Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Probleme becuri tip CFL

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
cyber_boy

cyber_boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 26.11.2006

 gigica, on Jan 8 2007, 10:31, said:

Am deconectat ledul si s-a rezolvat.
In alta parte am inlocuit becul cu unul cu putere mai mare si nu mai face flashuri...
Iar in alta parte am inlocuit becul cu unul echivalent dar mai scump si nu mai face....

Deci cam astea au fost variantele de rezolvare.
Merci la toata lumea...


Ai putea sa incerci sa pui o rezistenta in paralel cu becurile. Incepi cu 100K/1W apoi, daca tot flashuieste incerci cu 47K/2W, apoi cu 22K/3W si asa mai departe.

#20
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
Salut, am si eu o problema cu instalatia electrica si nu stiu ce poate fi; cand pun becuri ecologice palpaie, mentionez ca am intrerupatoare normale, le-am scos beculetul. Doar la sufragerie si dormitor imi merg cu conditia sa fie doar unul pe lustra, daca pun doua(indiferent cum le-as pune) unul din ele se arde in scurt timp!? Pe hol, baie, camari etc merg fara sa se arda dar palpaie dupa ce sting lumina. Multumesc.

#21
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

 PL_500, on Mar 12 2007, 17:22, said:

Salut, am si eu o problema cu instalatia electrica si nu stiu ce poate fi; cand pun becuri ecologice palpaie, mentionez ca am intrerupatoare normale, le-am scos beculetul. Doar la sufragerie si dormitor imi merg cu conditia sa fie doar unul pe lustra, daca pun doua(indiferent cum le-as pune) unul din ele se arde in scurt timp!? Pe hol, baie, camari etc merg fara sa se arda dar palpaie dupa ce sting lumina. Multumesc.
Multumesc. Scuze ca n-am cautat suficient cu serch. M-am lamurit, e de competenta electricianului.

#22
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
De curand am inlocuit toate becurile din casa cu becuri economice Philips. Insa in 2 din camere am o problema usor stresanta si am nevoie de o parere din partea celor avizati :).  Becurile din cele 2 camere imi palpaie atunci cand stinse, palpaie foarte usor, ca un neon care da sa se aprinda, palpaiala nu deranjeaza la ochi dar ma streseaza pentru ca nu este normal sa faca asa.
Din cauza acestei palpaieli se poate intampla ceva rau? In afara faptului ca becul se poate arde mai repede ?

Care este motivul si cum pot evita stresanta palpaiala ?

#23
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 daniel21, on Dec 14 2007, 13:45, said:

Care este motivul si cum pot evita stresanta palpaiala ?
Aveti cumva,intrerupatoare cu martor(led sau neon)?

#24
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Problema se rezolva foarte simplu. In dulia becului economic se monteaza in paralel o rezistenta in jur de 200k-470k ohmi de 0,5 W. Explicatia e la fel de simpla: rezistenta scurtcircuiteaza capacitatea echivalenta a becului economic (becul are si un montaj electronic in interior care contine condensatori care se incarca in timp prin rezistenta interna a beculetului cu neon din intrerupator ducand la aprinderea intermitenta a becului economic). Mai mult becul din intrerupator va functiona normal deci e pacat sa il maltratati. Problema nu se va rezolva prin inversarea firelor in tablou sau mai stiu pe unde. Pentru aprinderea acestor becuri economice se folosesc diferite scheme electronice (cele din interiorul becului) si din acest motiv valoarea rezistentei se va alege prin tatonare. Spor.

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 XENNA, on Dec 14 2007, 15:12, said:

Problema se rezolva foarte simplu. In dulia becului economic se monteaza in paralel o rezistenta in jur de 200k-470k ohmi de 0,5 W. Explicatia e la fel de simpla: rezistenta scurtcircuiteaza capacitatea echivalenta a becului economic (becul are si un montaj electronic in interior care contine condensatori care se incarca in timp prin rezistenta interna a beculetului cu neon din intrerupator ducand la aprinderea intermitenta a becului economic). Mai mult becul din intrerupator va functiona normal deci e pacat sa il maltratati. Problema nu se va rezolva prin inversarea firelor in tablou sau mai stiu pe unde. Pentru aprinderea acestor becuri economice se folosesc diferite scheme electronice (cele din interiorul becului) si din acest motiv valoarea rezistentei se va alege prin tatonare. Spor.

   Este cea mai prosta solutie pe care am auzit-o . Bunica -mea vrea sa-si monteze becuri economice . Te invit sa ii explici cum se monteaza rezistenta aia .
   Solutia este combinata . Nu se inverseaza in nici un caz faza de la contor . Daca ai fenomene de fluorescenta a nenoanelor indiferent de care pot fi mai multe probleme care merg de obicei impreuna :
    - Becul este de proasta calitate
   -  Circuitul este gresit prin proiectare ( intrerupator pe nul  , etc )
   -  intrerupatoare cu led sau cu gaze

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 nirosbog, on Jan 8 2007, 20:46, said:

Becurile economice patesc ceva daca pui mana direct pe ele(tub)?


     Nu patesc nimic daca le atingi cu mana  . Problema e ca tubul este foarte friabil . Asta inseamna ca nu poti sa il insurubezi daca il tii de tub fara sa risti sa il spargi .

#27
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 cspot, on Dec 15 2007, 11:29, said:

Este cea mai prosta solutie pe care am auzit-o . Bunica -mea vrea sa-si monteze becuri economice . Te invit sa ii explici cum se monteaza rezistenta aia .
   Solutia este combinata . Nu se inverseaza in nici un caz faza de la contor . Daca ai fenomene de fluorescenta a nenoanelor indiferent de care pot fi mai multe probleme care merg de obicei impreuna :
    - Becul este de proasta calitate
   -  Circuitul este gresit prin proiectare ( intrerupator pe nul  , etc )
   -  intrerupatoare cu led sau cu gaze
CORECT.
Soutia adevata este folosirea de becuri de calitate (care nu palpaie aiurea, eu am 6 becuri economice si nu am intalnit acest fenomen) si realizarea instalatiei corect (intrerupator pe faza, fara intrerupatoare cu brizbrizuri).
Sugestia de montare de rezistente in dulii este iresponsabila si poate duce la accidente sau incendii.

Edited by SuperDuper, 15 December 2007 - 18:36.


#28
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 SuperDuper, on Dec 15 2007, 18:34, said:

CORECT.
Soutia adevata este folosirea de becuri de calitate (care nu palpaie aiurea, eu am 6 becuri economice si nu am intalnit acest fenomen) si realizarea instalatiei corect (intrerupator pe faza, fara intrerupatoare cu brizbrizuri).
Sugestia de montare de rezistente in dulii este iresponsabila si poate duce la accidente sau incendii.


   Intrerupatoarele cu led sunt si foarte periculoase . Chiar si cu intrerupatorul stins ai tensiune periculoasa in bec .
   Eu am acasa intrerupatoare cu plastic fluorescent . Se gasesc destul de usor  . Se incarca la lumina zilei si lumineaza difuz toata noaptea . Sunt destul de evidente ca sa le gasesc  oricat as fi de beat . Sunt foarte discrete . Un led aprins in camera unde dorm m-ar deranja .

#29
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Am montat becuri economice in casa si se intampla un fenomen ciudat: dupa ce le sting, acestea emit incontinuu flashuri, la interval de cateva secunde, si nu inceteaza decat atunci cand reaprind becurile. Am atasat si un fisier video in care puteti vedea la inceput becul aprins, apoi ce se intampla cand e stins. Care e motivul pentru care se manifesta asa? Becurile sunt de vina sau instalatia electrica?

Attached Files



#30
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
ai intrerupatoare cu leduri, nu ?

#31
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Ai intrerupator cu led ? Trebuie anulat ledul  :)

#32
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Da, si acelea palpaie putin. Becurile normale nu palpaie (sau nu se observa).
Are ceva daca nu anulez ledurile? Ce se poate defecta?

Edited by subiect, 02 January 2009 - 15:15.


#33
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
am o intrebare: nu-i asa ca ai intrerupatoare cu luminita din-aia inauntru ??
De-aia se intampla....m-am documentat si eu ceva timp pe net pana sa imi dau seama despre ce e vorba.
Intrerupatoarele alea sunt pacatoase pentru becurile economice. De ce ? Pentru ca acel bec/LED mic de acolo, de 0.5-1W, mentine o mica tensiune de instalatie care alimenteaza becul...In cazul unui bec cu incandescenta, care functioneaza direct de la retea, nu s-ar observa, puterea e prea mica ca filamentul sa se inroseasca macar un pic.
Becurile economice, daca ai desfacut vreunul, vei observa ca au in ele un transformator care inmagazineaza energia inainte sa fie transmisa mai departe la elementul de iluminare, acele tuburi fluorescente.

Ai de ales:
1) intrerupatoare noi , fara bec/LED sau intreaba pentru unele cu circuit separat pt. acel bec, desi ma indoiesc ca vei gasi prea usor asa ceva, si , daca vei gasi va costa foarte mult

2) faci ca mine, daca te pricepi putin la electrica, scoate sigurantele mai intai sa fii in siguranta apoi desfa intrerupatorul si pur si simplu scoate unul din cablurile care alimenteaza acel bec/LED.

3) daca stii vreun "geniu" in electrica/electronica, poate gaseste el/ea o solutie sa le rezolve in alt mod.

Numai bine !

EDIT: de defectat nu se poate defecta mare branza, dar daca e vorba de camera unde dormi/te uiti la TV etc, imi dau seama ca nu e prea placut sa stai in acea camera. Probabil afecteaza oarecum si durata de viata a becului, desi bunicii mei au unul la tara care palpaie de ani de zile si nu a murit pana acum :)

Edited by lawrence38, 02 January 2009 - 15:20.


#34
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Foarte interesant. Nu m-am asteptat sa fie de la leduri. Multumesc ca m-ati informat. Si la mine palpaie de un an si ceva dar acum m-a apucat curiozitatea.

Edited by subiect, 02 January 2009 - 15:22.


#35
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
@laurence 38 ai dreptate in ceea ce priveste cauza ,adica led-ul (ledurile).
Nu si in ceea ce priveste "magazia de energie" adica transformatorul (transformatoarele).
La aceste balasturi electronice "magazia de energie este (sint) condensatorul (condensatoarele)
electrolitic (electrolitice) ce filtreaza tensiunea de retea.
Rolul acelui transformator este de deschide tranzistorele oscilatorului.
Prin led-ul (+rezistenta aferenta) circula un curent (mic) care asigura incarcarea lenta a acelui
condensator din bec.Cind tensiunea continua ajunge la o anumita valoare incepe sa lucreze oscilatorul
si apare tensiune pe filamentele becului ,acest lucru ducind la  amorsarea gazului intern.
Energia din condensator este cedata becului si acesta se descarca dupa care nu mai poate sustine
"iluminarea" si becul se stinge.
De ce?
Pentru ca ,curentul prin led este foarte mic si nu poate fi asigurata incarcarea "instantanee"
a condensatorului ce asigura energia functionarii oscilatorului.
Dupa un anume delta T se atinge din nou acel prag de tensiune si fenomenul se reia.

#36
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Mda :) si eu tot la acele elemente ma gandeam (condensatoare) dar habar n-aveam cum se mai numesc, asa ca am scris transformator. Ce e important e ca tensiunea nu se duce direct de la retea la bec, ca la incandescente, ci trece prin "ceva"...condensatoare si ce-or mai fi ele pe acolo  :rolleyes:

Daca tot esti expert, vad, am eu o alta nelamurire: aveam niste becuri care la inceput palpaiau des (de cateva ori pe secunda), apoi mai incet, apoi se oprea de tot dupa cateva ore, nu mai stiu exact. Cand am cumparat alt set de becuri, astea pur si simplu palpaiau in continuu, fara oprire...asta pana am "omorat" ledurile alea :P
Care o fi fost diferenta intre becurile mai vechi si cele mai noi..

Edited by mister_rf, 02 January 2009 - 21:08.
Fara QUOTE inutil!


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate