Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Palmieri

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#37
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cumva e cycas? Ca cel din poza de mai jos?
[ http://portal.florinternet.com/flora/sicilimpex/images/cycas_revoluta_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postdiorama, on 4th August 2010, 17:08, said:

Cumva e cycas? Ca cel din poza de mai jos?
Yes! Acesta e, of, de l/as aduce si pe el la o asemenea stare :confuzzled:

Edited by altnume, 04 August 2010 - 17:47.


#39
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pai lasa ingrasamantul, uda-l dar nu la doua saptamani ca moare de sete si schimba-i deocamdata pamantul. Vezi si cum arata radacinile cu ocazia asta. O planta se fertilizeaza in medie de maxim doua ori pe luna, nu pe pamantul uscat, ci deja umed. Dupa schimbarea substratului, aproximativ doua luni nu fertilizezi. Ce-i prea mult nu e neaparat si mai bine. Bafta!

#40
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postdiorama, on 4th August 2010, 21:48, said:

Pai lasa ingrasamantul, uda-l dar nu la doua saptamani ca moare de sete si schimba-i deocamdata pamantul. Vezi si cum arata radacinile cu ocazia asta. O planta se fertilizeaza in medie de maxim doua ori pe luna, nu pe pamantul uscat, ci deja umed. Dupa schimbarea substratului, aproximativ doua luni nu fertilizezi. Ce-i prea mult nu e neaparat si mai bine. Bafta!
Asadar se numeste "cycas"?
Acuma ca stiu ce soi este, oare ce pamant sa ii pun in ghiveci, am primit ceva indicatii dar nu se stia ce tip de palmier am.
Ingrasamant nu i/am mai pus de 2 ani, as prefera sa il hranesc natural daca e posibil (am si eu fixatii, dar daca nu se poate, renunt la ele).
Sa fie.
Multumesc frumos, tuturor. :)

#41
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pai tu stii daca e cycas sau nu. Daca zici ca seamana perfect cu poza pe care am pus-o eu, atunci e cycas, da. Bombita aia in loc de tulpina e caracteristica si frunzele specifice.

#42
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postdiorama, on 5th August 2010, 14:38, said:

Pai tu stii daca e cycas sau nu. Daca zici ca seamana perfect cu poza pe care am pus-o eu, atunci e cycas, da. Bombita aia in loc de tulpina e caracteristica si frunzele specifice.
Leit, numai ca e mai prapadit.
Constat ca am mai facut probabil o grseala. Din cauza ca nu prea avea stabilitate in pamantul din ghiveci, i/am ingropat 1/2 din tulpina :confuzzled:

#43
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 30.08.2006

View Postaltnume, on 4th August 2010, 16:34, said:

Mi/ai dat o idee:
Asa arata dar are numai 2 frunze
http://www.incasa.ro...3721_815_1.html

Probabil ca ai un curmal.
Si eu am patit la fel cu un Phoenix dupa ce l-am adus de la supermarket.Nu a mai crescut deloc si s-a uscat pana la urma.
O problema la toti palmierii este ca sunt sensibili la schimbarea locului.La Washigtoniile mele crescute din seminte merge sa le schimb locul doar in perioada de pauza vegetativa ,altfel isi opresc cresterea si chiar pierd frunze.

#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

O problema la toti palmierii este ca sunt sensibili la schimbarea locului.
Eu unul nu am sesizat chestia asta ...

#45
X3n0m0RpH

X3n0m0RpH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.06.2008

View PostLeo2006, on 7th August 2010, 22:57, said:

Probabil ca ai un curmal.
Si eu am patit la fel cu un Phoenix dupa ce l-am adus de la supermarket.Nu a mai crescut deloc si s-a uscat pana la urma.
O problema la toti palmierii este ca sunt sensibili la schimbarea locului.La Washigtoniile mele crescute din seminte merge sa le schimb locul doar in perioada de pauza vegetativa ,altfel isi opresc cresterea si chiar pierd frunze.


Phoenixul are nevoie de soare si pulverizat pe frunze. Vara chiar e recomandat sa il tii afara.

De curiozitate.. cat ai dat pe el?

#46
scorillobr

scorillobr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 06.02.2007
Dupa ce am plantat si iesit in iarna trecuta vreo 9-10 Phoenix Canariensis , mai aveam vreo 70 de seminte tinute peste iarna undeva afara in curte.
Am zis sa le plantez undeva  dupa vreo 40 de zile au aparut vreo 38(atunci i-am observat eu) deja acum sunt la a 2 frunza.
Plantati direct in pamant normal(ba mai rau si cu pietris) fara nici un ingrasamant nimic,doar apa din cand in cand.

Asa ca dau la schimb cu seminte de alti palmieri sau palmieri, banani in acelasi stadiu.
Valabil pentru orasele Bucuresti,Braila,Galati.

Attached Files



#47
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,813
  • Înscris: 30.08.2006

View PostX3n0m0RpH, on 23rd August 2010, 12:10, said:

Phoenixul are nevoie de soare si pulverizat pe frunze. Vara chiar e recomandat sa il tii afara.

De curiozitate.. cat ai dat pe el?

Cred ca 30 de lei dar nu mai conteaza ca nu-l mai am.Ce-am  cumparat de la supermarket nu au rezistat in casa, asa ca am decis acum 3 ani sa pun cateva seminte de washingtonii convins ca o sa dureze 3-4 ani pana ce frunzele iau forma specifica si o sa ma plictisesc asteptand transformarea  dar observ ca deja dupa 3 ani vor sa ma dea afara din casa  :lol:
Cel mic din stanga a suferit o depresie cand l-am despartit de fratii lui asta iarna si i-au cazut toate frunzele.Acuma isi revine dar a ramas cu un an in urma.
Attached File  DSC_5740.jpg   51.52K   114 downloads

Edited by Leo2006, 24 August 2010 - 22:22.


#48
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
dupa mine washingtonia e unul dintre palmierii cei mai adaptabili si repede crescatori. merge bine si in interiror si la exterior si creste mult mai repede decit ceilalti care s-ar dezvolta oarecum bine in zona noastra.

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Dupa ce am plantat si iesit in iarna trecuta vreo 9-10 Phoenix Canariensis

Intre timp am aflat si eu ca palmierul iesit din seminte aduse din grecia ar fi de fapt soiul asta :D

Quote

Phoenixul are nevoie de soare si pulverizat pe frunze.

Si cand ma gandesc ca la curmalii mei cel mai bine le-a mers o perioada de vre-o 4 ani cat au stat in casa, intr-o camera orientata spre nord :D

#50
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
La aproximativ o luna si jumatate de cand v/am cerut ajutorul, va anunt ca sfaturile voastre mi/au fost de un real folos.
Azi palmierul meu (cycas, asa cum am constatat comparandu/l cu poza postata de diorama) are inca 2 crengute, total =4, si asta numai pentru ca l/am udat la fel ca pe celelalte plantute (nu o data la 2 saptamani asa cum gresit intelesesem eu de la vanzator).
Va multumesc frumos inca o data.
Acum vine frigul, o sa il mut in sufragerie.
In anii trecuti iarna s/au uscat frunzele, imi puteti da cateva sfaturi ref. temp., udat sau alte recomandari?
Constat ca am reusit sa atasez poza palmierului asa cum arata acum o luna si jumatate, o sa incerc sa atasez si poza facuta acum 2 minute.

Edited by altnume, 21 September 2010 - 08:41.


#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sfat - sa aiba lumina suficienta, si sa nu stea langa sursa de incalzie - calorifer, soba sau ce ai. Il poti uda ceva mai rar, cam odata pe saptamana - sa fie pamantul usor jilav, fara apa in abundenta.

#52
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Mersi, numai ca am caloriferele sub ferestre, cum sa il tin la lumina departe de sursa de caldura?

#53
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Cycasul nu este un palmier.
Ca sa ma laud atasez o poza cu a mea washingtonia filifera in varsta de 1 an si 3 luni pe care am crescut-o din samanta :thumbup: .
  Attached File  DSC06891.JPG   59.62K   66 downloads

#54
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postmagic-gabi, on 26th September 2010, 11:47, said:

Cycasul nu este un palmier.
Ca sa ma laud atasez o poza cu a mea washingtonia filifera in varsta de 1 an si 3 luni pe care am crescut-o din samanta :thumbup: .

Adeca poate ai dreptate, diorama a zis ca e cycas nu ca e palmier.
Atunci ce e un cycas? :confuzzled:
Laudate na, ce sa faci. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate