Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serial: Those About to Die

Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11
 Replacement grip pentru racheta t...

clima cu sunet ciudat

Baterie Externa Solara, Power Ban...

Am vazut odata un film...
 Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.
 Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Caraibe

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

razvanait99

razvanait99

Active Member

• Grup: Members

View Postmetalactual, on 6th June 2011, 14:02, said:

Pentru cine a fost in amandoua: care ar fi diferenta intre Aruba si Antilele olandeze ??
Plusuri si minusuri in comparatie ??
Se poate ajunge usor / ieftin din una in alta ??
Si care ar fi periaoda optima pentru vizitat, nici full sezon dar nici vreme nasoala ??

L.E.
vad ca exista la aprox. 300$ dus-intors tti, cursa de la  http://flydae.com/, cu escala la Curacao Hato.
A utilizat cineva ?

In primul rand nu exista amandoua.
Exista 5 insule care au facut parte pana in 2010 din Antilele Olandeze: insulele ABC (Aruba, Bonaire, Curacao) si 2 mai mici Saba si St. Maarten.
Dintre ele doar Aruba si Curacao mi s-au parut atractive asa ca am fost doar in cele doua.
In Aruba am stat la Tamarijn Aruba Resort in Oranjenstad, iar in Curacao la Mariott in Willemstad.
High season-ul e in perioada ianuarie - martie dar te poti duce linistit pana in august. Sunt sanse minime de uragan - ele se afla in afara hurricane belt. Evita perioada sep-oct ploua mai mult - preturi mai mici.
Plusuri: Aruba are foarte multe plaje cu nisip fin, mi-a placut mai mult decat Curacao la capitolul asta (Eagle, Baby and Palm). Inchiriaza masina si n-o sa te poti hotari unde sa te opresti prima data.
Curacao in schimb are acel aer autentic olandez cu case tipic olandeze asezate pe malul Marii si un pod Queen Emma care face legatura intre 2 districte ale Willemstadului numit si Swinging Old Lady.
Poti face scuba diving, snorkeling, mountainbiking, jeep safari sau sea kayaking.
Singura sansa sa ajungi dintr-o insula in alta este flydae sunt ok, dar galagiosi :)

Daca vrei mai multe detalii vorbim.

Intr-un top al meu, al celor mai frumoase tari din Caraibe Aruba ocupa locul doi dupa Mexic (Riviera Maya), iar Curacao locul 5 (dupa Dominicana si Cayman)

Edited by razvanait99, 06 June 2011 - 17:25.

metalactual

metalactual

Senior Member

• Grup: Senior Members
Greseala mea, am vrut sa spun intre Aruba si St. Maarten ??
Stiu ca Aruba a vrut sa-si capete independenta de regina Olandei si doar despre acestea doua intrebam.
Am un dvd cu St. Maarten si mi-a placut cum arata la tv dar este altceva in carne si oase.
Ma gandeam sa fac o combinatie intre cele doua, o saptamna in St. Maarten si una in Aruba cu zbor intre ele ( 300$ dus-intors tti, cursa de la http://flydae.com/, cu escala la Curacao Hato ) sau chiar si o combinatie cu insula Curacao.

Pe mine m-ar tenta in feb. sau mar. anul viitor, Eu nu am fost niciodata in acasta zona a lumii si as vrea sa vad ceva, macar odata. Pe de alta parte ma gandesc sa plec si in Asia de SE si nu pot sa le vad pe amandoua in acelasi an, asa ca trebuie sa tai una de pe lista. Vad ca este f. scump zborul pana acolo ( am vazut KLM si Air France in St. M. ) si nu stiu daca ma pot incadra in suma disponibila. Vad ca si cazarea este scumpa, fata de Asia de SE ( si zborul este mai scump ).
Ar fi o varianta un cruise de 2 saptamani in zona ? Nu imi dau seama cat ar costa tot pachetul - avion+cruise ( stiu ca au meniu complet ).
Nu ma deranjeaza sa merg independent daca scot un scor bun dar nici cu o agentie externa. Cand ar trebui sa ma ocup de tot, pentru feb-mar 2012 ?? Eu cred ca deja de pe acum.

danusz

danusz

Junior Member

View Postmetalactual, on 6th June 2011, 19:31, said:

Greseala mea, am vrut sa spun intre Aruba si St. Maarten ??
Stiu ca Aruba a vrut sa-si capete independenta de regina Olandei si doar despre acestea doua intrebam.
Am un dvd cu St. Maarten si mi-a placut cum arata la tv dar este altceva in carne si oase.
Ma gandeam sa fac o combinatie intre cele doua, o saptamna in St. Maarten si una in Aruba cu zbor intre ele ( 300$ dus-intors tti, cursa de la http://flydae.com/, cu escala la Curacao Hato ) sau chiar si o combinatie cu insula Curacao.

Pe mine m-ar tenta in feb. sau mar. anul viitor, Eu nu am fost niciodata in acasta zona a lumii si as vrea sa vad ceva, macar odata. Pe de alta parte ma gandesc sa plec si in Asia de SE si nu pot sa le vad pe amandoua in acelasi an, asa ca trebuie sa tai una de pe lista. Vad ca este f. scump zborul pana acolo ( am vazut KLM si Air France in St. M. ) si nu stiu daca ma pot incadra in suma disponibila. Vad ca si cazarea este scumpa, fata de Asia de SE ( si zborul este mai scump ).
Ar fi o varianta un cruise de 2 saptamani in zona ? Nu imi dau seama cat ar costa tot pachetul - avion+cruise ( stiu ca au meniu complet ).
Nu ma deranjeaza sa merg independent daca scot un scor bun dar nici cu o agentie externa. Cand ar trebui sa ma ocup de tot, pentru feb-mar 2012 ?? Eu cred ca deja de pe acum.

Sfatul meu este sa le combini pe amandoua cate 7 sau 10 zile in functie de ce buget ai.Nu o sa regreti.Eu am facut greseala asta si-mi pare rau.Am fost in Aruba,am avut escala in St. Marteen si mi-a parut rau ca nu am stat si aclo macar o saptamana.De atunci caut sa combin macar cate 2 insule cand merg in Caraibe.De ex. anul acesta am combinat Barbados si Antigua cate 10 zile si bine am facut.
Referitor la ce spui tu cu cazarea ca e mai ieftina Asia de SE asa este ai dreptate.Nimic nu se compara cu Asia de SE ,este f. ieftin,dar Caraibele raman Caraibe.
Daca vrei sa pleci in febr-martie ar trebui sa incepi sa te uiti de pe acum.Eu cand am fost am luat cazare ori cu Dertour ,ori cu Meier's deci ai putea sa te uiti la ei insa nu stiu daca au bagat ofertele pt. febr-martie anul viitor.
Oricum una peste alta Aruba este o alegere super.Nu o sa-ti para rau.

rottweiler2007

rottweiler2007

iubirea-i mare

eu voi combina st maarten, aruba  si curacao iar preturile pt cazare nu le consider exagerate pt luna decembrie...

benji81

benji81

Member

Arkefly are zboruri mai ieftine catre Aruba -  eu am gasit ptr cineva cu aprox 700 euro (din AMS). si pe mine ma bate gandul de Caraibe, dar asa cum spunea si Metal parca mi se rupe sufletul sa dau atatia bani in plus fata de SE Asia unde am fost in febr. Oricum cam astea au ramas in lista mea ( eventual Costa Rica).

razvanait99

razvanait99

Active Member

View Postbenji81, on 7th June 2011, 17:30, said:

Arkefly are zboruri mai ieftine catre Aruba -  eu am gasit ptr cineva cu aprox 700 euro (din AMS). si pe mine ma bate gandul de Caraibe, dar asa cum spunea si Metal parca mi se rupe sufletul sa dau atatia bani in plus fata de SE Asia unde am fost in febr. Oricum cam astea au ramas in lista mea ( eventual Costa Rica).

Aceiasi bani pe care i-ati dat in Thailanda (avion + Cazare + masa) nu au cum sa va ajunga in destinatii precum Aruba, Curacao, St Marten sau Barbados tocmai pentru ca ele se afla in continuare sub protectoratul Olandei / Marii Britanii iar nivelul de trai aici e mult mai ridicat decat in Thailanda. Asa ca daca vreti sa vizitati Caraibele la aceeasi bani ca si Thailanda va ramane Cuba, R. Dominicana si poate Riviera Maya.

Edited by razvanait99, 07 June 2011 - 17:35.

metalactual

metalactual

Senior Member

Chiar as fi curios sa vad ce nivel de trai au acolo, comparativ cu high-tech-ul din Asia. Asta nu inseamna ca nu am vazut si jeg adevarat pe acolo.
In Olanda si Uk am fost si tare greu imi vine sa cred ca bastinasii de prin caraibe o duc mai bine decat stapanii lor.
Necazul vine din pretul avionului si lipsa legaturilor ieftine intre insule, cel putin mie toate combinatiile mi-au dat cu multe virgule.
Sincer sa fiu, nu ma tenteaza nici Cuba nici RD. As vrea Aruba, Curacao, St Marten. Ori mai "cresc" ori ma mut "un pic" pe harta...mai studiez.

Edited by metalactual, 08 June 2011 - 21:18.

razvanait99

razvanait99

Active Member

View Postmetalactual, on 8th June 2011, 22:17, said:

Chiar as fi curios sa vad ce nivel de trai au acolo, comparativ cu high-tech-ul din Asia. Asta nu inseamna ca nu am vazut si jeg adevarat pe acolo.
In Olanda si Uk am fost si tare greu imi vine sa cred ca bastinasii de prin caraibe o duc mai bine decat stapanii lor.
Necazul vine din pretul avionului si lipsa legaturilor ieftine intre insule, cel putin mie toate combinatiile mi-au dat cu multe virgule.
Sincer sa fiu, nu ma tenteaza nici Cuba nici RD. As vrea Aruba, Curacao, St Marten. Ori mai "cresc" ori ma mut "un pic" pe harta...mai studiez.

GDP per capita 2008 (USD):

Aruba 25,800
Curacao 19,511
Thailanda 4,187
Indonesia 2,250

Am fost si in Thailanda si ca nivel de trai sunt la ani lumina departare de insulele ABC.
Cazarea nu e deloc ieftina - un hotel de 3 stele in Aruba are pretul unuia de 5 in Thailanda.

metalactual

metalactual

Senior Member

Da, insa ai uitat de Singapore, locul 3 in lume, peste 50.000 $/capita, iar Tailanda a ajuns la aproape 10.000 $/capita. Hong Kong, unde nu am fost este pe locul 7, cu peste 45.000$/capita, etc.
Sincer, ritmul dezvoltarii in Asia este cu mult peste ce poate fi in insulitele din Caraibe, unde cred ca este un chef de munca similar cu al nostru.

"Capita" - "necapita", tot as vrea sa vad odata zona respectiva si "capatinile" lor. In Tai sunt extreme mari, de la super-high-tech si bogatie, la super-jeg si saracie. In Singapore, nu am vazut jeg si oamenii obisnuiti sunt ok per medie, fata de cei din Thai - dormeau unii sub cerul liber.
Avand in vedere ca Antilele Olandeze sunt sub o guvernare banoasa, Olanda este pe locul 9 in lume, este de asteptat ca si costurile/serviciile turistice in insule sa fie mai ridicat. Cel mai mare necaz este transportul. Nu ma astept sa stau la 5* cu 60 eur, ca in Asia. Un hotel de 3* este f. ok. Ma intereseaza zona in sine.

razvanait99

razvanait99

Active Member

View Postmetalactual, on 9th June 2011, 09:02, said:

Da, insa ai uitat de Singapore, locul 3 in lume, peste 50.000 $/capita, iar Tailanda a ajuns la aproape 10.000 $/capita. Hong Kong, unde nu am fost este pe locul 7, cu peste 45.000$/capita, etc.
Sincer, ritmul dezvoltarii in Asia este cu mult peste ce poate fi in insulitele din Caraibe, unde cred ca este un chef de munca similar cu al nostru.

"Capita" - "necapita", tot as vrea sa vad odata zona respectiva si "capatinile" lor. In Tai sunt extreme mari, de la super-high-tech si bogatie, la super-jeg si saracie. In Singapore, nu am vazut jeg si oamenii obisnuiti sunt ok per medie, fata de cei din Thai - dormeau unii sub cerul liber.
Avand in vedere ca Antilele Olandeze sunt sub o guvernare banoasa, Olanda este pe locul 9 in lume, este de asteptat ca si costurile/serviciile turistice in insule sa fie mai ridicat. Cel mai mare necaz este transportul. Nu ma astept sa stau la 5* cu 60 eur, ca in Asia. Un hotel de 3* este f. ok. Ma intereseaza zona in sine.

N-am uitat de Singapore sau Hong Kong. Eu faceam o comparatie intre Antilele Olandeze si tari din Asia de SE care castiga de pe urma plajelor si a peisajelor.
Aruba sau Curacao sunt foarte diferite de tipicele insule din Caraibe (Jamaica, Trinidad-Tobago, Cuba, R. Dominicana) ca si chef de munca. Tu vrei sa te duci intr-o zona care nu prea are de-a face cu lancezeala tipica caraibiana gen "No problem man!" or "Take it easy man!".

Legat de oferte de transport urmareste si ofertele Martinair sau British Airways. Martinair a avut oferte si la 680 euro spre Aruba.

metalactual

metalactual

Senior Member

View Postrazvanait99, on 9th June 2011, 10:07, said:

Legat de oferte de transport urmareste si ofertele Martinair sau British Airways. Martinair a avut oferte si la 680 euro spre Aruba.

Multumesc, am sa ma uit si la Martinair, ce spui tu este un super-pret, schimba total situatia. Probabil trebuie sa ma inscriu pentru newsletter la ei.
Pretul era in sezon sau extra-sezon ?
Adica in zona nu vad nimic de genul: rastaman, bomboclad cladman ?? Pacat  :lol: .

razvanait99

razvanait99

Active Member

View Postmetalactual, on 9th June 2011, 12:11, said:

Multumesc, am sa ma uit si la Martinair, ce spui tu este un super-pret, schimba total situatia. Probabil trebuie sa ma inscriu pentru newsletter la ei.
Pretul era in sezon sau extra-sezon ?
Adica in zona nu vad nimic de genul: rastaman, bomboclad cladman ?? Pacat  :lol: .

Pretul era valabil prin martie 2011 cu plecare in aprilie 2011.
Rastamani o sa vezi doar daca te intalnesti pe plaja cu salvamari / angajati ai hotelurilor care sunt veniti din Jamaica sau mai degraba Trinidad - Tobago.

Zavoianu

Zavoianu

Member

Bahamas, 2011

ANul asta am tradat Dubai :), si am fost  in Bahamas.
Vacanta a fost o combinatie : Orlando(Disney World, Sea World,etc) 10 zile  si Bahamas 7 zile.
Zbor Air France pana la Orlando, Bahamais Air din Orlando la Nassau. Nu recomand aceasta companie. AVoane foarte vechi ( au 737-200, care s a oprit productia in 1988, si niste Dash 8, ceva asemanator cu ATR urile noastre dar la fel de vechi). Eu n am gasit alternativa mai buna din Orlando. Zborul la dus a fost 45 de minute cu 737, si o ora si 20 min cu Dash 8. La dus a plecat cu o intarziere de 2 ore si jumate, la intoarcere doar o jumatate de ora. Totusi am inteles ca intarzierile sunt frecvente.
Cazare la ATlantis- The Reef. Atlantis l am mai vizita in Dubai, dar asta din Bahamas e de aproape 10 ori mai mare. Sunt 5 hoteluri distincte fiecare  cu specificul sau.
Hotelul foarte aglomerat in special in week end cand vin vasele de croaziera si poate primi musafiri din afara contra unei sume am inteles de 130 dolari/pers/zi, de la 11 la 4 pm.
The Reef si The Cove au avantajul ca beneficiaza de o zona exclusiva in care musafirii de la celelalte 3 hoteluri si cei care vin din afara hotelului nu au voie. 2 piscine private plus plaja privata. In fiecare zi se da cate o bratara foarte frumos colorata, e security peste tot , nu m am simtit deranjat sau agasat, avand bratara la mana nu te intreaba nimeni nimic, noi am avut acces in tot complexul.The Cove e Adult Only, piscina lor, plaja lor, DJ ul lor, fiind cu copii nu am fost decat eu in vizita odata, nimic spectaculos.
Cazarea apartament living si dormitor, foarte generoase, vedere la ocean, 2 bai, chicineta pentru minuturi si frigider ca acasa, mare si imens. Inainte sa plec am citit review uri pe tripadvisor si dupa ce am aterizat am rugat taximetristul s ane opreasca la primul magazin de unde am facut cumparaturi, fructe sucuri si ceva snaksuri. Daca mergeti la ATlantis asta trebuie facut neaparat. Preturile la mancare si la bautura sunt imense. In primul rand toate restaurantele bune sunt rezervate cu saptamani inainte. Nu gasesti loc decat la junk food sau pizza. O masa la un restaurant bun sare de 250 dolari 2 adulti + 2 copii. Micul dejun e undeva la 100 dolari, noi am fost norocosi ca am prins oferta  cu mic dejun inclus.
De mancat se mananca in afara reortului foarte bine si mult mai ieftin. Celebra zona Cable Beach, unde sunt vreo 20 de restaurante tipic Bahamanese(sper ca am scris corect) zona i se spune:  Da Fish Fry. Peste fructe de mare, totul bun si gustos, preturi ok, atmosfera de Vama Veche, oarecum cool.
Plaja exceptionala, nisip fin, multe fauna subacvatica( mult mai mult ca in mexic) , am prins vreme excelenta mai putin in ultima zi cand Emily era prin apropiere. A plouat 40 minute torential de nu vedeai la 2 metrii, dupa care a aparut soarele.
Aqua park imens, multe topogane, zona pentru copii, foarte aglomerat week end, dar e super misto.
Cand am fost noi a fost Jason Darulo, urmeaza sa vina Bruno Mars, activitati la greu, zona Marina foarte misto, yachturi ca la Monaco andocate, restaurante, magazine.
La parter au Starbuks :).

Pentru cine vrea sa mearga recomand croaziera, insula nu merita mai mult de o zi doua atentie. Sunt croaziere care fac Bahamas saptamanal, plecare din Miami. Data viitoare o sa mergem fara copii si o sa luam o croaziera probabil fara Bahamas.
din punctul meu de vedere Mexic mult mai misto decat Bahamas pentru cei care vor caraibe si nu pot sa repete foarte des experienta.

Attached Files

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Frumoase poze dar cred ca m-ar deranja sa stau intr-un complex hotelier atat de mare si cu atat de multa forfota in jur :) Vapoarele stau aliniate ca intr-o statie de taxi :) Frumos Oasis of the Seas totusi ... o vizita impreuna cu familia cred ca-i ok , probabil nici eu n-as mai reveni a doua oara.

eugenm

eugenm

Member

Peste cateva saptamani vom fi in Caraibe "la tratamente".
Avem atat la ducere cat si la intoarcere escala in Atlanta. A mai fost cineva pe acest aeroport ? Cat de agolmerat este ? Mai pe scurt o escala de 2 ore si 45 min. ar putea fi suficienta ?
Multumesc...

danusz

danusz

Junior Member

View Posteugenm, on 31st July 2012, 12:09, said:

Peste cateva saptamani vom fi in Caraibe "la tratamente".
Avem atat la ducere cat si la intoarcere escala in Atlanta. A mai fost cineva pe acest aeroport ? Cat de agolmerat este ? Mai pe scurt o escala de 2 ore si 45 min. ar putea fi suficienta ?
Multumesc...

Am avut o escala la Atlanta de 2 ore si 40 minute.Dupa cum probabil stii Atlanta este cel mai aglomerat aeroport din lume,plus ca mai trebuie facut si immigration-ul.
Insa lucrurile merg  destul de repede si timpul e ok.Am avut timp si sa mancam ceva.
Unde in Caraibe mergi?

eugenm

eugenm

Member

View Postdanusz, on 31st July 2012, 13:04, said:

Am avut o escala la Atlanta de 2 ore si 40 minute.Dupa cum probabil stii Atlanta este cel mai aglomerat aeroport din lume,plus ca mai trebuie facut si immigration-ul.
Insa lucrurile merg  destul de repede si timpul e ok.Am avut timp si sa mancam ceva.
Unde in Caraibe mergi?

Merci, initial aveam legatura prin New York dar am primit de curand o instiintare ca escala va fi prin Atlanta. In momentul in care citesti review-uri despre aeroportul din Atlanta si cat de multi calatori isi pierd conexiunile, imi aduc aminte de escala din Los Angeles unde 3 ore au fost la limita. Eu unul oricum raman sceptic in legatura cu aceasta escala, mai ales ca zborul din Caraibe catre Atlanta trebuie sa fie impecabil si fara surprize ... Bine ca avem aceasta problema la intoarcere...

Planul pentru acest an era sa mergem in Turks and Caicos, dar la inceputul anului "agentiile" ce monitorizeaza activitatea uraganelor spuneau ca acest an se va situa peste mediile anilor trecuti din punct de vedere al miscarilor atmosferice (cam asta se spunea in Decembrie 2011 : http://blogs.palmbea...or-2012-season/ ), asa ca am preferat o alegere mai putin riscanta, adica Aruba. Vom vedea in curand cat de inspirati sau neinspirati am fost.

metalactual

metalactual

Senior Member

View Postrazvanait99, on 9th June 2011, 10:07, said:

Since November 2011 Martinair no longer offers its passenger service.
If you want to book a flight please go to KLM.

Asa ca am rezolvat-o si pe asta...oricum, cazuse Aruba pentru mine...sper sa reusesc cu Mexicul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate