Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#73
mj_robin

mj_robin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.06.2007

 jeblond, on Jul 27 2007, 12:51, said:

mi-am facut si eu rezervare pt 12 septembrie :)

Mariana fery pleaca doar la 8 dimineata sau  mai sunt si mai tarziu ? ( sa stiu la ce ora sa fiu in port )

www.ferries.gr
Poti sa iti faci rezervare din timp!

#74
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

 jeblond, on Jul 27 2007, 12:51, said:

mi-am facut si eu rezervare pt 12 septembrie :)

Mariana fery pleaca doar la 8 dimineata sau  mai sunt si mai tarziu ? (sa stiu la ce ora sa fiu in port)


Eu am luat ferry la 8, dar imbarcarea se face incepand cu 7. Stiu ca mai era si la ora 10 si la 13, in rest nu stiu orele.
In ceea ce priveste programul de la ferry.gr pot sa spun cu siguranta ca nu se respecta intotdeauna, pt ca la intoarcerea din Zante aveau in program si la ora 17 ferry, insa in realitate aveau doar la 15 si 19, pt dupa-amiaza.
Bine ca m-am dus pe la 14, sa imi iau bilet, cu gandul sa ma mai plimb prin Zante pana la 16 cand ma imbarcam, ca altfel mai stateam 5 ore degeaba pana la 19, cand pleca urmatorul ferry. Eu zic sa ajungi pt cel de 8 diminetata, asa prinzi si toata ziua de plaja, iar pt intoarcere sa-i intrebi pe cei din port de la Zante, sa nu te iei dupa orarul din geam, scrie in greaca, si, si la ei aparea ora 17.

Edited by MARIANA22, 28 July 2007 - 16:46.


#75
roxanica82

roxanica82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2007

 MARIANA22, on Jul 28 2007, 20:42, said:

Eu am luat ferry la 8, dar imbarcarea se face incepand cu 7. Stiu ca mai era si la ora 10 si la 13, in rest nu stiu orele.
In ceea ce priveste programul de la ferry.gr pot sa spun cu siguranta ca nu se respecta intotdeauna, pt ca la intoarcerea din Zante aveau in program si la ora 17 ferry, insa in realitate aveau doar la 15 si 19, pt dupa-amiaza.
Bine ca m-am dus pe la 14, sa imi iau bilet, cu gandul sa ma mai plimb prin Zante pana la 16 cand ma imbarcam, ca altfel mai stateam 5 ore degeaba pana la 19, cand pleca urmatorul ferry. Eu zic sa ajungi pt cel de 8 diminetata, asa prinzi si toata ziua de plaja, iar pt intoarcere sa-i intrebi pe cei din port de la Zante, sa nu te iei dupa orarul din geam, scrie in greaca, si, si la ei aparea ora 17.


#76
roxanica82

roxanica82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2007
as dori sa stiiu si eu ceva agentii prin care ati gasit oferte pentru zakynthos pls

#77
roxanica82

roxanica82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.08.2007

 KRYSSZTH, on Jul 16 2007, 15:51, said:

Buna Tuturor!

Si eu vreau in Zakynthos! Am gasit o agentie in Bucuresti care are charter direct si preturi fff bune! Mi-am facut rezervare in 25.08.

Abai astept sa merg!



As vrea si eu numele unor agenti care au charter direct spre zakynthos!!! Pls si eu vreau sa merg!!

#78
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
Incearca la www.colibri.ro si nu te speria de pretul de pe prima pagina. Probabil ca este o greseala!

#79
Timisoreanca

Timisoreanca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.08.2006
Ne-am intors miercuri seara din Zakynthos... a fost f fain
Rezervari prin agentia Colibri, drum cu avionul, comod si rapid.
In functie de cati bani vreti sa cheltuiti, puteti alege o multime de variante de cazare, distractie, etc...
Odihna, leneveala, excursii, aventura... toate sunt la dispozitie intr-un cadru natural super... si pe o vreme super (media 40° dar atentie la temperaturi si mai mari... se spune ca s-au vazut chiar si 52° pe insula... noi am vazut doar 45° maxim)
E o insula ce merita vazuta cel putin odata in viata...

#80
Timisoreanca

Timisoreanca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.08.2006
Si cateva poze in completare la cele afisate deja (scuze pentru cele care nu sunt prea clare nu suntem fotografi profesionisti)

Primele doua poze: Agios Sostis vazut dinspre uscat si dinspre mare
Navagio vazut de sus
Blue-cave din interior
Crini de nisip (miros foarte fain)
Caretta-Caretta
Cel mai mare steag grecesc (cam 600 metri patrati) arborat in cel mai vestic punct la insulei care este cel mai vestic pamant al Greciei

Attached Files


Edited by Timisoreanca, 04 August 2007 - 12:22.


#81
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
eu mai am o luna pana plec :(

Ne poti spune niste preturi la mancare, bautura si excursii ?

#82
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

 jeblond, on Aug 6 2007, 10:04, said:

eu mai am o luna pana plec :(

Ne poti spune niste preturi la mancare, bautura si excursii ?

In general un fel de mancare, beef stifado, miel zakynthian costa intre 6 si 8 euro, in functie de taverna, iar portiile sunt gigantice. Berea 2/3 euro. La supermarket berea costa 0.70-1 euro
Excursii: cea pe care am facut-o noi in jurul insulei, care are oprire de o ora la Navagio si la Blue Dolphins pt baie, iar la Blue Caves pt poze,si costa 18 euro de persoana, aveau atunci o promotie, ca altfel era 20.
Mai era o excursie interesanta, vedeai cateva manastiri, Navagio de sus si Blue Caves interiorul, se facea cu autocarul, si apoi plateai diferenta pt barcute la Blue Caves, mi se pare ca era 6 euro, pe langa costul excursiei in sine de 13 euro/persoana.

#83
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
Am revenit si eu din Zante :)

As avea o groaza sa va povestesc dar deocamdata pe scurt, voi dezbate mai pe larg dupa ce aranjez si niste poze si le pun aici.

Deci pe scurt :

Zborul cu avionul a fost ok pana acolo, Romavia isi face treaba bine pe chartere. Prima seara a fost cam nasol, o ceata densa si foarte multa umiditate in aer, chiar frig as putea zice insa asa a fost doar in ziua aia. A doua zi am plecat sa descoperim statiunea, am stat in Kalamaki unde pot zice ca a fost superb. E foarte linistita spre deosebire de Laganas sau Tsilivi (Laganas fiind ca si Ibiza sau mai bine zis Kavos din Corfu, viata de noapte intensa si plin ochi de englezi, irlandezi). Dar sa revin la Kalamaki. Am stat la complexul Merlis, nu e chiar hotel, sunt mai multe corpuri de cladire, fiecare cu cate un etaj si 6 camere dintre care doua sunt pentru familii mai mari adica au o usa interioara de trecere. A fost ok, veti vedea pozele probabil. Plaja din Kalamaki e superba, curata, nisip destul de fin si o apa foarte limpede insa trebuie sa aveti grija sa nu va puneti umbrelele sau saltelele de plaja mai departe de mal pentru ca in nisipul din spate isi depun ouale broastele testoase Caretta-Caretta si e zona protejata. Am vazut doi pui de testoasa, e unica experienta sa ii vezi cum umbla prin nisip si incearca sa ajunga pana la mare. :) In principiu se mananca foarte bine si e buna mancarea oriunde pe toata insula, ca medie cheltuiam 10 euro pe o cina copioasa cu tot cu bautura, un meniu fiind de la 5 euro pana la maxim 8-9, sunt mai scumpe putin preparatele din peste sau fructe de mare.

Ca distractie, am facut de toate, de la turul insulei pana la Jeep Safari, innotat la Blue Caves, plimbare cu autocarul pana pe insula vecina Kefalonia si vazut pesterile de la Drogorati si Melissani plus celebra plaja de la Myrtos (cautati pe google, o sa va lamuriti cum sunt).

Acum sa va zic despre Jeep Safari. E o excursie care dureaza o zi, sunt in medie cate 3 jeep-uri (Toyota, Wrangler sau Discovery LandCruiser) care te duc prin toate locurile une o masina normala nu ar face fata. Nu va povestesc mai pe larg, asta e bine de descoperit pe cont propriu. A fost superb, din spusele celui care ne-a vandut oferta toti cei care au fost in acest Safari au fost multumiti si incantati, la fel si noi.

Am zis ca nu ma intind prea mult dar m-am pierdut printre descrieri :) eh, o sa va relatez mai pe larg ce am mai facut si vazut dupa ce pun si niste poze ca sa aveti idee despre ce vorbesc :)

adica mai pe seara daca am timp sau maine. ;)

Edit : cat am stat, au fost temperaturi de pana in 45 de grade, asta in prima saptamana, acum e putintel mai bine, temperaturi mai suportabile insa e cu mult mai cald decat la noi :) mi s-a parut foarte frig aici cand m-am intors :P

Edited by angel, 06 August 2007 - 17:05.


#84
pedia33

pedia33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.07.2007
Salut.
Poate cineva sa-mi spuna si mie o agentie de turism care ofera sejururi individuale in Zakynthos?

#85
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

 pedia33, on Aug 6 2007, 18:23, said:

Salut.
Poate cineva sa-mi spuna si mie o agentie de turism care ofera sejururi individuale in Zakynthos?

Intra pe www.jeka.ro, si cauti la destinatii Grecia, Zakynthos si perioada si vei vedea destule hoteluri pe insula, in statiuni diferite, si ofera individual. Mie, pana sa gasesc pe cont propriu hotelul din Kalamaki mi se paruse interesant Hotel Esperia, din Laganas, care arata superb, insa statiunea e mult prea zgomotoasa si plaja&apa sunt oribile, parerea mea si a mai multora de fapt.

Bafta!

#86
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

 MARIANA22, on Aug 6 2007, 19:36, said:

Intra pe www.jeka.ro, si cauti la destinatii Grecia, Zakynthos si perioada si vei vedea destule hoteluri pe insula, in statiuni diferite, si ofera individual. Mie, pana sa gasesc pe cont propriu hotelul din Kalamaki mi se paruse interesant Hotel Esperia, din Laganas, care arata superb, insa statiunea e mult prea zgomotoasa si plaja&apa sunt oribile, parerea mea si a mai multora de fapt.

Bafta!

intr-adevar, oribila plaja din Laganas...multe gunoaie plus ca astia umbla cu masinile efectiv pe plaja...s-a tasat nisipul (daca mai poate fi numit nisip) si e o adevarata autostrada si ziua si noaptea, e loc si de plaja dar parca nu as vrea sa vad ce tipuri de roti au fiecare dintre cei care trec pe acolo. Sincer Laganas e o statiune numai pentru distractii de noapte si daca esti mai mult fan piscina decat mare si plaja pe nisip.

Am uitat sa mentionez drumurile lor...oribile pe alocuri :) Cam la fel ca si in Corfu, la fel de aglomerat in statiuni si in capitala insulei dar parca o idee mai aerisita situatia, asa sunt grecii, le plac drumurile inguste si pline de curbe. :D Insa e de admirat maiestria lor de a-si manui masinile prin aglomeratie, nu mai pomenesc de autobuze si autocare...m-am ingrozit de cateva ori cam cat de aproape putea trece de alte masini ditamai autocarul :)

#87
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006

 angel, on Aug 6 2007, 18:50, said:

intr-adevar, oribila plaja din Laganas...multe gunoaie plus ca astia umbla cu masinile efectiv pe plaja...s-a tasat nisipul (daca mai poate fi numit nisip) si e o adevarata autostrada si ziua si noaptea, e loc si de plaja dar parca nu as vrea sa vad ce tipuri de roti au fiecare dintre cei care trec pe acolo. Sincer Laganas e o statiune numai pentru distractii de noapte si daca esti mai mult fan piscina decat mare si plaja pe nisip.

Am uitat sa mentionez drumurile lor...oribile pe alocuri :) Cam la fel ca si in Corfu, la fel de aglomerat in statiuni si in capitala insulei dar parca o idee mai aerisita situatia, asa sunt grecii, le plac drumurile inguste si pline de curbe. :D Insa e de admirat maiestria lor de a-si manui masinile prin aglomeratie, nu mai pomenesc de autobuze si autocare...m-am ingrozit de cateva ori cam cat de aproape putea trece de alte masini ditamai autocarul :)


Ma mir cum spui ca in Corfu sunt drumuri oribile , nu imi aduc aminte sa fi vazut gropi pe strada, si crede-ma ca am facut toata insula cu masina (mai putin unele zone din mijlocul insulei care nu prezentau niciunfel de importanta si erau drumuri secundare), sau denivelari, in plus zonele cu drumuri inguste....asta e specificul zonei , doar nu ai fi vrut sa darime casa omului sa faca sosea pentru ca asa vrem noi , si in plus gindeste ca te aflii pe insula si in niciun caz pe continent , lucru care ar trebui sa dea putin de gindit!

#88
investman

investman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 11.07.2006
poze??? :camera:  :w00t:  :eek:

#89
jeblond

jeblond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 13.12.2003
+1

#90
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
ok, ok, poze, ca vad ca sunteti nerabdatori :D

o parte le aveti aici iar restul le pun mai jos.

pe scurt :
1. serata greceasca
2, 3, 4 - capitala zakynthos-ului
5. insulita din laganas unde este un bar
6. eu dadeam de mancare la pesti :D
7, 8. blue caves
9, 10, 11, 12 - turul insulei, recunoasteti navagio
13. turtle island - marathonisi
14. portul din capitala
15. un alt port de pe insula, imi scapa numele
16, 17, 18 - Kefalonia, ce va ziceam ca am vazut
19. hehehhe :D prin Laganas in orice caz e chestia aia
20. din nou insula cu barul din laganas, vazuta de pe tarm
21. un super yacht, cu un caine pe el, banuiesc ca era ciobanesc mioritic ca semana cu unul
22, 23 - plaja din Kalamaki :)

enjoy, am sarit peste cele din jeep safari, asta chiar trebuie vazut la fata locului :D

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate