Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#2989
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Eu nu imi explic unde s-a evaporat mierea intr-o saptamana dintr-un stup care avea maxim o rama de puiet capacit si care a roit. Oua/larve nimic.
Adica au roit si altii dar tot mai aveau destula miere. La asta ramele erau uscate si a mai ramas putin pe vreo 2 marginase care dupa mine acum o saptamana aveau 4-5 kg fiecare.
Posibil sa fi urcat de jos in cat dar sincer eu nu am mai vazut rame asa uscate in cuib pana acum.

#2990
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
O famile puternica mananca intr-un an 80-90 de kg de miere, daca nu ma insel. Daca intr-o saptamana nu culeg nimic, e normal sa goleasca rezervele.
De-asta ma uit si eu la bruma de miere pe care o au unii in cat si nu  ma indur sa o scot. La paducel au adunat oaresce miere, miroseau intr-un mod deosebit stupii cand ii desfaceam. La salcam a fost foarte putina floare, din ce am vazut nu prea erau albine prin flori. Au mai adunat la maces si alte flori de camp. Pana la tei ar mai fi vreo 10 zile, pana la floare macar 3 saptamani. Asta langa Pitesti.
Bineinteles ca puiet abia acum au inceput iar sa faca, de roit si de facut botci s-au cam saturat.
Anul, cel putin la mine, a inceput mult mai bine decat cel trecut. Pe parcurs s-a cam desumflat.
Marea speranta pentru rezervele de iernat este in floarea soarelui.

#2991
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 02.02.2007

View Postdcn, on 12 iunie 2023 - 13:48, said:

O famile puternica mananca intr-un an 80-90 de kg de miere, daca nu ma insel. Daca intr-o saptamana nu culeg nimic, e normal sa goleasca rezervele.
De-asta ma uit si eu la bruma de miere pe care o au unii in cat si nu  ma indur sa o scot. La paducel au adunat oaresce miere, miroseau intr-un mod deosebit stupii cand ii desfaceam. La salcam a fost foarte putina floare, din ce am vazut nu prea erau albine prin flori. Au mai adunat la maces si alte flori de camp. Pana la tei ar mai fi vreo 10 zile, pana la floare macar 3 saptamani. Asta langa Pitesti.
Bineinteles ca puiet abia acum au inceput iar sa faca, de roit si de facut botci s-au cam saturat.
Anul, cel putin la mine, a inceput mult mai bine decat cel trecut. Pe parcurs s-a cam desumflat.
Marea speranta pentru rezervele de iernat este in floarea soarelui.
scoti mierea si le dai sirop!  le dai nediluat, ca sa-l transforme in rezerve. cand faci asta, dai catul jos, ca sa fi sigur ca ajunge unde trebuie!

Edited by richi_e, 18 June 2023 - 14:03.


#2992
dcn

dcn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.10.2007
Am dat deja caturile jos. Am si adunat o miere maronie, mai inchisa la culoare decat poliflora de anul trecut din iulie. Daca extrageam acum 2 saptamani probabil luam ceva mai mult.
Acum au cules de intretinere de la muri si alte flori de camp, unde te uiti si vezi vreo poiana cu flori, vezi si albine.
In vreo 10 zile o sa le duc la floarea soarelui, sa vedem ce miere vor face.

In alta dezordine de idei, am vazut pe un grup de fbk, cineva vindea miere de salcam, butoi de 300 kg, cu 6000 de lei. Avea o poza cu 15 butoaie, atatea am numarat eu. Daca ia cineva un butoi de 300 de kg, cumpara borcane cu aproximativ 4 lei bucata, si vinde cu 35 de lei kg de miere, scoate ceva profit doar asteptand sa dea cu borcanul, eventual in piata la taraba.

#2993
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Este incredibil de multa manopera sa umpli borcanele din butoi folosind un polonic sau ceva, mierea trebuie trecuta printr-o sita. Odata ajunsa in borcan va cristaliza in 2-3 luni si va fi mai greu de vindut pentru ca lumea nu stie ce inseamna cristalizarea mierii si o doreste limpede si lichida. M-am convins pe pielea mea ca apicultura este o meserie dificila, pe bani destul de putini, cu multe riscuri si citeva satisfactii. Asta daca esti cinstit si vinzi miere din flori si nu din F40/zahar sau alte prostii.

#2994
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Acum vreo 30 de zile cred am facut un roi dintr-un stup in care am gasit botci, o regina eclozata si cateva rame cu puiet.
Ulterior nu am reusit sa mai gasesc regina si am mai pus o rama cu botci. A fost roasa pana a doua zi.
Am zis ca, clar este regina in el si am asteptat sa oua. Pana azi nu am gasit nici un ou, aduc polen si nici regina nu vad.
Am pus acum 2 zile o rama ouata si au capacit fara sa faca botci.
Daca este regina in el dureaza asa de mult pana la ouat. Spunea chiar mai sus un coleg ca a asteptat o luna pana a ouat.
Restul roilor s-au apucat de mult de treaba - au deja vreo 3 rame capacite.

Edited by vdingo11, 24 June 2023 - 11:23.


#2995
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 vdingo11, on 24 iunie 2023 - 11:19, said:

Acum vreo 30 de zile cred am facut un roi dintr-un stup in care am gasit botci, o regina eclozata si cateva rame cu puiet.
Ulterior nu am reusit sa mai gasesc regina si am mai pus o rama cu botci. A fost roasa pana a doua zi.
Am zis ca, clar este regina in el si am asteptat sa oua. Pana azi nu am gasit nici un ou, aduc polen si nici regina nu vad.
Am pus acum 2 zile o rama ouata si au capacit fara sa faca botci.
Daca este regina in el dureaza asa de mult pana la ouat. Spunea chiar mai sus un coleg ca a asteptat o luna pana a ouat.
Restul roilor s-au apucat de mult de treaba - au deja vreo 3 rame capacite.


anul acesta am avut roi in care regina a inceput ponta deabia dupa 6 saptamani, partea buna ca a inceput in forta  ... si nu a fost unul singur ....
spor si mai ales .... rabdare :)

#2996
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Tarzy ai postat cu o secunda cred inaintea meaPosted Image
Gata si acel roi are oua de doua zile - mult tare a mai stat.
Familiile care au roit nu au nici oua si nici nu lucreaza - stau cu teiul in buza lor si parca dorm.
Cand matca nu oua albina nu culege?

Edited by vdingo11, 30 June 2023 - 08:33.


#2997
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
S-a produs dezechilibru in familie si nu mai are cine sa culeaga.
Asa am patit la salcam, unde nu am avut ce sa scot.
Din familie pe doua caturi la rapita au mai ramas 4-5 rame abia acoperite cu albine. Practic acum am roi.

#2998
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

 medelin992, on 30 iunie 2023 - 11:03, said:

S-a produs dezechilibru in familie si nu mai are cine sa culeaga.
Deci nu depinde culesul de ponta ci de putearea acelei familii?

#2999
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ba da, dar acum e alta problema.
Culesul depinde de ponta la rapita-salcam, cand sunt prea multe doici si mult puiet larvar. Caz in care toate albinele sunt implicate in cresterea puietului si lasa culesul mai pe locul 2.
Sunt stupii “de carne”, plini de albine, dar care nu culeg.

#3000
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Ieri am umblat prin stupi si am vazut ca sunt foarte slabi:3-4 rame de albina (mai buni sunt roii pe 6-7 rame). Clar s-a terminat cu culesul pe anul acesta pentru extragere.
Unul chiar nu avea oua nimic. Am pus o rama de control sa vad daca trage botci sau nu. Restul au inceput ponta dar foarte putina albina. Nu prea are cine sa creasca. Nu am avut niciodata asa de putina albina in aceasta perioada.

#3001
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

View Postvdingo11, on 09 iulie 2023 - 09:19, said:

Ieri am umblat prin stupi si am vazut ca sunt foarte slabi:3-4 rame de albina (mai buni sunt roii pe 6-7 rame). Clar s-a terminat cu culesul pe anul acesta pentru extragere.
Unul chiar nu avea oua nimic. Am pus o rama de control sa vad daca trage botci sau nu. Restul au inceput ponta dar foarte putina albina. Nu prea are cine sa creasca. Nu am avut niciodata asa de putina albina in aceasta perioada.


O pauza in dezvoltare imediat dupa culesurile puternice este normala ... acum este momentul ptr evaluari, schimbari de regine si unificari, plus tratamente in sirop.
Daca nu este cules in natura musai hranire cu sirop.

La mine s pe val .... a trecut teiul si acum culeg la floarea soarelui ... am cebtralizat si notat magazinele cu rame de tei ..m we urmator le extrag, cules la floare estimez ca o sa mai fie cca inca 2 saptamani devacum incolo.


#3002
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 02.02.2007
si la mine sa cam terminat culesul. (eu nu am FS in zona)
am avut cea mai multa poliflora,  combinata cu ceva tei. am extras de 2 ori, si mai trec odata prin ei.
dupa salcam au fost ploi si cred ca am miere in amestec de la tei, mur, trifoi alb, lucerna, zmeur si faneata! campul a fost plin de flori!
acum e momentul ptr stimulari, inclusiv la familiile mari.

#3003
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Din pacate, datorita mai multor probleme de sanatate, eu sunt nevoit sa renunt la vreo 12 stupi inclusiv cu tot ce presupune o stupina (cutii 1/2, 1/1, separatoare, hranitoare, paturici pentru podisor, foite de ceara etc). Daca e cineva interesat, stupii se afla in Mogosoaia, jud. Ilfov, ne intelegem la pret.

#3004
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Ieri am umblat la niste borcane cu miere pe care am extras-o prin iunie 2022 - deci amestect de tot ce a fost pana atunci. - si simteam ca si cum ar fi cristale de zahar.
Nu am avut pana acum nici un sortiment de miere la care sa simpt cristalele asa la mestecat.
Ati intalnit pana cuma asa ceva? Care ar fi esxplicatia?

#3005
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Probabil multa rapita.


#3006
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Nu cred este rapita ca nu este alba. Este un maro deschis.
Cea de rapita face cristalele asa de mari?
Oare sa fi ramas din ce au transformat ele din siropul de zahar pe care l-am dat la inceputul primaverii?
Cand iei in gura parca mesteci zahar.
Dar este normal ca o miere naturala sa aiba cristale asa de mari?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate