Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Palmieri

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#55
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
e o planta care exista din perioada Mezozoica, contemporana cu ferigile gigant si dinozaurii
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cycas

#56
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Wiki ne lamureste imediat.
The best-known species is Cycas revoluta, widely cultivated under the name "Sago Palm" or "King Sago Palm" due to its palm-like appearance although it is not a true palm. The generic name comes from Greek Koikas, and means "a kind of palm".
Deci e, dar de fapt nu e.

#57
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Ca e sau nu, ma lasa rece, e al meu si asta primeaza. (Nu am putut sa ma abtin in a nu modifica ce am zis. Cycasul de fapt nu e al meu, e ca si cand as considera ca aerul, apa, natura, sunt ale mele).
Asadar multumesc pt. un gand bun la adresa palmierului meu nonpalmier.
Ii mai dati si alte sfaturi pt mediul necesar in iarna care se apropie?

Edited by altnume, 26 September 2010 - 20:08.


#58
X3n0m0RpH

X3n0m0RpH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.06.2008

 altnume, on 26th September 2010, 20:02, said:

Ca e sau nu, ma lasa rece, e al meu si asta primeaza. (Nu am putut sa ma abtin in a nu modifica ce am zis. Cycasul de fapt nu e al meu, e ca si cand as considera ca aerul, apa, natura, sunt ale mele).
Asadar multumesc pt. un gand bun la adresa palmierului meu nonpalmier.
Ii mai dati si alte sfaturi pt mediul necesar in iarna care se apropie?

La Cycas-ul tau e chiar simplu: il uzi mai rar, il pui aproape de o fereastra si.. astepti sa treaca iarna. Daca ti se pare ca are ceva probleme folosesti un ingrasamant pentru plante verzi/palmieri.

Bafta!

#59
adriancean

adriancean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.02.2008
Am cumparat si eu cate 5 seminte de Washintonia Robusta si 5 de Washintonia Filifera. Voi cum a-ti procedat cu semintele inainte de  a le pune in pamant? Mie mi s-a recomandat sa curat coaja de pe ele cu un cutit pentru ca contine inhibitori deincoltire....

#60
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
semintele arata ca niste bilute maro. eu n-am curatat nimic, am pus in apa calda vreo 3 zile dupa care am semnat. washingtonia este unul dintre cei mai putin pretentiosi si mai versatili palimeri
http://ro.fotoalbum....318664/00000005

#61
adriancean

adriancean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.02.2008
Poti sa-mi mai multe detalii? Ai mentinut pamantul umed tot timpul? La ce temperatura? Dupa cat timp au iesit? Mersi..

#62
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
i-am pus in pastile jiffy. da cred ca merg sa ii semeni si afara prin aprilie, parca zicea cineva pe aici ca i-au rasarit si asa. dureaza cam 2 saptamini pina incoltesc.

#63
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Am si eu un Washingtonia, luat asta vara din Hornbach la super reducere, 10 lei ca avea o tulpina usor iesita din pamant... cat a stat pe terasa afara (orientata spre nord, deci fara soare direct) i-a mers bine. Acum este de cam 1 luna jumatate in casa si este postat intr-o camera unde temperatura e cam intre 18-21 maxim, insa nu are lumina doarte multa.
L-am udat cam la 10 zile in ultima perioada si am vazut ca de cateva zile i s-au cam ingalbenit frunzele.

Prea putina apa.. prea putina lumina... prea cald?

Langa aceasta camera mai am o terasa orientata spre sud care este inchisa cu termopan, am multa lumina acolo insa nu am calorifere. Sa il duc acolo sau e prea frig?

Cum sa il ajut sa-si revina? Multumesc.

Attached Files



#64
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
acolo sigur e un singur palmier? ca par mai multi. nu prea le place sa isi incolceasca radacinile intre ei
depinde cita apa pui la udat, poate sa fie prea multa sau prea putina
washingtonia e destul de rezistent. l-ai verificat de gindacei?
el mai pierde din cind in cind cite o frunza dintre cele de la baza, al meu nu a avut niciodata mai mult de 4 frunze deodata.

#65
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc de raspuns. Sunt 3 tulpini asa a venit in ghiveciul mic de la magazin. Cu apa de cand i-am bagat incasa l-am udat mai putin adica a avut 2l la 10 zile.
Ultima data l-am speiat cu Fertitel acum 2sapt. Si parca dupa aia s-au ingalbenit. Ori e vreo legatura ori e coincidenta

Ce nu am zis cacdke 2 frunze sunt de pe aceeasi tulpina, primele de la baza...si vad ca din mijlocul tulpinei mai apard o alta frunza (drocamdata e doar tija care s-a inaltat)


#66
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Tija din mijloc continua sa se desfaca putin... dupa cum am zis, pare ca s-au ingalbenit 2 frunze de pe aceeasi tulpina, ambele de la baza tulpinii. Poate e normal...

Ce parere aveti insa? Sa despart cele 3 tulpini in 3 ghivece separate sau sa le las asa deocamdata, ghiveciul fiind mai maricel? Si daca e sa le despart e buna perioada asta?

In plus ar fi mai bine sa scot planta(plantele daca le despart) pe terasa inchisa unde au mai multa lumina insa e mai frig? Pana la ce temp se simte bine?

Multumesc

Le. Asa arata cele 3 tulpini. Par cam apropiate si daca le desfac cred ca se vor pierde din radacini... As prefera daca nu ar fi nevoie de operatiunea asta insa daca spuneti ca e mai sanatos pt planta o fac. Multumesc si va rog daca se poate sa imi raspundeti si la intrebarile precedente.

Attached Files


Edited by SwatKat, 24 October 2013 - 22:25.


#67
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
desfacut si schimbat la primavara. daca sint 3 tulpini separate nu se vor dezvolta bine impreuna. chiar daca se peirde una in timpul operatiunii tot e bine.
ashingtonia merge si la 0 grade daca nu are umezeala sa inghete pe frunze., da sta bine si in casa pe timpul iernii. eu ii tin in casa intr-un loc destul de intunecos si in primavara ii scot cam galbezjiti, da intr-o luna de soare se refac.
nu i-as mai feritlliza acum ca tarana stagneaza.
taie frunzele galbene de la baza si vezi cum evolueaza.

#68
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc mult pt raspuns.

#69
denisai

denisai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.11.2011
Buna ziua.

Am si eu de vreo 6 ani un palmier care a cam fost neglijat in ultima perioada.
Credeti ca ar trebui schimbat ghiveciul cu unul mai mare? Nu a fost mutat de cand il am, nici nu i-am pus niciun fel de ingrasamant ( cu exceptia unor coji de nuci de sapun adaugate peste pamant, in timp. )
Cu toate ca a cam fost ignorat, i s-au uscat , in medie, 1-2 frunze pe an si ii cresc incontinuu frunze noi.
Problema e ca majoritatea frunzelor nu isi sustin greutatea si se cam indoaie. Eu i-am legat frunzlee cu o ata, o perioada. Nu stiu daca este bine.
Iar uneori i se ingalbenesc varfurile frunzelor si apoi se ususca putin. El sta de aprox 2 ani intr-un balcon, neincalzit iarna , dar a rezistat destul de bine.
Ce sfaturi aveti pentru el? Nu stiu nici ce fel de specie e, ca sa caut mai multe informatii.
Multumesc!
,Attached File  ImageUploadedByTapatalk1395243113.219958.jpg   227.66K   20 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1395243154.616785.jpg   259.34K   21 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1395243177.362357.jpg   250.5K   16 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1395243185.487870.jpg   219.99K   16 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1395243200.423011.jpg   254.51K   16 downloads


#70
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu as zice ca e Phoenix Roebelenii dar daca e, al tau are tulpina suspect de triunghiulara. Daca nu-s macar 10-12 grade in balcon iarna, ma mir ca a rezistat. In orice caz, pare subnutrit. Are nevoie de niste ingrasaminte pt plante verzi. Si eventual un ghiveci mai mare. Taie de langa tulpina frunzele care sunt galbene.

#71
denisai

denisai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.11.2011

 Dev, on 22 martie 2014 - 21:18, said:

Eu as zice ca e Phoenix Roebelenii dar daca e, al tau are tulpina suspect de triunghiulara. Daca nu-s macar 10-12 grade in balcon iarna, ma mir ca a rezistat. In orice caz, pare subnutrit. Are nevoie de niste ingrasaminte pt plante verzi. Si eventual un ghiveci mai mare. Taie de langa tulpina frunzele care sunt galbene.

Multumesc pentru raspuns.

In balcon iarna au fost si zile cu temperatura pe minus ( e inchis, dar nu termopan) . Da, din pacate eu am lipsit din tara 6 luni si iarna a fost lasat tot acolo unde a fost in balcon.
Ce fel de ingrasaminte sa ii dau? Oricare? Sau trebuie ceva special ( ma refer la concentratie) ? O sa ii caut si ghiveci mai mare. Ce fel de pamant sa ii completez? Frunzele i le-am taiat imediat dupa ce am facut poza.  
Multumesc

#72
mihaipgm

mihaipgm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2011
Haideti sa vedeti ceva frumos daca tot sunteti asa de pasionati.
Dupa 4 ani in gradina face chiar si seminte.:)

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate