Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Sigma 17-70, f/2.8-4,5

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
m-ar interesa acest obiectiv>Sigma Zoom Super Wide Angle AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC Macro Autofocus Lens pentru un Canon 400D pe care l-am luat fara obiectivul standard Canon 18-55. Cat de mare e diferenta intre aceste doua obiective, compatibilitati, etc (sigma de mai sus si canon 18-55 standard). La prima vedere sigma pare mai bun. Daca a folosit cineva sau are alte pareri va rog sa le impartasiti si noua incepatorilor.
Ar fi mai bun un Canon 17-85 IS USM (care e mai scump) fata de acest Sigma?

#2
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Ar fi mai bun un Canon 17-85 IS USM (care e mai scump) fata de acest Sigma
Daca ai posibilitatea de a incerca 17-70 este OK, daca nu 17-85 IS USM

canon 17-85 IS USM
http://www.photozone...56_is/index.htm
sigma 17-70
http://www.photozone..._2845/index.htm

Edited by tim2003, 01 January 2007 - 19:14.


#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Votez cu Sigma.

#4
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Mai uita-te si la un Tamron 17-50 f/2.8. Le bate pe toate insirate aici la rezolutie si calitati optice si nu e mai scump decat Canon 17-85 IS. Dezavantajul este ca e doar pana la 50 mm si ca atare, daca e singurul obiectiv, te poti simti limitat in anumite situatii in care ai vrea ceva mai "tele" si nu are IS, dar are f/2.8 pe toata plaja focala. Eu, dupa lungi cautari pentru un inlocuitor bun al 18-55-ului m-am hotarat la asta. Ma mai tenta un 17-40 L, dar pentru o constructie mai buna, un USM si probabil un focus ceva mai precis +o dunga rosie eu nu dau un pret dublu, avand in vedere ca Tamron-ul, cel putin din teste se arata a fi mai bun sau macar egal optic. Si are si f/2.8 in timp ce L-ul are doar f/4.

Eu cred ca alegerea e simpla: daca nu vrei IS si plaja focala de la 50 la 85 mm, ia Tamron-ul ca nu se compara cu 17-85 la optica, acesta din urma fiind dupa parerea mea destul de jenant. Daca crezi ca ai nevoie de IS si de un zoom mai mare, atunci ia Canon 17-85. Sigma ala nici nu a intrat macar in socotelile mele. La 17 mm Sigma ala concureaza serios 18-55-ul la "calitatea" imaginii, deci...

Edited by adipelcz, 02 January 2007 - 01:05.


#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pai la 18 mm si f/8 chiar si Canon-ul ala ieftin e bun.

#6
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

View PostAlexIP, on Jan 1 2007, 20:39, said:

Pai la 18 mm si f/8 chiar si Canon-ul ala ieftin e bun.
Singurul meu obiectiv AF la ora actuala e Sigma 17-70 f2.8-4.5 si sunt multumit de el. mentionez ca il folosesc in varianta Pentax si singura chestie deranjanta e ca nu are Quick Shit Focus, cu alte cuvinte nu pot muta inelul de focus decat daca aparatul e setat in modul manual. Pozele sunt insa suficient de sharp si versatilitatea obiectivului il face un bun "all around lens". Ca nota merita specificat ca e putin cam mare(si implicit mai greu) comparativ cu lentilele din kituri dar calitatea cere sacrificii.

Attached Files


Edited by Aidan, 02 January 2007 - 07:17.


#7
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
am deschis link-urile date de tim2003 si la prima vedere am observat in general sigma 17-70 pare mai bun atat ca pret cat si la caracteristici decat canon 18-75. si tamronul este de luat in considerare, am citit lucruri bune despre el dupa ce mi l-ati recomandat...acum singura problema ar fi pretul si faptul ca merge doar pana in 50 de mm :D, stiti cum e...incercam si noi sa obtinem mai mult la o suma cat mai acceptabila :)

#8
Aidan

Aidan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2006

View Postcox, on Jan 2 2007, 02:39, said:

am deschis link-urile date de tim2003 si la prima vedere am observat in general sigma 17-70 pare mai bun atat ca pret cat si la caracteristici decat canon 18-75. si tamronul este de luat in considerare, am citit lucruri bune despre el dupa ce mi l-ati recomandat...acum singura problema ar fi pretul si faptul ca merge doar pana in 50 de mm :D, stiti cum e...incercam si noi sa obtinem mai mult la o suma cat mai acceptabila :)
Tamron-ul e soft uite-te aici la test http://www.photodo.com/topic_162.html si pe acelashi site compara fotografia similara facuta cu sigma (Da stiu ca ambele foto sunt facute wide open dar sigma e clar mai sharp).
daca ai insa budget pentru canon IS ar trebui sa il iei fiindca ai avantaje indiscutabile in low light.

Edited by Aidan, 02 January 2007 - 16:07.


#9
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
sigma-ul focusa foarte prost pe 20d si pe 350d. si asta nu variaza de la copie la copie, dar ESTE sharp. deci, ca raspuns la intrebarea initiala (daca este mai bun decat kit-ul) raspunsul ar fi: e mult mai sharp dar focuseaza mult mai prost.

nu stiu cum s-ar comporta pe 400d, dar in mod normal ar trebui sa se comporte ca pe 20d.

17-85 nu este "ZA ULTIMATE", se merita luat in loc de sigma doar daca ai banii pentru el, daca nu, nu :P

#10
cox

cox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 15.04.2006
la Canon 17-85 nu ma pot gandi dpvd finaciar, acest sigma ar fi o cale de mijloc bineinteles tot cu sacrificii, cat de prost oare poate sa focalizeze? nu pot spune ca e un obiectiv f. scump dar nici ieftin in comp cu 18-55 standard

#11
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
am sigma 18-50 2.8, focalizarea este mai slaba chiar si ca obiectivul din kit (nu si ca viteza, identic), asta numai in lumina slaba. De exemplu in interior la bec de 60w merge, nu merge :) in general in interior, dar cu timpul m-am obisnuit si functioneaza chiar si la lumina respectiva numai ca trebuiesa focalizezi in puncte inchise la culoare sau diferite forme usor de recunoscut. La calitatea de o ofera pot spune ca merita cei 300€ dati, sa nu mai vb. ca de la f4 incolo devine o lentila excelenta
Inainte sa iau 18-50-ul si eu vruiam 17-70, dar am preferat f2.8 pe toata plaja

in exterior nu mai e nevoie sa spun cum se comporta :)

pt ce iti trebuie tie 17-70 mi se pare numai bun

apropo ce abereaza 17-85-ul ala, nu credeam :(

#12
bluero

bluero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 23.08.2004
17-70vs17-85
http://www.pbase.com...trules/17701785

#13
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

Quote

at de prost oare poate sa focalizeze?
pur si simplu nu se opreste si se tot plimba in sus si-n jos pe plaja de focalizare. daca nu e graba (si fotezi doar peisaje, portrete "aranjate") nu e problema, cauti un contur puternic pe care sa pui punctul de focalizare si pana la urma tot se opreste el. dar daca ai nevoie de ceva "action shooting" nu ti-l pot recomanda.

uita-te si la tamron 28-75 f2.8. o copie buna e cam la fel de sharp ca si sigma-ul si parca se-ntelege mai bine cu canoanele :D

#14
sevendotro

sevendotro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.09.2005
grig_jr ai un link pentru tamron 28-75 f2.8? :)


Sorry pt offtopic.
hint pentru moderator: editeaza titlurile topicurilor pentru a se intelege mai usor legatura dintre obiectiv si aparat.
Chiar nu este nevoie sa intru in topic sa vad care este aparatul la care se incadreaza obiectivul.
IMHO

#15
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
am vrut sa scriu in prma faza www.google.com
alegerea unui obiectiv presupune multa lectura online (cel putin pt noi din .ro). vezi http://photozone.de/...nikon/index.htm   , vezi fredmiranda.com vezi gugal, sapa, citeste si fa-ti o parere de capul tau.

#16
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
http://www.fredmiran...o...t=43&page=1
http://www.bobatkins...mron_28_75.html


Nu foarte relevant dar merita sa arunci un ochi si sa iti faci o idee
http://www.pbase.com..._28_xr_di_ld_if

#17
sevendotro

sevendotro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.09.2005
excelent :) il am pe lista.
grig_jr,  rautate mica, thx ca m-ai scutit de faza cu google.com :)

#18
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
17-70 vs 18-50 2.8  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate