Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Palmieri

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#91
ro-cologne

ro-cologne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.08.2014

 mihaipgm, on 30 aprilie 2014 - 15:07, said:

Nu au rezistat fara nici un fel de protectie. In poze se poate vedea cum au fost protejati cu leduri, peste care am pus celofan.
Metoda am imprumutat-o de aici http://www.polarpalm...alms.html  si functioneaza foarte bine si la noi. Dupa cum se poate vedea in poze ,pana si un Phoenix canariensis a trecut foarte bine peste sezonul rece 3 ani la rand dar din pacate pentru ca a crescut foarte mult a trebuit sa-l mut de acolo pentru ca erau foarte apropiati si acum s-a cam ofilit. Anul trecut pentru prima data am experimentat si cu Washingtonia filifera cu care de asemenea am avut succes.
Succes!
P.S: Locatia este pe langa Constanta.

Washingtonia filifera dupa prima iarna afara.

Folositi metoda de aici  http://www.polarpalm...winterpalms.html si o sa aveti succes va garantez. Atentie insa, sa puneti niste tarusi astfel incat celofanul sa nu fie direct in contact cu planta pe cat posibil iar in zilele frumoase sa aerisiti.
Foarte interesant, cum se mai prezinta palmierii? Au rezistat si iarna grea de acum cativa ani, cand a inghetat marea? Este diferenta mare intre litoral(+10km) si sa zicem vestul Dobrogei? Mai cunosti oameni care au plantat palmieri in gradina?

Multumesc anticipat!

#92
ro-cologne

ro-cologne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.08.2014

 bilti, on 29 decembrie 2014 - 14:30, said:

vin si eu cu niste poze cu palmierii mei. doi mai maricei de vreo 3-4 ani si 4 mai mici de vreo 2. ultimii au fost plantati afara. au fost crescuti din stadiul de samanta si au stat afara in fiecare iarna neprotejati. acum i-am invelit deoarece i-am transplantat si nu am vrut sa risc. cei mari vor ierna in sera.
Presupun ca palmierii au fost plantati tot in zona unde locuiesti, Timisoara? Care a fost cea mai scazuta temperatura la care au rezistat?
Multumesc!

#93
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
in timisoara. cei din sera au avut temperatura cea mai mica  de -3 iar cei de afara -19. din cei din urma trei au fost putin afectati (banuiesc ca de la metoda de invelire) iar unul nu are nimic. probabil ca la anul vor fi mai rezistenti.

#94
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Aveți idee ce tipuri de palmieri se adaptează in condițiile de apartament? Am avut un livistona rotundifolia dar s-a uscat...

#95
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 02.06.2009
Stie cineva ce soi este acest palmier ?

Attached Files



#96
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
pare a fi trachycarpus

#97
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 02.06.2009
Creste pe camp in Spania . Am cateva seminte si voiam sa stiu pana la ce temperaturi rezista.
Multumesc bilti

#98
mihaipgm

mihaipgm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2011

 ro-cologne, on 27 februarie 2015 - 12:39, said:

Foarte interesant, cum se mai prezinta palmierii? Au rezistat si iarna grea de acum cativa ani, cand a inghetat marea? Este diferenta mare intre litoral(+10km) si sa zicem vestul Dobrogei? Mai cunosti oameni care au plantat palmieri in gradina?

Multumesc anticipat!

Salut,
Da, au rezistat iernii din 2011-2012 bineinteles cu protectie.
In Constanta este plantat un palmier de cativa ani buni in fata Hotelului Malibu. Initial au fost doi, dar unul dintre ei a decedat si am mai vazut la cineva in Eforie si in Techirghiol.
Palmierii mei sunt In com. Lumina, undeva la 8-10 km de litoral.

Attached Files



#99
mihaipgm

mihaipgm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2011
Am gresit! Nu este la Hotel Malibu, este la 200m spre Statiunea Mamaia langa Piano Bar.

Attached Files



#100
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Am un palmier, cred ca ceva Washingtonia, luat de la Hbach acum vreo 3 ani. Au fost destul de pricajiti (erau 2 tulpini in ghiveci pe care nu am vrut sa le separ). Au crescut f frumos, in fiecare an le scoteam afara pe timp de vara, pe o terasa orientata spre nord, soare puternic fiind dimineata si spre seara.

Anul asta in primavara am schimbat si ghiveciul cu unul mai mare, de 50 cm, cu pamanat tot pt palmieri, totul ok. Insa dupa ce l-am scos afara treptat o tulpina s-a uscat si acum vad si si cealalta face la fel, ultimele frunse aparute s-au uscat si vad ca si ce da acum e cam la fel..
Apa a primit ca in anii trecuti, nu stiu daca e prea multa si asta ar fi cauza....

Se poate face ceva? Multumesc

Attached Files



#101
georgecta

georgecta

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 21.10.2015
Buna ziua. Am un pamier asemanator cu cel din poza 3,are carui varfuri incep sa se necrozeze. Nu toate frunzele ci pe fiecare ramura cateva frunze. Mai am un palmier Dracaena,care sufera la fel,insa varfurile sunt albe si se usuca. Si mai am 2 Washingtonia care au aceeasi problema. Sunt amplasati unul langa celalalt intr.o camera cu o temp.de 22 grade Celsius. Îi ud 1/5-7 zile. Nu le pun apa in tavită. Care ar putea sa fie cauza? Sunt destul de marisori,cam 50-90 cm. Celelalte plante de langa ei,ficus,yuca,aloe nu au probleme. Multumesc. Va pot trimite poze daca doriti.

#102
claudiuv19

claudiuv19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2015
Buna ziua,am un palmier Washingtonia care-i s-au uscat frunzele nou aparute de cand l-am bagat in casa,
se mai poate face ceva sa-si revina?
Multumesc

#103
ro-cologne

ro-cologne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.08.2014

 mihaipgm, on 24 mai 2015 - 10:01, said:

Salut,
Da, au rezistat iernii din 2011-2012 bineinteles cu protectie.
In Constanta este plantat un palmier de cativa ani buni in fata Hotelului Malibu. Initial au fost doi, dar unul dintre ei a decedat si am mai vazut la cineva in Eforie si in Techirghiol.
Palmierii mei sunt In com. Lumina, undeva la 8-10 km de litoral.

Salut,

ce mai fac palmierii? :-)

#104
zeus_723

zeus_723

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.11.2008
mai traiesti cineva ???

#105
mihaipgm

mihaipgm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2011
La desprimavarare! Posted Image

Attached Files



#106
ro-cologne

ro-cologne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.08.2014

 mihaipgm, on 30 martie 2016 - 22:16, said:

La desprimavarare! Posted Image

Wow, foarte frumos! Doi sunt Trachys daca nu ma insel, care totusi sunt printre cei mai rezistenti la ger. Dar sunt surprins de palmierul din poza a doua, care cred ca e un Phoenix. Ala dupa cate stiu nu este atat de rezistent. Cum ai facut, i-ai invelit iarna? Sau cel putin pe Phoenix?
In spate langa casa e cumva trunchiul unui bananier(Musa)?

Multumesc anticipat si mult succes in continuare!

PS: Stii cumva ce mai face palmierul din Mamaia, cel de la intrare?

Edited by ro-cologne, 09 April 2016 - 11:06.


#107
mihaipgm

mihaipgm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.01.2011
Cel mare este Trachycarpus Fortunei, celalalt de pe aceeasi parte este Washingtonia Filifera si intr-adevar al treilea este Phoenix Canariensis. De protejat, i-am protejat pe toti la fel ,cu leduri si folie. Mai putin pe Trachy pentru ca s-a facut foarte mare si deasupra l-am lasat dezvelit toata iarna. Intr-un post anterior am pus poze cu ei din timpul iernii si am explicat cum am procedat.
Si da, am si Musa Bajoo! Posted Image)))

Pozele sunt de anul trecut.


PS. Palmierul din Mamaia este bine mersi, a inceput sa infloreasca. Din pacate nu am poze sa vedeti si  voi.

Attached Files


Edited by mihaipgm, 18 April 2016 - 21:45.


#108
ro-cologne

ro-cologne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 22.08.2014

 mihaipgm, on 18 aprilie 2016 - 21:44, said:

Cel mare este Trachycarpus Fortunei, celalalt de pe aceeasi parte este Washingtonia Filifera si intr-adevar al treilea este Phoenix Canariensis. De protejat, i-am protejat pe toti la fel ,cu leduri si folie. Mai putin pe Trachy pentru ca s-a facut foarte mare si deasupra l-am lasat dezvelit toata iarna. Intr-un post anterior am pus poze cu ei din timpul iernii si am explicat cum am procedat.
Si da, am si Musa Bajoo! Posted Image)))

Pozele sunt de anul trecut.


PS. Palmierul din Mamaia este bine mersi, a inceput sa infloreasca. Din pacate nu am poze sa vedeti si  voi.

Foarte frumosi bananierii!

Ma mai intereseaza un lucru, Trachys ai tai au rezistat si iernile 2002-2003-2004? Adica iernile care cica au compris palmierii lui Mazare si Agaton plantati atunci pe faleza si in piatetele din Mamaia? Sau inca nu aveai palmieri plantati in curte pe atunci? Merci...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate