Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#37
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 18.03.2006
Frumoase poze, splendid peisaj.Da' parca as prefera si niste poze cu englezoaicele alea de 15 ani cu vodka-n mana.

#38
bacu

bacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.02.2007
mariana, despre camera in sine ce ne poti spune? este curata, de cate ori se face curatenie? mobilierul este nou/vechi?

multumesc.

#39
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View PostMARIANA22, on Jul 5 2007, 21:29, said:

pt almona si angela:

Pai, pentru 6 nopti, am precizat mai sus, ca era 25 euro pe noapte> dar acum in iulie au de 35 euro camerele duble.
Pretul, repet, este pe camera si nu pe persoana. Si, scrie si mai sus am rezervat doar prin mail, fara card, sau depozit bancar.
Adresa este www.hotelrania.com

Daca te duci acolo sa spui ca ti-a recomandat hotelul Mariana din Romania, poate ma mai tine minte.

Pana in Kilini, de unde se ia ferry am facut cam 22 de ore, cu mici si rare opriri de 10 minute.

Drumul:
Pitesti-Bucuresti-Sofia-Kulata-Salonic-apoi tii indicatoarele de Atena,treci de Larissa, de Lamia ( dupa Lamia trebuie atentie mare pt ca se anunta cu cativa metri inainte Amfissa dupa care trebuie sa faci dreapta pe prima strada si nici nu mai sunt indicatoare. Pe noi ne-a dus in eroare si am mers vreo 10 km in fata spre Atena pana ne-am dat seama ca arata pe sensul opus indicatoare catre Amfissa)- apoi tii Amfissa -Itea-Galaxidi-Nafpaktos-Andirio, de unde treci podul spre Patra, iar de acolo mergi la Kilini. Se ia ferry, cu care mergi 1h si 30 min, si ajungi in Zante Town, sau Zakynthos-capitala insulei.

Noi am zis ca e mai bine pe autostrada, ca megi mai repede, dar varianta de intoarcere cu abatere la Meteora a fost de fapt mai scurta, si drumuri bune. Dupa ce treci de pod si de Lamia, sunt indicatoare de Trikala pe care le urmezi si o sa iti apara apoi Kalampaka, sau Meteora, iar de acolo se iese inapoi pe la Larissa, spre Salonic-Seres-Kulata si tot asa pana acasa.

Pentru alte detalii cititi cu atentie descrierea pe larg,de la inceputul topicului si daca mai aveti nelamuriri va raspund.

Mersi mult pt raspuns. Sa inteleg ca ati facut drumul "dintr-o bucata" fara cazare intermediara.
Daca vrei sa ne spui cate ceva despre drumurile de pe insula. Am experienta din Corfu unde a trebuit sa dau cu spatele intr-o curba "ac de par" si in panta (eu urcam) pt ca din fata venea un camion si n-aveam loc amandoi. ca sa nu mai vorbesc de drumuri cu punct terminus portile bastinasilor. :lol:

#40
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

View PostAngela_b, on Jul 5 2007, 22:47, said:

Mariana, rezevarea ai facut-o pe internet? Te intreaba in vama unde te duci si cat stai?? Te-au intrebat in vama cati bani ai la tine? Nu stiu cum este acum de cand sunt in UE!
Drumul cum este pana  Kilini?
Eu am venit din Corfu acum o saptamana si drumul prin Munti Pindului este destul de greu.

Multumesc,

Angela

Nu m-au intrebat decat o singura data, daca am carte verde, in rest nimic. Nu-i mai intereasaza cati bani ai. Si da, am insistat deja ca drumul dinspre Amfissa spre Patra-Kilini este dificil.

Edited by MARIANA22, 06 July 2007 - 20:48.


#41
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

View Postbacu, on Jul 6 2007, 11:18, said:

mariana, despre camera in sine ce ne poti spune? este curata, de cate ori se face curatenie? mobilierul este nou/vechi?

multumesc.


Daca intri pe site-ul lor la sectiunea photo, o sa vezi poze cu camerele asa cum sunt in realitate. Este renovat de curand, au spoturi peste tot, gresie, faianta in baie, baia are cada.
In camera se facea curat zilnic, intre 9 si 12, cand veneam de la plaja nu mai gaseam menajera in camera. Singurul lucru care ma incomoda era zgomotul de la frigider, ca nu sunt obisnuita sa dorm cu unul in camera.
Mie mi s-a parut un hotel decent, placut din punctul de vedere al curateniei. Apa din piscina era de asemenea foarte curata, cu toate ca nu am avut timp sa o incercam. Cearsafurile au fost schimbate la jumatatea sejurului.

#42
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006
Pt Almona:

Deasupra primului tau post erau detalii despre drumul pe insula:

Drumurile mi s-au parut bune, serpentinele sunt in general pe drumurile catre statiunile aflate mai la inaltime, de exemplu Keri, spre Porto Vromi. Tot acolo sunt si inguste, si Bochali de unde se vede capitala, este foarte ingust. Nu am fost in Corfu, dar cred ca nu se compara serpentinele de aici cu cele de acolo. Cu serpentienele o sa ai foarte mult de furca pe portiunea Amfissa-Patra, e groaznic, nu sunt refugii plus ca e traficata portiunea de tiruri, de fapt mai mult noaptea.

#43
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006

View PostMARIANA22, on Jul 6 2007, 19:43, said:

Pt Almona:

Deasupra primului tau post erau detalii despre drumul pe insula:

Drumurile mi s-au parut bune, serpentinele sunt in general pe drumurile catre statiunile aflate mai la inaltime, de exemplu Keri, spre Porto Vromi. Tot acolo sunt si inguste, si Bochali de unde se vede capitala, este foarte ingust. Nu am fost in Corfu, dar cred ca nu se compara serpentinele de aici cu cele de acolo. Cu serpentienele o sa ai foarte mult de furca pe portiunea Amfissa-Patra, e groaznic, nu sunt refugii plus ca e traficata portiunea de tiruri, de fapt mai mult noaptea.

In conditiile in care nu ai fost in Corfu nu e bine sa iti dai cu parerea pentru ca drumul ca portiunea din Muntii Pindului  este cel putin  o treapta peste Transfagarasan ca dificultate iar ca distanta a  drumului cu dificultate este de 3 ori lungimea Transfagarasanului , asa ca eu cred ca asta spune multe.Iar in Coru sunt destule serpentine , si de drumuri inguste sa nu mai vorbim....!

#44
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006

View PostMARIANA22, on Jul 6 2007, 19:43, said:

Pt Almona:

Deasupra primului tau post erau detalii despre drumul pe insula:

Drumurile mi s-au parut bune, serpentinele sunt in general pe drumurile catre statiunile aflate mai la inaltime, de exemplu Keri, spre Porto Vromi. Tot acolo sunt si inguste, si Bochali de unde se vede capitala, este foarte ingust. Nu am fost in Corfu, dar cred ca nu se compara serpentinele de aici cu cele de acolo. Cu serpentienele o sa ai foarte mult de furca pe portiunea Amfissa-Patra, e groaznic, nu sunt refugii plus ca e traficata portiunea de tiruri, de fapt mai mult noaptea.

In conditiile in care nu ai fost in Corfu nu e bine sa iti dai cu parerea pentru ca drumul ca portiunea din Muntii Pindului  este cel putin  o treapta peste Transfagarasan ca dificultate iar ca distanta a  drumului cu dificultate este de 3 ori lungimea Transfagarasanului , asa ca eu cred ca asta spune multe.Iar in Corfu sunt destule serpentine  si de dificulate nu mica, si de drumuri inguste sa nu mai vorbim....!

#45
aliki

aliki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMARIANA22, on Jul 2 2007, 21:37, said:

Pe langa costul cazarii de 150 de euro am mai platit urmatoarele taxe:

-Giurgiu 24 RON
-Bulgari: 5 Euro dus si intors, plus la intors inca 6 euro taxa de pod, platita la ei
-Autostrada Grecia: cate 2 euro la 100 km, am dat 6 euro, la dus, ca la intors am luat-o spre Meteora varianta mai scurta si am dat doar 4 euro
-Taxa pod Andirio 10.90 euro dus si altii la intors
-taxa ferry de la Kilini pt o masina si 2 persoane 43 de euro dus si tot atat la intors.

Cam astea sunt taxele, in statiune am spus deja ca parchezi oriunde gratis, sincer nu am vazut sa fie parcari platite, bine ca nici nu le-am cautat.

Drumul:
Pitesti-Bucuresti-Sofia-Kulata-Salonic-apoi tii indicatoarele de Atena,treci de Larissa, de Lamia ( dupa Lamia trebuie atentie mare pt ca se anunta cu cativa metri inainte Amfissa dupa care trebuie sa faci dreapta pe prima strada si nici nu mai sunt indicatoare. Pe noi ne-a dus in eroare si am mers vreo 10 km in fata spre Atena pana ne-am dat seama ca arata pe sensul opus indicatoare catre Amfissa)- apoi tii Amfissa -Itea-Galaxidi-Nafpaktos-Andirio, de unde treci podul spre Patra, iar de acolo mergi la Kilini. Se ia ferry, cu care mergi 1h si 30 min, si ajungi in Zante Town, sau Zakynthos-capitala insulei.

Noi am zis ca e mai bine pe autostrada, ca megi mai repede, dar varianta de intoarcere cu abatere la Meteora a fost de fapt mai scurta, si drumuri bune. Dupa ce treci de pod si de Lamia, sunt indicatoare de Trikala pe care le urmezi si o sa iti apara apoi Kalampaka, sau Meteora, iar de acolo se iese inapoi pe la Larissa, spre Salonic-Seres-Kulata si tot asa pana acasa.

Pentru alte detalii cititi cu atentie descrierea pe larg, si daca mai aveti nelamuriri va raspund.

O sa mai pun si alte poze, numai ca tin sa precizez ca aceste poze sunt facute cu telefonul, iar calitatea imaginii nu arata 100% realitatea, nuantele sunt mai estomapate.

Am foarte putine poze cu peisaje, in general aparem si noi in ele, de aceea nu am multe de postat. Sunt facute in timpul croazieerei si la Navagio.

Buna Mariana,
Ca timp - cat faci din Salonic pana la Killini? Este chiar atat de greu drumul, cum s-a mai vehiculat? Noi mergem 5 zile la Vourvourou dupa care ne gandeam sa mergem in Thassos pentru ca este mai aproape, dar citind postarile tale ma tot bate un gand... :)

#46
deagol

deagol

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.07.2006
Buna Mariana,

hai ca ne-ai pus pe ganduri cu pozele din zakynthos.. :rolleyes:
auzisem de navagio si am vazut si poze, dar e altceva cand ti se relateaza de la fata locului.

intrebare: drumul l-ati facut dintr-o bucata? adica nu ati dormit nicaieri?

multumesc mult!

#47
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006
[quote name='deagol' post='3071891' date='Jul 8 2007, 00:14']Buna Mariana,

intrebare: drumul l-ati facut dintr-o bucata? adica nu ati dormit nicaieri?

Buna!

Da l-am facut dintr-o bucata, am condus cam 22 de ore cu mici opriri, si apoi am dormit in masina, in port, vreo 5 ore pana ne-am imbarcat la 7 si ceva dimineata , ca la 8 pleaca ferry. La fel si la intors, cand am oprit si la Meteora. Daca nu simti intr-adevar nevoia sa opresti ca te cazezi, mi se pare o risipa sa dai 40 de euro ca sa dormi cateva ore. Prefer sa dorm 4-5 ore in masina si sa ajung la hotel de obicei dimineata ca sa prind toata ziua, sau macar jumatate din zi. Noi am ajuns la 10 dimineata la hotel si la 3 eram odihniti pe plaja.
Si imi displace sa petrec 7 zile sejurul si alte 5/6 (drumul dus-intors) ca m-am cazat din loc in loc, ca sa nu conduc noaptea. Dar, fiecare cu sistemul lui de gandire si cu metabolismul sau, bineinteles.
Acum, sa va lamuresc despre greutatea drumului, ca ESPERANDO nu stiu ce a inteles. Eu din cate am citit, in Corfu au loc cele mai multe accidente, si am zis ca insula nu pune probleme din acest punct de vedere decat pe anumite portiuni, pe care le-am mentionat.
Drumul spre Zakynthos, de la iesirea de pe autostrada, dupa Lamia, spre Amfissa-Andirio este intr-adevar dificil, dar cu rabdare il treci. Prima data l-am trecut noaptea si de asta a fost groaznic, multe tiruri, refugiile aproape inexistente, serpentine stranse si multe, si noi habar nu aveam cati km mai sunt pt ca AutoRoute-ul ne-a pacalit cu vreo 100km si noi ne panicasem, uitandu-ne la km de la bord, cei de pe autoroute si la cei ramasi pe indicatoare. Ziua insa, cand ne-am intors nu ni s-a mai parut un calvar, o data pentru ca stiam la ce sa ne asteptam, si a doua oara pt ca nu a fost asa de aglomerat de tiruri ca noaptea. Sa fiti atenti ca sunt cateva indicatoare numai in greaca!!!
Sincer, este mai stresanta Bulgaria cu toate restrictiile, decat aceasta portiune.
Pt ALIKI:[u][/u]

Intre Salonic si Kilini mie AutoRoute-ul imi returneaza 520 de km, undeva pe acolo.

Edited by MARIANA22, 08 July 2007 - 15:49.


#48
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
Sper totusi sa nu ma fii facut inteles gresit , am faceam doar remarca ca atit drumurile din insula Corfu cit si cele in drumul spre Igoumenitsa, locul unde se trece cu ferybotul , sunt dificile numeroase serpentine , si grad de dificultata destul de mare!!
Legat de Zakynthos , de anul trecut eram tentat sa merg -ptr anul asta, dar cum anul acesta deja ofertele gasite sunt putine si cele ramase sunt foarte scumpe..., iar varianta pe cont propriu cade  deoarece nu dispun de auto.

#49
bacu

bacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.02.2007
buna mariana, am dat si eu mail la hotel rania, insa mi-au spus ca trebuie sa platesc un avans ca sa fac rezervarea... -_-

tu parca ziceai ca nu ai platit nimic inainte, nu?

multumesc.

#50
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

View Postbacu, on Jul 9 2007, 09:03, said:

buna mariana, am dat si eu mail la hotel rania, insa mi-au spus ca trebuie sa platesc un avans ca sa fac rezervarea... -_-

tu parca ziceai ca nu ai platit nimic inainte, nu?

multumesc.

Mie nu mi-au cerut pt ca au zis ca in iunie de obicei nu sunt ocupati full, dar probabil ca in iulie se schimba situatia.

#51
bacu

bacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 02.02.2007
pai eu ma interesasem de 4-14 septembrie...  <_<

#52
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007

View Postciumpor, on Jul 2 2007, 22:11, said:

Stii ce nu inteleg eu? De ce va alegeti destinatii unde nu vreti sa vedeti picior de roman, dar de altfel cand faceti drumul pana la o destinatie necunoscuta va bucurati sa va adunati cat mai multi?
Nu dau pe afara de nationalism....chiar am refuzat litoralul romanesc de doi ani incoace din motive de 'traditionalism pur romanesc', dar nu pot sa spun ca mi-am ales destinatia in asa fel incat sa nu gasesc picior de roman pe acolo...In fond si la urma urmei este vina noastra ca tara ca am ajuns in halul asta si nu poti sa bagi toti romanii in aceeasi oala. Ne-am intors recent din Grecia, am mers in carvana de trei masini pana acolo. A fost f bine. Si buni au mai fost romanii ca ne-au indrumat!!!! Ne-am asteptat unii pe altii cand ne-a oprit politia bulgara ( control de rutina, de asemeni fara amenzi, GPS sau antiradare...)Pana la urma romanii sunt tare buni...dar doar cand avem noi nevoie de ei! :D

Ai dreptate mare .Faptul ca poti alege partenerii de drum sau plaja este foarte important .Daca pe drum nu iti place sa mergi dupa un roman nu opresti dupa el in statiile AEGEAN .Salut Galatiul.

Referitor la tema propusa , sper sa avem ocazia la anul sa vedem si aceste frumuseti .Imi place fervoarea cu care prezinta Mariana Zakinthos.

#53
baxter777

baxter777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.08.2006
Am si eu o intrebare pe tema asta, Va rog sa-mi spuneti si mie daca cunoasteti , se fac excursii cu autocarul pe insula Zakinthos ?

#54
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

View Postbaxter777, on Jul 10 2007, 18:20, said:

Am si eu o intrebare pe tema asta, Va rog sa-mi spuneti si mie daca cunoasteti , se fac excursii cu autocarul pe insula Zakinthos ?

Am vazut ca din Zakynthos se faceau excursii pe celelalte insule ionice, deci banuiesc ca si viceversa este valabila. Acum depinde de unde vrei tu sa faci excursia. Mi se pare ca si cu Corfu era ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate