Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1549
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Am uitat sa mai intreb ceva: daca as pune stupii langa gradina de legume, legumele vor fi stropite de 3-4 ori pe an cu insecticide/fungicide.
Ar putea fi o problema in acest sens? Se poate inchide stupul cateva zile sau nu ar fi mari probleme.

#1550
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Citeste manualul apicultorului. Se poate lucra in gradina printre albine... daca ai terenul incercuit cu gard nu o sa ai probleme

Stropesti seara sau dimineata . Pretul difera de la o zona la alta . Cutia costa separat de familia de albine...

#1551
george48

george48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 25.01.2015
Constantin Hristea Stuparitul.C.Antonescu Albinele si noi .Doua carti de referinta

#1552
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Agresivitatea nu e ceva clar.
Am vazut apicultori care fara combinezon nu pot lucra pentru ca albinele sunt foarte agresive si am vazut apicultori care pun doar masca pe fata, pantaloni scurti si tricou.
Si eu am 1000mp, casa de 150mp, albinele sunt cam in mijlocul curtii, la 4-5m de casa, 4-5m de atelier, si 2-3 m de gradina. Din 2011 de cand cochetez cu ei, nu m-a intepat niciuna, eu in curte fiind. Trec cu tractorul fix prin fata lor, unul din vecini are cai, oi, tot felul de animale, si pana acum totul a fost ok.
Doar atunci cand umblu la stup inteapa, dar ale mele sunt blande. De ce? Nimeni nu prea stie. E vorba de rasa, zona, zgomote.... Acum am vreo 7-8 pisici si au cam inceput sa umble pe stupi, si sunt la fel de calme...
Probleme cu vecinii? Doar toamna cand storc strugurii, albinele se duc la zaharoza din must, dar nu inteapa.

Edited by medelin992, 05 February 2018 - 09:47.


#1553
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

View Postvdingo11, on 04 februarie 2018 - 10:15, said:

...

Si mai am cateva intrebari:
0. cand ataca albinele ataca izolat sau in roiuri. Daca inteapa 1-2 nu cred ca este mare bai.
1. care ar fi un pret corect pentru un stup cu familie? Din ce am citit am vazut ca sunt numere diferite de rame.
2. care ar fi media de kg de miere pe un stup cu x rame
3. imi puteti recomanda vreo documentatie pentru un incepator de la zero?
Multumesc.

0. depinde de la caz la caz .... ideea ca o data initiat atacul este bine sa pleci din zona sa te retragi, albina stie ca daca inteapa moare si de aceea in majoritatea cazurilor mai intai te bazaie si daca nu te indepartezi te inteapa ... bine sunt cazuri cand si ataca direct ... :) ;
1. preturile variaza si da .... se calculeaza lei/rama de albina .... sfatul meu este sa cumperi cutii (stupi) noi si familia de albina separat ... mai scazi din infestarea cutiilor vechi .... un stup vertical costa cam 150 - 200 lei, iar o familie de albine sare de 300 .... deci o sa ai echivalentul a peste 100 Euro / stup populat;
2. greu de spus .... depinde de potentialul melifer al zonei ;
3. cauta la magazinul apicol - manualul apicultorului ..., nici cartile indicate de colegi nu sunt de evitat .... foarte mult ajuta si informatia de pe forumurile apicole: http://forum.stuparitul.com ;

bafta multa

#1554
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc de sfaturi.
Am inceput sa caut documentatii si am mai citit pe net.
Nu ma tem de faptul ca poate nu voi reusi cu ele ci de faptul de a nu deranja vecinii si copii care se joaca pe strata in conditiile enumerate mai sus: "Eu am gradina de legume (600m2) unde am si o suprafata de lucerna (100m2) unde as dori sa ii pun. Ar insemna sa fie la 5-6 m de gardul vecinului, la 4 m de tarcul pasarilor, la 1 m de randurile de legume si la 15 m de drumul principal trec masini, oameni se joaca copii"
Din ce au spus colegii mai sus, in special cazul lui medelin nu as avea niste conditii foarte rele iar distantele sunt destul de marisoare si in cazul meu.
De ce am intrebat de cantitatea de miere? Nu ca vreau sa scot maxim dar daca scot vreo 10 kg pe stup macar sa nu cumpar si miere.
Daca ma voi hotara sa cumpar oscilez intre 2 si 3 stupi, dar inclin spre 2 sa nu dau banii inutil neavand experienta si nestiind cum se vor comporta.

Multumesc de sfaturile primite.

Edited by vdingo11, 06 February 2018 - 12:50.


#1555
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cantitatea de miere per stup reiese din capacitatea melifera a zonei si a numarului de stupi din zona respectiva.
Eu nu am resurse melifere bogate si am pe raza de zbor a stupinei cam 400 de familii. Eu am doar 30-40. Deci cam aglomerata zona, de aceea productiile medii nu depases la mine 5-10 kg/fmailie.

Chiar am facut niste calcule privind valoarea nectarifera si polenifera a zonei mele (a razei de zbor a albinelor); pe raza mea, se puteau intretine 100 de familii cu o productie medie de 20-25 miere recoltabila.

#1556
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmedelin992, on 06 februarie 2018 - 14:09, said:

...de aceea productiile medii nu depases la mine 5-10 kg/fmailie.
Aceasta este pe un an intreg?
De fapt eu nici nu stiu de cate ori se recolteaza dintr-un stup, dar asa mai invat si eu.

A si daca tot ai spus de raza unei stupine, cat este ceasta?

Edited by vdingo11, 06 February 2018 - 15:13.


#1557
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
15 m ar trebui sa fie suficienti ... cum este gardul de la strada? .... ideal ar fi sa fie inalt si plin pentru ca albinele sa-si creeze culoar de zbor care sa nu se intersecteze cu trecatorii

pentru 2-3 stupi conditiile sunt mult mai relaxate ... iti poti permite sa tii stupi mai departati (1,5 - 2 metri) si-n acest fel scade si agresivitatea.

Este bine sa "educi" vecinii (si pe tine sau/si ai tai) pentru a lucra in gradina in apropierea stupilor cat mai de dimineata ... si pe seara ... atunci albinele sunt mai putin active si mai putin agresive

Cu vecinii rezolvi simplu si eficient obisnuindui sa le dai cadou la extractie 1-2 borcane cu miere ... daca au copii sa le mai daruiesti o bucata de fagure etc ... cel putin ai mei sunt foarte simtiti si imi intorc bunavointa cu legume, branza ... etc ...

Multa bafta iti doresc,

#1558
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

View PostTarzy, on 06 februarie 2018 - 15:21, said:

cum este gardul de la strada?
Este gard de lemn inalt de 1,5 m, dar este mai jos fata de nivelul strazii. Ar fi de vreo 65-75 cm mai inalt decat nivelul strazii.

#1559
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
am inteles ... in acest caz eu zic sa imprivizezi ceva si sa-l mai inalti un pic ... cam 1 m ... pui prajini si intre ele fasai de plasa de umbrire .... ai solutii usor de implementat dar cu efecte certe, dar la 2-3 familii ar trebui nicxi sa nu fie cazul

Edited by Tarzy, 06 February 2018 - 15:48.


#1560
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postvdingo11, on 06 februarie 2018 - 15:12, said:

Aceasta este pe un an intreg?
De fapt eu nici nu stiu de cate ori se recolteaza dintr-un stup, dar asa mai invat si eu.

A si daca tot ai spus de raza unei stupine, cat este ceasta?
Da, productia medie pe stup/an.
Intr-un an ai 2-3 culesuri importante, deci faci extractie de 2-3 ori.
Dar retine, asta est ein zona mea. Alti apicultori se lauda cu 20-40 kg/familie (stationar). Sunt unii si cu 100..
Raza economica se afla in jurul a 2-3 km.   Aceasta este raza in care albinele culeg si mai si aduc in stup. Adica nu consuma ce culeg pe drum. Sunt si exceptii, asta e regula.

#1561
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmedelin992, on 06 februarie 2018 - 16:21, said:

Alti apicultori se lauda cu 20-40 kg/familie (stationar).
Eu din ce am vazut cei care se lauda spun de 40kg.
Am zis ca daca se lauda o medie de 30 ar fi bine. Pentru mine 10-15 ar fi perfect.
5 kg pare putin, dar poate pentru un incepator si atat este mult.Posted Image

Multumesc.

#1562
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Am tinut in jur de 8 stupi in Bucuresti cartier de case la 1.5m de aleea din curte si la 2.5m de casa. Sunt extrem de cuminti daca nu faci pastoral cu ele ci stationar. Nu au intepat pe nimeni. Albina isi vede de treaba ei si aduna polen si nectar nu se apuca de intepat aiurea. Probabil vei obtine undeva la 10-15kg/fam daca nu sunt multi stupi pe o raza de 1-1.5km. Zonele de margine de oras sunt cateodata mult mai melifere decat zonele rurale. Nu iti face griji de intepaturi ci doar de roire care estimez ca se va intampla la tine undeva la 15-20 mai incepand cu inflorirea salcamului ( mai ales daca ai si rapita). Pregate-te cu minim 1 roinita/cutie goala completa la fiecare 2 familii si cu rame cu foita pusa pe ele. Umbla in ei cand e soare si cald si bate vantul cat mai putin. Succes !

#1563
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc de incurajari.

View PostMishu_Skynet, on 08 februarie 2018 - 23:49, said:

Nu iti face griji de intepaturi ci doar de roire care estimez ca se va intampla la tine undeva la 15-20 mai incepand cu inflorirea salcamului ( mai ales daca ai si rapita). Pregate-te cu minim 1 roinita/cutie goala completa la fiecare 2 familii si cu rame cu foita pusa pe ele. Umbla in ei cand e soare si cald si bate vantul cat mai putin. Succes !
Nu prea stiu eu ce inseamna roire dar ma voi documenta.
De ce sa pregatesc o cutie goala? Se inmultusc si trebuie separate?

#1564
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Astazi am fost la un magazin apicol si am intrebat de pretul unei centrifuge.
Nu avea in magazin dar in catalog avea oferte plecand de la 870RON (pentru 2 rame) si apoi pe la 1000, etc.
Mi-a spus ca de pot pune 2 rame mari si 2 rame mici.
Am si eu cateva intrebari:
1. exista 2 tipuri de rame: mari si mici?
2. pentru maxim 5 stupi (gandesc in perspectiva) ce tip de centrifuga este recomandata? Ce sa urmaresc sa aiba/poate face?
3. eu nu stiu ce tip de rame va avea stupul. In aceste centrifuge nu se pot pune orice tip de rame: mari, mici, etc?

Multumesc.

#1565
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Ca sa faci treaba, sa te pui in tema cu stuparitul cauta un apicultor in zona ta si mergi la el . Asa inveti despre albine. Sunt multe de invatat nu o poti face numai de pe forum.

#1566
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

View Postspecial_murinio, on 10 februarie 2018 - 22:04, said:

Ca sa faci treaba, sa te pui in tema cu stuparitul cauta un apicultor in zona ta si mergi la el . Asa inveti despre albine. Sunt multe de invatat nu o poti face numai de pe forum.

Nu contest aceasta afirmatie doar ca uneori am reusit sa fac in viata diferite lucruri doar cu sfaturile primite de pe forum si documentare pe internet fara sa fi fazut in realitate niciodata cum se face acel lucru (evident a fost foarte greu dar rezultatele au fost foarte bune)
Deci se poate doar ca vazand la cineva cu experienta este mai usor de inteles.
Vad ca deja v-am plictisit cu intrebari dar va rog sa imi mai raspundeti la urmatoarea intrebare anterioara:
- pentru maxim 5 stupi (gandesc in perspectiva) ce tip de centrifuga este recomandata? Ce sa urmaresc sa aiba/poate face?

Multumesc anticipat.

Edited by vdingo11, 11 February 2018 - 08:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate