Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Primavara in gradina & gradinari debutanti

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
salut!

sunt un incepator de-ale gradinaritului....

am observat de ceva timp din cauza vremii blande de iarna mugurii iesiti la trandafiri mult mai timpuriu decat normal in aceasta perioada(februarie)
trandafirii deja inmuguriti trebuie taiati cat mai repede si mai scurt pana la baza radacinii ?
este potrivita perioada (luna februarie) pt taierea in lungime la trandafiri?
sa mai astept un timp ?

cat despre iarba/gazon, am gasit la un supermatrket un sac de seminte pt gazon si vreau sa cumpar ....insa
am un mic petic de pamant (gradina ornamentala) iarba si se poate imprastia semintele deja peste iarba?

#20
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdave, on Feb 14 2007, 19:57, said:

salut!

sunt un incepator de-ale gradinaritului....

am observat de ceva timp din cauza vremii blande de iarna mugurii iesiti la trandafiri mult mai timpuriu decat normal in aceasta perioada(februarie)
trandafirii deja inmuguriti trebuie taiati cat mai repede si mai scurt pana la baza radacinii ?
este potrivita perioada (luna februarie) pt taierea in lungime la trandafiri?
sa mai astept un timp ?

cat despre iarba/gazon, am gasit la un supermatrket un sac de seminte pt gazon si vreau sa cumpar ....insa
am un mic petic de pamant (gradina ornamentala) iarba si se poate imprastia semintele deja peste iarba?

trandafirii ii tai in functie de vigoarea tufei:
daca tufa e batrana si viguroasa, ii lasi 4-6 sau chiar 8 tulpini, fiecare cu 4-8 muguri. te uiti sa-i lasi tulpinile laterale si sa retezi tulpinile din interiorul tufei la ras (adica nu-i lasi niciun mugur)
daca tufa e firava, lasi mai putine tulpini

daca sunt urcatori, ii tai in cepi, adica lasi mai multe tulpini taiate la 2 muguri.
da, ii poti taia si maine, chiar e recomandabil s-o faci cat mai repede, ca nu mai vine gerul.

se poate, dar e mai complicat. trebuie tunsa iarba existenta la 1 cm, se grebleaza bine, se sapa cu grebla (cam 3-5 cm) locurile chele, se seamana, se da cu grebla sa se incorporeze samanta, apoi se da un strat de nisip de 2-3 mm si se uda zilnic. asta o poti face cam la 1 martie.
succes la carca :peacefingers:

#21
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006
Caut  si  eu  un  gutui  , e  singurul  pom  ce-mi  lipseste  din  gradina . A vazut  cineva  pe  undeva....?

#22
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu documentatie sau sfaturi despre altoirea pomilor fructiferi.
Vreau sa altoiesc :mar , par, prun,gutui,cais,piersic si vita de vie..

Vreau sa merg la tara in week-end si vreau sa incerc sa fac o altoire.Am mai facut in generala cate ceva in legatura cu altoirea ..

Edited by Cela, 12 August 2007 - 18:07.


#23
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postcondaru321, on Mar 13 2007, 10:41, said:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu documentatie sau sfaturi despre altoirea pomilor fructiferi.
Vreau sa altoiesc :mar , par, prun,gutui,cais,piersic si vita de vie..

Va pot ajuta eu mai tarziu cu documentatie. Insa, citind despre asta, putin probabil, fara practica sa reusiti.
Pe de alta parte, aveti nevoie si de briceag de altoit, rafie de legat (exista acum si tot felul de materiale biodegradabile), mastic.

Daca aveti si cantitati mai mari, sfatul meu este sa lasati pe cineva care se pricepe. Operatiunea trebuie sa se faca rapid, in caz contrar, ranile se oxideaza si putin probabil sa se mai prinda altoaiele.

View Postcondaru321, on Mar 13 2007, 12:10, said:

Vreau sa merg la tara in week-end si vreau sa incerc sa fac o altoire.Am mai facut in generala cate ceva in legatura cu altoirea ..

Ok, "mana verde" atunci (adica sa vi se prinda toate)!

Edited by Cela, 12 August 2007 - 18:09.


#24
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006
Multumesc  baxyy77  :rolleyes:  dar daca ai ceva materiale ti-as fii recunoscator.Sunt peste 10 ani de cand am facut ultima altoire si deja a intervenit uitarea(batranetea)

#25
emygiroem

emygiroem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.06.2005
Vreau și eu sa ma laud cu gradina mea :D ...sper sa nu se supere nimeni.Pe marginea aleelor am numai flori,recent puse,si 3 pomi fructiferi(un prun,un cireș,și un nectarin)

Attached Files



#26
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postcondaru321, on Mar 13 2007, 21:22, said:

Multumesc  baxyy77  :rolleyes:  dar daca ai ceva materiale ti-as fii recunoscator.Sunt peste 10 ani de cand am facut ultima altoire si deja a intervenit uitarea(batranetea)

Se face, doar sa gasesc un pic de timp liber :)

#27
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postemygiroem, on Mar 13 2007, 22:47, said:

Vreau și eu sa ma laud cu gradina mea :D ...sper sa nu se supere nimeni.Pe marginea aleelor am numai flori,recent puse,si 3 pomi fructiferi(un prun,un cireș,și un nectarin)

Gazonul trebuie refacut pe alaturi, in gaurile pe care le are, se pot instala buruieni anuale si samd... plus ca in loc sa fie uniform (cred ca a fost semanat mai rar) se disting clar smocurile de iarba. Un lucru e sigur: dupa culoare, pare sanatos.

Plantutele cand vor creste mari, vor arata bine. :) La unele le puteti aplica si taieri, le-ati mai indesi frunzisul.

Succes si sa va infloreasca gradina !

#28
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postcondaru321, on Mar 13 2007, 21:22, said:

Multumesc  baxyy77  :rolleyes:  dar daca ai ceva materiale ti-as fii recunoscator.Sunt peste 10 ani de cand am facut ultima altoire si deja a intervenit uitarea(batranetea)

Buna,

Nu am eu timp sa explic, dar cred ca AICI vei putea gasi pe langa explicatii, si sheme pentru mai multe tipuri de altoire. Mult succes!

Si WE placut

#29
aherdean

aherdean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.01.2007

View Postbaxyy77, on Mar 13 2007, 18:10, said:

Ok, "mana verde" atunci (adica sa vi se prinda toate)!

Mersi mult si mie...pentru aia cu altoirea :D

Edited by aherdean, 17 March 2007 - 19:52.


#30
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005
Salut tuturor, as dori sa imi fac un mic "iaz" in curte,acum ca vine vara este superb.
Am citit despre plantele de apa si as dori sa stiu de unde pot cumpara, daca are cineva vre-o idee va multumesc .
Si daca cineva are plante de apa si vre-a sa vanda, ma poate contacta  :D .
O zi buna tuturor.

Edited by Cela, 12 August 2007 - 13:05.


#31
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postbaimalesi, on Mar 18 2007, 16:58, said:

Salut tuturor, as dori sa imi fac un mic "iaz" in curte,acum ca vine vara este superb.
Am citit despre plantele de apa si as dori sa stiu de unde pot cumpara, daca are cineva vre-o idee va multumesc .
Si daca cineva are plante de apa si vre-a sa vanda, ma poate contacta  :D .
O zi buna tuturor.

Incercati la semperflorens si la cris garden. Din cate stiu primii aveau intr-un timp o "colectie" faina. Plus accesoriile necesare construirii iazului.

Edited by Cela, 12 August 2007 - 13:06.


#32
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Salut.
Am si eu un strop de gradina (nu stiu suprafata exacta) in fata blocului si as vrea sa o ingrijesc.
Complet incepator asa ca as dori un step by step sa stiu la ce ma inham.
Am cumparat niste gazon (30mp) si as vrea sa stiu cum sa pregatesc terenul.
Banuiesc ca incep prin sapat si deranjat pamantul, dar n-am idee despre ce si cum si cu ce unelte se face.
Danke.

#33
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postkatman, on Mar 22 2007, 11:43, said:

Salut.
Am si eu un strop de gradina (nu stiu suprafata exacta) in fata blocului si as vrea sa o ingrijesc.
Complet incepator asa ca as dori un step by step sa stiu la ce ma inham.
Am cumparat niste gazon (30mp) si as vrea sa stiu cum sa pregatesc terenul.
Banuiesc ca incep prin sapat si deranjat pamantul, dar n-am idee despre ce si cum si cu ce unelte se face.
Danke.

S-a raspuns

#34
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
V-as ruga frumos sa-mi dati cateva sfaturi referitor la stopirea de primavara a pomilor fructiferi. Este vorba de o mica gradina la marginea Bucurestilui cu 3 meri, 2 ciresi, 3 caisi, 2 pruni, 4 visini, 3 corcodusi. Toti pomisorii sunt f tineri (cel mai batran are 3 ani si cel mai tanar are 1 an).
Ce sbstante ar trebui sa folosesc? Exista ceva universal pt toti sau pt fiecare in parte trb luat alceva? As vrea sa fac stropirea in acest we sau urmatorul (e devreme/tarziu?)
Mutumesc anticipat!

#35
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpupu_depadure, on Mar 30 2007, 14:26, said:

V-as ruga frumos sa-mi dati cateva sfaturi referitor la stopirea de primavara a pomilor fructiferi. Este vorba de o mica gradina la marginea Bucurestilui cu 3 meri, 2 ciresi, 3 caisi, 2 pruni, 4 visini, 3 corcodusi. Toti pomisorii sunt f tineri (cel mai batran are 3 ani si cel mai tanar are 1 an).
Ce sbstante ar trebui sa folosesc? Exista ceva universal pt toti sau pt fiecare in parte trb luat alceva? As vrea sa fac stropirea in acest we sau urmatorul (e devreme/tarziu?)
Mutumesc anticipat!



in hala obor, la etaj, gasesti 2 dughene cu prafuri de stropit.
cere-i vanzatorului fungicide si o fiola de regent. le amesteci si le pui in pompa de stropit.
daca n-ai pompa, pune-le intr-o galeata si stropeste cu o matura sau bidinea.

#36
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
Pt toti cei nestiutori (ca si mine de fapt) am cumparat urmatoarele:
- Shavit f72wp fungicid 2 g;
- Topsin Al 70 pu fungicid 10 g;
- Faster 10 ml;
- Alchimex fungicid 2g;
- Omite 570 ew acaricid fiola 10 ml.

Se adauga la o galeata apa de 10 l si se foloseste pt o gradina de cca 100mp, eu am dat aceasta solutie pe toti pomii fructiferi, trandafiri, vita de vie, zmeura, agris si coacaz.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate