Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4321 replies to this topic

#2215
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Prevederea asta poate avea si motive organizatorice - in locurile aglomerate ai tulbura fluxul turistic daca ai sta sa faci sedinte foto. Asa, de la sold, la repezeala, se fac si ei ca nu te vad, te misti si tu mai repede si toata lumea e cistigata.

Io prefer sa vad cu ochii si sa cumpar un album cu poze. La intelepciunea asta am ajuns dupa citeva excursii in care consumam un film de 36 pe zi si nu ma mai uitam la poze niciodata. Acu cu digitalul e si mai nasol, sute de poze sint nimic!

#2216
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
ziceati de pozat la schonbrunn ... eu am vazut ca nu era voie si am lasat totul la intrare - si asa mi'era lene sa car rucsacul dupa mine ( am totusi impresia ca se platea ceva ) .... am ajuns un grup de chinezi/japonezi/asiatici ....... pozau aia de zici ca erau nebuni... filmau/pozau/ se pozau ei cu diferite chestii pe acolo ..... nu le-a zis nimeni nimic, dar poate ca aveau vreun aranjament sa pozeze :)

#2217
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
singurul loc unde mi-au cerut sa las rucsacul la intrare, dar am putut lua camera si face poze fara blitz, a fost la muzeul de arta religioasa de la Hofburg care mie mi se pare doesebit. Pacat ca e cumva mai ascuns si poti sa treci pe langa el fara sa stii.....

#2218
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 bogwol, on 8th November 2010, 11:49, said:

... muzeul de arta religioasa de la Hofburg care mie mi se pare doesebit. Pacat ca e cumva mai ascuns si poti sa treci pe langa el fara sa stii.....

Salutare !

Schatzkammer este singurul obiectiv din complexul Hofburg cotat cu 3 stele în ghidul M. L-am vizitat de 5 ori și o să-l mai vizitez.
Într-adevăr, lumea trece pe lângă Schweitzertor (cea mai veche din Hofburg) fără să intre să viziteze tezaurul habsburgilor și e mare păcat.
Să vezi coroanele din aur încrustat cu pietre prețioase și perle, sceptre și mere la fel, colane din aur ale ordinului "Lâna de aur", sfânta lance, arme, veșminte prețioase, tot felul de obiecte religioase din aur, argint și pietre prețioase și semiprețioase, insigne și medalii, picturi (portrete) etc. este ceva de vis. Nu în ultimul rând sunt de văzut relicvariile frumos lucrate tot din metale și pietre prețioase și care conțin diverse artefacte sfinte (de ex. pironul cu care i-a fost fixată lui Isus Hristos mâna dreaptă pe cruce, o bucățică din fața de masă de la Cina cea de taină, un dinte al Sf. Ioan botezătorul etc.).
Schatzkammer e unul din cele 4 cele mai importante obiective de văzut în Viena (alături de Stephansdom, Kunsthistorisches Museum și Palatul Schönbrunn). Se poate fotografia fără blitz. Păcat că explicațiile sunt doar în limba germană.

Sănătate și toate cele bune !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 08 November 2010 - 14:53.


#2219
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 OvidiuNS, on 8th November 2010, 14:40, said:

Salutare !

Păcat că explicațiile sunt doar în limba germană.

Un posibil indiciu ca e posibil sa se schimbe ceva in viitor e faptul ca te intrebau la casa de bilete din ce tara esti si isi notau intr-o baza de date. E posibil ca in timp sa apara un ghid, cel putin scris, in limba romana, asa cum este si la Schonbrunn

 OvidiuNS, on 8th November 2010, 14:40, said:

Salutare !

Schatzkammer este singurul obiectiv din complexul Hofburg cotat cu 3 stele în ghidul M. L-am vizitat de 5 ori și o să-l mai vizitez.
Într-adevăr, lumea trece pe lângă Schweitzertor (cea mai veche din Hofburg) fără să intre să viziteze tezaurul habsburgilor și e mare păcat.
Din ce am inteles eu,  nu reprezinta tezaurul habsburgilor, ci o colectie de obiecte si artefacte religioase de mare valoare. E posibil sa ma fi inselat totusi, intrucat eu cu germana tind spre zero :rolleyes: .
Totusi, parca imi aduc aminte ca am vazut ceva in engleza care vorbea de arta religioasa.....

#2220
brunhilda7

brunhilda7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.04.2009

 fetita, on 2nd November 2010, 12:08, said:

Revin cu intrebari pentru cei mai "experimentati"...
1. Am vazut ca ati recomandat achizitia on line pentru abonamentul saptamanal pe mijloacele de transport.
Am intrat pe site si vreau sa cumpar on line abonamentul, cu optiunea imprimarii lui pe hartie. Mi se pare totusi ciudat, adica as vrea o confirmare ca o coala A4 cu un format de abonament de calatorie este valabila ...Care e sistemul? Nu trebuie compostat, nu trebuie trecut printr-un aparat?? Din cate am inteles, abonamentul e valabil de luni pana duminica, indiferent de ziua cand in compostezi. Daca noi ajungem marti, raman aceleasi reguli, presupun...

2. Am primit confirmarea ca am bilete la opereta, biletele sunt in sectiunea galerie, dar nu stiu daca se vede ceva, nu stiu cat de departe e scena, etc. Ma poate ajuta cineva? http://www.viennacla...lan.php?id=8170    Biletele sunt in sectiunea verde, in spate si chiar nu stiu la ce sa ne asteptam...


3. La schonbunn putem intra cu aparat foto? e o taxa suplimentara pentru poze? Ma refer, evident, la interior, nu la curte si gradina.
4. A avut cineva suprize cu Austrian Airways?

Va multumesc si calatorii placute.
Fetita
:rolleyes:

1. Abonamentul ia-l direct din Viena, e cel mai simplu.
3. La Schonbrunn nu ai voie sa fotografiezi inauntru si mi se pare civilizat sa se respecte regula.
4. Austrian Airlines sunt foarte ok. Eu n-am avut nici o supriza neplacuta cu ei.

Distractie placuta! :)

#2221
fetita

fetita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.04.2008

 brunhilda7, on 11th November 2010, 10:33, said:

1. Abonamentul ia-l direct din Viena, e cel mai simplu.
3. La Schonbrunn nu ai voie sa fotografiezi inauntru si mi se pare civilizat sa se respecte regula.
4. Austrian Airlines sunt foarte ok. Eu n-am avut nici o supriza neplacuta cu ei.

Distractie placuta! :)



Multumesc pentru raspunsuri, nu sunt genul de persoana care incalca regulile, vom ajunge o tara civilizata doar daca incercam, pe cat se poate, sa fim corecti... voiam doar sa stiu din motive de...comoditate. Sa nu car aiurea diverse chestii dupa mine...de fapt nu le car eu, ca de...cavalerismul :D...
Zi frumoasa. Fetita

#2222
sarin07

sarin07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 20.06.2006
plec si eu la viena din data de 20 pana in 22 decembrie. sper sa fie ok.am facut si rezervare.acum ramane doar sa imi fac un traseu

#2223
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 brunhilda7, on 11th November 2010, 10:33, said:

3. La Schonbrunn nu ai voie sa fotografiezi inauntru si mi se pare civilizat sa se respecte regula.

Civilizat mi se pare mie ca in secolul XXI sa nu pui asemenea interdictii stupide. Sa iei aminte de la alte state sau orase civilizate, ce atitudine au ele fata de muzeele si bisericile lor vizavi de turism. De exemplu in Londra, acele extraordinare muzee in care nu doar ca intri gratuit ci poti si fotografia oricat vrei. Sau, la fel, bisericile Romei, in care, de la biserica Sf. Petru si pana la ultima, intri gratuit si poti fotografia cum vrei tu, cu trepied, cu blitz, cum si cat vrei.  In schimb, acolo unde ti se cere si taxa de intrare de multe ori maricica, aproape intotdeauna ti se interzice sa fotografiezi. N-as spune nimic daca s-ar gasi acele pliante din ilustrate mici format 8x10cm la 1,5-2eur, dar au cam disparut din multe locuri si ai de multe ori optiuni de la 18 eur in sus, cum am patit eu de curand la un palat din Roma, unde intrarea era 5 eur si fotografierea interzisa. Pai, dati voi 18 eur pe-o brosurica, eu, daca supraveghetorii-s din 5 in 5 sali, profit si fotografiez. Si asta o fac de cand m-am mai "civilizat" si eu, ca la primele drumuri in strainatate respectam si eu cu timiditate regulile astea.

Si s-o luam si altfel: Palatul Schonbrunn face parte din Patrimoniul Mondial UNESCO, sau Patrimoniul comun al umanitatii. adica si al meu, al tau, al nostru, nu? Sa nu mai zic ca acolo, in salile alea opulente este si rezultatul muncii stramosilor mei din veacurile trecute. Pai, n-ajunge ca le platesc tichet de intrare, desi n-ar trebui sa mi-o ceara? sa nu pot lua nici macar niste poze de-acolo?

In concluzie: fie, n-o fi "civilizat" sa fac poze acolo unde e interzis, dar sa va spun o treaba: nici n-am chef sa ma port civilizat cu cei ce nu se poarta civilizat cu mine si eu asa-i consider pe responsabilii/staful acelor muzee/palate/biserici unde mi se cere taxa de intrare si mi se interzice fotografierea. Pentru ca, civilizat e sa intelegi ca turistul are DREPTUL de-a intra si a fotografia si nu-i dai tu permisiunea asta. Vorbind de Patrimoniul comun al umanitatii sau de muzee ale statului sau orasului, sau de biserici,  nu de cine stie ce palat privat.

Edited by stlx, 11 November 2010 - 19:27.


#2224
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

 stlx, on 11th November 2010, 20:10, said:

Civilizat mi se pare mie ca in secolul XXI sa nu pui asemenea interdictii stupide ...

... turistul are DREPTUL de-a intra si a fotografia si nu-i dai tu permisiunea asta ...

Sunt întru totul de acord. Interdicția de a fotografia încalcă dreptul fundamental al omului la libertate. Și nu lezezi nici drepturile altor persoane (nefiind proprietate privată).

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 11 November 2010 - 20:02.


#2225
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Nu numai austriecilor le e foame. Uite un exemplu mai "neaos" http://peles.ro/ro/tarife

#2226
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005
. De exemplu in Londra, acele extraordinare muzee in care nu doar ca intri gratuit ci poti si fotografia oricat vrei.




    La St Paul's ai incercat chestia cu fotografitatul ...cit vrei ?! Si vorba aia  intrarea costa nu gluma...! Pe cind in  Stephansdom (obiectiv vienez la fel de important si renumit) poti face foto cit vrei iar intrarea este libera...!

Edited by elbriga, 11 November 2010 - 20:50.


#2227
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
La muzeele astea se aplica sistemul"bufetului suedez",bagi in tine pana crapi,dar nu duci nimic in camera.Asa si la muzeu, toata informatia ramane inauntru si in creierul tau,nu iese nimic afara.

#2228
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 elbriga, on 11th November 2010, 20:47, said:

La St Paul's ai incercat chestia cu fotografitatul ...cit vrei ?! Si vorba aia  intrarea costa nu gluma...! Pe cind in  Stephansdom (obiectiv vienez la fel de important si renumit) poti face foto cit vrei iar intrarea este libera...!

pe londonezi i-am iertat  pentru cele cateva exceptii, tocmai datorita muzeelor si modului elegant si european in care sunt tratati acolo vizitatorii
la fel, Roma, datorita bisericilor care adapostesc atatea comori de arta, biserici cu intrare libera si fotografiat cum vrei
in schimb, in privinta asta, Toscana mi-a lasat o impresie proasta, astia vor sa ia pielea de pe turist oriunde, fie muzeu fie biserica, nu iarta nimic

din Viena, Salzburg si orasele Germaniei  nu-mi mai aduc aminte cum e, am fost de doua ori, dar mai pe vremea cand eram "cuminte" (dar cu minte mai putina, zic eu)

 baril, on 11th November 2010, 20:11, said:

Nu numai austriecilor le e foame. Uite un exemplu mai "neaos" http://peles.ro/ro/tarife

Eu n-am vazut decat in Romania taxa de fotografiat, imi amintesc ca am fost acum cativa ani in Bucovina si era afisat asa ceva la manastiri. Voi ati mai vazut prin Europa taxa de fotografiat? Si e legal sa te oblige s-o platesti daca vrei sa tragi cateva poze?

 baril, on 11th November 2010, 21:25, said:

La muzeele astea se aplica sistemul"bufetului suedez",bagi in tine pana crapi,dar nu duci nimic in camera.Asa si la muzeu, toata informatia ramane inauntru si in creierul tau,nu iese nimic afara.

La stilul meu de-a face turism - bag masiv, pentru ca pot, fizic vorbind si nici nu ma tine punga sa stau prea mult intr-un loc, astfel incat sa vizitez cate putin in fiecare zi - daca n-as fotografia sau lua pliante, brosuri, ilustrate din locurile vizitate n-as retine multe lucruri. Problema e ca nu se mai gaseste material documentar ieftin decat rareori si am calculat ca pe mine m-ar costa mai mult materialul asta luat de prin muzee, biserici, palate, decat cazarea, mancarea si transportul dintr-o zi. Prin urmare, m-am obisnuit ca de cate ori intru intr-un muzeu, palat, biserica, sa vizitez intai coltul de 'librarie" sa vad care-i oferta si sa decid cum o sa-mi arate vizita, doar privit sau si "furat" imagini. Evident ca pentru 2-3 eur as prefera sa nu ma complic cu fotografiatul.

Edited by stlx, 12 November 2010 - 07:05.


#2229
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 stlx, on 11th November 2010, 20:10, said:

....Pentru ca, civilizat e sa intelegi ca turistul are DREPTUL de-a intra si a fotografia si nu-i dai tu permisiunea asta. Vorbind de Patrimoniul comun al umanitatii sau de muzee ale statului sau orasului, sau de biserici,  nu de cine stie ce palat privat.

recunosc ca n-am mai citit o asemenea tampenie in viata mea...

#2230
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 stlx, on 11th November 2010, 19:10, said:

Civilizat mi se pare mie ca in secolul XXI sa nu pui asemenea interdictii stupide. Sa iei aminte de la alte state sau orase civilizate, ce atitudine au ele fata de muzeele si bisericile lor vizavi de turism. De exemplu in Londra, acele extraordinare muzee in care nu doar ca intri gratuit ci poti si fotografia oricat vrei. Sau, la fel, bisericile Romei, in care, de la biserica Sf. Petru si pana la ultima, intri gratuit si poti fotografia cum vrei tu, cu trepied, cu blitz, cum si cat vrei.  In schimb, acolo unde ti se cere si taxa de intrare de multe ori maricica, aproape intotdeauna ti se interzice sa fotografiezi. N-as spune nimic daca s-ar gasi acele pliante din ilustrate mici format 8x10cm la 1,5-2eur, dar au cam disparut din multe locuri si ai de multe ori optiuni de la 18 eur in sus, cum am patit eu de curand la un palat din Roma, unde intrarea era 5 eur si fotografierea interzisa. Pai, dati voi 18 eur pe-o brosurica, eu, daca supraveghetorii-s din 5 in 5 sali, profit si fotografiez. Si asta o fac de cand m-am mai "civilizat" si eu, ca la primele drumuri in strainatate respectam si eu cu timiditate regulile astea.

Si s-o luam si altfel: Palatul Schonbrunn face parte din Patrimoniul Mondial UNESCO, sau Patrimoniul comun al umanitatii. adica si al meu, al tau, al nostru, nu? Sa nu mai zic ca acolo, in salile alea opulente este si rezultatul muncii stramosilor mei din veacurile trecute. Pai, n-ajunge ca le platesc tichet de intrare, desi n-ar trebui sa mi-o ceara? sa nu pot lua nici macar niste poze de-acolo?

In concluzie: fie, n-o fi "civilizat" sa fac poze acolo unde e interzis, dar sa va spun o treaba: nici n-am chef sa ma port civilizat cu cei ce nu se poarta civilizat cu mine si eu asa-i consider pe responsabilii/staful acelor muzee/palate/biserici unde mi se cere taxa de intrare si mi se interzice fotografierea. Pentru ca, civilizat e sa intelegi ca turistul are DREPTUL de-a intra si a fotografia si nu-i dai tu permisiunea asta. Vorbind de Patrimoniul comun al umanitatii sau de muzee ale statului sau orasului, sau de biserici,  nu de cine stie ce palat privat.

In opinia mea, "civilizat" esti doar atunci cand respecti regula celui pe care-l vizitezi, indiferent cum ti se pare aceasta regula. Daca o incalci (chiar daca americanii fac la fel ca si tine), esti doar un roman care poate spera cel mult la a emigra in America.
Chestia cu patrimoniul umanitatii e mai larga si discutabila rau.
Te rog sa nu ma injuri, nu e nimic personal.
In rest, cred ca esti de acord cu mine ca trebuie sa (re)vezi Germania (si) cu ochii adultului, merita din plin. Poate sunt subiectiv, dar merg oricand pe mana nemtilor si niciodata pe cea a americanilor "nonconformisti".

#2231
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 flc, on 12th November 2010, 07:35, said:

recunosc ca n-am mai citit o asemenea tampenie in viata mea...

O asemenea "tampenie" a reprezentat viziunea celor ce au infiintat "National Gallery" din Londra, inca de la inceputul secolului XIX. Dar asta presupunea modernism, vizionarism si patriotism, intelegere pentru semenii nostri care n-au venituri mari, dar dorinta de cultura si cunoastere. Insa nu putem sa-i acuzam de asa ceva pe mai-marii Ministerului culturii din România, care gandesc muzeele si palatele de la noi ca pe mosia proprie. Sa scoata banu' românul daca vrea cultura, nu-i asa? ca de unde intretinere, renovari sau noi achizitii, nemaivorbind de salarii umflate, excursii in strainatate in interes de serviciu fireste, expozitii in strainatate pt protejati si cate alte. Nu-i asa, flc?


 denky, on 12th November 2010, 07:58, said:

In opinia mea, "civilizat" esti doar atunci cand respecti regula celui pe care-l vizitezi, indiferent cum ti se pare aceasta regula. Daca o incalci (chiar daca americanii fac la fel ca si tine), esti doar un roman care poate spera cel mult la a emigra in America.
... dar merg oricand pe mana nemtilor si niciodata pe cea a americanilor "nonconformisti".

Turistii de pretutindeni incalca regula fotografierii, ce tot vorbiti de americani? Eu am intalnit si englezi si francezi si japonezi sau alti asiatici.

Edited by stlx, 12 November 2010 - 08:31.


#2232
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 stlx, on 12th November 2010, 09:25, said:

Turistii de pretutindeni incalca regula fotografierii, ce tot vorbiti de americani? Eu am intalnit si englezi si francezi si japonezi sau alti asiatici.
asiaticii au voie sa fotografieze, e normal...nu ai vazut ca forma ochilor nu le permite sa distinga detaliile de la distanta ?!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate