanare..

Avira - bun pt un antivirus free dar stiu ca luai ceva virusi "grei" cu el si el nu zicea nimic...

F-secure ...dupa instalare si o perioada de functionare ok...iti face sistemul praf :)

Eu am stat o perioada chiar si fara antivirus si nu mi-am luat nimic...un antivirus bun este considerat cel care nu lasa virusii aia periculosi sa intre,care scoate cat mai multi virusi si la care apar definitiile de virusi mai repede !De trecut,virusii tot trec de orice antivirus ca de aia sunt facuti virusii :))!

Toate cele bune si fara virusi pe 2008 ;)

#630
ilie predator

ilie predator

    from SCI Trek

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,778
  • Înscris: 10.09.2007
poi toata lumea isi voteaza antivirusul lui preferat , tot cel mai bun atinvirus este oricare , deoarece , daca stii sa il folosesti si nu esti noob , si ii setezi totul cum trebuie ca la carte , eu zic ca nu ar trebui sa aibe cineva probleme , inca ceva , dupa cum am vazut ca se voteaza sa-r pare ca nod 32 e pe locul 1 , karspersky e pe locul 2 si bitdefender pe locul 3 .:D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate