Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#3061
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 eboda, on 31 august 2016 - 09:38, said:

pune si niste studii despre alea din aliaj nu aluminiu simplu,ai luat si tu de pe google niste citate si o poza si pe baza asta incerici sa creezi un curent de opinie cum ca toate centralele cu schimbator de al sunt petarde,nu ai de unde sa stii cu ce apa a fost folosit schimbatorul respectiv si in ce conditii a fost exploatata centrala,e o reclama la o firma care vinde inhibitori de coroziune ,si la pasta de dinti iti arata un dinte cariat nu?sunt aici useri cu mult mai experimentati decat tine care se abtin sa dea un verdict atat de ferm in ceea ce priveste schimbatoarele astea de AL-SI..asteapta si ei sa treaca proba timpului,tu esti inversunat fara argumente si incet incet risti sa devii ilar

Edited by florin71_skoda, 31 August 2016 - 22:09.


#3062
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 dentra, on 31 august 2016 - 11:25, said:

,tu esti inversunat fara argumente si incet incet risti sa devii ilar
Nu risca , este deja ...

#3063
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Al-SI se exploateaza NUMAI cu inhibitori de coroziune in agent termic cu verificare concentratie la 2 ani (a se vedea prescriptiile BOSCH -WORCHESTER pt centrale cu AL-SI)
se spala numai cu solutii speciale de dezincrustare pt aluminiu...
Cati crezi ca vor face asta ca neamtul la milimetru..?



Stiu ca deranjeaza vanzarile LA UNELE marci de agregate ce fac numai (sau) cu aluminiu .
Stiu ce prost e aluminiu la rezistenta pe termen lung ca l-am vazut la treaba...CHIAR CU ANTIGEL IN INSTALATIE...

Nu creez  un curent de opinie pt ca in vanzari e o vorba celebra fiecare ra....at  de marfa indiferent de unde si cine ,cine o face, cine o vinde are cumparatorul ei....si pretul ei.

ALFA LAVAL gigantul european in schimbatoare si chillere pt industrie si maritim si alimentar, ce furnizeaza schimbatoare pt  zona puncte termice incalzire centralizata si industria navala sau alimentara, sau la  altii asemenea imi arati un schimbator care e din aluminiu si apoi vorbim pe poze cu ele.
De aceea VAILLANT (LA MARCA PREMIUM A GRUPULUI) si VIESMANN nu folosesc AL-SI la centrale murale. de ce oare...?

INCHID AICI DISCUTIA pe tema schimbatoare de caldura din centrale nu vreau sa creez dispute.

http://www.alfalaval...-systems-large/

Edited by eboda, 31 August 2016 - 12:05.


#3064
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 eboda, on 31 august 2016 - 11:49, said:


vezi ca inhibitorii aia de coroziune e indicat sa se foloseasca la orice centrala nu doar la astea cu al-si...magnetita apare in orice instalatie in timp..deci nu m-ai lamurit ce dovezi ai ca un schimbator de Al SI   nu rezista la coroziune?ai facut tu service la astfel de centrale si din o suta 70 au avut gaurit schimbatorul dupa cativa ai de exploatare?in alta ordine de idei spui ca aia Bosch Buderus sunt de cacao ca folosesc doar al-si chiar si la produsele de top dar dai link cu faptul ca sunt lideri de vanzari in UK ...acum cine crezi ca are mai multa credibilitate un concern mondial cu cifra de afaceri de miliarde care dupa parerea ta gresesc ca merg doar pe al-si sau tu ..cineva care tasteaza fara argumente?

Edited by florin71_skoda, 31 August 2016 - 22:09.


#3065
Raul_RAMu

Raul_RAMu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.01.2014
Salut,
Pt incalzirea unei case de 150 mp utili (cca 390 mc) ce centrala pe gaz ar fi recomandata (marca, model, putere)? in clipa de fata ACM e cu boiler termoelectric 100L. Ca putere, o centrala de 24 kW ar fi suficient?
Parter IPAT 66 mp,  terasa inchisa 15 mp circuit separat IPAT (nu e obligatoriu sa fie incalzit). La etaj – radiatoare – 66 mp. Caramida de 30, izolatie polistiren de 10.
Merci

#3066
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pt  400 mc o sa ai un necesar de max 20kw pe incalzire asa ca orice centrala de 24kw e buna. ca marca pe ultimele pagini s-a discutat de n ori si si-au dat toti cu parerea.

#3067
Raul_RAMu

Raul_RAMu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.01.2014

 msn2, on 31 august 2016 - 12:33, said:

pt  400 mc o sa ai un necesar de max 20kw pe incalzire asa ca orice centrala de 24kw e buna. ca marca pe ultimele pagini s-a discutat de n ori si si-au dat toti cu parerea.

Merci. Asa se pare ca da din calcul. Reiau ultimile pg.

Edited by Raul_RAMu, 31 August 2016 - 12:42.


#3068
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007

 dentra, on 31 august 2016 - 11:59, said:

vezi ca inhibitorii aia de coroziune e indicat sa se foloseasca la orice centrala nu doar la astea cu al-si...magnetita apare in orice instalatie in timp..deci nu m-ai lamurit ce dovezi ai ca un schimbator de Al SI   nu rezista la coroziune?ai facut tu service la astfel de centrale si din o suta 70 au avut gaurit schimbatorul dupa cativa ai de exploatare?in alta ordine de idei spui ca aia Bosch Buderus sunt de cacao ca folosesc doar al-si chiar si la produsele de top dar dai link cu faptul ca sunt lideri de vanzari in UK ...acum cine crezi ca are mai multa credibilitate un concern mondial cu cifra de afaceri de miliarde care dupa parerea ta gresesc ca merg doar pe al-si sau tu ..cineva care tasteaza fara argumente?

Am inchis subiectul  .
CONCERNUL MONDIAL
WORICHESTER-BOSCHU
garanteaza max 10 ani schimbatoarele AL-SI si in conditii de exploatare intretinere si spalare ce nu vor fi respectate in RO de nici 5% din utilizatori.

"This WB CDI boiler was leaking and it was found that the condensate trap was blocked and full of metal particles from the Heat exchanger."

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nEiaAArRtVc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

interesant e si subsolul paginii...de pe youtube...
DIN cele 2 marci date  ca fiind cu cele mai putine caderi.
BOSCH si VAILLANT
la BOSCH -BUDERUS cu schimbataoare AL-SI
Versus  VAILLANT CU SCHIMBATOR  INOX Giannoni
Fa un sondaj in instalatori  si  oameni din DOMENIU vezi ce ar monta...dintre cele  2 sub 3500 ron
Si vino si cu o lista pret piese service... schimb
La ambele concerne VAILLANT vs BOSCH...,...sau mai ales la BUDERUS...

asta poate cauta pe google oricine sau intreba la un service pe fiecare model
cat costa

placa electronica
sondele NTC
ventilator evacuare
pompa recirculare si marca pompei.
schimbatorul primar
presostat

Eu zic sa inchidem subiectul ca suntem off topic.

Edited by eboda, 31 August 2016 - 14:56.


#3069
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 eboda, on 31 august 2016 - 14:28, said:


din nou revii cu tot felul de filmute in care nu se precizeaza ce fel de schimbator e al sau al-si,in ce conditii a fost intretinuta si exploatata  centrala ,comenturile de pe you tube sunt pt tine un criteriu de evaluare...la piese din cate stiu Vaillant e campion la preturi ,la Bosch Buderus habar nu am dar nu despre asta era vorba..da am intrebat pe cei care se ocupa cu centrale si fiecare isi lauda marfa ...cei care au fost impotriva celor cu schimbator de aliaj Al -Si au motivat asta prin faptul ca nu stiu cum se comporta in timp fiind de conceptie relativ noua si nu au trecut proba timpului..eu nu sunt avocatul acestor schimbatoare si mai ales a celor de la Bosch ... daca faci o afirmatie categorica si in mod repetat consider ca e corect sa aduci si argumente ..

filmulete din astea sunt si la cele cu inox [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FEy3f84n8Fk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florin71_skoda, 31 August 2016 - 22:11.


#3070
andreidci

andreidci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2016
Bună ziua,

Aș avea nevoie de un sfat. Urmează să mă mut în noua locuință în bucuresti. Este vorba de un ap de 3 camere (80mp utili) + o terasa mare (35mp) care va fi inchisă deci un total de 115 mp utili cu o înălțime de 2.8m.
Apartamentul este situat la parter dar sub el este un demisol. Pereții exteriori sunt din cărămidă porotherm de 35cm + izolație din polistiren de 10cm (inclusiv demisolul este izolat pe tavan). Orientarea este spre Sud-Vest.
Instalatorul care se va ocupa de instalare mi-a spus să caut o centrală de minim 24kW , ideal 27kW.

Bugetul ar fi de maxim 4500 RON.
Mă interesează ceva performant și fiabil.

Vă rog să mă ajutați cu un sfat și sugestii de achiziție.

Mulțumesc!

#3071
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ca premium mergi pe Vaillant  sau pe low cost din acelasi grup ( la fel de fiabila ) Protherm . Parerea mea este sa mergi pe 27-28 kw , nu ca ar fi necesar ci mai mult pentru performanta marita la acm fata de cele de 24 kw

#3072
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
"filmulete din astea sunt si la cele cu inox"

Nu vad nici o particula metalica in film  doar mizerie de la condens de la un schimbator necuratat niciodata probabil ce are o garnitura uzata ce lacrimeaza, ce ar fi trebuit schimbata la reviziile de mentenata.. si atat.. ...  fata de sacosa de pilitura de aluminiu  de la CONCERN e distanta mare....
sa nu manipulam lumea..zic eu...

Pe site-urile de vanzari centrale ce vand centrale multimarca   de obicei nu pe toate  sunt recomandati ingineri de service (sau)si montaj cu nr de tel
  Se pot intreba 2-3  in felul urmator "Ce centrala v-ati monta sub 3500ron   SAU SUB 3000 ron
Dati-mi primele 3 variante DE MARCI  in ordinea fiabilitatii si service-ului bun", SIMPLU..

Iar de intrebat au  oamenii unde...

Edited by florin71_skoda, 31 August 2016 - 22:08.


#3073
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

 eboda, on 31 august 2016 - 16:39, said:

parca tu si vezi ce e acolo ... si vezi ca nu mi se pare ok sa dai linkuri catre alte bloguri de instalatii nu prea e fairplay aici se vede mai bine?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lL314wvMuJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by florin71_skoda, 31 August 2016 - 22:11.


#3074
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,703
  • Înscris: 15.06.2007

 cobi1, on 31 august 2016 - 16:30, said:

Ca premium mergi pe Vaillant  sau pe low cost din acelasi grup ( la fel de fiabila ) Protherm . Parerea mea este sa mergi pe 27-28 kw , nu ca ar fi necesar ci mai mult pentru performanta marita la acm fata de cele de 24 kw
Ce poate fi "premium" la o centrala?   Din moment ce toate ard gazu si scot apa calda, si zac pe undeva in pivnita?  Apa calda din centrala premium, e mai cum?
Mai ales ca ai pomenit ca ambele sunt la fel de fiabile?  
Lumea vrea de la o centrala randament cat mai bun (consum minimal de gaze) si mentenanta cat mai rara si necostisitoare, si mai ales viata lunga.

#3075
andreidci

andreidci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2016
Mulțumesc pentru răspunsuri.

Am ajuns la următoarea listă preliminară:
1. Saunier Duval Thelia Condens F30A
2. Viessmann Vitodens 100-W 26kw
3. Viessmann Vitodens 050-W 33kw
am eliminat Vaillant din cauza pretului piperat

Care considerați că ar fi varianta cea mai bună. dacă aveți și alte variante vă rog să îmi spuneți.

#3076
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pt115m2 iti iei centrala de 33kw!! tu o sa ai nevoie de max 17-18 kw, iar in marea majoritate a timpului de vreo 7-8.
strict din cele expuse de tine eu as lua vitodensul 100

daca vrei apa calda mai multa solutia e un boiler separat nu o centrala mai mare. eu am luat una de 28kw pt apa calda mai multa si la debite mici vine prea calda chiar daca e setata pe 40 grade, asa ca cel mai confortabil este cu boiler.

#3077
andreidci

andreidci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2016

 msn2, on 01 septembrie 2016 - 07:34, said:

pt115m2 iti iei centrala de 33kw!! tu o sa ai nevoie de max 17-18 kw, iar in marea majoritate a timpului de vreo 7-8.
strict din cele expuse de tine eu as lua vitodensul 100

daca vrei apa calda mai multa solutia e un boiler separat nu o centrala mai mare. eu am luat una de 28kw pt apa calda mai multa si la debite mici vine prea calda chiar daca e setata pe 40 grade, asa ca cel mai confortabil este cu boiler.

Daca introduc și Vaillant EcoTEC VUW INT II 246/5-5 în listă va schimbați optiunea?
Am tendința să caut ceva cu mai mulți kW din cauza recomandări inițiale pe care mi-a dat-o instalatorul.
Credeti ca vaillantul ar face față?

#3078
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu am o bosch gaz 5000 de 28kw, luata de 28 si nu 24 tot la recomandarea ca face mai multa apa calda...dar nu tine un dus la max si inca un consumator... .
si am 125m2 cu h=2.8m, la casa bine izolata.

ps: vaillant aia e 52 de milioane... prea mult

Edited by msn2, 01 September 2016 - 12:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate