Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Accidente prin lume ...

- - - - -
  • Please log in to reply
682 replies to this topic

#667
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Iarasi aducem ca si probe irefutabile pareri ale martorilor cu privire la viteza de deplasare a unui autovehicul? Majoritatea nu sunt in stare sa aproximeze o distanta de 10m pe asfalt insa tot romanul stie sa "ghiceasca" viteza de deplasare a orice misca in tara asta.

P.S: Daca avea vreo toba sport/gaurita din start se adauga 30-40km/h.

#668
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Nu. Mie mi se pare ca acest comentariu e de la cineva care o cunostea pe victima...: saraca fetita era in landou...dar cretinu asta care a intrat in ele avea peste 100km/h ....fetita avea doar 4 luni jumate...nu 6 nu 8...luni.soferita avea centura ..ea mergea f incet..chiar inaintea impactului isi amintetste ca scosese din viteza si frana usor pentru ca era rosu la semafor...pacat un ingeras de copil moare din neatentia unora....

Daca aia mergea incet ( si nu cred ca intre una cu copil in masina si un racer tu vei spune ca aia mergea cu viteza, desi nu e 100% imposibil. Doar 99,9%)...cine avea viteza?
Si daca i-ar fi taiat calea ( sa presupunem), tot el e vinovat ca nu l-a dus capul sa conduca defensiv cand era plin de masini de asfaltat. C red ca facea o alegere mai buna daca se infigea sub masina de asfaltat. De fapt nu cred, sunt sigur.

#669
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
N-am zis nici ca aia mergea cu viteza nici ca ala mergea incet. Avand in vedere ca nu vad vreun comunicat oficial care sa se precizeze viteza celor 2 vehicule imi permit sa cred si sa spun ca viteza mentionata (100km/h) este doar o banuiala.

Rover-ul, daca nu ma insel, este un Rover 600, masina care are 1.5 setele Euro-Ncap. Inclusiv la testul euro-ncap, la o viteza de 64km/h, masina asta se indoaie de la jumatate si nivelul de distrugere seamana izbitor de mult cu ceea ce s-a intamplat la Timisoara.

Edited by closchkutza, 29 May 2014 - 12:50.


#670
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Foarte posibil sa fi fost 90. :) Avand in vedere ca o murit, nu cred ca va mai finaliza cineva ancheta...

#671
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcloschkutza, on 29 mai 2014 - 12:38, said:



Rover-ul, daca nu ma insel, este un Rover 600, masina care are 1.5 setele Euro-Ncap. Inclusiv la testul euro-ncap, la o viteza de 64km/h, masina asta se indoaie de la jumatate si nivelul de distrugere seamana izbitor de mult cu ceea ce s-a intamplat la Timisoara.
Mda...numai ca si ala din golf s-a dus de pe lumea asta...golful cate stele are? :)

DEFENSIV, DEFENSIV. Toata lumea trebuie sa bage la cap. Mereu temator decat prea increzator. Daca ala care asfalteaza imi taie fata? Chiar asa, mergem ca motociclistii, acceleram pana nu mai putem , ne punem viata in mana primei greseli pe care o va face un consucator auto si apoi plangem?
Cand sunt zone aglomerate si codul rutier cere reducerea vitezei. Dar zmeul nu s-o putut abtine... Daca avea doar 60 putea evita iesind total in stanga, daca ceva i-a taiat calea, stiu fiind ( SAU NU?) ca intotdeauna trebuie sa incerci sa eviti impactul frontal. Dar cred ca aia avea vreo 40 si ala ceva mai mult. pe la 80-90...

#672
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Golful? Posted Image  stie, nu a fost testat, probabil nu e mai capabil ca roverul.
Nu intotdeauna viteza este de vina ci mai mult priceperea sau mai degraba lipsa ei in ceea ce priveste activitatea de "soferit". Majoritatea au reactii tampe in caz de urgenta, multi se blocheaza sau vireaza puternic intr-o directie si atat.
Despre viteza, Roverul probabil avea 40 cum ai zis, golful pe la 60-70. Suficient sa se faca praf ambele.

Cat despre atitudinea tematoare, nu sunt de acord cu ea, frica produce nesiguranta care impinge la greseli. Niciodata nu mi-a fost frica la volan si sunt foate increzator atat in simturi cat si in abilitati.
Este o mica diferenta intre a-ti fi frica si a gandi/analiza ce se intampla in jurul tau. Una nu o implica pe cealalta.

#673
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
temator, adica poate paranoic. Sa ai impresia ca fiecare e posibil sa greseasca si nimeni nu conduce asa cum vrei tu sa crezi ca conduce. Poate ca si analitic e bine spus. poate ca mai exact e prudent analitic.

#674
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Offtopic: Multi nu inteleg ca fiecare este responsabil pentru binele propriei fiinte, au impresia ca ceilalti au obligatia de a-i proteja.
Se aplica, in general, in orice privinta, de la trecut strada pana la cele mai importante decizii din viata.
Cu cat oricine intelege mai repede acest lucru, cu atat are sanse mai mari la o viata lipsita de neplaceri.

#675
DaCosta

DaCosta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 25.06.2007

View Postxtremdriving, on 29 mai 2014 - 06:32, said:

stim ca a cedat vreo piesa? [...]
icstrimule, eu am improvizat un exemplu ce avea ca target termenul utilizat cu (uneori prea multa) generozitate, in nici un caz nu m-am referit la accidentul descris ;)

#676
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Soferita unui Ford Focus a vrut sa paraseasca autostrada si a facut dreapta de pe ultima banda de mers.
Din nefericire, pe banda de iesire s-a format un ambuteiaj, iar soferita a lovit in plin un camion care stationa. Pentru ca totul sa mearga prost, camionul in care se afla camera de filmat a spulberat masina. Conform presei din Belgia, femeia a depasit cu bine momentul, iar acum se recupereaza.

Ford Focus MK1 + 2 Tiruri   Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6-0E2Nxtm6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#677
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Nu-mi vine sa cred ca a supravietuit. Ce "bafta" a putut sa aiba

#678
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
yo man, "cea mai parsiva manevra" loveste din nou. Lipsa vizibilitatii cand ai in fata un tir, ceva agabaritic isi spune cuvantul. Prudenta maxima de cate ori aveti asa ceva in fata, in spate, in lateral, oriunde. :)
S-a bagat in orb, retardata. Sa nu te uiti deloc ce e pe banda pe care vrei sa te bagi?????

#679
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si tocmai ma pregateam sa postez acelasi clip.

Parsiva manevra. Si cand te gandesti ca sunt multi ca ea.

#680
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008

View Postxtremdriving, on 16 octombrie 2014 - 09:20, said:

ce bine era daca nu se grabea si alegea următoarea iesire de pe autostrada, chiar daca era un ocol.

Edited by carmenclara1, 19 October 2014 - 16:04.


#681
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 23.06.2004
Ce bine era daca se incadra mult mai din timp pe prima banda.
Sa ratezi iesirea de pe autostrada nu e convenabil dar bineinteles, oricand preferabil finalului din filmulet. Slalom pe benzile autostrazii, printre tiruri... asta da "curaj".

#682
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Masini cu numere romanesti , incendiate in Italia.


Cinci maşini cu număr românesc, toate parcate pe aceeaşi stradă, au fost efectiv distruse de flăcări. De obicei, sâmbăta seară, în zona respectivă nu găseşti un loc de parcare. În mod curios, ieri seara, strada era liberă. Acum două săptămâni, exact în acelaşi cartier, a fost incendiată o altă maşină cu număr românesc. Proprietarul maşinii nu a vrut să facă plângere la poliţie, a spus că oricum nu se rezolvă nimic. Cred că este un episod de rasism evident",

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x1IjSA-oAe4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#683
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postpolizei, on 01 martie 2015 - 14:11, said:

Proprietarul maşinii nu a vrut să facă plângere la poliţie, a spus că oricum nu se rezolvă nimic.

e ceva cusut cu ata alba aici

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate