Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1567
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
In general, cele pentru incepatori sunt de 3 rame 1/1, tangential. In cosul de 3 rame 1/1 poti baga 6 rame 1/2 sau 3 rame 3/4.
In locul tau, pentru cei 5 stupi maxim, as lua centrifuga de 2 rame 1/1. Dar trebuie sa te uiti la preturi, daca e apropiata de cea de 3 rame, o iei pe aceea.
Ramele 1/1 sunt in general cele de cuib, iar ramele 1/2 sunt cele de magazie. Ramele 3/4 sunt in general folosite tot ca magazii.
Deci, cam orice centrifuga ai lua, si orice rame ai avea, o sa te descurci cu siguranta. Nu trebuie sa-ti bati prea tare capul cu asta.

Ca si mod de asezare a ramelor, sunt 2 modele: tangential si radial.
Cele radiale sunt pentru cei mai profi, si doar pentru rame 1/2, chiar 3/4, atat.

Centrifuga radiala. Nu te intereseaza pe tine. Doar ca sa stii cum arata.
Attached File  centrifuga-inox-electrica-radiala-20-rame-tucano.jpg   477.6K   17 downloads

Centrifura tangentiala.
Attached File  5542159884d370.jpg   83.34K   17 downloads


Eu am de 4 rame 1/1 (8 rame 1/2), tangential.

PS: Vezi ca in perioada asta sunt targuri apicole cam peste tot prin tara. Vezi poate ai unul aproape de tine. Preturile pot fi mai mici in targ.

Edited by medelin992, 11 February 2018 - 09:23.


#1568
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc frumos.
Banuiesc ca primul criteriu la centrifuga ar fi sa fie dde inox si sa aiba 2 sau 3 rame 1/1 (in cazul meu)
In rest cred ca mecanismul este acelasi la toate si alte detalii nu conteaza.

 medelin992, on 11 februarie 2018 - 09:20, said:

Ramele 1/1 sunt in general cele de cuib, iar ramele 1/2 sunt cele de magazie.
Chiar acum ma documentez sa vad ce inseamna rama de cuib si de magazie si care este rolul fiecareia.

#1569
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pretul se reflecta in materiale. Logic nu?

Eu am dat 1100 lei pe centrifuga 4 rame 1/1, inox, angrenaje de metal. Este de la Civan.
Am luat-o din Bucuresti. Posibil ca in alte locuri sa fie si mai ieftina.

Acum a ajuns la 1300.
http://apiroua.ro/24...cos-cromat.html

#1570
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 medelin992, on 11 februarie 2018 - 12:45, said:

...Eu am dat 1100 lei ...
Ăsta-i prețul și acum, crește doar când crește cererea, pe stors.
Oricum, cumpăratul centrifugii din start cam seamănă a hai să o cumpăr și pe asta, numai fiindcă pot.

#1571
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Si eu, pana la 10-12 stupi imprumutam de la cineva.
Asta fiindca aveam de unde. Cand n-am mai avut, mi-am cumparat.

#1572
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
ptr 5 stupi merita cea de 2 rame 1/1 adica 4 de 1/2 .... chiar daca se apropie de pret cea ptr 3 rame, are avantajul de a fi mai echilibrata si nu putin lucru mai mica ... poate fi depozitata / transportata mai usor.

conteaza foarte mult calitatea componentelor ... in special angrenajul ... am vazut centrifuge care pur si simplu general praf din materialul angrenajelor ... si praful ajungea in mierea de extras :)

#1573
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Centrifuga cu 3 rame.

#1574
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Am vazut pe un film de youtube ca albinele pe la sfarsitul iernii cand sunt 7-10 grade ies din stup si trag afara camarazii morti peste iarna.Astea au murit de boli sau erau prea slabe din constitutie?Citisem undeva ca in acelasi timp curata si stupul de fecalele adunate in decursul iernii.

#1575
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Si boli, si rezerve de corp gras prea putine, si varsta. Uzura, intr-un cuvant.
Cele care formeaza "coaja" ghemului de iernare mor primele.

P.S. Nu e normal sa se defece in stup.
Defecarea in interiorul stupului apare numai in cazuri anormale: hrana cu probleme, factori de mediu nefavorabili (umezeala ridicata), boli diverse, factori care deranjeaza albinele in timpul iernarii (soareci in stup) etc.
In mod normal, albinele defeca in afara stupului. Zborurile care se produc in perioadele mai calde ale iernii sau primavara devreme se numesc zboruri de "curatire", si sunt special facute in scopul golirii intestinului.

Edited by Hunor_66, 12 February 2018 - 21:52.


#1576
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Albinele, cele bolnave, slabite...daca au posibilitatea nu mor in stup.  Albinele in mod normal, zboara de pe la 12 grade C.
Ce vezi afara sub aceste temperaturi, este sigur bolnav si se pregatesc de moarte.
Prefera sa moara in afara stupului pentru a nu pune albinele sanatoase in situatia de a le cara, de a-si consuma energiile...etc. Totodata, corpurile moarte dezvolta tot felul de patogeni...

Deci, cand simti ca esti pe moarte, incerci sa usurezi munca celorlalti.

#1577
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 medelin992, on 13 februarie 2018 - 10:36, said:

Deci, cand simti ca esti pe moarte, incerci sa usurezi munca celorlalti.
O mentalitate sanatoasa, de eschimos batran si bolnav care pleaca pe banchiza sa-l manance ursu'.
Mai contribuie si la conservarea populatiei de ursi albi... :)

#1578
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 24.08.2005
Dupa am citit ceva documentatii nu sunt lamurit de un lucru: in stupii orizontali exista rame pe care se va creste puietul si ulterior am inteles ca se tot adauga rame in functie de productie.
Intrebarea mea este daca se tot adauga rame nu se va extinde puietul si pe ele? De unde mai extrage mierea apicultorul pentru el.

#1579
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Asta-i buba la orizontal, miere nu se pune pe sortimente, matca poate oua pe oricare dintre rame si astfel vei avea miere amesteacata cu puiet. Adica nu vei stii ce sa extragi, sau iti va lua mult timp pana te hotarasti, sau astepti sa eclozeze puietul timp in care vine alt cules peste cel dinainte si se blocheaza cuibul si....un haos total.

#1580
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Si la stupii orizontali, si la cei verticali se poate introduce un separator, o gratie, de care matca sa nu treaca si, deci, nu va depune oua in ramele de dincolo de gratie. Haos este la noi, incepatorii, apicultorii profesionisti aproape ca ii spun matcii cite oua sa depuna pe zi... Posted Image

Pentru a-mi mari numarul de stupi/familii, caut sa cumpar in primavara citeva roiuri sau familii cu matci 2017. Cine are si e dispus sa dea, il rog sa imi scrie PM.

Edited by ionut76, 19 February 2018 - 15:01.


#1581
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Apicultorii profesionisti nu mai lucreaza cu orizontali, cel putin eu unul nu conosc.

#1582
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Stupul orizontal are niste avantaje, principalele ar fi ca in aceeasi cutie se pot forma 2-3 roiuri, cu gratie despartitoare se poate tine o familie cu doua matci, accesul e destul de facil la orice rama etc.

#1583
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Mai sunt apicultori profesionisti care lucreaza si cu orizontali... avantaj ca intra multi pe pavilion...

#1584
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cate rame au orizontalii aia? 18? Din care o rama este inlocuita de gratie, si inca una de hranitor (sa zicem). Mai raman 16.
Cine se duce in pastoral cu 16 rame de albina nu mai este eficient. In pastoral te duci cu armata tati, stupii sa behaie de albina, sa ai spatiu de lucru..
Eu daca as face pastoral, n-as plecat cu stupii decat cu 2 magazii pe ei (verticali 10 rame).
Decat sa am 80 de orizontali, mai bine plec cu 40 mamuti pe care i-as plimba din cules in cules.
Asa gandesc eu...spuneti si voi parerile voastre.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate