Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Viena

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4317 replies to this topic

#1
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005
S-ar putea sa ajung prin Viena in aprilie/mai pentru o zi.
Care ar fi obiectivele turistice cele mai imporante care ar merita vizitate ?! Stiu ca e putin ...

PS: am citit toate topicurile legate de acest subiect.

10x

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 Marmota, on Feb 2 2006, 00:42, said:

S-ar putea sa ajung prin Viena in aprilie/mai pentru o zi.
Care ar fi obiectivele turistice cele mai imporante care ar merita vizitate ?! Stiu ca e putin ...

PS: am citit toate topicurile legate de acest subiect.

10x
Într-o ordine oarecare Schönbrunn, Hofburg, Belvedere, Domul Sf. Ștefan, Școala spaniolă de călărie, muzeul fluturilor, opera ș.a.m.d. Evident, majoritatea le vei vedea doar din exterior :D

P.S.: și te-ai gîndit că unul în plus n-ar strica, nu? :D

#3
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005
Ho, că nu vreau să alerg. :D
Mă gândeam la 2/3 obiective.

#4
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Parerea mea :palatul Schonbrunn(4-5 ore - ia biletul classic tour - o parte a palatului,gradinile private, monumentul Gloriette,labirintul si o prezentare de apfelstrudel cu degustare),parcul de distractii Prater(daca iti place sa te dai in diferite chestii - incearca Boomerang si Volare),o urcare in turnul din parcul Dunarii(Donau park - ajungi la 165m si ai o priveliste deosebita),Hofburg,catedrala Sf.Stefan(astea doua in centru)si in general plimbare pe jos prin centru(ring).
Sfat - ia o cartela pentru transport de 24 ore - 5 euro si te plimbi cu orice(metrou,tramvai,autobuz)
Ca preturi - 14.9 la Schonbrunn,5.2 euro urcarea in turn(poti sa iei un bilet combinat turn +roata mare din Prater) si in Prater cam 3-4-5 euro orice chestie.

#5
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005
10x bogdan: dragut(sa nu ma intelegi gresit :D) ca de obicei

#6
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Ca o parere personala, in cazul tau as prefera sa petrec o parte din timp (poate chiar tot) pur si simplu plimbindu-ma prin Viena, incercind sa simt pulsul si ritmul orasului. Asa cum spunea Bogdan DSN, orasul (respectiv intreaga tara) e (sint) super; merita sa le aloci cu o alta ocazie poate ceva mai mult timp.

E doar o parere ...

#7
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005
Stiu , dar nu am ce sa fac.  :confuzzled:

#8
panel

panel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.11.2005
Eu ti-as recomanda sa iti petreci timpul pe Maria Hilferstrasse. Sa o strabati in lung si lat, sa te plimbi prin toate magazinele de acolo, sa mananci un carnat vienez cu branza. E prea putin o zi la Viena sa faci altceva. Nu ramai cu nimic strabatand in fuga frumoasa Viena. Macar asa o sa faci o bucurie celor de acasa, aducandu-le suveniruri.

#9
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 panel, on Feb 5 2006, 20:51, said:

Eu ti-as recomanda sa iti petreci timpul pe Maria Hilferstrasse. Sa o strabati in lung si lat, sa te plimbi prin toate magazinele de acolo, sa mananci un carnat vienez cu branza. E prea putin o zi la Viena sa faci altceva. Nu ramai cu nimic strabatand in fuga frumoasa Viena. Macar asa o sa faci o bucurie celor de acasa, aducandu-le suveniruri.
Asta e tare. Eu zic că dacă tot n-are omul decît o zi la dispoziție să se ducă într-un mall și să stea acolo. Alte sfaturi de genul ăsta mai ai?

#10
panel

panel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.11.2005
Maria Hilferstrasse e o strada in centrul Vienei. De aici poti ajunge usor la Stefan Dome, la Primaria Vienei, la ruinele romane. Si faci asta fara nici un fel de efort, strabatand in lung si in lat strada. Mai am si alte idei dar din pacate cum spuneam, timpul e prea scurt.

Vienezii nu au un mall propriu-zis, exista o zona SCS, unde au mai multe complexa de magazine. Tot acolo este si cel mai mare Media Markt din Europa.

Attached Files



#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Si NU, repet, NU incerca sa mergi pe jos daca nu esti obisnuit cu traseele montane prelungite. :D

#12
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Si eu ti-as recomanda sa faci macar turul clasic la Schonbrunn, nu pierzi ( de fapt, castigi ) decat 2-3 ore. Iar in plimbarea de la statia de metrou pana la Stephan's Dom iei si pulsul strazii.

#13
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Plimba-te prin centru, insa nu pe Maria Hilferstrasse. Nu de alta insa acolo sunt doar magazine.
Nu ai timp pentru vizitat muzee din pacate.

Eu am stat o saptamana si nu am vazut tot ce se putea vedea.

#14
Marmota

Marmota

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 24.09.2005
S-a votat:  turul clasic la Schonbrunn +  Domul Sf. Ștefan + Prater.

Fara magazine !

#15
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005

 ...easca, on Feb 6 2006, 22:04, said:

Si eu ti-as recomanda sa faci macar turul clasic la Schonbrunn, nu pierzi ( de fapt, castigi ) decat 2-3 ore. Iar in plimbarea de la statia de metrou pana la Stephan's Dom iei si pulsul strazii.
asta cu plimbarea am facut-o si eu in '95
mi-a placut cum e luminat dom-ul noaptea :naughty:

#16
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Pt.marmota - in centru poti lua masa la una din multele terase amplasate in zona pietonala(nu stiu daca sunt deschise cand mergi tu). Eu am ramas cu o impresie foarte frumoasa de acest fel de a manca la o terasa in aer liber in zona pietonala,fara poluare,fara manele sau alte zgomote - si nici nu e prea scump - eu am platit pentru o portie mare de schnitzel vienez cu cartofi si o bere circa 10 euro.Oricum daca poti si seara sa te plimbi prin centru vei ramane impresionat de ceea ce vei vedea.Neaparat sa mananci inghetata - e o gelaterie super la vreo suta de metri de Stephan's Dom pe colt e a unor italieni - o inghetata maaare 2.25 euro buna rau mmmmm .  of,of,mai,mai acu as pleca......
Recomandare - in Prater daca mergi si te dai in diverse chestii sa mergi nemancat - cand termini poti manca linistit.

Edited by BOGDAN DSN, 07 February 2006 - 11:40.


#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Eu zic că ar fi păcat să piardă vremea într-un parc, chiar dacă se numește Prater :)

#18
mstir

mstir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.05.2006
Vreau sa plec in vacanta la Viena si as vrea sa stiu cum este mai potrivit: sa plec de aici doar cu cardul de salariu (Visa Electron, card in lei dar cu utilizare internationala), sau sa-mi fac un card in euro din tara, pe care sa-l folosesc acolo? Ma intereseaza atat diferentele de curs  si de comisioane cit si posibilitatea reala de a folosi aceste carduri ( magazine, muzee, restaurante, hotel,etc)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate