Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1531
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu in primavara voi face un experiment cu un stup complet din platic de la Nicot: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uyfi6ncL8zI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ii vad multe avantaje, dar si un dezavantaj: pretul. Stupul costa, fara rame, cam 400 lei.

#1532
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View PostTarzy, on 20 decembrie 2017 - 09:31, said:

https://www.google.r...iw=1366&bih=647

OBLIGATORIU de montat toamna .... pana vine primul inghet

soareci cauta sa cuibareasca in locuri calde ... iar la temperasuri 5 - 10 grade albinele nu reactioneaza si astfel soareci au libertate de miscare


dupa inghet este recomandat sa scoatem gratiile ptr a nu incomoda zborurile de curatire

stiu, chiar am 2 dar nu le-am pus pentru ca cocotasem stupul pe tevi de 3.2 pe care le-am dat cu vopea alunecoasa si nu m-am gadit ca o sa urce pe ele, si apoi am aruncat seminte otravite prin jur, ca m-am saturat sa imi faca gazonul franjuri.

asta e, pe viitor suflu si in iaurt.

Edited by fr0ggybv, 22 December 2017 - 16:40.


#1533
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postionut76, on 20 decembrie 2017 - 10:22, said:

Eu in primavara voi face un experiment cu un stup complet din platic de la Nicot: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uyfi6ncL8zI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ii vad multe avantaje, dar si un dezavantaj: pretul. Stupul costa, fara rame, cam 400 lei.
Sa ne spui si noua cum rezista la UV si in cat timp se scorojeste plasticul.

#1534
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Ei (Nicot) zic ca stupii sunt garantati 10 ani. Nu am 100% incredere in stupii de plastic, voi baga in el un roi mic si jigarit sa nu pierd o familie puternica in caz de..nereusita. Stai sa vina vara si o sa aduc mai multe filme cu stupul asta.

#1535
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
10 ani?
In conditiils in care un stup de lemn parafinat tine semnificativ mai mult.

Apropo de parafinare. Aveti stupi parafinati? Ma bate si pe mine gandul ca urmatoarea transa de stupi sa o parafinez.
Am umiditate mare toata iarna si pana acum nicio vopsea nu m-a multumit.

#1536
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am dat in toamna citiva tupi noi cu 2-3 miini de vopsea + un lac de barci, toate pe baza de apa, desigur. Vopsirea e ca aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FGn_Vnrlf40?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Zilele trecute am gasit si am luat de la Leroy Merlin o vopsea ungureasca tot pe baza de apa. O sa incerc in primavara-vara sa dau cu ea, va voi spune cum e.

#1537
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Stupi parafinati total condeseaza la interior si curge apa pe pereti. Daca ai reusi sa ii parafinezi dor la exterior cred că ar fi in regula

#1538
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pai asa si trebuie, sa curga apa de pe ei, nu sa intre in fibra.
Fund inclinat si condensul se scurge afara.

Pe mine tocmai asta ma intereseaza, lemn total impermeabil la umiditate.

#1539
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Stupi cu fund antivaroua sunt buni pt asa ceva

#1540
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Parafina ca parafina, dar mai scump e sacazul (colofoniu).

#1541
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Domnilor, cred ca anul acesta o sa traim o revolutie in apicultura romaneasca.
L-am auzit pe directorul stintific al INCDA vorbind intr-unul din live-urile de pe youtube. Am ramas fara cuvinte.
Trist, foarte trist.

#1542
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmedelin992, on 01 ianuarie 2018 - 18:02, said:

Apropo de parafinare. Aveti stupi parafinati? Ma bate si pe mine gandul ca urmatoarea transa de stupi sa o parafinez.
Mi-o povestit cineva cum si i-o parafinat (parafina amestecata cu ceara, ca n-o avut suficienta ceara).

Un rezervor de combustibil de Aro, taiat pe lungime, pus parafina + ceara in el, pus pe foc si apoi asezat lazile in parafina fierbinte, cam 10 minute pe fiecare parte.
Imi spunea ca nu-i mai vopseste, doar ii parafineaza o data cam la 5 ani. Si rezista perfect la intemperii.

View Postmedelin992, on 07 ianuarie 2018 - 13:45, said:

Domnilor, cred ca anul acesta o sa traim o revolutie in apicultura romaneasca.
Mai degraba o involutie...

#1543
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Buna ziua.
In familie consumam anual in jur de 30 Kg de miere, pe care o cumparam, dar in viata mea nu am vazut cum este un stup in interior si nu stiu nimic despre albine.
De curand in discutie cu cineva mi-a spus ca are niste stupi de vanzare (cu tot cu albine) dar nici el habar nu era cum se ingrijesc - i-a primit ca mostenire
In zona nu prea cunosc pe nimeni care m-ar putea ajuta cu un sfat.
Inainte de a lua o hotarare in acest sens (achizitionarea a 2 stupi) ma intereseaza cateva aspecte pe care eu nu le cunosc si cu siguranta d-voastra cu experienta pe care o aveti ma puteti ajuta.

1. gradina este in suprafata de 1000 m2 cu tot cu constructii, este aproape de extremitatea unui cartier dupa care urmeaza niste liziere, lanuri de cereale si vecinii de jur imprejur destul de apropiati (va dati seama la aceasta suprafata)
Eu ma gandesc ca exista si pericolul ca roiul de albine sa faca probleme oamenilor sau animalelor din gospodarie/vecini
Este riscant? Nu as dori sa se intample cine stie ce tampenie.

2. celelalte cheltuieli privind sculele necesare (am inteles ca trebuie centrifuga, banuiesc masca si nu mai stiu ce) la cat s-ar ridica?

Multumesc anticipat.

#1544
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
salutare,

din ce zona esti?

conform legii distanta fata de limita propieatatii trebuie sa fie de 10 metrii .... se accepta mai putin daca exista gard "plin" de minim 2 metrii inaltime

important este sa fie "liniste" ... albinele devin agresive in anumite conditii ... galagia (trepitatiile) fiind una dintre ele

ca si instrumental apicol ai nevoie de:
1. centrifuga - daca te pasioneaza si nu esti de prea departe de Bucuresti-Calarasi am eu una de vanzare https://photos.googl...960rSSs48aoyJ-b de 2 rame .... suficienta pentru pana in 10 stupi - o vand cu 500 lei;
2. dalta apicola - costa cam 10 -15 lei;
3. masca apicola - incepe de la 10 lei si continua ... ;
4. afumator - incepe de la 25 lei

bafta multa

#1545
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View PostTarzy, on 02 februarie 2018 - 10:41, said:

din ce zona esti?

Iasi

Din cate vad cheltuielile nu ar fi foarte mari dar din pacate ca sa respect acei 10 m ar insemna sa pun stupii in mijlocul gradinii (are 24 latime) care acum este folosita pentru legume.
Evident ca exista si galagie in principal copii care se joaca pe strada. De asta imi este frica.
Nefiind in preajma lor niciodata habar nu am cum pot reactiona albinele si nu imi doresc sa provoc necazuri nimanui.
De aceea solicit niste sfaturi.

Multumesc de sfaturi.

Edited by vdingo11, 02 February 2018 - 11:39.


#1546
george48

george48

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 25.01.2015
Depinde cum te intelegi cu vecinii.Eu am 20pina la 50 familii in perioada roitului si pina toamna tirziu cind incep sa vind.Prin spatele gradini trece un vecin la 4-5 metri de stupi.Am o vecina alergica dar  a invatat ca nu trebuie sa se apropie prea mult de locul unde le am ,copii se mai joc prin gradinile vecinilor ii mai inteapa ,pling si uita.Apoi cind scot miere ii strig si le dau ori capaacela ori un fagure cu miere si uita de  albine. Totul tine de vecinii

#1547
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
1000 mp sunt suficienti pentru cativa stupi. Un gard inalt sau plasa de umbrire pe laturile gardului sunt suficiente ca sa faci albinele sa se inalte sus si sa nu intre in contact cu oamenii. Eu am f multi in curtea casei si nu am avut probleme cu oamenii. Bafta

#1548
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View Postspecial_murinio, on 03 februarie 2018 - 07:33, said:

1000 mp sunt suficienti pentru cativa stupi. Un gard inalt sau plasa de umbrire pe laturile gardului sunt suficiente ca sa faci albinele sa se inalte sus si sa nu intre in contact cu oamenii. Eu am f multi in curtea casei si nu am avut probleme cu oamenii. Bafta

Sa fac acum gard inalt sau sa pun plasa de umbrire de jur imprejur nu prea se justifica. Ma intereseaza daca pot creste in conditiile actuale.
Ce suprafata are curtea casei si la ce distanta ii ai de gard?
Eu am gradina de legume (600m2) unde am si o suprafata de lucerna (100m2) unde as dori sa ii pun. Ar insemna sa fie la 5-6 m de gardul vecinului, la 4 m de tarcul pasarilor, la 1 m de randurile de legume si la 15 m de drumul principal (trec masini, oameni se joaca copii)
Credeti ca sunt ok aceste conditii? De exemplu se poate lucra la legume la 1 m de stupi?
Parca incep sa capat putin curaj.

Si mai am cateva intrebari:
0. cand ataca albinele ataca izolat sau in roiuri. Daca inteapa 1-2 nu cred ca este mare bai.
1. care ar fi un pret corect pentru un stup cu familie? Din ce am citit am vazut ca sunt numere diferite de rame.
2. care ar fi media de kg de miere pe un stup cu x rame
3. imi puteti recomanda vreo documentatie pentru un incepator de la zero?
Multumesc.

Edited by vdingo11, 04 February 2018 - 10:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate