Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1477
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
10 rame sunt suficiente

Edited by Bukovina, 09 March 2017 - 21:33.


#1478
ccclyon

ccclyon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.12.2005
Sunt apicultor si anul acesta vreau sa folosesc si acid formic si oxalic  la tratamentul albinelor.
Am cautat pe net informatii despre masca de protectie pentru acid. Informatiile sunt mai mult de specialitate si cu multe prescurtari.
As dori informatii despre ce anume ar trebui cumparat chiar si legatura cu site-urile de specialitate care vand aceste produse.(din exprerienta dumneavoastra ceea ce folositi deja si stiti ca este eficient)
Multumesc.

#1479
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Iti trebuie o masca de gaze cu vizor panoramic si filtru aferent:  http://totalmag.ro/r...ctie-vizor.html
Sau aceasta: http://totalmag.ro/r...are-civila.html

Edited by xmanyacs77, 18 March 2017 - 13:49.


#1480
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
vrea sa spun ca ultra bee patties administrat creste suprafata de puiet,asta e ce am observat la mine.

#1481
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
azi au venit orizontalii, si am mutat roiul cu succes zic eu in unul din ei (proaspat vopsit si curatat de cel de la care i-am luat, de restul ma ocup eu in weekend). l-am pus exact pe locul celuilalt stup, am mutat ramele cu albine, am pus stupul vechi putin in laterala si le-am pus o scandura pentru cele mai lenese. majoritatea care erau in zobr au intrat singure. am fost impresionat ca au fost calme, nu m-au atacat, am lucrat cam stangaci, dar fara probleme.

intrebare, omul mi-a zis ca el a tinut doua familii pe 12 rame in ei, nu sunt totusi cam putine rame pentru o familie ?

iar partea 2, nu am gasit gratie pentru stupi orizontal. tre sa tai eu una pe dimensiune.

Attached Files


Edited by fr0ggybv, 23 March 2017 - 20:25.


#1482
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 fr0ggybv, on 23 martie 2017 - 20:21, said:

azi au venit orizontalii, si am mutat roiul cu succes zic eu in unul din ei (proaspat vopsit si curatat de cel de la care i-am luat, de restul ma ocup eu in weekend).
Era bine daca flambai peretii interiori (cu insistare la colturi) cu o lampa de instalator, inainte sa muti ramele.
Nu stii daca au murit familii de albine in acele lazi, si mai ales de ce au murit.
Flambarea te scutea de niste necazuri viitoare...

#1483
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
omul a zis ca a facut el asta, dar nu a mai avut timp si pentru celalalti. trebuie musai cu lampa ? am si o suflanta mai industriala cu aer fierbinte, parca nu ma simt bine dand cu lampa flambanta pe lemn, as prefera suflanta.

am trecut pe la stup azi, parea ca ar avea nevoie de o rama cladita, si am bagat-o sper ca nu m-am grabit totusi, cam variaza temperatura.

Edited by fr0ggybv, 02 April 2017 - 20:13.


#1484
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 fr0ggybv, on 02 aprilie 2017 - 20:12, said:

trebuie musai cu lampa ? am si o suflanta mai industriala cu aer fierbinte, parca nu ma simt bine dand cu lampa flambanta pe lemn, as prefera suflanta.
Majoritatea bacteriilor, virusurilor, ciupercilor si oualor de diverse alte insecte sunt distruse instantaneu la contactul cu flacara deschisa.
Nu stiu cat de repede sunt distruse de contactul cu aerul fierbinte...

Quote

am trecut pe la stup azi, parea ca ar avea nevoie de o rama cladita, si am bagat-o sper ca nu m-am grabit totusi, cam variaza temperatura.
Era bine daca mutai o rama cu ceva miere pe care o descapaceai, alaturi de ramele cu puiet. O rama care sa fi fost inainte la marginea cuibului.
Era si calda (incalzita de familie) si avea si rezerve descapacite care sa atraga albinele si apoi matca sa oua.
Ramele complet goale se baga mai tarziu un pic, cand se mai incalzeste si incep culesurile.

Edited by Hunor_66, 02 April 2017 - 21:21.


#1485
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
aha. din pacate nu am stiut.
cand am strans roiul, le-am pus ca diafragme polistiren extrudat, ca sa izoleze mai bine m-am gandit. acuma se apucasera sa roada in el si sa construiasaca celule, de aia am zis ca au nevoie de o rama cladita.

Edited by fr0ggybv, 03 April 2017 - 18:24.


#1486
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
voi mai lua 1 matca de la moara vlasiei anul acesta cine vrea se poate comanda de saptamana viitoare,comandati de la moara vlasiei.

#1487
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
HAHHA, mi-am dat niste comenzi de  BK de prin octombrie de la niste experti, si imi vin abia la inceput de iulie. Lista mare. Si astia de la Moara primesc comenzi de saptamana asta, cand unii deja au larvele  prin startere...

Edited by medelin992, 18 April 2017 - 14:00.


#1488
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
sa stii ca sunt multi care cumpara de la icda,eu sunt multumit de cum merg ce am cumparat si voi mai lua 1 anul acesta,icda au matci si devreme in mai stiu asta de anul trecut cand am comandat de la ei.eu voi mai testa si anul acesta carnica insa elimin trantorii.

#1489
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
sunai azi si am comandat.

#1490
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Poti sa dai mai multe detalii te rog.
Ce anume ai luat, cand si cum ajunge la tine..
Mersi

#1491
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006

 tricky_radu, on 19 aprilie 2017 - 11:41, said:

Poti sa dai mai multe detalii te rog.
Ce anume ai luat, cand si cum ajunge la tine..
Mersi

pai am spus ca voi comanda  de la icda,de la moara vlasiei

http://www.icdapicul...perecheate.html

suni la nr de telefon  de la matci,ala unde scrie matci selectionate imperecheate si spui ca vrei sa comanzi un nr de matci,spui perioada in care vrei si ei iti vor confirma apoi specifici de la care statie vrei moara vlasiei 1 sau moar vlasiei 2 sau de la statia baneasa.eu am comandat acuma de la moara vlasiei 1,daca iei mai multe e bine sa iei de la ambele statii de la moara vlasiei.cei mai multi recomanda sa iei de la moara vlasiei,eu numai de acolo am luat,de la ambele statii de la moara vlasiei.matcile se ridica personal de la icda nu se trimit prin curier.daca vrea cineva sa comande sa o faca acuma ca dupa aia prinzi doar in iulie sau august.

Edited by fgk, 19 April 2017 - 14:00.


#1492
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
in brasov e zapada de 20 de cm, si inca ninge. imi e frica de ce gasesc la stup in weekend :(.

#1493
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Ciudata vreme . Eu ma bucur ca nu am plecat cu ei la rapita ca ma batea vantul si ploaia degeaba pe camp. La ce vijelie a fost imi dadea stupi jos

#1494
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
am iesit si eu la iarba verde

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate