Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Pupatul Icoanelor cat de sanatos este ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
76 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
mi-e scirba de oameni care nu au o minima igiena, ce e rau in asta? si cum in romania se consuma cel mai putin sapun, mai putin chiar decit in uganda si zimbabwe, io zic ca bine fac. cunosti tu personal pe cineva care s-a vindecat prin rugaciuniune de o boala serioasa? ca de raceala si io ma vindec, doar tusind si injurind tusea pina trece...

#20
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postangel, on Jan 5 2007, 23:06, said:

Din biserici, din mana popii, de unde mai vreti voi...

Hai sa facem o socoteala, intra in biserica intr-o zi normala 49 de oameni daca nu chiar mai multi. Ei bine dimineata intra babele si cativa mosi, mai pe la pranz si dupa munca sau facultate se mai perinda pe acolo si niste domnisoare sau niste tipi care isi fac doua cruci si glont la prima icoana sa o pupe...inevitabil pupa icoana in acelasi loc, adica pe mana sau pe chip depinde care este credinta.

Ei bine, stiind cate boli exista in lume si cati microbi exista in saliva umana...si mai auzind si de cazuri de herpes dupa ce s-a atins cu buza de icoana...e sanatoasa aceasta practica ? Daca trebuia sa fie la medical stuff, scuze dar cred ca tine mai mult de religie.
cred ca n-ai auzit de "ultima sarutare " care se da mortilor.... :kisstogether:

#21
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
Nu scrie nimic in Scriptura despre venerarea imaginilor, totul a fost facut de Biserica .

<!> F A L S ! !!

P. ILIE CLEOPA

1. Adam a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu (Fac. 1, 26-27)
2. Iisus Hristos, ca om, este chipul lui Dumnezeu (II Cor. 4, 4; Col. 1, 15).
3. Iisus Hristos este "chipul fiintei lui Dumnezeu" (Evrei 1, 3).
4. In lisus Hristos, Dumnezeu S-a aratat in Trup (I Tim. 3, 16) si cu chip de om (Filip. 2, 7-8).
5. Sfantul Duh S-a aratat la Iordan in chip de porumbel (Matei 3, 16-23).
6. Sfantul Duh la Sfanta Cincizecime S-a aratat in chip de limbi ca de foc (Fapte 2, 3). Si toate acestea sunt chipuri fara sa fie idolatrie.
7. In Testamentul Vechi icoanele au fost facute chiar cu porunca lui Dumnezeu (vezi Ies. 25, 18-22; 26, 31 s.a.).
8. Dumnezeu Insusi - Care a poruncit categoric prin porunca I a Decalogului a nu ne inchina la idoli - a poruncit a se face chipurile de heruvimi, ceea ce inseamna ca acesti heruvimi lucrati de mana de om sunt icoane si nu idoli.
9. Aceste icoane ale Vechiului Testament se chemau "heruvimii slavei" (Evrei 9, 5).
10. Perdelele, covoarele si alte obiecte din biserica veche au fost facute cu chipuri de heruvimi, la porunca lui Dumnezeu (Ies. 36, 8 si 37, 7-9; II Parai. 3, 10-14; III Regi 6, 23-28).
11. Inaintea icoanelor din Vechiul Testament se aduceau jertfe (III Regi 3, 15).
12. Inaintea acestor icoane ale heruvimilor se cantau lui Dumnezeu cantari de lauda si de preamarire (Ps. 137, 1).
13. Inaintea icoanelor din Vechiul Testament se aprindeau candele, preotii le tamaiau cu mare cinste, dupa porunca lui Dumnezeu si iudeii le venerau si se inchinau la ele (vezi Ies. 30, 6-8; 27, 20-21, Iosua 7, 6).
14. Cinstirea acestor chipuri de heruvimi - ce erau in templu - niciodata nu a fost dezaprobata de Hristos sau de Sfintii Apostoli.
15. Atat Mantuitorul cat si Sfintii Apostoli au cinstit si s-au inchinat in templu inaintea acestor chipuri facute de maini omenesti (Marcu 11,7; Fapte 24, 11 s.a.).
16. In Testamentul Nou inchinarea la idoli este oprita cu anatema, iar inchinarea la sfintele icoane nicidecum, nefiind totuna icoana cu idolul; idolii se socoteau a fi zei sau dumnezei, pe cand icoana este numai o inchipuire, a carei cinste trece la chipul cel dintai, adica la cel zugravit pe ea: fie a lui Dumnezeu, fie al Maicii Domnului sau al vreunui sfant.
17. Istoria Sfintei Traditii si practica dintotdeauna a Bisericii si pana azi, sfintele icoane au fost cinstite si venerate.
18. Icoanelor si sfintilor se aduce venerare iar nu adorare, care se cuvine numai lui Dumnezeu.
19. In fata icoanelor ceri mijlocire si ajutor duhovnicesc, nicidecum nu le rostesti: "Miluieste-ma, caci tu esti dumnezeul meu."

http://eresulcatolic...iconoclasm.html

Daca da, atunci te invit sa faci urmatorul experiment: ia un ac de seringa si du-te la ce biserici vrei tu si 'sfinteste'-l de 1000 de ori, apoi du-te la un bolnav de SIDA si inteapa-l cu acel ac, dupa care inteapa-te si pe tine; doar nu patesti nimic, ca e acul sfintit nu?

<!> tu tii cu ursu? daca cauti sa te imbolnavesti dinadins o poti face: Dumnezeu nu intervine in libertatea ta. Totusi, mai multe sanse ai sa te imbolnavesti la stomatolog decat la Biserica. La asta nu v-ati gandit, huh?

Normal ca nu e sanatoasa, dar riscul e suficient de mic la un om care are un sistem imunitar normal - riscul probabil e acelasi cu a manca un mar fara sa te speli pe maini, dupa ce ai mers cu autobuzul..

<!> nu-i tot una! sunt mai multi miccrobi in autobuz sau pe bani decat pe icoane.

<!> slabe sanse, puerile de-a dreptu din partea iconoclastilor. va trebui sa gasiti ceva mai bun.

#22
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006

View Postodastramosilor, on Jan 7 2007, 17:28, said:

Nu scrie nimic in Scriptura despre venerarea imaginilor, totul a fost facut de Biserica .

<!> F A L S ! !!

P. ILIE CLEOPA

1. Adam a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu (Fac. 1, 26-27)
2. Iisus Hristos, ca om, este chipul lui Dumnezeu (II Cor. 4, 4; Col. 1, 15).
3. Iisus Hristos este "chipul fiintei lui Dumnezeu" (Evrei 1, 3).
4. In lisus Hristos, Dumnezeu S-a aratat in Trup (I Tim. 3, 16) si cu chip de om (Filip. 2, 7-8).
5. Sfantul Duh S-a aratat la Iordan in chip de porumbel (Matei 3, 16-23).
6. Sfantul Duh la Sfanta Cincizecime S-a aratat in chip de limbi ca de foc (Fapte 2, 3). Si toate acestea sunt chipuri fara sa fie idolatrie.
7. In Testamentul Vechi icoanele au fost facute chiar cu porunca lui Dumnezeu (vezi Ies. 25, 18-22; 26, 31 s.a.).
8. Dumnezeu Insusi - Care a poruncit categoric prin porunca I a Decalogului a nu ne inchina la idoli - a poruncit a se face chipurile de heruvimi, ceea ce inseamna ca acesti heruvimi lucrati de mana de om sunt icoane si nu idoli.
9. Aceste icoane ale Vechiului Testament se chemau "heruvimii slavei" (Evrei 9, 5).
10. Perdelele, covoarele si alte obiecte din biserica veche au fost facute cu chipuri de heruvimi, la porunca lui Dumnezeu (Ies. 36, 8 si 37, 7-9; II Parai. 3, 10-14; III Regi 6, 23-28).
11. Inaintea icoanelor din Vechiul Testament se aduceau jertfe (III Regi 3, 15).
12. Inaintea acestor icoane ale heruvimilor se cantau lui Dumnezeu cantari de lauda si de preamarire (Ps. 137, 1).
13. Inaintea icoanelor din Vechiul Testament se aprindeau candele, preotii le tamaiau cu mare cinste, dupa porunca lui Dumnezeu si iudeii le venerau si se inchinau la ele (vezi Ies. 30, 6-8; 27, 20-21, Iosua 7, 6).
14. Cinstirea acestor chipuri de heruvimi - ce erau in templu - niciodata nu a fost dezaprobata de Hristos sau de Sfintii Apostoli.
15. Atat Mantuitorul cat si Sfintii Apostoli au cinstit si s-au inchinat in templu inaintea acestor chipuri facute de maini omenesti (Marcu 11,7; Fapte 24, 11 s.a.).
16. In Testamentul Nou inchinarea la idoli este oprita cu anatema, iar inchinarea la sfintele icoane nicidecum, nefiind totuna icoana cu idolul; idolii se socoteau a fi zei sau dumnezei, pe cand icoana este numai o inchipuire, a carei cinste trece la chipul cel dintai, adica la cel zugravit pe ea: fie a lui Dumnezeu, fie al Maicii Domnului sau al vreunui sfant.
17. Istoria Sfintei Traditii si practica dintotdeauna a Bisericii si pana azi, sfintele icoane au fost cinstite si venerate.
18. Icoanelor si sfintilor se aduce venerare iar nu adorare, care se cuvine numai lui Dumnezeu.
19. In fata icoanelor ceri mijlocire si ajutor duhovnicesc, nicidecum nu le rostesti: "Miluieste-ma, caci tu esti dumnezeul meu."

http://eresulcatolic...iconoclasm.html
Templul din Ierusalim a fost facut de mana omului dar Dumnezeu le-a poruncit evreilor .Sa folosesti templul din Ierusalim ca scuza pentru folosirea icoanelor este ca si cu ai incerca sa justifici crima doar pentru ca Dumnezeu a omorat atatia oamenilor si a poruncit uciderea altora in Vechiul Testament . Evreii de ce considera idolatrie icoanele desi au aproape aceleasi texte ?

#23
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006

View Postodastramosilor, on Jan 7 2007, 17:28, said:

Totusi, mai multe sanse ai sa te imbolnavesti la stomatolog decat la Biserica. La asta nu v-ati gandit, huh?


Nu, nu ne-am gandit pentru ca este o cretinitate.

Daca in biserica ti-a tusit o baba tbc-ista in nas ai pus-o. La stomatolog ustensilele se sterilizeaza la cateva sute de grade timp de ore. Nu mai zicem de faptul ca daca un credincios se imbolnaveste de herpes sau de dracu stie de magarie de boala de la pupatul unei icoane normal ca nu va da vina pe acest lucru. Mintea lui incetosata va refuza sa creada ca el s-a imbolnavit de la o icoana despre care restul turmei spune ca face minuni.

D-aia nu s-a inregistrat niciodata nici un caz de imbolnavire din cauza pupatului de icoane. Pentru ca nu au fost raportate. Cum o sa raportezi asa ceva? Sa vina ministerul sanatatii si sanepidul sa inchida biserica? Sa te pui rau cu dumnezeu? Sa te trazneasca ca pe drac? No sir...mai bine tac si dau vina pe tiganu' de la colt.

#24
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostDragon Warrior, on Jan 8 2007, 05:40, said:

Nu, nu ne-am gandit pentru ca este o cretinitate.

Daca in biserica ti-a tusit o baba tbc-ista in nas ai pus-o. La stomatolog ustensilele se sterilizeaza la cateva sute de grade timp de ore. Nu mai zicem de faptul ca daca un credincios se imbolnaveste de herpes sau de dracu stie de magarie de boala de la pupatul unei icoane normal ca nu va da vina pe acest lucru. Mintea lui incetosata va refuza sa creada ca el s-a imbolnavit de la o icoana despre care restul turmei spune ca face minuni.

D-aia nu s-a inregistrat niciodata nici un caz de imbolnavire din cauza pupatului de icoane. Pentru ca nu au fost raportate. Cum o sa raportezi asa ceva? Sa vina ministerul sanatatii si sanepidul sa inchida biserica? Sa te pui rau cu dumnezeu? Sa te trazneasca ca pe drac? No sir...mai bine tac si dau vina pe tiganu' de la colt.
ai sa razi dar acum 10 ani circula zvonul ca sida & tbc se iau prin pupatul icoanelor. asa  ca zvonurile cu imbolnavirea sunt vechi.

te poti imbolnavi pupandu-ti soacra ( obligat de nevasta), mergand intr-un autobuz plin de bolnavi, stand pe stadion.

poate nu prea ai fost la biserica dar oamenii care pupa icoanele au inaltimi diferite. cand pupa icoanele instinctiv omul alege alt loc decat cel dinaintea lui. majoritatea icoanelor au geam de sticla deaspra. geamul ala se sterge frumos de femeile de serviciu cu apa si spirt altfel ar fi plin de pupaturi si ar fi jegos. nu e nici un miracol in asta ci simpla igiena.

daca te preocupa atata sanatatea publica du-te frumos in biserica ia un servetel curat si da peste sticla aceea. daca gasesti virusi spune-ne si noua.

insa s-ar putea ca acelasi servetel daca il bagi intr-unul din spitalele romanesti sa il umpli cu tot felul de boli. parca nu sunt nspe cazuri de oameni intrati in spital cu o raceala si care au iesit de acolo in urma unei incomptente sau proastei igiene cu picioarele inainte si lumanare in maini.

atunci ce sa fac, sa te internez in biserica sau in spital?  :naughty:

#25
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View Posttihomir, on Jan 5 2007, 23:10, said:

Mah astia ca tine si asa nu mergeti la biserica ce tot aveti ba cu icoanele ba cu preotii? Ce va deranjaza? Sau trebuie sa justificati cumva banii pe care ii primiti din strainatate pentru a ne "europeniza"?
Ia mai duceti-va de unde ati venit.

Corect!
Eu nu am auzit de nici un caz de cineva bolnav ca a sarutat icoane si Crucea.

#26
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostRákóczi II, on Jan 8 2007, 09:50, said:

Corect!
Eu nu am auzit de nici un caz de cineva bolnav ca a sarutat icoane si Crucea.


Pai care-i idiotu` sa zica "- Am facut herpes ca am sarutat o icoana, sarutata de inca `nspe mii de oameni??"  
Acela va spune: "- Cred ca am facut herpes de la restaurantul X"
E mai cool asa :D

#27
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
"Cainele moare de alergatura si prostul de grija altuia".

Fiti destepti, concentrati-va pe problemele voastre. Nu trebuie sa va arda grija ce fac unii si altii.

Cine vrea sa pupe icoanele, treaba si (eventual) riscul lor. Cine nu vrea sa le pupe, sau nici macar sa intre in biserica, sa-si vada de drum.

#28
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostYoda, on Jan 8 2007, 21:03, said:

"Cainele moare de alergatura si prostul de grija altuia".

Fiti destepti, concentrati-va pe problemele voastre. Nu trebuie sa va arda grija ce fac unii si altii.

Cine vrea sa pupe icoanele, treaba si (eventual) riscul lor. Cine nu vrea sa le pupe, sau nici macar sa intre in biserica, sa-si vada de drum.
Lor le e frica ca dupa ce a pupat o icoana , vreun credincios ii pupa si pe ei. nu ca ar fi cazul  :kisstogether:

#29
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostZamolxel, on Jan 8 2007, 20:56, said:

Pai care-i idiotu` sa zica "- Am facut herpes ca am sarutat o icoana, sarutata de inca `nspe mii de oameni??"  
Acela va spune: "- Cred ca am facut herpes de la restaurantul X"
E mai cool asa :D
uite eu am facut herpes de la carnatii de Craciun, nepupand nici o icoana. :deadtongue:

dar fiind anti -icoane , sunt sigur ca macelarul care a facut carnatii s-a dus si a pupat toate icoanele din oras dupa care a pupat porcul. nu ca nu s-a spalat pe maini inainte.  :naughty:

si inca ceva: pentru necunoscatorii , icoanele se pupa cu buzele nu se ling cum fac amorezii prin parcuri  :coolspeak:

daca voi vreti sa nu mai fie microbi pe lumea asta, nu mai pupati nevasta/ iubita.  :coolspeak:

#30
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postturbo trabannt, on Jan 8 2007, 10:09, said:

daca voi vreti sa nu mai fie microbi pe lumea asta, nu mai pupati nevasta/ iubita.  :coolspeak:


Ce comparatie domn`e, ce comparatie...
Si mai mult nu zic din respect :)

Edited by Zamolxel, 08 January 2007 - 10:15.


#31
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006
Domnilor, ceva decenta, va rog....
Deci sa lasam icoanele!
Sa nu dam in divers cu aia ce se pupa in parc, ori cu cei ce "oralizeaza" alt-undeva.... ca e pacat! :cursing:
-----------
:naughty:  :peacefingers:

#32
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostRákóczi II, on Jan 8 2007, 10:18, said:

Domnilor, ceva decenta, va rog....
Deci sa lasam icoanele!
Sa nu dam in divers cu aia ce se pupa in parc, ori cu cei ce "oralizeaza" alt-undeva.... ca e pacat! :cursing:
-----------
:naughty:  :peacefingers:


Nici nu ai cum sa faci o similitudine intre cei ce se pupa in parc si icoane. Cei care stau in parc si se pupa nu stau ca icoanele sa fie pupate de sute/mii de persoane. Plus de asta "cei din parc" se si spala...

Edited by Zamolxel, 08 January 2007 - 10:21.


#33
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View PostRákóczi II, on Jan 8 2007, 09:50, said:

Corect!
Eu nu am auzit de nici un caz de cineva bolnav ca a sarutat icoane si Crucea.
Eu nu am auzit de nici un caz de imbolnavire care sa aiba ca si cauza pupatul icoanelor. Daca stie careva ..... e invitat sa dea exemplul. Daca nu .... discutia nu prea are sens. De acord ca riscul exista, dar...

#34
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostZamolxel, on Jan 8 2007, 21:14, said:

Ce comparatie domn`e, ce comparatie...
Si mai mult nu zic din respect :)
cum nevasta nu e sfanta ca o icoana  :naughty: ? cum le zice la aia de la e frica ca iau microbi de peste tot? parca e o boala psihica, nu?

propuneti ca sanepidul sa navaleasca peste toate bisericile , inclusiv la protestanti unde nu sunt icoane, in frunte cu piedone care sa intrebe :
"doamna, icoana asta e expirata! amenda!" " autorizatie de transare aveti?" "cine e Asta din poze ? ati platit drepturi de autor? " si in final sa puna detergent ca pe carnati.

by the way, familia mea mai ia si apa sfintita de la biserica. chiar am baut un pic de apa. culmea este ca nu le-a fost rau. apa nu se strica decat dupa ceva timp. am facut experiment cu apa sfintita si apa de la robinet. apa sfintita s-a imputit mult mai greu decat cea de la robinet.  in conditiile in care apa este purtata in butoaie de plastic si canistre deci nu este un mediu tocmai steril.

si nu e un miracol asta. pur si simplu apa de la biserica are o suspensie mica de argint parca care intarzie bacteriologizarea apei. e un fenomen cunoscut din evul mediu si folosit de Biserica. de aici si un gust mai special al apei sfintite.

la fel e si cu icoanele. daca ar fi fost pericol cu ele , Biserica ar fi spus ca icoana nu trebuie pupata cu buzele ci de la 10-15 cm distanta.

#35
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostRákóczi II, on Jan 8 2007, 21:18, said:

Domnilor, ceva decenta, va rog....
Deci sa lasam icoanele!
Sa nu dam in divers cu aia ce se pupa in parc, ori cu cei ce "oralizeaza" alt-undeva.... ca e pacat! :cursing:
-----------
:naughty:  :peacefingers:
rako, la faza asta , ai fost tare!  :notangel:

tu te-ai gandit la un oral, eu ma gandisem la diferenta intre un french kiss si pupatul pe buze.

deh, nuante in limba romana sau fiecare cu ce are nevoie  :kisstogether:


@zamolxel: de "minuni" date de curve, inclusiv alea din parc, am auzit. dar de "minuni" date de icoane , nu. si curvele se spala.  :naughty:

iti dai seama cand vine barbatul acasa dupa o noapte la striptiz si e cu ditamai herpesul in bot , ce-i spune nevestii? am fost la biserica si uite iubita ce am patit de la icoana  :coolspeak: !

topicul asta e bun de fun.

Edited by turbo trabannt, 08 January 2007 - 10:31.


#36
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postturbo trabannt, on Jan 8 2007, 10:26, said:

cum nevasta nu e sfanta ca o icoana  :naughty: ? cum le zice la aia de la e frica ca iau microbi de peste tot? parca e o boala psihica, nu?


Daca eu accept ca sfintii nu sunt inchipuiri, naluci ci ei exista, atunci trebuie sa accepti si tu ca sfintii sunt morti si ca nu exista sfant in viata. Nevasta este vie. Sfinte sunt obiectele. Nevasta este fiinta vie. Atunci de unde rezulta ca nevasta este sfanta ?  :o

Plus de asta nevasta nu este pupata decat de un nr f f f f strict si restrans de persoane (sot, copil) nu de n`pe mii de persoane si de toti nespalatii care vin sa prinda si ei o bucata de coliva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate