Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#2971
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Numărăm dupa ce reginele se împerechează, dacă la 2 săptămâni după roire nu avem puiet înseamnă că regina e pierduta, asa ca aceea unitate biologica este bine sa fie unificata pana nu se besmeticeste.
Unificarea se face cel mai bine toamna târziu când mai este puiet puțin, dar totuși sa mai fie.
Nu recomand sa omorât-o reginele în plus ... mai bine le păstrați încă 2 - 3 saptaman în nuclee, sau chiar în cușcă, sa aveti rezerva în situația în care regina pe care intenționați sa o păstrați nu este acceptata.
Este frumoasa aceasta parte a apicultorii (roiuri, unificării, împerecheri, etc) dar din păcate nu și rentabila financiara .... trebuie investit în inventar apicol (stupi, rame, foite) și hrănire artificiala și tratamente si ai multe riscuri (depopualri, pierderi de regine, etc).
Spor și mai ales bafta tuturor.

#2972
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Mie nu imi prea place ca nu am ce sa fac cu roii. Cativa stupi sunt suficienti pentru familie. Cum am spus si intr-un mesaj anterior este destul de multa munca si investitie financiara ca sa vinzi mierea pe nimic.
Am intalnit cazuri cand roiul nu a mai plecat de unde s-a instalat prima data si am fost nevoit sa il iau ca nu prea iti mai poti desfasura activitatea in acea zona. Problema este ca iti trebuie lazi suplimentare care costa ceva in acest moment.

#2973
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
De la cativa stupi nu vad de ce sa vinzi mierea pe ... nimic.
Eu vand "cu borcanul" careva sute de kg anuala ... pretul este de la 30 lei /kg in sus .... nu este mult dar ... nici nimic ... se strang echivalentul a cateva mii de euro.

#2974
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Da si cata miere poti sa mananciPosted Image. Daca ai 5 stupi la o medie de 15kg/stup rezulta 75 kg. Nu cred ca mananca o familie atata miere pe an. In fine poate in timp mai stapanesc roitul asta. Oricum nu am avut timp de ele, nu prea au rame si cred ca efectul este acesta.
Ieri am facut la repezeala o cutie din polistiren extrudat - mi-a plecat unul destul de frumusel. Chiar sunt curios de rezistenta in timp.
Ma gandeam chiar la o chestie - sa dau o mana de adeziv pe exterior si una pe interior cu plasa - poate asa sunt mai rezistente.
Asa par ok dar tot le lovesti cu rama in interior la scuturat si le ciobesti toate.
Oricum este primul pe care l-am facut - is curios daca il roade.

Edited by vdingo11, 30 May 2023 - 07:52.


#2975
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
La mine n familie, doar eu și soția consumam cca 50 kg miere pe an.
Dar 15 kg per stup este foarte puțin, se face în zone foarte slabe și cu familia mult sub medii.


#2976
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
In ultimele zile am vazut niste chestii la care eu nu am explicatii. Daca aveti rabdarea necesara va rog sa incercati sa va expuneti parerea voastra la urmatoarele intrebari.
1. luni mi-a roit un stup. Roi destul de mare. Marti dimineata l-am bagat intr-un stup din polistiren extrudat. Pe la 14 am vazut un roi intr-un copac care a stat acolo maxim o ora si a plecat. Miercuri dimineata ma uit in roiul prins si mai erau foarte putine albine si matca tanara. Am zis ca mai pe seara ii dau 2 rame cu puiet si doica sa vad daca pot face ceva din el. Cand am umblat nu mai era nici o albina si matca moarta. Ati mai patit sa vi se divizeze un roi prins? A avut mai multe matci? Cum intelegeti aceasta situatie?
2. Am umblat in alt stup. Plin de botci. O matca tanara era pe rame si am mai vazut alta pe exteriorul lazii - asta mai mica. Am luat 3 rame cu puiet capacit si botcile aferente si matca tanara gasita in stup si am pus intr-o lada. La scurt timp din noua lada se auzeau niste sunete ciudate. Ce inseamna aceste sunete?
3. Precizez ca in stupul donator de la punctul 2 am lasat destule botci - ma plictisesm sa le caut.  Ma gandesc ca am gresit si va roi, dar nici nu mai vazusem alta matca cu toate ca avea larvar destul de mult.

Edited by vdingo11, 31 May 2023 - 21:58.


#2977
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Anul asta a fost macel si multe is greu de explicat.
Cel mai des s-a intamplat ca au fost multe matci virgine in roi si albina n-a stiut pe cine sa mai urmeze.
Am si eu roi recuperat din pom care a roit a doua oara din stupul in care l-am pus.
Nuclei goi.
Roiuri care au roit.
Stupi cu zeci de botci ecluzionate si care erau full cu albina.
Matci virgine care ieseau singure pe urdinis neurmate de  alte albine.
Roiuri care s-au intors in familia din care au plecat.
….
Etc etc.


#2978
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc pentru explicatii.
Sunetele auzite din stup ce inseamna? Am auzit si asta seara.
A si mai am o intrebare: am vazut la vreo 2 stupi larve de matci la urdinis. Ce inseamna acest lucru: ca au roit si a eclozat o matca care a intepat botcile ramase sau a fost schimbare linistita?

#2979
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ce fel de sunete? Cantatul matcii e unul distinctiv, dar se aude doar cand ai rama cu matca in mana. Gasesti si pe youtube.

Esti sigur ca erau larve de matci? Sa nu fie de trantor racit pentru ca au roit si n-au mai avut cine sa-l incalzeasca.



#2980
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
maine vreau sa stropesc in livada

in seara acesta vreau sa inchid stupul, pot sa il tin inchis 24h?
nu folosesc insecticide, am inteles ca in cazul acesta ar trebui inchis 48h

la stup am fund anti-varoa si podisor cu 50% plasa, cred ca ar trebui ca aerisirea sa fie suficienta

ar fi op problema daca il tin inchis de dimineata pana seara?

#2981
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmedelin992, on 01 iunie 2023 - 21:36, said:

Ce fel de sunete? Cantatul matcii e unul distinctiv, dar se aude doar cand ai rama cu matca in mana. Gasesti si pe youtube.
Un fel de turuit. Am auzit si ieri seara, deci la 3 zile de cand am format roiul.

View Postmedelin992, on 01 iunie 2023 - 21:36, said:

Esti sigur ca erau larve de matci? Sa nu fie de trantor racit pentru ca au roit si n-au mai avut cine sa-l incalzeasca.
Posibil sa ai dreptate. Le-am vazut mari si m-am gandit ca sunt de regina.

Inca o intrebare: la roi bagati din start foite chiar daca nu sunt foarte mari?

#2982
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
. Bad post

Edited by richi_e, 04 June 2023 - 16:25.


#2983
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Din pacate, eu sunt nevoit sa renunt la o parte dintre stupi. Voi vinde citiva dintre acestia, daca e cineva interesat, eu ma aflu in zona Mogosoaia. Putem discuta in privat.

#2984
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Ati incercat vreodata sa reintroduceti un roi in familia de unde a plecat fara sa mai stati sa ii eliminati matca?
Oare va roi din nou sau va fi lupta intre matci si va ramane una iar familia reintregita?

#2985
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Ce am facut eu: am bagat roiul intr-un cat 1/2, l-am lasat sa se linisteasca, i-am gasit si omorit matca (cea batrina) dupa ce m-am asigurat ca matca ramasa in stup depune oua. E chestie de citeva zile. Am stropit ambele familii de albine (roiul si familia din cutia 1/1) cu...tuica amestecata cu putina miere si am pus catul 1/2 peste familia din cutia 1/1. O singura data am facut asta si am unificat, practica, cele doua familii de albine, a functionat. Nu m-as hazarda sa las doua matci in stup ca sa se aleaga ele. Eu am matcile marcate si stiu care e batrina si care e cea tinara.

#2986
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
15 kg doar in conditii ideale!
eu nu fac pastoral, in schimb, in zona e un exces de familii de albine!
daca am o medie de 10 kg, e ok.  familiile bune umplu 2 caturi pe sezon, dar nu e regula!
in conditiile astea, am cules de intretinere bun, cu completari minime toamna.
scot banii din roiuri/familii! e mai bine asa, decat cu banii pe borcanul de miere!
incep sa nu mai vand sub 2 borcane.

View Postvdingo11, on 28 mai 2023 - 18:19, said:

Ce faci cu roii? Ii unifici la toamna?
Si la mine au roit la greu. Nici lazi goale nu mai am sa ii pun.
Oare daca pun cate doi intr-o lada cu diafragma si folie capsata pe diafragma dupa care sa omor o regina si sa fac unificarea merge?
ii vand ca familii in primavara urmatoare!
la mine, mortalitatea peste iarna e o exceptie!
in timp, am avut grija sa am inventar destul!
acum vreau sa reduc numarul de familii, inca am prea multe!

Edited by richi_e, 12 June 2023 - 07:50.


#2987
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Cum au bagat ceva in cat (la verificarea de acum o saptamana) am zis sa extrag sambata ce au capacit deja si am observat la un stup care acum o saptamana era plin de miere si multa albina (dar a roit la mijlocul saptamanii trecute) ca nu mai are miere in el decat pe o rama din cuib si in cat. Restul fara pic de miere.
Albina era intr-adevar mai putina dar tot era ceva, oua/larve/puiet nimic. Acum o saptamana cand m-am uitat in el avea 2 rame marginase pline ful de miere si capacite pe 3 sferturi - abia le ridicam, plus pe celelalte la greu. Acum erau goale.
Oare sa plece roiul cu asa de multa miere? Sau sa mai fi urcat in cat? Nu am mai intalnit un stup cu asa de putina miere pana acum. Sa fi fost vreun furtisag?

Oricum aproape toate familiile vechi au roit si in acest moment nu au nici oua nici puiet nimic - nu am avut timp sa stau dupa matci - oricum este greu de depistat fiind nemarcate.
Voi cum stati cu puietul acum?

#2988
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
E "pauza" de puiet in mai toti stupii .... chiar si acolo unde nu au roit reginele au incetinit ritmul pontei ... urnatoarea perioada se anunta a fi secetoasa si familia de albine incearca sa optimizezi consumurile (mai bine putin puiet dar sa existe ceva rezerve fata de situatia in care ai puiet mult dar ramele seci de rezerva (cum a fost anul trecut in aceasta perioada).
In astfel de situatii se face simtita priceperea si flerul apucultirului .... sa stii sa jonglezi si sa maximezei situatia.

Intelep ar fi ca acum sa formezi roiuri cu albina excedentara (cu albina din caturi formezi roi la pachet pe foite) ... trebuie inventar apicol si regine imperecheate si sa investesti in ceva sirop (estimez un minim de 15 litri sirop la un roi pe 5-6 foite - ca sa le creasca si sa ierneze pe ele).
Astfel bagi sirop in roiuri si degrevezi de consum familiile de productie (nu "spurci" familiile de productie).
Peste cateva saptamani ptr culesurile urmatoare (tei si floarea soarelui) familile or sa si revina si or sa culeaga bine, iar roii noi formati vor avea timp sa se intareasca.
Asta e teoria ... ca n practica eu am blocat inventarul cu roi naturali ... care deabia acum (dupa mai bine de 1 luna de cand i am adunat de pe stalpi) au inceput ponta ... sper ca or sa si culeaga ceva.
Ramane sa i triez / unific dupa culesul de floare.

Eu vorbesc despre zona de campie si la sud de Carpati ... in alte zone (norul Moldovei, la munte, etc) inca este cules bun de salcam.

Edited by Tarzy, 12 June 2023 - 08:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate