Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Centrale VAILLANT, VUW, VCW..

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5380 răspunsuri în acest subiect

#3205
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.351
  • Înscris: 12.09.2005
Si cum pe ACM se incalzesc doar 5 l de apa...

#3206
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 195
  • Înscris: 22.09.2009

View Postkolfleading, on 27 februarie 2016 - 21:40, said:

Baga prin bypass-ul intern.
Deci care este raspunsul la intrebarea mea de mai sus?


Centrala este sigilata de firma cu care fac reviziile.
Sa inteleg ca nu-si face treaba bine vasul de expansiune daca este la o distanta mai mare fata de centrala? ,sau am inteles eu gresit.

View Postkolfleading, on 27 februarie 2016 - 21:40, said:

Baga prin bypass-ul intern.
Deci care este raspunsul la intrebarea mea de mai sus?


@vasii_marian: daca pui vasul departe de centrala, atunci intre vas si centrala vei avea cel putin un robinet de izolare. In acest caz, exista riscul ca acel robinet sa fie inchis. Poate vine vreun dorel sa-ti faca vreo verificare periodica la centrala sau vreo reparatie si nu stie ca nu mai are vasul intern, asa ca o izoleaza de instalatie si da drumul pe ACM sa masoare gazele...

Daca tu consideri ca acest risc este acceptabil pentru tine, pune vasul in baie.
Daca vrei o varianta fara acest risc, atunci fa cum ti-am aratat in desenul de mai sus.


Ok,multumesc,o sa-l montez cum mi-ai descris;vasul de expansiune va fi sub centrala,sub blatul de mobila;este problema ca este sub nivelul centralei?(respectand desenul).

Editat de vasii_marian, 27 februarie 2016 - 22:11.


#3207
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdicdobre, on 27 februarie 2016 - 21:48, said:

Si cum pe ACM se incalzesc doar 5 l de apa...
Nu prea este relevant, pentru ca se incalzesc 5 L care au la dispozitie un spatiu de 5 L.

#3208
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 195
  • Înscris: 22.09.2009
@kolfleading :

Ok,multumesc,o sa-l montez cum mi-ai descris;vasul de expansiune o sa-l montez sub centrala,sub blatul de mobila(centrala este deasupra blatului de mobila);este vreo problema ca vasul se monteaza sub centrala,sub blatul de mobila,intr-un dulap unde ar incapea(respectand desenul).

#3209
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu e nici o problema.

#3210
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 195
  • Înscris: 22.09.2009

View Postkolfleading, on 27 februarie 2016 - 22:19, said:

Nu e nici o problema.

Multumesc mult atat tie cat si celorlalti colegi de pe forum care m-au ajutat cu sfaturi.

#3211
ciolib

ciolib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 166
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare,

Datorita unor reparatii pe care trebuie sa le fac la instalatia de apa in baie sunt nevoit sa intrerup alimentarea cu apa calda. Cum nu am robinet pe turul de ACM ma gandeam sa opresc apa rece de la robinetul de alimentare cu apa rece al centralei. In aceste conditii centrala poate functiona doar pentru incalzirea caloriferelor ? Din cate stiu sunt circuite separate dar decat sa fac o nefacuta mai bine intreb.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Al doilea din dreapta ?
Fișier atașat  IMG_20160227_225942.jpg   215,05K   43 download-uri

Editat de ciolib, 27 februarie 2016 - 22:58.


#3212
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Ok, si eu daca am 170l de agent termic ( casa p+1) si incalzesc la 60 de grade?

#3213
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.351
  • Înscris: 12.09.2005

View Postkolfleading, on 27 februarie 2016 - 21:54, said:

Nu prea este relevant, pentru ca se incalzesc 5 L care au la dispozitie un spatiu de 5 L.

Se incalzesc 5L din cei 100L si au la dispozitie un spatiu de 100L. Ar fi o problema daca lu'  tata Doreilor(ca deja nu e vorba de Dorel) care a pus capete termostatice la toate caloriferele din instalatie, a montat vasul de expansiune pe turul unui calorifer , ii vine in cap (daca pot sa-i zic asa) sa inchida si returul de la centrala vara.

Cand am spus ca poate fi montat oriunde nu am spus si oricum.

View Postciolib, on 27 februarie 2016 - 23:02, said:

Salutare,

Datorita unor reparatii pe care trebuie sa le fac la instalatia de apa in baie sunt nevoit sa intrerup alimentarea cu apa calda. Cum nu am robinet pe turul de ACM ma gandeam sa opresc apa rece de la robinetul de alimentare cu apa rece al centralei. In aceste conditii centrala poate functiona doar pentru incalzirea caloriferelor ? Din cate stiu sunt circuite separate dar decat sa fac o nefacuta mai bine intreb.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Al doilea din dreapta ?
Attachment IMG_20160227_225942.jpg

Da poti.


@aurelbanu reformuleaza ca nu se intelege care e problema ta?

Editat de dicdobre, 28 februarie 2016 - 01:03.


#3214
ciolib

ciolib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 166
  • Înscris: 14.02.2007
Multumesc

#3215
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Am intrebat cat este normal sa fie dilatatea intr-o instalatie si min s-a raspuns ca este in functie de volum si temp de lucru. Locuiesc la casa, am cca 170l in instalatie si lucrez cu ea la 60 de grade. Imi pleaca la rece de la 1.4 barbpresiune la rece si ajunge la 2.6 la cald. E ok? Asta e intrebarea mea...

#3216
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdicdobre, on 28 februarie 2016 - 00:56, said:

Se incalzesc 5L din cei 100L si au la dispozitie un spatiu de 100L.
N-au, ca si restul de 95 L este tot apa.

View Postdicdobre, on 28 februarie 2016 - 00:56, said:

Ar fi o problema daca lu'  tata Doreilor(ca deja nu e vorba de Dorel) care a pus capete termostatice la toate caloriferele din instalatie, a montat vasul de expansiune pe turul unui calorifer , ii vine in cap (daca pot sa-i zic asa) sa inchida si returul de la centrala vara.
Nu trebuie sa mai inchida si returul. Daca vasul este pe conducta de tur, este suficient sa se inchida turul la toate caloriferele (capete termostatice, accidental mai umbla nevasta, bunica sau copilul la robinetul caloriferului din baie, etc...chestia asta se intampla). Mai departe, vana cu 3 cai din centrala comuta pe ACM si iaca centrala a ramas fara vas de expansiune.

#3217
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.351
  • Înscris: 12.09.2005

View Postaurelbanu, on 28 februarie 2016 - 07:58, said:

Am intrebat cat este normal sa fie dilatatea intr-o instalatie si min s-a raspuns ca este in functie de volum si temp de lucru. Locuiesc la casa, am cca 170l in instalatie si lucrez cu ea la 60 de grade. Imi pleaca la rece de la 1.4 barbpresiune la rece si ajunge la 2.6 la cald. E ok? Asta e intrebarea mea...

Nu e normal. Tu ai aer(suficient) in vasul de expansiune? Fara apa in centrala ce presiune de aer e in vas?

#3218
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 295
  • Înscris: 06.10.2013
De ce nu e normal? Cat ar trebui sa fie dilatarea?

#3219
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu-i normal pentru ca se apropie prea mult de limita de 3 bar, s-ar putea sa te trezesti ca ti se deschide supapa de siguranta.
As zice ca limita acceptabila este pe la 2 bar.
Ce centrala ai? Ce volum are vasul de expansiune din centrala?

Editat de kolfleading, 28 februarie 2016 - 10:52.


#3220
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Am un vitopend 111. De cativa ani merg cu ea asa si nu a dat niciodata pe afara supapa. Citind aici diverse aspecte m-am sesizat ca poate la mine nu e ok, cu toate ca nu am avut probleme cu ea.

#3221
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.595
  • Înscris: 07.09.2008
Supapa de siguranta deschide numai atunci cand este o problema. Daca nu s-a intamplat la tine acest lucru inseamna ca totul este bine. Preventiv, macar o data la 4-5 ani trebuie verificata presiunea de aer din vasul de expansiune si eventual completata daca e cazul. In acest fel eviti deschiderea supapei de siguranta datorata lipsei pernei de aer din vasul de expansiune. Mai sunt si alte motive care pot duce la deschiderea supapei de 3 bari, dar asta ar insemna sa devenim paranoici. Nu putem controla tot ce este si se intampla in jurul nostru

#3222
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
@Kolfleading,
Cind centrala prepara ACM nu-ti trebuie neaparat vas de expansiune. Ori cu el, ori fara el, este cam totuna daca ai robinetul de retur de sub centrala deschis.
- In tevile si schimbatorul dintr-o centrala intra sub 1 litru de apa.
- Daca incalzesti 1 litru de apa de la 10grd pina la 99grd, plecind de la presiunea initiala de 1,5bar si maximul de presiune admis in instalatie ar fi de 2,5 bar (zicem ca nu vrei sa ajungi la 3 bar cit are supapa), atunci ai avea nevoie de un vas de expansiune de 0,15 litri ca sa fi in siguranta.
- Asta inseamna ca dilatarea apei ar fi undeva sub 0,07 litri. (nu mai calculez exact, ca nu are sens). Ori o dilatare asa de mica poate fi preluata foarte usor de cantitatea de apa din returul instalatiei, care se va comporta cu succes ca si un vas de expansiune.
(calculeaza tu mai exact cu cit se dilata, daca crezi ca are importanta)


@Aurelbanu
Daca instalatia ta are 170 litri de apa, trebui sa ai un vas de expansiune de aproximativ 26 litri.
Cum de 26 de litri nu se gaseste de cumparat, poti lua unul de 24 liri.

- Daca ai tine instalatia incarcata la rece la 1 bar, ar ajunge unul de 20 litri.
- Dar cum tu de regula o sa o ti la rece centrala la aproape 1,5bar trebuie unul de 24 litri
- In centrala tu ai deja unul de 8 litri si ai putea sa-ti cumperi doar unul care acopera diferenta, Problema ar fi ca unul de 12 litri parca este cam mic si unul de 18 litri ar fi cam mare daca-l aduni cu ala de 8 litri din centrala.
- Avind in vedere faptul ca diferenta de pret dintre unul de 24 litri si unul de 18 litri nu este foarte mare, sfatul meu este sa-ti cumperi unul suplimentar de 24 litri si pe viitor sa-l ignori pe cel al centralei. Ca este si el acolo, nu strica. Dar daca pe viitor se strica sau pierde aerul, pe tine nu te afecteaza ca-l ai pe ala suplimentar de 24 litri care este arhisuficient pentru instalatia ta.

(Ala din centrala ramine pentru cind prepari ACM Posted Image)

Editat de florin71_skoda, 29 februarie 2016 - 14:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate