Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1513
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna ziua

Anul asta am trecut de la verticali 1/1+1/2 la orizontali pe 20 rame 1/1. La mai toti stupii, doar in partea dinspre "est", am 4-6 rame pline cu pastura si-o coronita insignifianta de miere. Nu m-am mai lovit de situatia asta. Pot albinele ierna pe asa rame ? Daca nu, cum le pot valorifica pt ele mai tirziu?

Ochilor mei batrini, dar fuduli ca nu vor a purta ochelari, li se pare ca-n unele zone pun miere peste pastura pina la completarea celulei. E un fenomen real sau tre' sa-ntreb oftalmologu'?

#1514
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Oftalmologul.
Insignifiant este mai puțin decât au nevoie.
Depinde și cât de mult îi vei restrânge, oricum niște invertit consider că ar primi cu plăcere.

#1515
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View Postomnitera, on 06 septembrie 2017 - 08:02, said:

Buna ziua

Anul asta am trecut de la verticali 1/1+1/2 la orizontali pe 20 rame 1/1. La mai toti stupii, doar in partea dinspre "est", am 4-6 rame pline cu pastura si-o coronita insignifianta de miere. Nu m-am mai lovit de situatia asta. Pot albinele ierna pe asa rame ? Daca nu, cum le pot valorifica pt ele mai tirziu?

Ochilor mei batrini, dar fuduli ca nu vor a purta ochelari, li se pare ca-n unele zone pun miere peste pastura pina la completarea celulei. E un fenomen real sau tre' sa-ntreb oftalmologu'?

Or sa ierneze foarte bine, important sa ai albina suficienta ca sa acopere ramele. Ramele neacoperite de albina vor mucegaii, pastura se va altera .... etc

Este normal sa puna miere peste pastura ... iar cele mai bune rame ptr iernat sunt acestea .... cu pastura + miere in acceleasi celule.

daca tot ai trecut la tipul de stup cel mai pretabil bibilitului acum va trebui sa te apuci de restrans ... urmaresti dimineata sau seara (sa fie racoare) cate intervale de albina ai, separi aceste rame de celelalte ... pe care celelalte le descapacesti putin cate putin (nu mai mult de 10 cm patrati) ... albinele vor "trage" mierea in ramele de cuib.

Atentie .... nu vor "trage" pastura ... daca ai si familii mai slabe faci schimb de rame ... rame cu pastura de la stupii puternici le adaugi in locul ramelor cu putia coronita de la familiile mai slabe

Edited by Tarzy, 06 September 2017 - 10:07.


#1516
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
poti scoate pastura daca ai multa

Edited by fgk, 08 September 2017 - 13:44.


#1517
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Pastura-i multa, rabdarea putina.....

#1518
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ceva experiente cu izolarea cu polistiren extrudat? Atat in capac cat si la diafragma?

#1519
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara !
1.09 anno domini..

1. De ceva dimineti ii bruma groasa, alba. Si minus in termometru. Noroc da' gradele den stecla!
2. Ceva stupi au niscaiva puiet capacit.
3. Cind da soarele si misuna vazusi ca aduc polen galben ! Da' unde naiba ?! O hi inflorit bostanii or papadia-n padure , la munte ?!
4. In fo 2 lazi, accidental vazui trintori. Si ma jur ca nu ma uitai in oglinda. Initial am zis " ok ! is beat ! o fi fo' albina mai grasa". Da nu bre', m-am benoclat intens la el si trintor o ramas nu s-o transformat in codana sprincenata ca-n povesti.
5. Am facut primul tratament cu varachet.
6. Un stup ii lasat de etalon. Fara tratament,fara supliment de sirop, doar cu mierea din propriile rame ce i-le dau la lins spre restringere. Deja il vaz dimineatza la intimpinat atacul Stukas-urilor......pardon ......viespiiilor. Ii primul cu garda la urdinis si foarte animat. Ailalti cu ajutoare si subventii, putoare curata !
7. Mai mult d-atit nu stiu a numara....

Normal ii ce se-ntimpla-n stupina mea ?!

Edited by omnitera, 02 October 2017 - 20:57.


#1520
AndreiDrp

AndreiDrp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.12.2016
La mine aduc polen de la napi si bostan.

Pentru viespi capcane din sticle de 2 sau 2.5L taiata parta conica varful si pus invers cu gura in sticla. In interior turnat apa cu zahar sau miere si OTET pentru a nu veni albinele. La mine sunt pline capcanele de viespi fluturi si alte lighioane. Acum ca am cules via viespile stau mai mult ca inainte pe stupi.

Anul trecut din cauza varoa si tratament exclusiv cu formic si ala probabil facut prea putin am avut probleme cu mortalitatile peste iarna scoteam cate un pumn de albine pe saptamana sau mai mult de pe fund. Am facut prin decembrie un tratament cu acid oxalic prin sublimare intr-un capac de bere prins pe o ansa de pistol de lipit si le-am scazut mortalitatea au ajuns cu bine in primavara! Anul acesta voi face un oxalic preventiv in noiembrie cand nu va mai fi delco puiet acum mai am si eu putin puiet.

Pentru medelin992 atentie la condens! Nu am experienta pentru ca eu izolez cu carpe si perne cu paie. Anul acesta ma gandesc la polistiren dar pe exterior pe latura de nord.

#1521
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara !

Anu' trecut am facut si io asa capcana din pet s-am pus momeala omologata luata din hipermarket. In afara de ceva muste n-am prins nica. Ist an am scos iar capcana, am pus aceiasi momeala omologata cu data de expirare trecuta de vreun an, am diluat-o cu putin rachiu si bere si ma jur ca de simbata pina duminica am prins 4 viespi.

Mor de ciuda cind vaz pe net ce masacru-n cele galbene negrate Stukas-uri fac unii cu asa capcane ! Ma consolez spunindu-mi ca viespiile lor is proaste si retardate.

Edited by omnitera, 03 October 2017 - 21:25.


#1522
mihaipetret

mihaipetret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.01.2013
am facut o gresala. ultimul tratament cu varatraz am facut cu o doza mai mare in loc de 4-5 picaturi am pus 6-7 si dimineata urmatoare o multime de albina in jurul stupinei pe jos intoxicata . ce mai pot face acuma in octombrie.

#1523
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
E dezastru ce am găsit, a fost o seceta crunta anul asta Attached File  20171010_163829.jpg   103.04K   39 downloadsAttached File  20171010_164009.jpg   78.95K   38 downloadsAttached File  20171010_160141.jpg   120.88K   37 downloads

#1524
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Inca nu e tarziu sa le dai 6-7kg de sirop. recomand dulcofruct sau similar. da-le ACUM. Strange-le pe un numar de rame pe care sa le acopere albinele ( in principiu lasi in stup ramele cele mai pline cu miere si de preferinta mai bune de ouat in primavara - nu exagera cu rame ultra negre, scoate-le si topeste-le) .Repet: da-le ACUM zilele astea rapid si ii salvezi. Inca e albina. Cu tratamentele cum stai?

Edited by Mishu_Skynet, 12 October 2017 - 00:37.


#1525
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca vrea sa stea fara emotii eu zic sa faca si ceva unificari.

#1526
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna ziua.

Iar am vazut o zabauca de albina carind polen. Iar am vazut un trintor la un stup. Ma jur ca nu era o albina obeza. In stilu' asta de mi-or aduce polen in decembrie mi-i ca oi face si io ca Baba Dochia !

#1527
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x3SiAerBd3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1528
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Pentru Varroa am vazut ca a aparut MAQS, voi incerca sa folosesc si eu in primavara, acum e tirziu. In toamna asta mi-a murit un stup intreg, probabil ca a fost foarte infestat cu Varroa. Am gasit stupul aproape gol, citeva zeci de albine moarte in el, restul probabil ca au murit in afara. Am ars cu  sulf stupul si ramele, dar imi pare rau de familia de albine. In primavara sunt foarte interesat sa cumpar ceva roiuri, familii sau chiar matci tinere imperecheate.

#1529
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
asa un update si de la mine din lunile trecute, am facut tratamentele la unicul stup pe care il detin, l-am impachetat bine si o saptamana mai tarziu cand l-am vizitat era o pereche de soareci inauntru. a trebuit sa scot ramele si sa le deranjez ca sa dau nenorocitii aia de soarecei afara. nu au avut timp sa faca mari pagube, dar acuma sunt tot stresat. vad ce o sa fie in primavara.

#1530
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
https://www.google.r...iw=1366&bih=647

OBLIGATORIU de montat toamna .... pana vine primul inghet

soareci cauta sa cuibareasca in locuri calde ... iar la temperasuri 5 - 10 grade albinele nu reactioneaza si astfel soareci au libertate de miscare


dupa inghet este recomandat sa scoatem gratiile ptr a nu incomoda zborurile de curatire

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate