Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

Caraibe

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#109
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Posteugenm, on 1st August 2012, 12:16, said:

Merci, initial aveam legatura prin New York dar am primit de curand o instiintare ca escala va fi prin Atlanta. In momentul in care citesti review-uri despre aeroportul din Atlanta si cat de multi calatori isi pierd conexiunile, imi aduc aminte de escala din Los Angeles unde 3 ore au fost la limita. Eu unul oricum raman sceptic in legatura cu aceasta escala, mai ales ca zborul din Caraibe catre Atlanta trebuie sa fie impecabil si fara surprize ... Bine ca avem aceasta problema la intoarcere...

Planul pentru acest an era sa mergem in Turks and Caicos, dar la inceputul anului "agentiile" ce monitorizeaza activitatea uraganelor spuneau ca acest an se va situa peste mediile anilor trecuti din punct de vedere al miscarilor atmosferice (cam asta se spunea in Decembrie 2011 : http://blogs.palmbea...or-2012-season/ ), asa ca am preferat o alegere mai putin riscanta, adica Aruba. Vom vedea in curand cat de inspirati sau neinspirati am fost.

Turks and Caicos sau Grand Cayman avem si noi in plan.Pana acum am vazut Aruba,Barbados si Antigua si toate sunt f.  frumoase si diferite.
Din punct de vedere al vremii Aruba e mult mai safe fiind in afara hurricane belt-ului.Noi am fost in septembrie si vremea a fost super.
Referitor la escala eu zic sa fii optimist si nu cred ca vor fi probleme,organizarea fiind f. buna (cel putin cand am fost noi).
Vacanta placuta si asteptam pareri la intoarcere.....

#110
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postmetalactual, on 1st August 2012, 13:07, said:

Since November 2011 Martinair no longer offers its passenger service.
If you want to book a flight please go to KLM.


Asa ca am rezolvat-o si pe asta...oricum, cazuse Aruba pentru mine...sper sa reusesc cu Mexicul.

Cu Mexicul sigur reusesti. Daca nu e Pullmantur Air e Orbest, daca nu e Orbest e Condor, daca nu e Condor e Jet Air Fly.

#111
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postdanusz, on 1st August 2012, 15:18, said:

Turks and Caicos sau Grand Cayman avem si noi in plan.Pana acum am vazut Aruba,Barbados si Antigua si toate sunt f.  frumoase si diferite.
Din punct de vedere al vremii Aruba e mult mai safe fiind in afara hurricane belt-ului.Noi am fost in septembrie si vremea a fost super.
Referitor la escala eu zic sa fii optimist si nu cred ca vor fi probleme,organizarea fiind f. buna (cel putin cand am fost noi).
Vacanta placuta si asteptam pareri la intoarcere.....

Multumim. Vom vedea... este prima data cand zburam cu echipaj american si in plus pe segmentul Aruba-Atlanta vom zbura cu 757, ceea ce este o noua premiera.

#112
danusz

danusz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 05.11.2007

View Posteugenm, on 2nd August 2012, 01:41, said:

Multumim. Vom vedea... este prima data cand zburam cu echipaj american si in plus pe segmentul Aruba-Atlanta vom zbura cu 757, ceea ce este o noua premiera.

Nu-ti face sperante prea mari referitor la companiile americane.Pe mine m-au cam dezamagit , referindu-ma strict la servicii.

#113
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postdanusz, on 2nd August 2012, 05:32, said:

Nu-ti face sperante prea mari referitor la companiile americane.Pe mine m-au cam dezamagit , referindu-ma strict la servicii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u2R1q6c3sS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :)

Banuiesc ca va fi ceva in genul : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tDNGfDg1eTU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :)

Edited by eugenm, 02 August 2012 - 11:41.


#114
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postdanusz, on 2nd August 2012, 05:32, said:

Nu-ti face sperante prea mari referitor la companiile americane.Pe mine m-au cam dezamagit , referindu-ma strict la servicii.

Companiile americane sunt printre cele mai proaste companii de linie. Poate doar Iberia si Alitalia sa le "intreaca".

#115
dj_gya

dj_gya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.08.2007
As vrea sa stiu daca a fost cineva in Martinique sau Guadaloupe si daca imi poate da niste sfaturi .
Multumesc

#116
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Oferta Paris - Fort de France Plecare pe 08.01.13 si intoarcere pe 15 sau 17.01.13 - 402 euro cu Air Caraibes - aeronave Airbus A330. Acelasi pret si pentru Pointe au Pitre.

#117
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Nu stiu ce sa spun...am vazut ca exista altceva mult mai interesant decat cele doua destinatii amintite:

Paris, France - Orly, terminal S   ==>   Saint Maarten, Saint-Martin - Princ. Juliana, ( dus-intors ), la 455 eur si nu stiu ce sa zic, pretul este la jumatate din tot ce vad eu oricand la AF sau KLM.
Este posibil asa ceva, este ok aceasta companie...adica la pretul asta, mai pun 150 eur OTP-Orly si cu 600 eur ajung in Saint Maarten :w00t: ???

#118
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Companiile aeriene ofera bilete cu legatura de 50 minute intre avioane in Atlanta, atunci cand nu implica operatiunile vamale, teoretic e posibil, eu am avut de 6 ori legatura in Atlanta, la dus 2-3 ore intre(au fost suficiente) la intors de fiecare data 50 minute, niciodata nu am prins zborul( de fiecare data Delta a plecat cu intarziere din Orlando). In rest aeroportul e simplu structurat si metroul intre terminale are o frecventa buna.

Ma bag si eu in discutia voastra cu companiile aeriene americane. Am zburat cu Delta si AA. Cred ca e sub orice companie aeriana europeana de linie. Avioane vechi, intarzieri foarte mari, servicii proaste la bord, dar la zborurile continentale au Wi-Fi, ceea ce mi se pare senzatie. AA in schimb m au surprins foarte placut, au achizitionat de curand avioane noi noute, si au in plan sa schimbe toata flota in urmatorii 4 ani. Servicii impecabile, sistem video(da, la zboruri continentale) e adevarat ca sunt monitoare  pe  tavan dar vizibilitate foarte buna, cool mi se pare anuntul prin care te informeaza ca daca nu vrei sa ti folosesti castile tale de la tel, iphone, ipod,etc, poti sa cumperi ptr 2 dolari un set de casti. Bauturile se servesc la doze de 0,33(nu 0,2 la noi sau direct din sticla de 2 litrii). Pentru mine AA a fost de 2 ori o experienta placuta.

Astept cu interes comentarii de la cineva care a zburat cu Air Caraibes, de obicei nu sunt adeptul zborurilor cu companii low cost sau turistice, dar pare interesanta oferta.

#119
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postmetalactual, on 16th August 2012, 14:41, said:

Nu stiu ce sa spun...am vazut ca exista altceva mult mai interesant decat cele doua destinatii amintite:

Paris, France - Orly, terminal S   ==>   Saint Maarten, Saint-Martin - Princ. Juliana, ( dus-intors ), la 455 eur si nu stiu ce sa zic, pretul este la jumatate din tot ce vad eu oricand la AF sau KLM.
Este posibil asa ceva, este ok aceasta companie...adica la pretul asta, mai pun 150 eur OTP-Orly si cu 600 eur ajung in Saint Maarten :w00t: ???

N-am zburat cu ei pana acum - nus ce sa zic. Pretul e tentant...

#120
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Foarte tentant, mai ales ca este in sezonul secetos...insa preturile la cazare sunt sus de tot...am facut un dus rece si m-am trezit.

#121
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
O fi sezon secetos, dar efectiv ati ajuns vreodata acolo in decembrie-februarie? Eu tare ma tem ca temperaturile nu sunt deloc prietenoase in acea perioada. Noi ne-am intors la sfarsitul lui iulie din a doua vacanta in Punta Cana (urmeaza si review-ul). In iulie a fost mai racoare decat in septembrie (cand temperatura a fost pe placul meu). Din ceea ce am citit pe TA, in decembrie-ianuarie apa din piscine era prea rece pentru baie (erau persoane care platisera pentru suita swim-up, cum am avut si noi acum, dar nu au putut intra in piscina). Mie mi se pare foarte aiurea sa mergi in Caraibe si sa dardai de frig! Iar vara ploile nu sunt deloc multe si nici suparatoare cum s-ar crede! Nu e ca la noi sa ploua 2-3 zile (din ce am prins noi cel putin). Ploua cate 10 minute si apoi iese soarele. Acum am prins 3-4 ploi de dupa-amiaza in 14 zile.

#122
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Pe mine ma intereseaza aprilie, nu cred ca sunt probleme. Trebuie sa ma decid in care parte a Caraibelor ma duc, 90% ar fi riviera Maya.
Recunosc ca as vrea sa am parte de ceva "civilizatie", astfel incat nu m-ar deranja o sedinta de spotting pe plaja de la SMX, printre altele.
Exclud RD din optiunile mele, nu este pe gustul meu.

#123
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostT Irina, on 17th August 2012, 11:15, said:

O fi sezon secetos, dar efectiv ati ajuns vreodata acolo in decembrie-februarie? Eu tare ma tem ca temperaturile nu sunt deloc prietenoase in acea perioada. Noi ne-am intors la sfarsitul lui iulie din a doua vacanta in Punta Cana (urmeaza si review-ul). In iulie a fost mai racoare decat in septembrie (cand temperatura a fost pe placul meu). Din ceea ce am citit pe TA, in decembrie-ianuarie apa din piscine era prea rece pentru baie (erau persoane care platisera pentru suita swim-up, cum am avut si noi acum, dar nu au putut intra in piscina). Mie mi se pare foarte aiurea sa mergi in Caraibe si sa dardai de frig! Iar vara ploile nu sunt deloc multe si nici suparatoare cum s-ar crede! Nu e ca la noi sa ploua 2-3 zile (din ce am prins noi cel putin). Ploua cate 10 minute si apoi iese soarele. Acum am prins 3-4 ploi de dupa-amiaza in 14 zile.

Eu am fost in ianuarie in Riviera Maya pentru 10 zile si vremea a fost aproape perfecta. Doar cand mai ploua se mai racoreste pe la 22-23 de grade.
La Chichen Itza erau 30 de grade, iar real feel-ul de 37.
Sincer prefer sa ma duc in ianuarie decat in septembrie - octombrie sa nu ma trezesc cu uraganul peste mine asa cum a patit-o saptamana trecuta un prieten de-al meu in Tulum. Noroc ca a fost de gradul 1 si n-a stat decat o noapte in adapost.

#124
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Pai in Mexic nu m-as duce nici eu vara (nu de alta, dar am urmarit constant vreo 2 ani National Hurricane Center si am vazut cam ce poti pati). Cred ca ideal ar fi iunie (inca nu a lovit nici un uragan atunci) si poate e mai cald... dar in Dominicana nu m-as aventura in ianuarie! Mie si acum mi-a fost de cateva ori cam frig, ardea soarele, dar cu eu stau mai mult sub umbrela trebuia sa ies din cand in cand sa ma incalzesc! Nici apa nu am mai simtit-o chiar asa calda parca (si la saona trebuia sa intru mai incet). Iar seara dupa ce apunea soarele dardaiam in piscina! Si mai spunea cineva ca este cald in iulie!!! Pai la noi cum a fost pana de curand? Astea au fost calduri mari, in Romania, nu in Dominicana!

#125
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
In 5 ore suntem la aeroport in drum spre Aruba via Atlanta cu minunata companie Delta ... va fi interesant !

#126
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Am intrat in a doua zi de Aruba ... Este absolut fantastic, momentan ne refacem dupa o zi pe plaja unde am incins o fiesta cu localnicii ... muzica latino, ape incredibil de calde, soare mult ... Superb.

PS In aceste zile furtuna tropicala Isaac isi face de cap in Caraibe, a lovit Haiti, Republica Dominicana, Cuba, etc. si este asteptat sa devina uragan in momentul in care ajunge in Florida ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate