Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Teleconvertor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dan2006

dan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.08.2006
Salutare. M-ar interesa sa-mi cumpar un TC Kenko 2x sau Vivitar de la F64. Tc-ul vreau sa-l folosesc impreuna cu un obiectiv Canon 50mm f/1.8II. Din ce m-am informat pe net luminozitatea din f/1.8 v-a deveni f/4, iar focala 100mm. Intrebarea mea este: merita sa investesc banii in asa ceva?
Multumesc.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
.... Depinde ce anume vrei sa faci cu el

La TC-uri, stiu ca este bun Kenko MC7 2X - atentie sa fie MC7 (cu 7 lentile)

Daca 50-ul chiar are f 1.8, atunci vei avea cu TC un 100mm ceva mai luminos de f4.....3,7 sau cam asa ceva... :)
Chiar daca diafragma rezultata este mai mica (inchisa), profunzimea de claritate o sa fie ceva mai mica si ea datorita focalei dublate, dar sa nu te astepti la un bokeh nemaipomenit ! -oricum Canon-ul 50 f 1.8 are un bokeh uratel  :) , iat TC-ul accentueaza chestia asta  ;)
TC-ul reduce si rezolutia, asa ca wide open nu o sa fie un combo prea performant....

In primul rand trebuie sa vezi ce poti face cu el - pt un tele so-so, diafragmat bine la f 10 si pus pe trepied cu 2 sec mirror lock-up, cred ca te ajuta cel putin sa-ti faci o idee despre ce se poate...

Tc-urile sunt utile in primul rand pt. focale lungi, de ex. pt. un 300 f 2.8, din care sa faci 600 f 5.6, si sa mai ai inca posibilitatea sa inchizi diafragma putin.
... evident ca un 600 f 5.6 este mult mai scump si mai greu ...
...sau pt. un 600, din care sa faci 1200  :)

Edited by loock, 23 December 2006 - 23:42.


#3
dan2006

dan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.08.2006
Multumesc foarte mult pt. raspuns.
Un obiectiv de 300mm (L), nici de la Mos Craciun nu ma astept sa apara :D . Nu inteleg ce legatura are TC-ul cu rezolutia aparatului? Sa inteleg ca nu voi mai putea face poze la rezolutie de 8MP? Eu unul nu cred asa ceva.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
Era vorba despre rezolutia obiectivului, definitia lui in pl/mm  ;)

Iar cu 300-le te cred, mai ales ca am zis de 300 f 2.8....... :)

http://www.bhphotovi...egoryNavigation

#5
dan2006

dan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.08.2006
Recunosc, unele chestii trebuie sa le aprofundez.
M-am uitat pe site la www.bhphotovideo.com unde am gasit preturi bune la unele obiective: Canon 100mm f/2 = 1200RON iar Canon 70-200 USM f/4 = 1800RON. Prin magazinele noastre aceste obiective au preturi de 2000 si 3000RON. Este un site serios, produsele sunt noi?

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postdan2006, on Dec 24 2006, 11:44, said:

Multumesc foarte mult pt. raspuns.
Un obiectiv de 300mm (L), nici de la Mos Craciun nu ma astept sa apara :D . Nu inteleg ce legatura are TC-ul cu rezolutia aparatului? Sa inteleg ca nu voi mai putea face poze la rezolutie de 8MP? Eu unul nu cred asa ceva.

Tot 8 megapixeli (nu metri patrati :D) inregistreaza aparatul, dar o sa prinda pete in loc de puncte daca are rezolutie mica obiectivul. ;)

View Postdan2006, on Dec 24 2006, 13:22, said:

Recunosc, unele chestii trebuie sa le aprofundez.
M-am uitat pe site la www.bhphotovideo.com unde am gasit preturi bune la unele obiective: Canon 100mm f/2 = 1200RON iar Canon 70-200 USM f/4 = 1800RON. Prin magazinele noastre aceste obiective au preturi de 2000 si 3000RON. Este un site serios, produsele sunt noi?

Da, e serios, trimite si la noi dar trebuie sa adaugi 19% TVA (si 10% taxa, parca... nu mai stiu).

#7
dan2006

dan2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 21.08.2006
Da, pt. pretul in lei am luat in considerare tva-ul si costul de livrare al produsului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate