Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Centrale VAILLANT, VUW, VCW..

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5380 replies to this topic

#2377
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Ai acces daca desfaci capacul frontal al centralei,in dreapta spate o sa vezi pompa.Poti sa bagi mana pe langa corpul pompei si sa desfiletezi (2-3 ture )capacelul pe care il vezi incercuit cu rosu in poza.
Succes!
Attached File  Pompa.jpg   59.25K   21 downloads

#2378
darktyroll

darktyroll

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 02.08.2010
Ms mult

#2379
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Are cineva centrala VAILLANT AquaPlus VUI 282-7 -28 kw? Este centrala traditionala cu un boiler de 20l incorporat, fisa tehnica zice ca poate produce 164 L de apa la 30 grade in primele 10 minute. O fi suficient pentru o familie de 4 persoane?

#2380
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008

View PostBazilide, on 21 octombrie 2014 - 09:07, said:

Are cineva centrala VAILLANT AquaPlus VUI 282-7 -28 kw? Este centrala traditionala cu un boiler de 20l incorporat, fisa tehnica zice ca poate produce 164 L de apa la 30 grade in primele 10 minute. O fi suficient pentru o familie de 4 persoane?

Din cate stiu eu pretul acestei centrale este aproape la fel ca a anei centrale care face doar caldura VU 282-5 si care prepara apa calda cu boiler separat si ai avantajul unei cantitati mai mari de apa dar cu un sistem mai simplu.

#2381
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
La 30 de grade,apa e rece.Apa calda inseamna peste 40-42 grade.Un boiler de 20L e foarte mic.Parerea mea e ca nu face fata.Va functiona pe ACM ca o centrala fara boiler,cu diferenta ca pentru o perioada (la inceput),apa calda va avea temperatura constanta.

LE: sunt de aceeasi parere cu servoman,doar ca un boiler extern,mai mare implica spatiu suplimentar.Confortul e categoric superior.Daca exista spatiu si bugetul suplimentar necesar (pentru boiler),asta e varianta ideala.

Edited by danpet, 21 October 2014 - 09:45.


#2382
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
Am o casa pe 2 nivele si o CT Vaillant de 24 kw (242/3-3), iar incalzirea este controlata pe 2 zone separatate (parter/mansarda) printr-un termostat Computherm Q8 cu 2 transmitatoare wireless. Puterea instalata a caloriferelor este de 19 kw calculata la 75/65/20 (9 kw parter + 10 kw mansarda). Incalzirea fiind controlata pe 2 zone, centrala incalzeste fie doar parterul, fie doar mansarda sau amandoua, pana in prezent (ne-am mutat doar de 2 luni) nu cred ca s-a nimerit ca centrala sa incalzeasca simultan si parterul si mansarda, dar probabil cand va fi mai frig vor fi si cazuri in care centrala trebuie sa incalzeasca simultat ambele nivele. In general noaptea setez termostatul sa incalzeasca doar mansarda.

Intrebarea mea e legata de parametru d.0 incalzire la sarcina partiala, pe cat ar trebuie setat? La instalarea CT a ramas pe 24 kw. Daca il las pe maxim influenteaza cu ceva consumul de gaz , in conditiile in care centrala incalzeste de ex. doar un nivel noaptea (max 10 kw)?

multumesc

#2383
m1r

m1r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.12.2007
Buna ziua, de curând am făcut pif ul la o centrala 242 3 3, (calorifere noi) întrebarile ar fii urmatoarele:

   Am citit ca ar exista unele substanțe inhibitori de coroziune. Merita băgata in instalație sau este mai mult marketing

  Voi baga in instalație apa demineralizata, este ok ? Mai am nevoie in acest caz de acel inhibitor care cică si nu permite sa se formeze calcarul.

   Acest proces de coroziune din calorifere nu încetează atât timp cat eu voi lăsa caloriferele umplute cu apa in toate anotimpurile, un fel de echilibru , cică ar fi tratate cu un proces care se numește pasivizare, calorifere ecorad.
  Mulțumesc anticipat





#2384
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009

View Postdanpet, on 21 octombrie 2014 - 09:42, said:

La 30 de grade,apa e rece.Apa calda inseamna peste 40-42 grade.Un boiler de 20L e foarte mic.Parerea mea e ca nu face fata.Va functiona pe ACM ca o centrala fara boiler,cu diferenta ca pentru o perioada (la inceput),apa calda va avea temperatura constanta.

LE: sunt de aceeasi parere cu servoman,doar ca un boiler extern,mai mare implica spatiu suplimentar.Confortul e categoric superior.Daca exista spatiu si bugetul suplimentar necesar (pentru boiler),asta e varianta ideala.

Spatiu am, ca exista camera tehnica, diferenta de buget nu este semnificativa. Ma gandeam ca este un set-up mai simplu (cel putin aparent) fara conducte separate la boiler, alt vas de expansiune etc. Cu CT Vaillant de putere similara + boiler de 150 L nu trec mult ca pret.

#2385
alcaponezz

alcaponezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2008
buna,as vrea sa cumpar un termostat fara fir pentru centrala ariston cu un pret pana la 250lei doresc un sfat de care ? multam

Edited by alcaponezz, 21 October 2014 - 19:42.


#2386
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008

View Postalcaponezz, on 21 octombrie 2014 - 19:42, said:

buna,as vrea sa cumpar un termostat fara fir pentru centrala ariston cu un pret pana la 250lei doresc un sfat de care ? multam

Un pic de atentie nu strica, daca te uiti la titlul topicului. Exista Arie dedicata pentru centralele Ariston: http://forum.softped...riston-merloni/
Ca sa raspuns totusi la intrebare, s-au comportat foarte bine modelele Q3RF si Q7RF, de la Computherm sau LogicTherm C3RF si C7RF.
Q3 si C3 sunt fara programare, iar Q7 si C7 sunt cu programare pe intervale orare ( se mai numesc si cronotermostate)

Edited by servoman, 21 October 2014 - 22:21.


#2387
m1r

m1r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.12.2007
As mai avea niste nelămuriri , fata de cele de mai sus căpăcelul de la pompa de circulatie cum trebuie lasat , ușor deschis ca sa se auto aerisească in permanenta instalatia. Multumesc

#2388
tamagro

tamagro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.09.2014

View Postservoman, on 21 octombrie 2014 - 22:18, said:

Un pic de atentie nu strica, daca te uiti la titlul topicului. Exista Arie dedicata pentru centralele Ariston: http://forum.softped...riston-merloni/
Ca sa raspuns totusi la intrebare, s-au comportat foarte bine modelele Q3RF si Q7RF, de la Computherm sau LogicTherm C3RF si C7RF.
Q3 si C3 sunt fara programare, iar Q7 si C7 sunt cu programare pe intervale orare ( se mai numesc si cronotermostate)

Eu am cumparat pentru centrala Vaillant un Q7 de la Computherm wireles programabil cu 6 programe pe zi si se pot programa cele 6 pe toate zilele saptamanii - 175 de lei la reducere la http://melindainstal...0028?keyword=q7 si sunt foarte multumit de el. functioneaza emitatorul in orice parte a locuintei.

#2389
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 07.11.2006
Inca un vot pentru Q7 (termostat bineinteles!!!).Functioneaza de peste cinci ani in tandem cu Vaillant Pro 242 3-3 ireprosabil.Recomand achizitia acestui tip de termostat.

#2390
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012

View Posttamagro, on 22 octombrie 2014 - 09:22, said:

Eu am cumparat pentru centrala Vaillant un Q7 de la Computherm wireles programabil cu 6 programe pe zi si se pot programa cele 6 pe toate zilele saptamanii - 175 de lei la reducere la http://melindainstal...0028?keyword=q7 si sunt foarte multumit de el. functioneaza emitatorul in orice parte a locuintei.
Si in a-7-a zi a saptamani se odihneste ca asa a lasat D-zeu scris in Biblie, termostatul tau nu are 7 zile progamabile,  Programul unei zile este format din 6 perioade de timp, cu 6 temperaturi diferite, alese de Dvs. Programul se repetă ciclic în mod automat.

#2391
tamagro

tamagro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.09.2014

View Postromulus69ro, on 22 octombrie 2014 - 10:22, said:

Si in a-7-a zi a saptamani se odihneste ca asa a lasat D-zeu scris in Biblie, termostatul tau nu are 7 zile progamabile,  Programul unei zile este format din 6 perioade de timp, cu 6 temperaturi diferite, alese de Dvs. Programul se repetă ciclic în mod automat.

se repeta daca-l programezi sa se repete.... eu am spus mai sus ca cele 6 perioade de timp se pot programa pentru toate zilele saptamanii (toate zilele saptamanii = 7 zile din cate stiu eu nu cum zici tu).... citeste si dupa aia da-ti cu parerea....

View Posttamagro, on 22 octombrie 2014 - 10:28, said:


se repeta daca-l programezi sa se repete.... eu am spus mai sus ca cele 6 perioade de timp se pot programa pentru toate zilele saptamanii (toate zilele saptamanii = 7 zile din cate stiu eu nu cum zici tu).... citeste si dupa aia da-ti cu parerea....

de exemplu se poate programa sa se repete doar pe o zi, doua, trei etc, nu trebuie neaparat sa se repete pe 7 zile...

#2392
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008

View Postm1r, on 22 octombrie 2014 - 06:30, said:

As mai avea niste nelămuriri , fata de cele de mai sus căpăcelul de la pompa de circulatie cum trebuie lasat , ușor deschis ca sa se auto aerisească in permanenta instalatia. Multumesc
Da,trebuie lasat usor deschis(desfiletat)pt.ca instalatia sa se aeriseasca atunci cand e cazul.
Nu trebuie dat capacelul jos deoarece in procesul de aerisire,pe langa aer s-ar putea sa iasa si apa(si nu e bine ca aceasta sa ajunga pe unde nu trebuie,mai ales pe la placa electronica).

Edited by romikatm, 22 October 2014 - 11:18.


#2393
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Crezi ca daca nu dai jos capacelul (dar e deschis) nu curge apa? Apa curge daca supapa e murdara in interior si nu mai inchide bine.Daca curge,curge si cu capacelul putin desfacut.

#2394
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Ai dreptate,dar se scurge pe langa corpul pompei,nu e improscata in jur.
In plus,capacelul protejeaza supapa la exterior.

Edited by romikatm, 22 October 2014 - 13:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate